Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co jsou to utility, security a governance tokeny? Jaký je mezi nimi rozdíl a které projekty je nejlépe reprezentují?

Publikováno
Co jsou to utility, security a governance tokeny? Jaký je mezi nimi rozdíl a které projekty je nejlépe reprezentují?
Zdroj: gmw3.com

Při vyslovení pojmu kryptoměna si valná většina lidí představí Bitcoin, přičemž z názvu odvodí, že se řadí mezi takzvané coiny. Co když vám ale řekneme, že existuje mnoho dalších typů kryptoměn? Pro příklad můžeme uvést tokeny, které každým rokem objevují rozmanitou škálu využití.

V článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět o různých kategoriích tokenů; jaké jsou výhody, nevýhody, na co si dát pozor a další užitečné informace.

Obsah článku

Jaký je rozdíl mezi coinem a tokenem?

Některé kryptoměnové komunity, natož veřejnost, mnohdy nerozlišují, jaký je rozdíl mezi coinem a tokenem. Vysvětlení je ale jednodušší, než by se mohlo na první pohled zdát.

 • Kryptoměnové coiny jsou nativním aktivem blockchainu. Příkladem může být oblíbený blockchain Etherea, jehož coin nese název Ethereum (ETH).
 • Kryptoměnové tokeny jsou digitální aktiva, která nemají svůj vlastní blockchain a fungují na jiném. Jednotlivé tokeny vznikají pomocí chytré smlouvy (také nazývané jako smart contract) a na základě daného blockchainu mají přiřazený standard tokenu, pro BNB Smart Chain se používá BEP-20 a pro Ethereum ERC-20. Kryptoměnové tokeny jsou často tvořeny pro své decentralizované aplikace fungující opět na stejném blockchainu. Příkladem decentralizované aplikace s tokenem může být virtuální svět Decentraland (MANA), celý ekosystém Decentralandu společně se svým utility tokenem MANA běží na Ethereu.

Oblast tokenů dále dělíme do tří kategorií: již zmíněné utility, a pak dále security a governance tokeny. Každá z těchto kategorií přináší jiné možnosti využití a jsou mezi nimi zásadní rozdíly. Pojďme se na jednotlivé kategorie podívat více zblízka.

Co je utility token?

Začneme neznámější kategorií tokenů a tou nemůže být nic jiného než utility tokeny. Tyto tokeny se vyznačují tím, že mohou sloužit téměř jakémukoli účelu – záleží pouze na schopnostech vývojáře, jak šikovný a funkční kód zvládne do chytré smlouvy naimplementovat.

Fungují ale pouze v mantinelech svého nativního produktu. Tím může být např. jakákoliv naprogramovaná decentralizovaná aplikace (dApp), ale i třeba celý ekosystém (včetně blockchainu samotného).

Obecně tedy platí, že tyto tokeny poskytují přístup a výhody ke konkrétní službě nebo produktu v rámci vlastní sítě nebo konkrétního ekosystému.

Mezi význačné vlastnosti utility tokenu patří např. to, že jsou plně obchodovatelné (většinou jak na centralizovaných burzách, tak i těch decentralizovaných), stvořené pro konkrétní účel (nebo účely, může jich být libovolně více) a cenově závislé na svém produktu či ekosystému.

Zdroj: crypto.com
Utility tokeny
Infografika utility tokenů

Příklady utility tokenů

Typickým zástupcem těchto tokenů je Basic Attention Token, což je decentralizovaná reklamní platforma, která propojuje inzerenty přímo s vydavateli reklam a běžnými uživateli. Token platformy BAT má přitom uplatnění jako způsob platby pro podporu tvůrců mediálního obsahu. Odměna funguje na obě strany – i běžní uživatelé mohou čerpat odměny tokenu za sledování reklam. Kryptoměnový projekt je integrován do populárního internetového prohlížeče Brave, který se na Google Play může pochlubit 100+ miliony stažení.

Dalším příkladem utility tokenu je Golem (GNT). Myšlenkou tohoto projektu je, že uživatelé mohou snadno poskytnout svůj zbylý nevyužitý výpočetní výkon a navzájem si za něj platit. Význam tokenu spočívá k přístupu k dané síti a jako měna v peer-to-peer transakcích.

