Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie: Vše, co potřebujete vědět o jednotlivých typech akcií (růstové, cyklické, dividendové…)

Publikováno
Akcie: Vše, co potřebujete vědět o jednotlivých typech akcií (růstové, cyklické, dividendové…)

Chcete investovat do akcií? V závislosti na své investiční strategii můžete zvolit některý, či kombinaci mnoha druhů akcií. Jaký je rozdíl mezi „obyčejnými“ akciemi, hodnotovými akciemi, dividendovými akciemi nebo tzv. blue chips?

Obsah článku

Dvě mouchy jednou ranou

Rozhodnete-li se pořídit si akcie, výnosů lze v zásadě dosáhnout dvěma způsoby.

  • Cena akcie

Pokud se společnosti, na kterou jste vsadili, dobře daří, poroste zájem o její akcie a s ním i cena. Vysoké zisky lákají další investory. Hodnota firmy a cena akcií však závisí nejen na číslech z účetnictví, ale i na dalších faktorech, jako je celková makroekonomická situace v zemi a změny nálad na trhu. Jednou mohou více táhnout „zelené“ investice, jindy investoři sází spíše na technologický rozvoj nebo zdravotnictví.

  • Dividendy

Když společnost vydělává, může si zisk buď ponechat k dalšímu rozvoji, anebo jej vyplatit ve formě podílu na zisku (dividendy) svým akcionářům. Dividendu tak vyplácí jen některé společnosti. Ty, které tak činí dlouhodobě s potenciálem dalšího růstu, mohou získat titul dividendových aristokratů.

Jednotlivé druhy akcií

Akcie je cenný papír, který představuje podíl na základním kapitálu společnosti, s nímž jsou spojena určitá práva – právo na dividendu, právo účastnit se valné hromady a hlasovat na ní. Takto by bylo možné charakterizovat „běžnou“ akcii. Neexistuje však pouze jen typ akcií, ale na trhu jich najdeme celou řadu. Různé typy akcií pak mají z pohledu investora svá specifika. 

  • IPO akcie

IPO (Initial Public Offering) je tzv. první veřejná nabídka akcií – označuje první vstup společnosti na burzu. Jako IPO akcie se pak cenné papíry označují zhruba rok až dva po veřejném úpisu.

Mnohdy je vstup na burzu dlouho očekávaný, jak tomu bylo například v případě veřejného úpisu akcií Saudi Aramco nebo Airbnb. Ačkoliv je dnes možné, aby akcie z primární emise získali i menší investoři, akcie atraktivních firem skupují spíše větší hráči.

V každém případě má investice akcií těchto burzovních nováčků řadu úskalí – není totiž jasné, zda byla emise správně oceněna a jak se bude cena akcií vyvíjet dál. Příkladem může být nezvládnuté IPO společnosti Deliveroo, které je označováno za největší propadák na Londýnské burze.

  • Dividendové, příjmové a výnosové akcie

Jedná se o pojmy označující jeden a tentýž typ akcií – jsou to ty, které svému investorovi přináší pravidelné příjmy z podílu na zisku emitenta, tedy dividendy. Anglicky se označují jako income stocks nebo yield stock. Výše dividendového výnosu odpovídá výši ročních dividend vyplacených emitentem na akcii v poměru k tržní ceně dané akcie.

V situaci nízkých úrokových sazeb investoři opouští dluhopisy a obrací se k dividendovým akciím, aby si zajistili stabilní výnosy.

Existují „dividendoví aristokraté“, což jsou americké společnosti, které stabilně zvyšují výplaty dividend po dobu pětadvacet po sobě jdoucích období. Podmínkou pro zařazení mezi akciovou aristokratickou smetánku je také (mimo dalších specifických podmínek) zastoupení v indexu S&P 500.

Kdyby aristokrat vyplácel dividendu po celé půl století a jeho tržní kapitalizace se vyšplhala na tři miliardy dolarů, stane se dividendovým králem. Královské akcie je možné považovat za odolné vůči tržním výkyvům i dopadům ekonomických krizí.

Příkladem dividendového krále je americká společnost Johnson & Johnson, anebo maloobchodní řetězec Target Corporation.

Dividendovými tituly jsou i ty obchodované na pražské burze cenných papírů. Jde o akcie bank (například Komerční banka či Moneta), telekomunikace (O2) a dalších (ČEZ nebo Kofola). Kromě toho, že řadu firem zasáhla epidemie koronaviru COVID-19 do té míry, že pozastavily výplatu dividend, existují i velmi úspěšné akciové tituly, s nimiž dividenda spojena není (anebo pouze minimální). Půjde například o společnosti Amazon a Facebook, které zisky reinvestují do dalšího rozvoje.

  • Růstové akcie vs. hodnotové akcie

Klasifikace akcií na růstové a hodnotové vychází z porovnání ceny akcie s fundamentálními veličinami jako jsou zisk, výše vyplácených dividend nebo účetní ocenění emitenta. Růstové akcie (anglicky growth stock) rostou rychleji než průměr na trhu, a tak se obchodují za vyšší ceny, než odpovídá fundamentu. Naproti tomu hodnotové akcie (value stocks) se vykazují nižší cenou, než jaká odpovídá fundamentálním veličinám.

Investice do růstových akcií může být rizikovější. Jejich příkladem jsou technologické společnosti typu Amazon nebo Netflix a také Tesla. Investoři do hodnotových akcií vycházejí z toho, že akcie je podhodnocená a v budoucnu cena poroste. Jde o konzervativnější investice. Emitenti hodnotových akcií již nemají příliš mnoho prostoru pro další růst, přesto se většinou jedná o lídry ve svém oboru s časem prověřeným obchodním modelem.

