Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin Paper Wallet – Co jsou a jak fungují papírové peněženky?

Aktualizováno
Bitcoin Paper Wallet – Co jsou a jak fungují papírové peněženky?

Papírové peněženky (paper wallet) patří mezi méně využívaný druh kryptoměnových peněženek. Přesto mohou být v určitých případech vhodným způsobem úschovy kryptoměn.

Nejprve je však potřeba zodpovědět na otázku, co to papírová kryptoměnová peněženka je? A jak funguje?

Vaše kryptoměny, typicky třeba Bitcoin nebo Litecoin, jsou vždy uloženy na konkrétní adrese, která je veřejná. Ta je vyjádřena souborem číslic a písmen a může mít i podobu QR kódu. K tomu, aby bylo možné kryptoměnami disponovat, je potřeba mít soukromý klíč, který je opět vyjádřen číslicemi a písmeny, popřípadě QR kódem.

V případě papírové kryptoměnové peněženky je obojí vytisknuté a tudíž viditelné na kousku papíru.

Vytvořte si svou vlastní papírovou kryptopeněžnku

papirova penezenka - bitcoin paper wallet
Paper wallet z bitcoinmatu

Existují bezplatné online služby, kde je možné si veřejnou adresu s privátním klíčem a QR kódy nechat vygenerovat. Pokud chcete být více ostražití, můžete si stáhnout software, který vám kryptopeněženku vygeneruje offline.

Některé online i offline generátory kryptopeněženek jsou omezeny na jednu nebo několik málo kryptoměn, jiné jich mají v nabídce desítky až stovky. Za všechny můžeme jmenovat například Bitaddress.org nebo Bitcoinpaperwallet.com.

(Pozor, ohledně několik let spolehlivé služby Bitcoinpaperwallet se poslední dobou šíří zvěsti, že nejsou bezpeční. Proto si dejte oparvdu velký pozor, jaký generátor používáte. Pro více info se podívejte na tento článek. Pokud nevíte, co děláte, raději to nedělejte – můžete o své kryptoměny přijít!)

Vygenerovanou adresu s privátním klíčem si poté vytisknete nebo, pokud chcete být maximálně opatrní, přepíšete na kousek papíru. QR kód již ovšem nepřekreslíte a pokud jej budete chtít využít, bude nutné jej vytisknout. Celý proces vygenerování a tisku zabere maximálně několik minut.

bitcoinová papírová peněženka vygenerovaná na internetu.
Takto může vypadat bitcoinová papírová peněženka vygenerovaná na internetu.

Bezpečnost na prvním místě

Pokud byste chtěli vytvořit peněženku přes jiný generátor, je dobré si jej nejdřív prověřit, třeba přečtením recenzí uživatelů. Ne všechny generátory jsou důvěryhodné. Nejlepší je, když má generátor open-source kód, který prověření programátoři mohou prozkoumat a vyloučit možné podvody.

Doporučuje se také při přístupu na online generátor využívat zabezpečeného internetového připojení a samozřejmě nikomu svůj soukromý klič neukazovat, tedy tisknout jej pokud možno bez toho, aniž by se vám někdo díval přes rameno a třeba si váš výtvor vyfotil. Je tak proto i lepší peněženku generovat a tisknout mimo dosah bezpečnostních kamer.

Takovou papírovou peněženku lze také vytisknout přímo z bitcoinmatu, kterých jsou třeba jen v Praze desítky a pokud máte u sebe zrovna hotovost, můžete si jí i takto nabít. Prostředky si na ní však můžete vložit i později. Např. online směnou na Simplecoin.

Papírová peněženka jako nástroj pro dlouhodobou úschovu

A na co lze takovou papírovou kryptopeněženku využít?

Vzhledem ke svému charakteru „cold peněženky“, tzn. peněženky, která není připojena k internetu a tudíž se nachází mimo dosah hackerů, byla v minulosti hojně využívaná na dlouhodobou úschovu kryptoměn, (hodl). I zde však panuje riziko fyzického zcizení, v krajním případě může dojít k jejímu poškození například v důsledku požáru nebo při kontaktu s tekutinou.

V dnešní době funkci dlouhodobé úschovy přebraly především hardwarové peněženky, které nabízí například Trezor nebo Ledger Nano. Nicméně pokud do takového zařízení nechcete investovat nebo máte obavu, že by to na vás bylo moc složité, můžete mít v papírové peněžence zdarma jednoduchou alternativu.

Nakupování ano, ale…

Papírovou peněženku můžete samozřejmě použít i na nákupy, doporučuje se však při jejím častém používání nevkládat na ni moc prostředků, jelikož se se zvýšenou frekvencí placení zvyšuje i riziko možné krádeže uložené kryptoměny.

Častým přenášením a používáním může také dojít k jejich opotřebení a jednoho dne tak nemusí být QR kódy dostatečně čitelné. Můžete si samozřejmě vytisknout více verzí, ale tím se opět zvyšuje riziko zcizení. To platí také o jejím focení do mobilu nebo scanování na počítač, kdy tato peněženka ztrácí hlavní výhodu v podobě jejího offline statusu.

Udělejte radost svým blízkým

Papírovou peněženku lze využít také pro platby vám. Svou veřejnou adresu můžete klidně sdílet a nechat si na ni zasílat požadované kryptoměny. Přitom je možné mít takovou kryptopeněženku uloženou třeba v bezpečnostní schránce nebo zakopanou hluboko v zemi.

Pamatujte, že s uloženými prostředky lze nakládat až s použitím soukromého klíče, který by se ideálně měl nacházet pouze na papírové kryptopeněžence.

Pokud chcete udělat radost někomu, kdo se o kryptoměny moc nezajímá, ale chtěl by si je vyzkoušet, můžete papírovou peněženku vytisknout jako dárkový poukaz. Některé generátory kryptopeněženek tuto funkci přímo nabízejí. Výhodou papírových kryptopeněženek je jednoduchý způsob použití a proto i osoba kryptoměnami nepolíbená může tento typ dárku ocenit.

Líbil se vám tento článek?
16
2

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (5 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Radek

Dobrý den. Prosím o radu a pomoc,jsem se svou mizernou angličtinou v háji… Jsem úplný začátečník a nemohu pokročit dál. Nakoupil jsem přes Alza poukaz bitcoin,momentálně mám na papíru adresu peněženky a privátní klíč. Mám koupený a aktivovaný Trezor one. Nedohledal jsem jsem popis postupu,návod,odkaz jak udělat převod z papírové peněženky do Trezoru one. Přečetl jsem články i diskuze,hledal pomocí lupy,nějak jsem zamrznul na mrtvém bodě. Můžete mne prosím nasměrovat,nebo poradit? Děkuji moc.

Redakce Finex

Dobrý den, Radku. Můžete využít tento návod a pomocí aplikace Mycelium přeposlat prostředky z papírové peněženky právě na Váš Trezor.

Jaro

Dobrý den, mám stejný problém, taky bych rád věděl jak se dá udělat….

Richard

Zajímavé, peněženky zdarma.. :-). Ale toto není první článek který čtu, kde je napsané HODL, a mají to i anglická media, můžete mi to někdo vysvětlit?

Redakce Finex

Richarde, HODL je jedno ze slov z krypto-slangu. Co znamená se můžete dozvědět v článku, který jsme této tématice věnovali: Vysvětlení: Co je to u kryptoměn HODL? Nemá to být HOLD?.
Vojtěch, Finex.cz