V gamingu je oblíbený utility token Smooth Love Potions (SLP) vydaný jednou z nejznámějších Play-to-earn (P2E) her na krypto trhu – Axie Infinity. Token SLP se používá jako odměna za plnění úkolů ve hře.

Právě token SLP společně se hrou Axie Infinity je typickým příkladem decentralizované aplikace na Ethereu. Mezi utility tokeny se řadí i tokeny decentralizovaných burz, což jsou mimochodem také decentralizované aplikace, ale i tokeny burz centralizovaných. Příkladem mohou být např. tokeny CAKE a SUSHI, což jsou utility tokeny burz PancakeSwap a SushiSwap. Fungují zde např. jako odměny pro yield farming. V případě burz centralizovaných je možné uvést např. BNB nebo KCS, což jsou tokeny Binance a KuCoinu. V obou případech je možné skrze tokeny snížit placené poplatky, KCS zároveň nabízí i variantu pasivního příjmu.

Výhody utility tokenů

 • Snadný přístup k tokenu: Tokeny jsou často vydávány prostřednictvím počáteční nabídky mincí (ICO), fair launchem, případně airdropem.
 • Utility tokeny nepodléhají regulaci: To znamená, že je lze použít k financování projektů, aniž by bylo nutné dodržovat složité a nákladné zákony o finančním zabezpečení od regulátora či vlády. To může být samozřejmě z jiného úhlu pohledu nevýhoda, protože to znamená i menší ochranu před podvody, ovšem pro různé decentralizované aplikace cílící primárně na nové formy využití kryptoměn při zachování skutečné decentralizace to neznamená přílišnou legislativní zátěž.
 • Flexibilita: Utility tokeny mohou být využité pro různé účely (např. určité výhody v dané síti, platba za službu, směna tokenu a další), to jim přidává atraktivitu z pohledu vývojáře i koncového uživatele.
Poznámka

Poznámka: Pojem fair launch (v překladu spravedlivé spuštění) v krypto prostoru znamená, že jsou tokeny při nákupu k dispozici všem za stejnou cenu. Opakem je presale (v překladu předprodej), kdy určená entita (např. tým projektu či vybraní investoři) předem nakoupí část tokenů za nižší cenu, než která bude k dispozici při počáteční nabídce burzy.

Nevýhody utility tokenů

 • Token má využití pouze ve svém produktu či ekosystému: Využití utility tokenu najdeme pouze v jeho produktu, nikde jinde. Např. zmíněný token Smooth Love Potions (SLP) nemá mimo hru Axie Infinity žádné uplatnění – nelze ho použít třeba v jiné P2E hře.
 • Cenová závislost na vlastním produktu: Zde navazujeme na minulý bod – protože je existence utility tokenu ve svém produktu jeho jediným smyslem, zájem o tento produkt či ekosystém má často vliv na cenu samotného utility tokenu. Tato závislost na ceně ale nemusí být vždy pravidlem. Záleží také i na tokenomice utility tokenu a na tom, jakým způsobem je vlastně ve svém produktu využíván. Některé utility tokeny, které fungují primárně jako reward tokeny, tedy tokeny vyplácené jako odměny (např. za staking), jsou silně inflační, což cenu tlačí dolů. Typickým příkladem je např. VVS Finance, DEX na síti Cronos, se svým utility tokenem VVS. Chování ceny se nezmění i přes to, že o daný produkt bude velký zájem a bude jej využívat spousta lidí.
 • Utility tokeny nejsou cennými papíry: To je taky důvod, proč jsou neregulované. Jak jsme si již uvedli výše, to jim na druhou stranu dává plnou svobodu ve využití. Je ale nutné si uvědomit, že je to taky dělá do určité míry “bezcennými”. Co tím myslíme? Pokud si koupíte např. akcie nějaké společnosti, což jsou regulované cenné papíry, získáte tím také podíl v té dané společnosti. S tím většinou přichází i právo na dividendu a na účast v rozhodování o osudu dané společnosti, pokud je váš podíl dostatečný. V případě utility tokenů ale nic takového neexistuje. Koupí utility tokenu daného ekosystému, platformy nebo i blockchainu se nestáváte jeho “členem”, skutečně si pouze koupíte jen jakýsi “kupón”, který vám umožní využívat jeho služby.

