Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč byste měli investovat do akcií dlouhodobě? Příběh tohoto smolaře vám odpoví na všechny otázky

Publikováno
Proč byste měli investovat do akcií dlouhodobě? Příběh tohoto smolaře vám odpoví na všechny otázky
Zdroj: depositphotos.com

Investovali jste na vrcholu euforie na přelomu let 2021 a 2022 na americkém akciovém trhu a považujete se za smolaře, že jste investovali přesně v tuto “nevhodnou” dobu? Říkáte si, že jste prostě začali investovat pozdě, nebo že máte smůlu?

Vzhledem k mohutné volatilitě akcií by se dlouhodobí investoři mohli přimět ke krátkodobějšímu uvažování, jakmile vidí, že se hodnota jejich investičního portfolia výrazně propadá tak jako v průběhu letošního roku. Technologický index Nasdaq se dlouhodobě pohybuje v zóně medvědího trhu a ani další dva benchmarky amerického akciového trhu – index S&P 500 a index Dow Jones – si nevedou o moc lépe a jsou ve výrazné ztrátě.

V takových okamžicích se řada investorů v panice rozhodne pro prodej svých investic, což určitě není rozumné rozhodnutí. “Příběh” zmíněný níže leccos vysvětluje. Na základě historické výkonnosti amerického akciového trhu, je právě toto rozhodnutí – krok k prodeji založený na strachu – nerozumem.

Seznamte se s investorem Bobem, který načasoval investování trhů nejhůře v jejich historii

Bob zahájil svou pracovní kariéru v roce 1970 ve svých 22 letech a byl pilným střadatelem a plánovačem. Jeho plánem bylo spořit v 70. letech 2 000 dolarů ročně a poté zvyšovat úspory o 2 000 dolarů každou dekádu. Jinými slovy 2 000 dolarů ročně v 70. letech, 4 000 dolarů ročně v 80. letech, 6 000 dolarů ročně v 90. letech.

Bob začal v roce 1970 s 2 tisíci dolarů, v letech 71 a 72 uspořil vždy po 2 tisících dolarů a na konci roku 1972 se rozhodl, že se odhodlá investovat do indexu S&P 500. (První indexový fond založil až v roce 1975 John Bogle, ale pro ilustraci řekněme, že už v roce 1972 indexové fondy existovaly.)

V letech 1973–74 klesl index S&P 500 téměř o 50 %. Bob investoval své dosavadní životní úspory na vrcholu akciového trhu, těsně předtím, než se propadl na polovinu! Náš střadatel byl smutný, ale měl plán a toho se držel. Víte, Bob své akcie nikdy neprodal. Nechtěl se mýlit hned dvakrát (zaprvé když investoval na vrcholu), aby pak prodával, když byly ceny nízké. Chytré rozhodnutí.

Bob tedy v 70. letech spořil 2 tisíce dolarů ročně a v 80. letech pak 4 tisíce dolarů ročně. Cítil však, jak ho poslední investice stále trýzní na mysli a nechtěl realizovat další akciové investice, dokud se nepřesvědčí, že trhy poctivě rostou. V srpnu 1987 se Bob rozhodl nechat 15 let svých úspor pracovat.

Historie se v roce 1987 opakovala a posléze ještě dvakrát

Tentokrát trh klesl o více než 30 % hned poté, co Bob investoval. Náš nešťastník “ohromený” svou investiční zdatností však neprodal.

Po krachu v roce 1987 měl Bob skutečně v plánu přestat investovat a zaměřit se na spoření. Koncem devadesátých let ovšem akciové trhy ovládla horečka. Internet byl neuvěřitelnou novou technologií a akcie letěly vzhůru. Do roku 1999 Bob nashromáždil 68 000 dolarů z každoročního spoření. Pevně věřil, že “tentokrát to bude jinak”, a tak v prosinci 1999 investoval své peníze těsně před 50% poklesem, který trval až do roku 2002.

Další rozhodnutí o nákupu v říjnu 2007 bylo ještě jednou velkou investicí – a poslední hořkou pilulkou – před jeho odchodem do důchodu. Od roku 2000 Bob našetřil 64 000 dolarů, které se rozhodl investovat těsně před finanční krizí, která znamenala další 50% pokles. Zoufalý a sklíčený investor však nechal své investice na trhu až do odchodu do důchodu na konci roku 2013.

