Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

8. díl Seriálu technické analýzy – Breakouts (Průrazy)

8. díl Seriálu technické analýzy – Breakouts (Průrazy)
Zdroj: depositphotos.com

V tomto článku si řekneme něco o průrazech důležitých linií. Povíme si mimo jiné i to, co to průrazy jsou, jak se průraz potvrdí a jak je předpokládat. Pokud máte jakékoli otázky, neváhejte napsat do komentářů pod článkem, nebo do diskuze.

Už jsme si několikrát řekli, že pokud chce obchodník zvýšit svůj profit, měl by se chytit trendu co nejdříve může – a je to bezpečné – a sledovat ho až do té doby, kdy dostaneme signál k obrácení trendu v protisměru. Trend většinou začíná i končí průrazem supportů a resistencí a nebo trendových linií.

Co je to průraz

Ve světě binárních opcí a obchodování jako takového se za průraz považuje to, když cena prolomí dříve sledovanou resistenci a stále stoupá vzhůru, nebo naopak support a pak klesá dolů. Průrazy většinou indikují změnu v nabídce/poptávce pro dané aktivum a většinou započne nový trend. To je právě ten důvod, který z průrazů dělá životně důležitý nástroj pro všechny obchodníky, kteří obchodování myslí vážně.

Pokud se trend prolomí směrem právě onoho trendu, slouží nám tento úkaz právě jako potvrzení, že momentální trend je stále platný, zatímco potvrzený průraz na druhou stranu, než je směr trendu nám často ukazuje, že se pravděpodobně trend obrací.

Musíme si ovšem dávat veliký pozor na falešné průrazy, které nás mohou často zmást.

Jak poznat a potvrdit průraz?

První věc je, jak už jsme řekli, proražení již nastavené linie supportu / resistence. Další a neméně důležitá věc je počkat na potvrzení průrazu a netvoří se pouze falešný průraz.

Obrázek č. 1
Obrázek č. 1 – Maximální a minimální úrovně

Nejdříve je důležité určit si zónu supportu a resistence. (viz obrázek č. 2) Poté minimální úroveň pro support a maximální pro resistenci (body A a B na obrázku č. 1). Ta nám poslouží jako úroveň průrazu.

Pokud se cena dostane přes tyto úrovně, považujeme to za již započatý průraz. Koukněme na obrázek č. 2. Zde o falešném průrazu nemůže být řeč.

Obrázek č. 2: Zóna supportu a resistence + průrazy
Obrázek č. 2: Zóna supportu a resistence + průrazy

Ovšem existuje i falešný průraz. Tímto pojmem nazýváme moment, kdy se cena dostane přes naši úroveň maximálního supportu / maximální resistence a chová se tedy jako průraz. Po chvilce se ale rozhodne vrátit se zpět. (Příklad na obrázku č. 3)

Obrázek č. 3: Falešný průraz
Obrázek č. 3: Falešný průraz

Někteří tradeři čekají pro potvrzení průrazu pouze na uzavření svíce přes již dříve nastavenou úroveň. Někdo zase čeká, až se ještě další svíce uzavře přes ni. To už všechno záleží na vaší osobnosti a temperamentu. Jiní tradeři zase čekají na to, až cena protne naši úroveň o určitý počet pipů.

Další metoda potvrzení průrazů je proražení další linie, která je X procent vzdálená od naši minimální úrovně supportu / minimální úrovně supportu. Číslo X si každý trader určí své, znovu v závislosti na svém temperamentu. Ale většinou se pohybuje mezi 9 – 20.

100 % je vzdálenost momentálního supportu od momentální resistence. Viz obrázek č. 4.

Obrázek č. 4
Obrázek č. 4 – Ukázka třetí metody potvrzení průrazů

Všechno, co jsme si teď ukázali na supportech a resistencích funguje úplně stejně pro trendové linie. Mrkněte se na příklad na obrázku č. 5. Už chápeme? :-)

Obrázek č. 4 - Vědomosti průrazů uplatněné u trendových linií
Obrázek č. 5 – Vědomosti průrazů uplatněné u trendových linií

Můžeme průrazy předpovědět?

Často můžeme průrazy předpovědět, pokud se koukneme na jakýkoli objemový indikátor. (O nich si něco povíme někdy příště)

Pokud se objem zvětšuje s trendem, znamená to posilování samotného trendu. Když se cena pohybuje pod úrovní resistence,  a objem se zvedá na všech bullish svících a snižuje na všech bearish svících, je tu určitá šance, že se chýlí právě k našemu průrazu zóny resistence.

Líbil se vám tento článek?
31
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.