Co je security token?

Security token je ve své podstatě digitální forma tradičních cenných papírů (securities). Z tohoto hlediska se k němu i tak přistupuje, security token musí být ověřitelný na blockchainu a je regulován stejně jako jakékoliv jiné cenné papíry. V případě USA, které jsou s jejich regulacemi asi nejdál ze všech států, musí nové security tokeny splňovat náročné standardy SEC (americká komise pro kontrolu cenných papírů, u nás tuto činnost od roku 2006 vykonává ČNB) a kritéria takzvaného Howeyho testu.

Poznámka

Co je Howeyho test a kdy je platný?

V USA stanovil definici akcie roku 1946 Nejvyšší soud, když v případu SEC v. W. J. Howey Co. judikoval, že o akcii jde vždy, pakliže aktivum kumulativně splňuje následující 4 znaky:

 • existuje investiční smlouva mezi emitentem a investorem,
 • investoři vkládají peníze do společného podniku,
 • emitent slibuje zisk/investor očekává zisk,
 • zisk investora je závislý na snahách a úspěchu emitenta.

 

Od té doby jsou tyto 4 podmínky označovány jako Howeyho test, SEC jej stále využívá pro ověření všech náležitostí nově vznikajících akcií či jiných druhů cenných papírů.

Nákupem security tokenu lze obdržet vlastnický podíl na aktivu, typicky společnosti, zároveň je možné profitovat z výkonu tokenu. Držitelé tokenu také mohou získat zisky prostřednictvím dividend ve formě dalších tokenů nebo další výhody, jako je hlasovací právo.

Zdroj: crypto.com
Security tokeny
Infografika security tokenů

Příklady security tokenů

Historicky první společností tohoto druhu se stala INX Limited. Držitelé security tokenu INX Token mají možnost získat až 40% roční rozdělení jakéhokoli pozitivního čistého provozního peněžního toku. Společnost má ve svém portfoliu partnerů jedny z největších bank na světě.

Dalším zástupcem je společnost tZero, která umožňuje společnostem vydávat různá tokenizovaná aktiva, jež jsou přístupná veřejnosti, přičemž vše probíhá prostřednictvím vlastního blockchainu.

Security tokeny občas najdete na platformách Coingecko i Coinmarketcap. Např. Enegra (EGX) se na Coinmarketcapu nachází, to se ale ani zdaleka nedá říci o všech. Mnohem lepší možností pro jejich monitorování je specializovaná platforma Stomarket.

Mezi další příklady security tokenů se řadí např. Polymath (POLY), Blockchain Capital (BCAP) nebo Dignity Gold (DGau).

Výhody security tokenů

 • Regulovaná forma investice: Bojíte se rugpullů či jiných forem podvodů, které na vás v kryptoměnovém světě číhají na každém rohu? U security tokenů máte jistotu, že na nic podobného nenarazíte. Všechny security tokeny jsou registrovány jako cenné papíry a splňují spoustu standardů definovaných zákony.
 • Pro společnosti nízká bariéra pro vstup: Vstup na akciové trhy formou IPO (Initial Public Offering) je pro společnosti finančně i časově náročný. Naproti tomu existuje kryptoměnové STO (Security Token Offering), které slouží pro počáteční nabídku security tokenů. Menší a střední podniky zde mohou poměrně rychle získat velké množství kapitálu.
 • Transparentnost: Security tokeny jsou sledovány pomocí blockchainu. To umožňuje jednotnou metodu ověřování a sledování dat a díky své neměnnosti zabraňuje jakékoli manipulaci ze strany finančních institucí.

Nevýhody security tokenů

 • Omezená možnost investování: Podle současných amerických předpisů mohou být security tokeny dostupné pouze akreditovaným investorům (tj. investorům s čistým jměním 1 milion dolarů nebo ročním příjmem 200 tisíc dolarů).
 • Menší volatilita a potenciální zhodnocení: I když u security tokenů můžeme nalézt i rizikové investice s vysokým procentuálním zhodnocením, stále se těchto příležitostí nachází mnohem méně, než u jiných kryptoměnových projektů, např. meme coinů či nově spouštěných small capů. To ale samozřejmě znamená i mnohonásobně větší riziko, kterým security tokeny tolik neoplývají.

