Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměny: Co jsou to seedy a proč jsou pro bezpečnost vaší peněženky důležité?

Publikováno
Kryptoměny: Co jsou to seedy a proč jsou pro bezpečnost vaší peněženky důležité?

Pokud již nějakou kryptoměnovou peněženku vlastníte, určitě víte, co se pod pojmem seed skrývá. Jestli se však teprve chystáte nějakou pořídit, je slovo „seed“ asi jednou z prvních věcí, které byste měli znát a se kterými se při instalaci peněženky setkáte.

O co se tedy jedná? A jak dokáže seed zachránit vaše peníze?

Co je to seed ve světě kryptoměn?

Seed, seed phrase nebo česky bezpečnostní fráze – je 12, 18 anebo 24 po sobě jdoucích anglických slov, které slouží pro bezpečnou obnovu kryptoměnové peněženky v případě jejího ztracení nebo zcizení. Tato slova si můžete nechat bezpečně automaticky vygenerovat vaší peněženkou, nebo si je vybrat sami z platného seznamu slov (zde).

Poznámka

Seed složený ze 12 slov může vypadat například takto: 1. pool, 2. fresh, 3. lamp, 4. coin, 5. real, 6. great, 7. bull, 8.rain, 9. lean, 10. forward, 11. gold, 12. music

Tato slova je nutné si při instalaci vaší peněženky zapsat přesně tak, jak jdou po sobě, a jejich pořadí v žádném případě nikdy neměnit. K jeho zapsání vás bude nabádat i sama peněženka.

V rámci bezpečnosti byste nikdy neměli váš seed:

  • Fotit, nebo jinak digitálně zaznamenávat,
  • psát nikam do počítače ani telefonu,
  • nahrávat do cloudových (virtuálních) uložišť, nebo
  • nahrávat na internet (do emailu, posílat přes messenger, na servery) – prostě nikam!může
Zdroj: hecryptomerchant.com
trezor one seed
Příklad zapsaného 24slovného seed z Trezoru One

Kdy budete seed potřebovat?

Jednou z hlavních otázek, kterou si určitě každý z vás pokládá, je, kdy budu seed potřebovat? Odpovědí je právě noční můra všech uživatelů kryptoměn, a to ztráta či porucha kryptoměnové peněženky.

V takovém případě vám k její obnově stačí znát svůj seed a peněženku jednoduše obnovit, a to klidně i na jiném zařízení.

V tom ale právě tkví i kámen úrazu seedů. Když se někdo zmocní vašeho seedu, vaši peněženku si sám může obnovit a její obsah vykrást. Asi tedy chápete, že seed je na vaší peněžence to nejcennější, co za žádnou cenu nesmíte nikomu prozradit.

Jak mít seed v bezpečí?

Pokud si svůj seed bezpečně neuchováte a někdo cizí se k němu dostane, přichází na řadu bolestivá pravda, a to, že se svými penězi se můžete nadobro rozloučit. Pro útočníka se seedem v ruce je otázkou několika vteřin, než si pošle celý obsah peněženky na svoji vlastní adresu.

A toho, že adresa není spojena se jménem majitele, by mohl využít klidně váš přítel či rodinný přislušník, kterému věříte.

Proto je důležité své heslo bezpečně uschovat a nikomu ho v žádném případě nesdělovat.

Mohlo by se tedy zdát, že mít někde uložený seed je nebezpečné. Ale nenechte se zmýlit, mnohem nebezpečnější je, když si seed vůbec neuschováte.

Pak ho sice nikdo nemůže najít a zneužít, ale v případě rozbití telefonu, počítače či samotné peněženky ji nebudete moci obnovit a ačkoli vám kryptoměny už sice nikdo neukradne, nebudete s nimi moci disponovat ani vy.

Jak už bylo řečeno na začátku, peněženka vás sama vyzve k zapsání seedu na papír. Ve světě, kdy ke všemu využíváme smartphony nebo notebooky se může tato „metoda“ zdát trochu zastaralá, ale je doopravdy nejlepší.

Seed není privátní klíč

U asynchronní kryptografie, kterou využívají kryptoměny, se klíče dělí na veřejné a privátní. A jak už jejich názvy napovídají, privátní klíč byste měli znát jen vy.

Tento klíč je hodně zjednodušeně „heslo“ k vaší peněžence a můžete pomocí něj disponovat kryptoměnami.

A seed je právě takovou jeho zálohou, ze které jsou privátní klíče k vaší peněžence generovatelné.

Krypto seed u Trezoru či Ledgeru

Pokud využíváte hardwarové peněženky, máte výhodu, že vaše kryptopeníze nemůže nikdo ukrást. Tedy pokud nezíská vaše zařízení spolu s PIN kódem, nebo právě váš seed. Proto je důležité svůj seed nikomu nesdělovat a bezpečně si ho uschovat.

Favorit redakce

Výhody
  • Jedna z nejvíce bezpečných peněženek
  • Vytvořena českou firmou
Nevýhody
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T

U Trezoru či Ledgeru si jej můžete napsat na papír, který je dodáván přímo v balení. A když vám někdo ukradne peněženku můžete své kryptoměny znovu obnovit na nové. Délka seedu u Trezoru se také liší podle jeho typu. Trezor One má 24 slov a Trezor Model T 12 slov.

Líbil se vám tento článek?
35
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (4 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Pepas Lofas

Dobry den,

lze do Trezoru zadat vlastni privatni klic?

Tj. nespolehat na “seed”, vygenerovat si vlastni privatni klic a pouzivat v Trezoru T ten?

Redakce Finex

Dobrý den, Pepasi, dle našich informací není možné do Trezoru vložit svůj vlastní privátní klíč. Je ale minimálně možné do Trezoru zadat svůj vlastní seed, který si vymyslíte (ze seznamu slov, který Trezory používají). Případně použít ještě nadstavbové funkce passphrase nebo shamir.

A.

Rozumím tomu správně, že pokud SEEDem mohu obnovit obsah na jiném (novém) zařízení, tak někde na síti musí existovat digitální stopa, která zná obsah mé hardw. peněženky? Pokud ano, potom ale ztrácí význam…

Redakce Finex

Dobrý den, pravdu máte jen zčásti. Je pravda, že pomocí seedu můžete obsah své peněženky obnovit i v jiném zařízení. K tomu vlastně seed slouží, jako jakási záloha pro případ nehody (ztráta či rozbití zařízení původního). Nicméně způsob, kterým se kryptoměny obnovují, je trochu jiný, než si asi myslíte. Kryptoměnové peněženky při generování všech klíčů, které slouží k tvorbě peněženky, přijetí kryptoměn a posléze k obnovení přístupu postupují deterministicky. Tedy s jedním zadaným vstupem (seed) vždy získáte stejný výstup (adresy a přístupové klíče k nim). Vše ale probíhá pěkně na pozadí a bezpečně, vy jako uživatel máte k dispozici pouze pár tlačítek. Vámi zmíněná “digitální stopa přístupu ke kryptoměnám” de facto neexistuje, ale je možné si ji pomocí seedu vygenerovat – klidně off-line. Více informací můžete nalézt např. v těchto našich článcích: