Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Finex Coin Week - Bitcoin dosahuje až na 31 000 USD, Ethereum je po hard forku a Solana uvádí na trh svůj telefon Saga

Finex Coin Week - Bitcoin dosahuje až na 31 000 USD, Ethereum je po hard forku a Solana uvádí na trh svůj telefon Saga

Finex Coin Week - Bitcoin dosahuje až na 31 000 USD, Ethereum je po hard forku a Solana uvádí na trh svůj telefon Saga
Zdroj: Depositphotos.com

Dámy a pánové, tradeři, HODLeři, medvědi i býci, příznivci kryptoměn a dalších digitálních aktiv, vítáme vás u dalšího dílu našeho týdeníku Finex Coin Week. Přinášíme vám opět týdenní přehled toho nejdůležitějšího, co se za poslední týden na poli kryptoměn událo.

Obsah článku

1.Bitcoin přesáhl 30 000 USD!2.Ethereum je po úspěšném Shanghai hard forku, co na to říká cena?3.Solana pouští na trh vlastní smartphone4.Ray Dalio radí diverzifikujte a držte Bitcoin!5.Politická podpora krypta u Demokratů!6.Závěr

Bitcoin přesáhl 30 000 USD!

Řadě obchodníkům Velikonoce velmi zpříjemnila kryptoměna s největší tržní kapitalizací. Kurz Bitcoinu o Velikonočním pondělí opustil bezpečné pásmo kolem 28 000 dolarů a zamířil vzhůru. V úterý se pak poprvé od května minulého roku dostal nad magickou hranici 30 tisíc USD.

Kurz BTC za poslední týden
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

BTC tak oproti listopadu roku 2022 prošel více než 90% zhodnocením, jen připomenu tehdejší cenu této mince, která se chvílemi pohybovala i pod 16 000 USD. Potvrzení, že nejde o výkyv, nýbrž o skutečné pokoření 30 tisícové rezistence, přišlo záhy. Ve středu i ve čtvrtek otestoval Bitcoin tento nový support a od té doby se stabilně obchoduje kolem oblasti 30 000 USD.

Existují predikce jak velice pozitivní ve smyslu růstu, tak umírněnější. Podle anonymního twitterového účtu věnujícího se matematickému rozboru trhů Stockmoney Lizards sleduje BTC Fibonacciho retracement nebo chcete-li Fibonacciho úrovně zpětných pohybů. Jedná se o metodu technické analýzy vycházející z Fibonacciho posloupnosti. Zjednodušeně řečeno předpokládá, že trhy fungují na základě odbočení od trendů, které následuje návrat na trendy původní. Podle této teorie tak dle výše zmíněného účtu je cílem BTC v následujících měsících 50 000 USD.

Další anonymní analytik BitQuant se pustil dokonce do odvážnějšího tvrzení předpokládaje, že se kurz BTC k americkému dolaru může již v roce 2024 dostat i na 190 000 USD, tedy o více než 120 000 USD nad současné all-time-high. Podle něj, pokud dojde k finálnímu přijetí 30 000 USD, což se v době psaní tohoto článku jeví jako velice pravděpodobné, bude další skutečně signifikantní rezistence na této cestě ležet až na hodnotě 160 tisíc USD.

Nadšení se snaží mírnit například analytik Larry Lepard z Equity Management Associates, který v minulosti publikoval analýzu předpokládající konec éry dolarové a začátek zlatého věku Bitcoinu. Dle jeho vyjádření je právě pád dolaru kruciálním předpokladem pro vzestup BTC k 100 000 USD a lze se o něm bavit v horizontu následující dekády, nikoliv příštího roku.

Ethereum je po úspěšném Shanghai hard forku, co na to říká cena?

Podobným vývojem jako BTC prošla i druhá nejsilnější kryptoměna Ethereum (ETH), jejíž kurz vůči americkému dolaru se rovněž poprvé vyšplhal na hodnoty, které opustil v květnu minulého roku. V případě ETH je tato hodnota 2 000 amerických dolarů za ether. Třebaže tuto hodnotu otestoval i v srpnu 2022, rezistence tehdy vydržela.

Po velmi důležitém Shanghai upgrade, o němž jsme minulý týden psali jak ve Finex Coin Weeku, tak i v dalších analýzách mých kolegů, jehož očekávání ETH v předminulém týdnu brzdilo, se tak velmi rychle dokázalo ozdravit a zamířit vzhůru. Byť cena kryptoměny v době implementace aktualizace moc nereagovala, v dalších dnech dokázala, že obavy některých kryptoměnových expertů o vysokém prodejním tlaku uvolněných etherů nebyly na místě.

Kurz ETH za minulý týden
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
BTC
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Průběh Shanghai upgrade a první vybrané ethery

Shanghai upgrade byl implementován ve středu 12. dubna přesně podle plánu. Odemykání nastakovaných prostředků je nastaveno tak, aby stakingový smart kontrakt Etherea neopustila rázově vysoká suma. Validátoři mají na výběr ze dvou módů výběrů – plnohodnotného (Full Withdrawal) a částečného (Partial Withdrawal).