  • Cyklické a defenzivní akcie

Jako cyklické se označují akcie emitentů v odvětvích, která jsou více závislá na aktuální fázi ekonomického cyklu. Sektory, v nichž se poptávka v době recese snižuje, jsou typicky automobilový průmysl, elektronika, luxusní zboží a cestovní ruch. Na druhou stranu v období růstu tato odvětví profitují rychleji než anticyklické nebo cyklicky neutrální obory. Příkladem emitenta v cyklickém odvětví je třeba Volkswagen.

Anticyklická odvětví profitují v době ekonomické recese. Jde kupříkladu o akcie firem produkujících levnější substituty nákladnějších produktů a dalších produktů, jejichž spotřeba v recesi roste (televizní společnosti, výrobci alkoholu).

Cyklicky neutrální jsou obory, v nichž vývoj není závislý na fázi hospodářského cyklu. Jde o firmy, které produkují statky uspokojující základní potřeby – potraviny (již zmíněný Target či Walmart) nebo farmaceutický průmysl. Akcie těchto emitentů se označují také jako defenzivní akcie.

porovnani akcii
Srovnání vývoje cen akcií Walmart a General Motors v období 1. 11. 2010 – 31. 3. 2021
  • ESG investování a zelené akcie

ESG investování označuje koncept, jenž klade důraz na aspekty životního prostředí, sociální aspekt a řízení (aspekty environmental, social and governance). Odvětvím ESG investic je tzv. odpovědné investování (SRI – socially responsible investing). V centru zájmu není dosahování zisku za každou cenu, ale kromě výnosů investory zajímá i vliv aktivit emitenta na životní prostředí nebo dodržování lidských práv.

V březnu 2021 podepsalo deset českých bank Memorandum o udržitelném financování. Postupně se k memorandu připojily i další banky. Společnosti, které nesplňují kritéria udržitelného rozvoje, tak nebudou moci získat bankovní financování.

Reprezentantem zelených akcií jsou společnosti zabývající se výrobou energie z obnovitelných zdrojů (například NextEra Energy), zajímavou budoucnost mohou mít firmy zabývající se ekologickou likvidací odpadů (Waste Management, Republic Services). Více se dočtete zde: Zelené akcie jako investiční příležitost budoucnosti

  • Blue chips

V pokeru se jako blue chips nazývají žetony s nejvyšší herní hodnotou. Na finančním trhu se pak tímto pojmem označují akcie nejzajímavějších společností s vysokou tržní kapitalizací, které jsou na trhu zavedené a jsou tak dostatečně stabilní.

Blue chips společnosti bývají reprezentovány v akciových indexech, jde spíše o konzervativní investice. Jako příklad uveďme akcie Apple, Buffetův holding Berkshire Hathaway nebo Procter & Gamble.

  • Penny stocks

Určitým protikladem blue chips akcií jsou tzv. penny stocks. Jde o levné akcie zpravidla menších firem s nízkou tržní kapitalizací. Původně se takto označovaly akcie s nižší tržní cenou než jeden dolar na akcii. Americká komise pro kontrolu cenných papírů (SEC) následně přikročila ke změně kategorizace – nyní jsou takto označovány akcie obchodované za méně než 5 USD za kus. Na evropském kontinentu jim odpovídají akcie s cenou do 1 EUR, ve Velké Británii 1 GBP.

Penny stocks jsou volatilní a považují se za rizikové a spekulativní investice, jsou tedy vhodnější pro investory s vyšší tolerancí k riziku. Tyto akcie jsou často obchodované mimo burzu (OTC), pořídit je tak můžete u svého brokera. Seznam Top 10 penny stocks obchodovaných jak v USA, tak v Kanadě a Evropě naleznete tady.

Poznámka

Akcie nebo ETF?

Při investování na akciových trzích lze rozlišit investici do konkrétní akcie, anebo do indexu, jehož je akcie součástí. Jako indexové akcie se označují ETF (Exchange Traded Funds – veřejně obchodované fondy). Investování v těchto portfoliích je řízeno pasivně podle určitého algoritmu tak, aby složení fondu kopírovalo složení aktiv v konkrétním akciovém indexu. ETF lze stejně jako akcie pořídit na burze. Více si o ETF můžete přečíst zde.

Jaké akcie jsou nejlepší?

Abyste se mohli rozhodnout, které akcie jsou pro vás nejvýhodnější, je nejprve nutno ujasnit si své investiční cíle, strategii a vztah k riziku.

Kromě toho bude záležet aktuální fázi ekonomického cyklu. Při rizikovějších investicích může významnějším ztrátám zabránit i tzv. stop-loss order. Dividendové akcie jsou vhodné pro dlouhodobé investování, jde v podstatě o pasivní příjem spolumajitele firmy.

Stejně jako u investování do jakéhokoliv aktiva je dobré mít své portfolio diverzifikované. U indexových akcií je již částečná diverzifikace provedena, neboť je v indexu zastoupeno více titulů. Nezapomínejte, že nikdy byste neměli investovat více peněz, než o kolik si můžete dovolit přijít.

Líbil se vám tento článek?
12
1

Autor

Finančnímu managementu se věnuji od roku 2006. Posledních pět let (nejen) o finančních tématech také píšu. Baví mne hledat souvislosti mezi čísly a podnikovými procesy. Zajímají mne především korporátní finance, dluhopisy nebo investice do drahých kovů.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