Podmnožiny security tokenů

Výše jsme se bavili o security tokenech pouze ve formě digitálních akcií společností. Existuje ale ještě jedna kategorie security tokenů, která obsahuje např. tokenizované komodity. Jaké kategorie security tokenů tedy máme?

 1. Equity tokeny – Jedná se o formu cenného papíru v podobě digitálního akciového tokenu, který představuje vlastní kapitál v podkladovém aktivu. Jedním ze zástupců této oblasti je již výše zmíněná Enegra (EGX), která tokenizovala 100 % vlastního kapitálu v Enegra Group Ltd. Token společnosti běží na blockchainu Polygonu.
 2. Asset-backed tokeny – Do této kategorie řadíme fyzická aktiva jako zlato, ropa, nemovitosti, která jsou digitálně tokenizována a krytá skutečným aktivem. Tokenizovat je přitom možné téměř jakékoli fyzické aktivum; společnost diamDEXX vybudovala obchodní ekosystém, který umožňuje profesionálním a drobným investorům nakupovat skutečné fyzické diamanty za DIAM mince. To vše za zvýhodněné ceny a prostřednictvím platformy, která běží na vlastním blockchainu. Dalším již zmíněným příkladem této kategorie je kryptoměna Dignity Gold (DIGAU).

Co je governance token?

Governance tokeny jsou tokeny, které pomáhají utvářet budoucnost kryptoměnového projektu. Fungují jako “hlasy” ve veřejných demokratických hlasováních a v posledních letech jsou neodmyslitelnou součástí téměř všech nových kryptoměnových projektů a jejich decentralizovaných aplikací.

Držitelé governance tokenů mohou ovlivňovat, jakým směrem se bude vývoj daného projektu ubírat. Mohou např. rozhodnout o způsobu využití finančních prostředků v komunitní pokladně, o vytvoření nové funkce, o vylepšení kódu, o aplikaci nějaké opravy a podobně. Jednoduše o čemkoliv, na čem se komunita shodne.

Obvykle se tyto tokeny využívají v rámci DAO (decentralizovaná autonomní organizace), kde během určitého časového intervalu probíhá hlasování. Čím více má jednotlivec či skupina governance tokenů daného projektu, tím větší procentuální podíl má na výsledku hlasování. Hlasovat tedy může naprosto kdokoliv, kdo daný governance token drží.

Na obrázku níže je příklad návrhu v DAO Uniswapu, o němž bylo možné hlasovat. Jednalo se konkrétně o hlasování o spuštění decentralizované burzy Uniswap v její nejnovější verzi v3 na blockchainu Celo. Hlasování bylo úspěšné – celkem 59 556 015 hlasů bylo pro a 1 470 hlasů bylo proti.

Zdroj: uniswap.org
Návrh o spuštění Uniswapu na blockchainu CELO
Návrh o spuštění Uniswapu na blockchainu CELO

Hlasování je možné provádět buď na stránkách projektů samotných a to většinou v jejich governance sekcích (např. jako na Uniswapu výše), nebo skrze jeden z governance agregátorů. Takovým je např. server Snapshot, kde je možné nalézt governance návrhy většiny velkých kryptoměnových projektů. Níže je např. ukázka návrhu v Gitcoinu o rozdělení peněžních prostředků v jeho komunitní pokladně. Návrh opět v drtivé většině prošel.

Zdroj: snapshot.org
Hlasování o návrhu Gitcoinu na platformě Snapshot
Hlasování o návrhu Gitcoinu na platformě Snapshot
Poznámka

Poznámka: Všimněte si, že v o návrhu Gitcoinu na obrázku výše jeden uživatel hlasoval s až 1 700 000 GTC tokeny, hlasování se jich celkem účastnilo kolem 4 600 000. To znamená, že slovo uživatele kbw.eth má až třetinovou váhu.

Governance tokeny mohou být i utility tokeny

V prvním příkladu (Uniswap) se hlasovalo skrze governance token UNI, v druhém případě to byl zase token GTC, což je nativní token pro Gitcoin. Uniswap je zároveň také decentralizovanou burzou, na které nalezneme i možnosti pro staking a yield farming, při tom všem využíváme opět token UNI. Z toho plyne, že je UNI, stejně jako tokeny SUSHI a CAKE zmiňované výše, také utility token.