V rámci plnohodnotného výběru validátoři ukončí svou činnost a vyberou si svých 32 ETH + veškeré dosud získané odměny, tento proces je ovšem časově náročnější, síť je třeba informovat předem a zařadit se do fronty. Skrze částečný výběr pak validátoři mohou jednodušším způsobem získat pouze získané odměny s tím, že validátorskou zástavu si v síti ponechají a dále budou pokračovat ve své činnosti. I u částečného výběru si ovšem validátoři pravděpodobně počkají, neboť síť dokáže zpracovat pouze 16 žádostí o výběr v jednom slotu, jehož časové okno je nastavené na 12 sekund.

Poměr vybíraných a stakovaných jednotek Etherea
Poměr vybíraných a stakovaných jednotek Etherea
Zdroj: nansen.ai

Na obrázku výše je možné vidět stav nastakovaného Etherea ve smart kontraktech. Tyrkysová barva nad nulou reprezentuje uzamčené ethery do stakingu, oranžová pod nulou naopak ty vybrané, ať už se jedná o výběry částečné či plnohodnotné. Modrá křivka je kumulovaná změna, je tedy patrné, že za poslední víkend ethery ze sítě intenzivně odtékají.

Ethereum za týden posílilo o 14 % – Kdy se dočkáme altseason?

Podle některých analytiků předznamenává takto zásadní posílení ETH (v týdenním srovnání bylo 14%) možný návrat k sezóně altcoinů. Ta přichází tradičně po radikálním posílení ceny Bitcoinu a mnohdy vrcholí v mánii různých tokenů a coinů reprezentujících hlavní trend – historicky např. všechny DeFi tokeny, NFTs a nebo meme coiny.

Protože je během tohoto období pozorovatelný růst prakticky u drtivé většiny kryptoměn, dá se altseason snadno kvantifikovat. Metrika níže klasifikuje bitcoinové a altcoinové sezóny podle více faktorů, mezi nimiž je nejdůležitějším právě cenový nárůst Bitcoinu oproti 50 nejhodnotnějším altcoinům. Pakliže 75 % z nich bude růst silněji než Bitcoin, budeme se nacházet v altseason (v grafu nad linií vyznačenou na hodnotě 75). Nyní ovšem Bitcoin značně vede a překonává ho jen pár kryptoměn z TOP 50, např. NEO, APT, FTM, RPL, GRT nebo IMX. Na altseason si tedy pravděpodobně ještě chvilku počkáme.

Sezónnost kryptoměnových trhů - v současné době silně dominuje Bitcoin
Sezónnost kryptoměnových trhů – v současné době silně dominuje Bitcoin
Zdroj: blockchaincenter.net

Solana pouští na trh vlastní smartphone

Dceřiná společnost Solana Labs, Solana Mobile, představila podobu svého vlastního chytrého telefonu Saga. Má jít o první "crypto-friendly'" telefon na trhu. Solana neuvedla pro tento telefon vlastní operační systém, telefon tak bude fungovat se systémem Android. Jeho fungování má však být dle vývojářů těsně provázáno s blockainem Solany a umožňovat tak bezpečné transakce a správu coinů, tokenů a NFT.

Solana Saga - první smartphone přímo od Solany
Solana Saga – první smartphone přímo od Solany
Zdroj: fonearena.com

Již dříve firma Solana Mobile představila androidovou aplikaci Solana Mobile Stack, která bude patrně v telefonech Saga oproti jiným telefonům rozšířena. Tato aplikace je určena především vývojářům, kterým umožňuje vytváření dalších decentralizovaných aplikací v ekosystému Solany a hledat nové možnosti bezpečné správy dat.

Z technických dat lze uvést, že se jedná o telefon s 6,67 palcovým OLED displejem, 12GB RAM a 512GB uložištěm. Bude zároveň osazen vlajkovým Qualcomm Snapdragon 8+ Gen procesorem. Právě na jeho zabezpečení kladou pochopitelně vývojáři značný důraz.

Dle vyjádření spoluzakladatele Solany Anatolyho Jakovenka budou telefony předplatitelům dodány do čtvrtka 20. dubna, do veřejného prodeje pak půjdou 8. května. Cena telefonu byla určena na 1 000 amerických dolarů, bavíme se tedy o ceně prakticky shodné s iPhonem 14 Pro. Název Saga zvolila Solana, dle dalšího ze spoluzakladatelů Raje Gokala, s odkazem na ságu, neboli dlouhý kvalitní příběh, který píší a dále budou psát kryptoměny.

Ray Dalio radí diverzifikujte a držte Bitcoin!

Mezi módní záležitosti digitálního světa roku 2023 patří bez pochyby jazykový model ChatGPT, jeho nejpokročilejší verze již dokáže poskytovat úroveň finančního poradenství na základě zpracovaných dat. Takovým radám se v žádném případě nedoporučuji zcela oddávat při vašem investování, model však již dokáže provádět základní analýzy a může tak sloužit jako jeden z hlasů, kteří někteří investoři při vytváření portfolia vyslechnou.

