Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

16. díl Seriálu technické analýzy – Pullback či throwback

Publikováno
16. díl Seriálu technické analýzy – Pullback či throwback
Zdroj: depositphotos.com

Tématem dnešního dílu Seriálu technické analýzy budou pullbacky (throwbacky). Mimo jiné si řekneme, co se pod těmito pojmy skrývá, jaký je mezi nimi rozdíl, jak je rozeznat a ukážeme i i nějaké praktické informace k obchodování opcí, takže pojďme se do toho pustit.

Co je to pullback/throwback

Jedná se o návrat ceny k předem určené linii supportu či resistence, která byla proražena. Po tomto návratu následuje klasický příklad prohození role supportu a resistence. Mezi těmito pojmy je sice malý rozdíl, ale já je oba spojuji do jednoho a používám pouze pojem pullback. Rozdíl totiž, jak brzo zjistíte, není radikální.Vysvětlení throwback a pullback

  • Pullback – Cena prorazí linii supportu (podpory) shora, na malý moment se vrátí zpět a ze supportu vytvoří resistenci, od které se znovu odrazí.
  • Throwback – Cena prorazí linii resistence zespoda, vrátí se zpět a z resistence vytvoří support.

Jak použít pullback?

Pullbacku můžeme využít například při obchodování podle Fibonacciho linií, nebo nejrůznějších supportů a resistencí, které si můžeme zakreslit sami, nebo nám je může zakreslit jakýkoli indikátor.

Pokud víme, že cena se po uptrendu změnila v downtrend a nyní tedy míří dolů a my máme natažené fibonacciho linie, už jen čekáme na to, až cena nějakou protne a následně provede pullback, pomocí kterého my můžeme zadat obchod. Na obrázku č. 2 najdete nádherný příklad využití pullbacku a obchod opce PUT.

Meta Trader 4 výstřižek obchodu opcí put
Obrázek č. 2: Na obrázku můžeme vidět pullback a následný odraz od fibonacciho linie. Tento obchod proběhl hladce.

Jak můžeme na obrázku č. 2 vidět, cena stoupala. Následně přešla v downtrend a my tedy mohli natáhnout fibonacciho linie. Od první linie se cena odrazila a o žádném pullbacku nemohla být řeč, ale po dalším proražení nastala ukázková příležitost pro obchod. Za domácí úkol se koukněte na obrázek č. 3 a vyhledejte pullback. Napište níže do komentářů kde se nachází a proč byste ho obchodovali, nebo neobchodovali.

Domácí úkol: vyhledejte obchody call a put (obrázek)
Domácí úkol: vyhledejte obchody call a put (obrázek)
Líbil se vám tento článek?
20
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (10 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Petr Janoušek

Časově jsem v komentářích pár let opožděn, nicméně díky článku se mi Pullback podařilo najít. Musím ale říci, že se pak hned vyskytuje formace Three line strike, která by mě uvedla v nejistotu, že se trend zase otočí a asi bych ten obchod zase uzavřel… (po čtvrté svíci z formace Three line strike) možná i díky tomu, že se v tomto místě blížíme FL 61,8. Pak jsem hledal místo, kde bych obchod znovu otevřel, ale asi by to pro mě nebylo vůbec lehké, protože tam (z mého pohledu) není možné zodpovědně po dlouho dobu nakreslit trendové linie (nevidím tam dvě swingové svíce, které bych propojil) a asi bych se odhodlal až po překonání FL 61,8 po potvrzující krátké býčí svíci, ale úplně bych si jist tou pozicí nebyl… Jak ten graf dále vidíte vy?

Zdenek

Vcera jsem absolvoval svuj prvni den studii TA, tak se pokusim odpovedet.:-D , v tomhle svete jsem 4 den tak se omlouvam zda to nebude uplne presne, ale zkusim to at vim zda jsem to pochopil spravne ;-)
Domaci ukol:
K pullbacku doslo hned na zacatku v leve strane grafu. Je tam dlouha (cervena) bear svice, ktera se zastavila nad urovni FL 61,8% , hned za ni nasleduje support nekde v oblasti FL 65% , ktery prechazi (20 svici od velke bear) smerem dolu, protina FL61,8% , otaci se zpet nahoru ale odrazi se na FL65% od supportu a masiruje smerem dolu.
Osobne bych pockal na potvrzeni pullbacku a dal “put” ( pro orientaci v grafu= hned nad tim je slovo “sami”)

Pokud jsou tam chyby prosim o opravu
Zdenek

Štěpán Petřivý

Ahoj Zdenku, ja musim nesouhlasit. Tyto linie, vcetně tech o kterych mluvis, můžeme vykreslit až po otočení směru trendu, takže v tu chvíli, kdy ty mluvíš o pullbacku, tam ještě ty linie nebyly. Doporučuji se zaměřit spíš na pravou stranu obrázku ;)

Zdenek

Ok ;-) studuji dal :-D Zatim si porad hraji s grafem a trenuju v Demu, je to docela tezky a uz chapu proc se tim nezabiva kazdy :-D
Od rana jsem udelal dva obchody. 1 win = sazka 100USD vydelek 70USD (15min) …..2 loss= sazka 50 (10min)
Bude to beh na dlouho nez si to clovek osvoji, ale jak se rika uceny z nebe nespadl a Rim taky nepostavili za den :-D :-D
Diky za rady

Zdenek

Uz to vidim :-) , je to tam jak rikal Misak s odrazem na FL50% . Zmatlo me to ze pouzivas stejny vyraz pro oba pripady.
Jeste se zeptam……. Jako potvrzeni pullbacku vnimas hned tu prvni “býčí” při odrazu , nebo az tu druhou?

aron stoone

Odraz od 38.2 v downtrendu.. nejdříve byl pokles na 23.4 a následně odraz až k 38.2.. počkal bych na ověření, že nastává odraz zase na downtrend a dal bych PUTT.

Odraz od 50 v uptrendu.. chvíli bych zase čekal, jestli se mi potvrdí odraz a šel bych CALL.

S tím M15 by to stačilo na oba obchody.

Štěpán Petřivý

Ahoj, druhý obchod OK, ale ten první bys nemohl obchodovat, protože v tu chvíli bys ještě neměl zakreslené linie. :-)

Misak

Domácí úkol
No zajímavá situace se nachazí u linie 50% kde vznikla pěkná býčí svíčka, což znázorňuje pěkný odraz. Navíc se odraz nachází na trendové linii.

Štěpán Petřivý

Přesně tak, taky bych to tak zobchodoval :-)

Roman Jindříšek

Zajímavé, zase jsem o něco chytřejší :D :D ;)

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.