Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Bitcoin se propadl o více než 10 %, Evropská Unie přijala nařízení MiCA!

Publikováno
Finex Coin Week – Bitcoin se propadl o více než 10 %, Evropská Unie přijala nařízení MiCA!
Zdroj: Depositphotos.com

Všem našim čtenářům přejeme úspěšné vykročení do nového týdne. A co by to bylo za týden bez tradičního pondělního shrnutí událostí toho minulého. Shrnutí událostí světa kryptoměn a dalších digitálních aktiv. Je tady opět Finex Coin week.

Obsah článku

Bitcoin se propadl o více než 2 000 USD

Jak jsem již naznačil v minulém Finex Coin Weeku, po značném růstu Bitcoinu nad 30 000 USD v průběhu týdne předminulého byl zcela zásadní pro další vývoj právě týden minulý. Zatímco se analytici předháněli ve střednědobých i dlouhodobých výhledech na budoucí růst největší z kryptoměn pro případ prolomení další rezistence, support na 29 500 dolarech se jevil jako zajištěný. A první test tohoto supportu, který se udál v pondělí, skutečně takovému vývoji nasvědčoval. V úterý ráno už se BTC opět obchodoval za cenu vyšší než 30 tisíc amerických dolarů.

Ještě tentýž den se však trh rozhodl tento support znovu otestovat a hodnota Bitcoinu již nad hranicích 29 a půl tisíce nevydržela, převládl prodej a měna tak začala svou hodnotu ztrácet poměrně rychle. Ve středu už se dostala pod 29 tisíc a v pátek dokonce pod 28 tisíc USD, když se v týdenním minimu propadla na nejlikvidnějším trhu (BTC/USDT pár na Binance) na 27 253 dolarů za minci. Ani mírný sobotní vzestup do oblasti kolem 27 500 dolarů nevypadal příliš slibně.

Cenový pokles v minulém týdnu neminul ani druhou nejhodnotnější kryptoměnu a dosavadního krále DeFi, Ethereum (ETH). Během uplynulého týdne cena etheru poklesla shruba o 10 %, v době psaní článku se pohybuje kolem 1 900 USD.

Aktuální cena
Změna
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
Ethereum / ETH
Načítání
Načítání
Načítání

Jedinou nadějí na zachování růstového trendu se momentálně jeví víceméně jen teoretická možnost návratu a opětovného prolomení rezistence na 29 500 dolarech. Tomu však v době psaní článku mnoho nenasvědčuje, během pondělního rána se Bitcoin obchodoval pouze mírně nad 27 600 USD.

Takový vývoj v tomto týdnu, ať už jedním či oním směrem, bude představovat poměrně zásadní událost. V případě, že by se kurz přeci jen vrátil do vyšších hodnot, nebude stát již nic v cestě růstu k 35 tisícům, naopak v případě, že se tak nestane, lze očekávat propad k supportu kolem 25 tisíc dolarů. Tento nejasný výhled do budoucnosti následujících týdnů a měsíců vzbuzuje značnou nervozitu, na vývoji kurzu Bitcoinu bude možná záviset i začátek další sezóny altcoinů, tradičně spojené s předcházejícím růstem právě nejsilnější kryptoměny.

Další uvolnění bitcoinů americkou vládou!

Ani jasný anti-kryptoměnový postoj americké administrativy prezidenta Bidena vládě zřejmě nebrání čile prodávat Bitcoin. Ať už jde o vypočítavý kalkul, kterým se snaží vyvolat pokles ceny a tím snížit zájem amerických investorů, či snahu se mincí zbavit, rozplánovala americká administrativa uvolňování do pěti cyklů. První z nich je již za námi, data dalších čtyř oznámil Bílý dům nyní. Jedná se celkem o 41 500 BTC, které americká vláda získala především zabavením od členů organizovaného zločinu nebo teroristických skupin.

První uvolnění přišlo 14. března, kdy bylo prodáno necelých 10 tisíc BTC v hodnotě asi 215 milionů USD. Zhruba týden před prodejem informovala o pohybu velkého počtu bitcoinů držených vládou USA i společnost Glassnode.

V ten den oslabil Bitcoin o necelá 3 %. V té době však ztrátu rychle smazal a pokračoval v růstu, který mezi 11. a 19. březnem probíhal vyjma právě 14. 3. kontinuálně. Další termíny pro uvolnění BTC jsou: 26. květen, 7. srpen, 19. říjen a 30. prosinec. Všem traderům se obecně doporučuje zohlednit tato data ve svých strategiích. I kdyby nedošlo k zásadnějším oslabením, lze v těchto dnech očekávat určitou volatilitu a nervozitu na trzích.

Gary Gensler, šéf SEC, o kryptu ve Sněmovně reprezentantů

Zdroj: Bloomberg.com
Gary Gensler
Gary Gensler, předseda SEC

Předseda Komise pro cenné papíry Spojených států Amerických (dále SEC), Gary Gensler, který proslul svými nevybíravými výpady zejména proti kryptoburzám, čelil v minulém týdnu pravidelnému slyšení ohledně činnosti SECu ve finančním výboru Sněmovny reprezentantů.