Schopnosti jazykového modelu se rozhodl otestovat, jak uvedl v sobotu na svém Youtube kanále, i miliardář a zakladatel největšího hedge fondu Bridgewater Associates Ray Dalio. Během rozhovoru se ho nástroj, zřejmě po zjištění s kým má tu čest, otázal na nejdůležitější princip investování. K vyspělosti modelu můžeme v malé odbočce zmínit, že se GPT-4 doslova zeptal na "svatý grál investování".

A tak sledujícím Dalio nabídl svou odpověď, kterou dle jeho slov předal i učenlivému jazykovému modelu.

Je to diverzifikace aktiv a v současné době i držení Bitcoinu.

Přestože ve světě investic nelze nikdy obchodovat zcela bez rizika, dokáže podle něj právě rozdělení aktiv mezi více produktů a současné držení nejsilnější kryptoměny zajistit až 80% pokles rizika. Zároveň odhalil, že i on sám je držitelem nespecifikovaného množství BTC.

Politická podpora krypta u Demokratů!

Zprávy ze světa americké politiky týkající se digitálních aktiv, které jsme vám přinášeli v posledním týdnu, vyznívaly jednoznačně: Republikánská strana na straně volného trhu, Demokraté toužící po regulacích. O změnu tohoto trendu se však v minulém týdnu postaral synovec 35. amerického prezidenta a protikandidát Joe Bidena v nadcházejících demokratických primárkách Robert Kennedy jr. Ten ve svém tweetu tvrdě zkritizoval plán Fedu na vytvoření CBDC, když jej označil za konečný stupeň dohledu a kontroly, ve kterém má vláda absolutní dohled nad financemi občanů.

Naopak kryptoměny označil za budoucí "klidný přístav" pro investory, který umožní obejít princip investičních bublin. Podle Kennedyho je decentralizovaná povaha Bitcoinu a dalších kryptoměn dostatečnou ochranou před volatilitou trhů. Tu podle něj vyvolává tajná dohoda mezi Fedem a bankami, která v posledních 15 letech vedla k vytištění bankovek až v hodnotě 10 bilionu dolarů, ze kterého profitovali právě bankéři na úkor veřejnosti.

Jelikož se současná administrativa prezidenta Joe Bidena jeví zaměřena daleko více proti kryptu a pro regulace, přičemž deklarovaným benefitem má být transparentnost vůči investorům, zdá se, že Robert Kennedy jr. vytváří jeden z prvních výraznějších nesouladů v této otázce v Demokratické straně. Až do teď byli zastánci kryptoměnového byznysu v americké politice téměř výlučně Republikáni. Kennedyho názory na CBDC se prakticky shodují s názory republikánského guvernéra Floridy Rona de Stantise, který rovněž hodlá kandidovat na amerického prezidenta.

Názory Donalda Trumpa se zdají být nejednoznačné. Třebaže vždy mluvil o nutnosti volného trhu regulovaného maximálně protekcionisticky ve prospěch amerických podniků, tázán na kryptoměny odpovídal vyhýbavě, že je velkým fanouškem dolaru. Trumpova administrativa pak podle dostupných dat směřovala k CBDC Fedu úplně stejně jako nyní ta Bidenova. Je tedy možné, že se digitální aktiva a zejména právě CBDC stanou předmětem debatních soubojů před primárkami v obou stranách. Na jedné straně dva prezidenti stranící tradičnímu systému a CBDC a proti nim vyzyvatelé z řad podporovatelů krypta.

Závěr

Hlavní zprávou uplynulého týdne byl beze sporu Bitcoin nad 30 tisíci, tedy na jedenáctiměsíčním maximu. Další výhledy analytiků jsou v některých případech velice divoké, jindy umírněnější, nálada je však ve většině případů nakloněna růstu. Tomu odpovídá i fear and greed index, který se posunul ještě výrazněji na stranu chamtivosti. Přesněji řečeno, současnou pozicí je 68 bodů na straně greed.

Vzhůru ale zamířily rovněž altcoiny, Ethereum se dostalo nad hranici 2 000 dolarů, což představuje podobnou událost jako zmíněný růst BTC. Solana představila podobu telefonu Saga, který se již v tomto týdnu dostane k prvním uživatelům, kterým nabídne zlepšenou ochranu dat a bezpečné rozhraní pro správu portfolií digitálních aktiv.

Co vám příští pondělí nabídne redakce Finexu bude další Finex Coin Week. Přejeme vám tímto úspěšný týden ať už na trzích, tak v osobním životě a za týden tedy na počtenou.

Reklama
Reklama

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
  • Jedna z nejvíce bezpečných peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
+1,19%
Aktuální cena
$27 153
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
+2,02%
Aktuální cena
$1 894
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
+1,1%
Aktuální cena
$308,1

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo