Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Fundamentálně záživný měsíc se na ceně Bitcoinu příliš nepodepsal | Milióny v kryptoměnách (49)

Publikováno
Fundamentálně záživný měsíc se na ceně Bitcoinu příliš nepodepsal | Milióny v kryptoměnách (49)
Zdroj: DepositPhotos.com

Jako každý měsíc vás i nyní vítáme u měsíčního přehledu naší investice. Uplynulý měsíc byl na kryptoměnových trzích z pohledu cenového vývoje poněkud nezáživný. Bitcoin se neustále pohyboval v pásmu mezi 27 000 USD a 30 000 USD, v němž se nachází i doteď, neustále si tedy pohrává se silnou psychologickou hranicí. Za celý měsíc tedy připsal pouhá 3 %.

Nejvíce se v dubnu v rámci našeho portfolia dařilo kryptoměně Internet Computer (ICP), která si připsala zhruba 15 %, ihned za ním následoval paradoxně FTX Token (FTT) se ziskem 13,1 % a Somnium Space Cubes (CUBE) se ziskem 11,2 %. Naopak nejvíce utrpěla cena kryptoměny PancakeSwap (CAKE), utility a governance tokenu stejnojmenné decentralizované burzy, ten za celý měsíc odepsal až 31,2 % a v našem žebříčku níže se tedy propadl o několik míst níže.

Z fundamentálního hlediska se v dubnu udála řada zajímavých událostí, z nichž nejzajímavějšími byl pravděpodobně úspěšný hard fork Etherea, po němž validátoři už mohou vybírat nastakované ethery, a v Evropském parlamentu úspěšně protlačená MiCA, komplexního legislativního balíčku týkajícího se krypta, který po jeho konečném schválení a přechodu v platnost konečně přinese dlouhodobě potřebná jasná pravidla.

Jak si vede naše portfolio?

Stručný výpis kryptoměn, které v našem portfoliu od jeho poslední úpravy v květnu 2022 držíme. Seřazeno od nejlépe až po nejhůře výkonné projekty:

Dnes má naše portfolio celkovou hodnotu 469 760 Kč, což znamená:

  • 5,6% pokles od minulého měsíce, zároveň však
  • 82,3% propad od all-time high našeho portfolia ve výši 2,5 milionu Kč a
  • 343% nárůst od naší původní stotisícové investice v květnu 2019.
Poznámka

Sledujte naše portfolio živě: Hodnotu a vývoj portfolia každý měsíc publikujeme v článcích v této sérii. Kromě toho ho ale můžete sami sledovat i CryptoCompare a Coingecko.

Jaké události hýbaly světem kryptoměn v průběhu dubna?

Shanghai hard fork Etherea

Minulý měsíc proběhla dlouho očekávaná aktualizace Etherea, druhé největší kryptoměny podle tržní kapitalizace. Dlouho očekávaný upgrade Shapella, což je kombinace dvou zásadních aktualizací s názvy Shanghai a Capella, mimo jiné umožnila validátorům Etherea dostat se zpět ke svým uzamčeným prostředkům včetně odměn. V období hard forku si Ethereum již tradičně prošlo značnou volatilitou. Kolem jeho úspěšné implementace připsalo krásných 13 %, do týdne ovšem stejné procento odepsalo.

Kryptoměnovým trhem zmítaly obavy vysokého prodejního tlaku uvolněných finančních prostředků, skutečností však je, že mechanismus uvolňování jednotlivých etherů hromadný výběr vysokého počtu neumožňuje. Podle toho, jestli chtějí validátoři vybrat pouze své odměny, nebo celou zástavu, se řadí do front.

V době psaní článku čeká na výběr zhruba 13 300 validátorů s více než 430 000 ethery. Byť se to může zdát jako vysoké číslo, z celkových necelých 19 milionů ETH uzamčených ve stakingu tvoří jen pár procent.

Za zmínku stojí dva grafy na obrázku výše; na prvním z nich jsou dostupné informace o všech kategoriích validátorů a na druhém o těch, kteří své ethery již vybrali. I když je na prvním místě decentralizovaný projekt Lido, který nabízí likvidní staking Etherea a jehož DAO token držíme v našem portfoliu, v dokončených výběrech dominuje burza Kraken.

Pravděpodobně kvůli tomu, že si na její stakingové služby došlápl americký regulátor, přesněji Komise pro cenné papíry a burzu (SEC). V současnosti největší burzou, jejíž ethery jsou k dispozici pro výběr, je Coinbase, ta se ale dle onchainových dat do výběrů zatím nehrne.