Tomu se z titulu své funkce podrobuje každých 18 měsíců. Jelikož jak ve sněmovně, tak ve výboru mají převahu Republikáni, kteří dlouhodobě prosazují daleko důsledněji princip volného trhu, dala se čekat ostrá výměna názorů. A jejím tématem se staly tentokrát právě Genslerovy výpady proti kryptoměnám.

Gensler dlouhodobě, zejména pak od pádu FTX, tvrdí, že mnoho burz s digitálními aktivy, na kterých se obchoduje až bilion dolarů, se pohybuje mimo zákon, neboť jde podle něj o prodej neregistrovaných cenných papírů. Pustil se do sporů i s velkými hráči na tomto poli, jako je například Coinbase.

Tuto strategii na slyšení zpochybnil zejména předseda výboru za republikánskou stranu Patrick McHenry, ten dokonce označil dosavadní přístup SEC za nesmyslný.

“Váš přístup podporuje inovace v zámoří a ohrožuje americkou konkurenceschopnost,” řekl Patrick McHenry.

Právě Evropa a ekonomicky liberální státy východní Asie se nyní stávají nejčastějším cílem původně amerických společností působících v kryptoprůmyslu. Ve všech zmíněných státech (a v Evropské unii) volí politické reprezentace cestu oddělené regulace digitálních aktiv a cenných papírů.

Ačkoliv jsou v některých případech obdobné, respektují jak svébytnost digitálních aktiv, tak právě názory podnikatelů. Gensler, stejně jako například demokratická senátorka Elizabeth Warren nebo, dle zprávy o stravu Unie, i prezident Biden, se domnívá, že transparentnost vůči americkým investorům leží jakožto hodnota výše než konkurenceschopnost ve zmíněném odvětví.

Rozdílné pohledy SEC a CFTC

Do sporu s Genslerem se přitom nedostali jen zástupci samostatné nebo žádné regulace digitálních aktiv, ale i předseda další americké regulační komise Rostin Behnam. Jeho Komise pro termínované obchody s komoditami (dále CFTC), kterou mimochodem Gensler v minulosti vedl, se totiž dostává do sporu s SEC kvůli Ethereu. SEC totiž v minulosti několikrát označil nejsilnější altcoin za cenný papír. Podle Genslera mají být při jeho obchodování uplatňována stejná pravidla, jako v případě akcií obchodovaných na Wall Street. Podle CFTC je však Ethereum spíše komodita a tudíž spadá do jeho kompetence.

Celé slyšení trvalo přes pět hodin a zaznívaly v něm i pochvalné hlasy od menšinových demokratů. Mezi hlavní zastánce patřila poslankyně z Kalifornie Maxine Waters nebo poslanec Jim Himes z Connecticutu. Podle něj se republikáni nemohou rozhodnout zda regulátoři postupují příliš mnoho a rychle, nebo málo a pomalu. Narážel tím na republikánskou kritiku pomalé reakce po pádu SVB.

Nařízení MiCA v Evropském parlamentu přijato!

Na naše čtenáře má však pravděpodobně přímější vliv dění na evropské politické scéně. I tam se v minulém týdnu stala důležitá věc. V předstihu oproti původnímu plánu přišlo na půdu Europarlamentu nařízení o obchodu s krypto-aktivy (dále MiCA) a tento návrh byl v pátek přijat. Pravidla budou od poloviny roku 2024 vyžadovat od kryptoměnových burz registraci. Stejně tak budou muset být oznámeny nové kryptoměny před tím, než rozšíří nabídky těchto burz.

Dalším požadavkem, které nařízení MiCA přinese, bude povinnost emitentů stablecoinů držet finanční rezervy. Cílem nařízení má totiž být vedle transparentnosti a boje s financováním organizovaného zločinu a terorismu také zlepšení stability trhu.

Pro hlasovalo 517 členů Evropského parlamentu z celkových 705 poslanců, proti bylo 38. Mírné znepokojení vyjádřili někteří poslanci frakce Greens/EFA, včetně těch zvolených za Českou pirátskou stranu. Ti považují za důležité zachování určité anonymity trhu. Zpravodaj návrhu Stefan Berger z frakce Evropské strany lidové (EPP) zvolený za německou opoziční Křesťanskodemokratickou unii (CDU) prohlásil, že díky MiCA získává Evropa konkurenční výhodu především před Spojenými státy:

“Díky regulaci MiCA získalo evropské odvětví kryptoaktiv regulační průhlednost, kterou země jako Spojené státy nemají.”

Jak bude vypadat zbytek hlasování o přijetí MiCA a kdy by nařízení mohlo přijít v platnost?

Nařízení je na rozdíl od směrnic přímo platné a závazné na celém území Unie bez nutnosti přijímat prováděcí předpisy v národních parlamentech. Prvek členských států je při jeho schvalování reprezentován hlasováním v Radě EU, jejímiž členy jsou odpovědní ministři z vlád členských zemí. V tomto případě pak půjde ve valné většině případů o ministry financí. Schválení nařízení MiCA již bylo členskými státy předjednáno a panuje na něm shoda, hlasování 16. května tak již bude pravděpodobně pouhou formalitou. Pak již bude posledním krokem zveřejnění ve věstníku EU, ke kterému má dojít v červenci.