Tokeny mohou mít více funkcí – mohou být governance a utility tokeny zároveň.

Příklady governance tokenů

Mezi příklady patří největší decentralizovaná burza Uniswap, která v kombinaci aktivní DAO komunity a tokenu UNI hlasuje o zásadních technických změnách a vylepšení platformy (hlasování o jeho spuštění na blockchainu Celo výše).

Dále Maker (MKR), jenž se řadí mezi průkopníky governance tokenů. Držitelům umožnuje hlasovat o rozhodnutích týkajících se protokolu decentralizovaných financí (DeFi), na kterém zároveň běží jejich decentralizovaný stablecoin DAI.

Podobně bychom mohli pokračovat u dalších zástupců governance tokenů jako je Aave (AAVE), ApeCoin (APE), Compound (COMP), Decentraland (MANA) nebo již zmiňovaný Gitcoin (GTC).

Výhody governance tokenů

 • Transparentnost – Všechna hlasování jsou dohledatelná, tudíž lze monitorovat, jakým směrem se projekt ubírá.
 • Komunita – Vzájemná diskuze o návrzích k hlasování utužuje vztahy uvnitř komunity.
 • Právo na rozhodování v projektu – Držitelé governance tokenů si mohou odhlasovat libovolný návrh (pokud dává smysl a neskončí ve formě konceptu). Teoreticky si tak mohou schválit určité odměny, marketingové akce nebo třeba budoucí dividendu, pokud projekt dlouhodobě generuje zisky.

Nevýhody governance tokenů

 • Problém s “velrybami” – Pravděpodobně největší výzvou u governance tokenů zůstává záležitost s takzvanými velrybami. Velryba je označení pro uživatele, který drží velké procento určité kryptoměny. Problém nastává, jakmile se jednotlivec či skupina velryb rozhodne zmanipulovat váhou svých hlasů nějaký návrh. Projekty se musí ujistit, že vlastnictví tokenů je skutečně decentralizované a rovnoměrně rozdělené. To např. bylo možné vidět v hlasování o návrhu Gitcoinu, kde jeden uživatel držel až třetinu mincí, které se v hlasování nashromáždily. Další dva uživatelé hlasovali po milionu GTC mincí, to znamená, že dohromady mají skoro tři čtvrtiny hlasů. Dalších zhruba 440 uživatelů hlasovalo s velmi malými, až bezvýznamnými částkami. Reálně tak o osudu komunitní poklady rozhodli pouze 3 lidé ze 446 zúčastněných.
 • Forma investice – Podobně jako u utility tokenů je otázkou, jak token fundamentálně ohodnotit. Tokeny fungují především pro zmíněné hlasování, např. zmíněná decentralizovaná burza Uniswap generuje z každého obchodu slušné marže, nicméně pro cenu tokenu to nemá velký vliv.

Závěr a shrnutí

Každá vypsaná kategorie těchto tokenů má v kryptoměnách své zasloužené místo. Dejte si ale velký pozor na častou záměnu významu utility a security tokenů.

Security token se definuje jako investice do úsilí někoho jiného, naopak utility token vám poskytuje přístup k platformě nebo službám. Vzorový příklad si představte na fungování casina:

 • Utility tokeny jsou jako žetony – Lze je použít jako způsob měny na hraní a v případě potřeby je možné je směnit zpět do hotovosti. Držitelé nemají nárok na žádné výhry nebo zisky kasina.
 • Security tokeny jsou jako vlastnictví akcií casina – Podíl ze zisků casina se dělí mezi držitele security tokenů.

Governance tokeny pravděpodobně uvidíme čím dál častěji; princip spravedlivého hlasování a komunitní diskuze aktivně pobízí uživatele k vybudování živějších decentralizovaných ekosystémů, které jsou v tomto mladém kryptoměnovém trhu potřeba.

Líbil se vám tento článek?
11
0

Autor

Jsem nezávislý krypto nadšenec. O svět kryptoměn se aktivně zajímám od roku 2018.

Přináším informace o krypto novinkách, analýzy a zajímavosti ze sektoru NFT.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.