Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

2. díl Seriálu technické analýzy – Supporty a resistance

2. díl Seriálu technické analýzy – Supporty a resistance
Zdroj: depositphotos.com

V tomto díle našeho seriálu technické analýzy si představíme odporové úrovně, což jsou cenové oblasti, na kterých se pohyb trhu zpravidla zastavuje, nebo dokonce otáčí.

Pokud například cena nějaké akcie či kryptoměny padá a dosáhne této zóny, můžeme očekávat, že se zde zastaví, nebo se dokonce otočí nahoru. Naopak také ve chvíli kdy cena roste a narazí na určitou hladinu můžeme čekat zpomalení růstu, nebo třeba throwback.

A tyto úrovně nazýváme supporty a rezistence.

Pokud se zrovna ptáte, jaký je mezi supporty a rezistencemi rozdíl, tak je pouze v tom, jestli jsou pod aktuální cenou, nebo nad ní. Každou odporovou úroveň, která se nachází pod nynější cenou, nazýváme jako support (česky podpora – odraz od ní by podpořil růst) a ty, které jsou nad cenou, se jmenují rezistence (odpor – odporují dalšímu růstu).

Pro lepší pochopení si to pojďme ukázat na příkladu něčeho co už známe, a to jsou trendové čáry. Ty jsou jednou z forem supportů a rezistencí na grafu, takže když cena dosáhne spodní (supportní) trendové linie, často se zastaví a odrazí – a úplně to stejné platí pro rezistenční (horní) trendovku.

trendove supportni a resistentni linie
Jeden ze základních typů supportů a rezistencí – trendové linie.

Kromě trendových rezistencí máme ale i další, v dnešním článku si představíme 3 nejzákladnější z nich.

Horizontální odporové úrovně

Tyto supporty a rezistence jsou platné vždy pro danou horizontální zónu, kterou hledáme pomocí price action. Když to zjednodušíme – tam, kde se cena zastavovala dřív je pravděpodobné, že se zastaví i v případě, že tudy bude procházet znovu.

Nejúčinnější taktika, jak najít správné horizontální odporové úrovně, je vyznačit si oblasti, kde vidíme větší množství knotů svíček. Čím vícekrát se v této oblasti dříve cena zastavila/odrazila, tím silnější rezistence/support to je.

Vzhledem k tomu že hledáme knoty tak je jasné, že nepůjde o jednu konkrétní cenovou úrověň, ale cenou zónu, ve které se knot nachází. Na následujícím obrázku můžeme vidět, že vlevo cena ustanovila support knoty svých svíček. Rozmezí supportu je vyznačené fialovými horizontálními čarami. V dalších dvou případech, kdy do této zóny cena došla, se velmi rychle od supportu odrazila nahoru (minima jsou zde vyznačené zelenými obdélníky).

Při dalším pokusu se už trh dokázal dostat pod support, což znamená, že zde stále máme odporovou zónu, ale pokud je nyní nad cenou, nazýváme ji jako rezistence. Působí ale stále stejně a když se k ní cena vrací, opět se zde odráží dolů.

support se změní v rezistenci
Linie podpory se změnila v linii rezistence

Fibonacciho hladiny

Velmi používaným nástrojem pro určování supportů a rezistencí je vám již dobře známý fibonacciho retracement a extension. Jde také o horizontální supporty a rezistence, ale je zde podstatná výhoda, a to, že nám nástroje na základě fibonacciho číselné sekvence určí přesnou cenovou hladinu, na které můžeme odraz očekávat.

Jsou tedy daleko přesnější, než dříve zmíněné horizontální čáry, které určujeme ručně.

fibonacciho retracement supporty
Příklad Fibonacciho retracementu, který nám ukazuje supporty

Při pádu dolů od úplného vrcholu můžeme vidět, jak jednotlivé fibonacciho úrovně zastavovaly cenu. K finálním odrazu došlo ze supportu, kterým byl 61.8% retracement.

Klouzavé průměry

Posledním typem supportů a rezistencí které si dnes ukážeme, jsou klouzavé průměry. To jsou průměrné ceny za časový úsek, který si sami můžete nastavit. Nejčastěji používané periody jsou ale 50,100 a 200 svící.

Na následujícím obrázku je fialově zobrazený klouzavý průměr s periodou 200, který působil 5x jako rezistence, než jej trh konečně překonal. Pokud se k němu nyní cena vrátí, bude působit jako support.

klouzave prumery pusobici jako support
Klouzavé průměry fungující jako rezistence

Jak využít supporty a rezistence při tradingu?

Jsou dva způsoby, jak nám tyto úrovně mohou pomoct a záleží na vás, který z nich si vyberete:

  • Prodávat na rezistencích a nakupovat na supportech

Pokud cena dosáhne rezistence, můžeme spekulovat na její pokles. Naopak pokud dosáhne supportu, můžeme nakupovat a spekulovat na růst.

  • Počkat na průraz supportu/rezistence
    Jak můžeme vidět například na obrázku s klouzavým průměrem, pokud cena překoná odporovou úroveň, můžeme často očekávat nějaký dynamický pohyb. Pokud tedy trh překoná rezistenci, může to být vhodná doba nakupovat. Naopak pokud se propadne pod support, pravděpodobně uvidíme větší propad ceny a můžeme tedy spekulovat na její pokles.

O tom, jak díky nim obchodovat se dočtete v dalších dílech.

Líbil se vám tento článek?
93
0

Autor

Andy je investor a swingový obchodník především na poli kryptoměn, avšak i s okrajovým zájmem o komoditní trh.

V tradingovém prostředí se aktivně pohybuje od roku 2018, kdy také založil skupinu Blockspace, ve které se se svým týmem věnuje důležitým informacím a vzdělávání v oblasti především kryptoměnového tradingu.

“Beru jako poctu účastnit se inovací, které krypto přináší, a chci pomáhat ostatním se v tomto trhu zorientovat.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Petr

Dnes jsem obchodoval měnový pár EUR/JPY u TopOption . Udělal jsem 6 obchodů podle lekce supporty a resistance
s dobou expirace 120 sekund.3 obchody vítězné a 3obchody proherní. 3obchody byly proherní jenom z důvodu,
že broker TopOption neumožnuje obchodovat s s dobou expirace 5minut,jinak by byly obchody vítězné.

Štěpán Petřivý

Ahoj, je to tak. Proto je dobré obchodovat u více brokerů – zkusil jsi stockpair?

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.