Přijetí návrhu regulace MiCA v Evropském parlamentu

Další horkou novinkou uplynulého měsíce je úspěšně schválené nařízení o obchodu s kryptoměnovými aktivy na půdě Europarlamentu, celým názvem Markets in Crypto Assets (MiCA). Jedná se o velmi významný krok, jehož důležitost podtrhují prakticky celosvětové tahanice a nejasné představy o propojení světa kryptoměn a tradičního finančního systému, příkladem může být např. stále nejasný postoj k vybraným kryptoměnám na půdě Spojených států, jejichž regulační orgány (SEC) na část z nich pohlíží jako na komodity.

MiCA je součástí širšího balíčku zavádějícího jasně daná pravidla v digitalizovaném finančním světě. Sjednocuje postoj 27 členských států EU a soustředí se zejména na poskytovatele krypto služeb, mezi nimiž se nacházejí i vydavatelé centralizovaných stablecoinů (např. USD Coin nebo Tether).

Jako poskytovatele krypto služeb MiCA považuje společnosti, které nějakým způsobem svým klientům umožňují obchodování s kryptoaktivy, nabízí jejich úschovu, prostředky pro jejich zhodnocení a nebo jakékoliv formy poradenství. Patří mezi ně např. Binance, největší kryptoměnová burza na světě. Její šéf, Changpeng Zhao, přijetí MiCA vítá:

Pro prosté investory je nicméně i velmi významný přístup MiCA ke všem autorům kryptoměnových projektů spouštějících svůj vlastní token či coin, z jehož pořízení budou investoři očekávat zisk. Emitenty nových tokenů ve většině případů budou jejich autoři, což je zejména na poli DeFi běžná praxe. V některých případech se ovšem může jednat i o obchodní platformy.

Mezi povinnosti emitentů nových kryptoměn bude patřit tvorba white paperu, což vzhledem k názvu může znít jako něco v kryptoměnové branži již dlouho zažitého. Skutečností ovšem je, že nové white papery dle pravidel MiCA budou mít přísné požadavky, jímž se drtivá většina “white paperů” nynějších krypto projektů pravděpodobně nevyrovná. Autoři do dokumentu budou muset uvést např. podrobné informace o jejich totožnostech a expertizách, jak využijí výtěžek, jaká práva či naopak povinnosti se pojí s držením aktiva a na jaké technologii projekt bude fungovat. Účelem je v první řadě ochrana investorů, což bude v tomto směru jistě splněno.

Získejte nejdůležitější informace ze světa kryptoměn až do vašeho e-mailu

Náš kryptoměnový newsletter vám přináší to podstatné – stručně a pochopitelně, každý týden přímo do e-mailové schránky. Zcela zdarma.

Tento pravidelný zpravodaj již odebírá více než 10 000 spokojených čtenářů. Chcete být jedním z nich a odebírat tak všechny důležité informace ze světa kryptoměn? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže.

Před pár měsíci jsme se všech odběratelů ptali, zda se jim naše newslettery líbí. Výsledky byly jasné: celkem 97 % z odběratelů je s maily od nás spokojeno. Na to jsme náležitě pyšní!

Kde bitcoiny a další kryptoměny koupit?

Věříte, že už se kryptoměnový trh konečně otočí a znovu začne stoupat? Chcete v tom být s námi? Podívejte se na námi ověřené a doporučené kryptoměnové směnárny a kryptoměnové burzy v tabulce níže. Většinu z nich pravidelně používáme a testujeme, a proto se za kvalitu jejich služeb můžeme postavit.

Favorit redakce

Výhody
  • Nízké poplatky
  • Možnost opakovaných nákupů skrze trvalý příkaz v bance
Nevýhody
  • Nelze nakupovat platební kartou

Pozor: V rámci tohoto seriálu jsme v roce 2019 investovali opravdové peníze (tehdy 100 000 Kč) se snahou je zhodnotit. Od té doby se hodnota portfolia často a rychle mění – propady i růsty o desítky procent jsou velmi časté. Kryptoměny jsou proto rizikovou investicí a naše články by neměly sloužit jako konkrétní investiční doporučení. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se sami rozhodnete nějaké kryptoměny nakoupit, důkladně zvažte, které kryptoměny do portfolia zařadíte a jaká bude velikosti vaší investice. Nemyslíme si, že by se “ideální investiční portfolio” jednotlivce mělo skládat pouze z kryptoměn – mělo by zahrnovat i jiná aktiva. Je možné, zejména v případě nerozvážného jednání, přijít o celou investici.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.