Takže si to shrňme: Bob má rozhodně “špatné načasování”, investuje pouze na vrcholech trhu těsně před jeho výrazným poklesem. Zde jsou data nákupů, následné poklesy a částky, které Bob investoval:

Naštěstí byl Bob dobrý spořitel a vlastně i dobrý investor. Jakmile jednou investoval, považoval to za dlouhodobý závazek a své akcie nikdy neprodal. Ani medvědí trh v 70. letech, černé pondělí v roce 1987, dotcom bublina nebo finanční krize ho nepřiměly k prodeji nebo “vystoupení” z trhu.

Pro investování do akcií můžete využít tyto ověřené brokery:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Nikdy neprodal jedinou akcii – Jak se mu tedy dařilo?

Jak si tedy Bob vedl po těchto 42 letech obrovského tržního neštěstí? Vlastně výrazně vydělal. Když trh postupně dosahoval rekordních hodnot, proměnil 184 000 dolarů, které během let investoval, v 1,16 milionu dolarů – v celkový zisk 980 000 dolarů. To představuje roční návratnost zhruba 9 %. I po započtení inflace Bob investováním do akcií výrazně zvýšil své bohatství.

Bob málem spadl ze židle, když zjistil, že je dolarový milionář! Přestože provedl každou jednotlivou investici na vrcholu trhu, stejně skončil s 1,1 milionu dolarů! Možná se ptáte jak? Bob měl vlastně to, co bychom nazvali “dobré chování investora”. Nechal své investice v průběhu desetiletí narůstat a nikdy neodešel během svých více než 40 let investování z trhu.

Během této doby Bob snášel obrovský psychický nátlak z toho, že viděl obrovské ztráty, které se hromadily hned po každé investici. Měl však dlouhodobou perspektivu a byl ochoten držet se svého plánu spoření a investování – i když jeho načasování bylo tragické. Šetřil a držel se při zemi.

Jistě si uvědomujete, že Bob je názorný příklad. Nikdy nelze investovat do jednoho aktiva, i když je to indexový fond. Kdyby navíc Bob investoval pravidelně, každý měsíc stejnou částku a zvyšoval své investice, jak to dělal se spořením, skončil by s ještě větším objemem peněz – přes 2,3 milionu dolarů.

Jaké z příběhu plyne ponaučení?

  1. Pokud se chystáte investovat, investujte s optimistickým výhledem. Dlouhodobé myšlení často odměňuje optimisty. Pokud si nemyslíte, že se blíží konec světa, jsou optimisté obvykle odměňováni.
  2. Dočasné, krátkodobé, ztráty jsou při investování součástí hry. To, jak na tyto ztráty zareagujete, bude jedním z největších faktorů určujících vaši investiční výkonnost.
  3. Největším faktorem investičního úspěchu je strategie. To, kolik investujete a jak metodicky investujete, má mnohem větší vliv na výnosnost investice než výběr aktiv.

Pokud si tyto tři věci správně nastavíte a budete disciplinovaní, mělo by se vám dařit. I Bobovi se dařilo.

Tento hypotetický příběh ukazuje, že je velmi důležité skutečně porozumět svému investičnímu horizontu. Musíte také skutečně pochopit, že v krátkodobém nebo střednědobém horizontu – jak jsme viděli v posledních několika měsících – se může stát cokoli a může dojít k významným tržním propadům. Pokud však víte, že budete mít v příštích několika letech potřebu utrácet, musíte rozhodně diverzifikovat svá aktiva a mít ve svém portfoliu i výrazně konzervativnější nástroje, než jsou akcie.

Na druhou stranu, pokud je něčí investiční horizont dlouhý několik desítek let, pak se akciový trh ukázal jako mimořádně dobrá sázka za předpokladu, že se člověk nesnažil být “chytrý” tím, že vyskočí z investic, když se domnívá, že ho čeká pokles.

Zda se budoucnost bude podobat minulosti, zůstává samozřejmě nezodpovězenou otázkou. Někteří investiční odborníci pochybují o tom, že trh dokáže i nadále růst v průměru o zhruba 10 % ročně, zejména pokud růst ekonomiky USA zpomalí. Například ve stagnujícím Japonsku je index Nikkei 225 nyní v podstatě na stejné hodnotě jako před 30 lety.

Dokud však budou akcie velmi dlouhodobě růst, příští Bob, který právě nyní uvažuje o nákupu akcií, by udělal dobře, kdyby následoval svého předchůdce – i kdyby se ukázalo, že je druhým nejhorším časovačem trhu v historii.

Přemýšlíte o investování do akcií a nevíte, jak začít? Pomůžeme vám.
Abychom vám usnadnili vstup do světa akcií, připravili jsme si pro vás tyto komplexně zpracované články, které se vám bezesporu budou hodit:
Využijete naše zkušenosti a dlouholeté know-how jako odrazový můstek!

Líbil se vám tento článek?
22
1

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