V polovině příštího roku pak vejde nařízení v platnost a od 1. 1. 2025 se stane právně vymahatelným na území celé EU.

Generální ředitel společnosti Binance Changpeng Zhao nařízení vítá jako jasnou definici toho, co se bude od burz očekávat. MiCA je podle něj pragmatickým řešením problémů, kterým společně čelíme.

Nařízení se bude mimo jiné vztahovat také na emitenta stablecoinů Circle, který otevřel svou pobočku v Evropě v nedávné době. O jednotnou Evropskou licenci bude dle vyjádření své ředitelky rozhodně žádat také společnost Coinbase.

Naopak problémy mohou nová pravidla znamenat pro Maltu. Tato středomořská země se sama nazývá cryptoisland, případně blockchainisland a dosud si zakládala na nulových regulacích online byznysu a nízkých daních. To na Maltu přilákalo mnoho podnikatelů ze světa digitálních aktiv, ale také například online kasina. Jelikož je Malta členem Evropské unie, bude nařízení MiCA vymahatelné i tam.

Přijetí legislativního návrhu o kryptoměnách také na Ukrajině

Vedle členů Unie se k MiCA plánuje připojit také Ukrajina. V sobotu to místní televizi sdělil Jaroslav Železňak, předseda Národní komise pro cenné papíry a burzu. Ukrajina je kandidátskou zemí Unie, což znamená, že jejím cílem je implementace evropského práva tak, aby připojením k evropskému svazku nedošlo k překotným změnám a právní nejistotě.

Půjde o vůbec první legislativní úpravy digitálních aktiv v této východoevropské zemi. Nejistota ohledně právního rámce kryptoměn nepomohla ani ve věci současné obranné války, kterou Ukrajina od 24. 2. 2022 po napadení Ruskem vede. Ukrajina přijímá nemalé finanční prostředky ať už jako pomoc na zbrojení a porážku nepřítele, tak pomoc humanitární.

Pro zasílání takových prostředků napadené zemi se jeví právě digitální aktiva jako ideální nástroj a to zejména pro podporovatele Ukrajiny, kteří o sobě z různých důvodů nechtějí dávat vědět.

Mezi těmi je především nutno hovořit o opozičně smýšlejících osobách z Ruska a Běloruska nesouhlasících s válkou. Těm v případě odhalení podpory Ukrajiny samozřejmě hrozí i vězení.

Jak mi osobně sdělila tisková manažerka projektu United24 na Ministerstvu pro digitální transformaci Ukrajiny, Polina Sydorčuk, musel právě tento vládní projekt zodpovědný za sběr finančních prostředků na podporu země od zahraničních i domácích sponzorů upustit v průběhu roku 2022 od přijímání kryptoměn z důvodu nejisté právní situace.

Ve velmi vyhrocených chvílích, jaké Ukrajinci již přes rok zažívají, je velmi nešťastné ocitne-li se ministerstvo v pozici, kdy samo balancuje na hraně zákona. Takový stav pak dává samozřejmě argumenty nepříteli vykreslovat Ukrajinu jako rozkládající se zemi financovanou zločinci. Právě proto cílil i projekt United24 na rychlou implementaci MiCA v zemi. Ta by měla proběhnout současně s implementací v EU.

Závěr

Minulý týden přinesl ve světě digitálních aktiv opět několik událostí. Bitcoin po velmi nadějném růstu v posledních týdnech zahájil sestup, který pravděpodobně míří až k reakumulaci kolem 25 tisíc dolarů. Ani Ethereum nepodržel support na 1 935 dolarech, nálada jeho investorů je však o něco pozitivnější než je tomu u Bitcoinu a existuje šance, že by druhá nejsilnější kryptoměna mohla tuto rezistenci v následujícím týdnu znovu prolomit.

Fear and Greed index Bitcoinu zůstává naladěn ve směru k nenasytnosti, je ovšem pravdou, že se s oslabením největší kryptoměny posunul mírně ke středu.

Na politickém kolbišti pokračovala jednak bitva ve Spojených státech, kde předseda SEC čelil pětihodinovému slyšení ve sněmovním výboru s převládající účastí opozičních Republikánů, a také bitva v Evropě. Ta za o poznání méně dramatických okolností vyvrcholila přijetím nařízení MiCA evropským parlamentem. To zavede jednotná evropská pravidla pro kryptoměny od poloviny roku 2024 a připojí se k ní rovněž na členství aspirující Ukrajina.

Na další vydání Finex Coin Week se můžete těšit opět příští týden. Do té doby Vám přeji mnoho štěstí a přiměřenou míru rozvahy ve vašich investicích.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Redaktor se zaměřením na provázanost ekonomiky a politiky, politolog, analytik mezinárodních vztahů.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.