Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co je to seed neboli recovery phrase a proč je pro bezpečnost vaší kryptoměnové peněženky důležitý?

Správná kombinace 12, 18 či 24 slov z předem stanoveného seznamu dělí kohokoli od toho, aby se dostal k vašim kryptoměnám. Co je to seed, jak funguje a je vůbec bezpečný?

Vojtěch Machek
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Ověřeno
Co je to seed neboli recovery phrase a proč je pro bezpečnost vaší kryptoměnové peněženky důležitý?
Zdroj: depositphotos.com

Pokud již kryptoměnovou peněženku vlastníte, určitě jste se se seedem nebo také recovery phrase už setkali. Pokud nad pořízením hardwarové peněženky nebo stažením softwarové teprve uvažujete, je pro vás tento termín novinkou.

V následujícím článku se podíváme do hloubky např. na to, co je to seed, k čemu slouží nebo jak s ním správně zacházet. Příjemné čtení.

Obsah článku o seedu

Co je to kryptoměnový seed?

Jedná se o číselnou kombinaci, která je pro uživatelské pohodlí a lepší zapamatování převedena na 12, 18 či 24 slov z předem známých seznamů. Jde o nejzákladnější jednotku vaší kryptoměnové bezpečnosti, pomocí něj se totiž dostanete ke všem v peněžence vytvořeným privátním klíčům, veřejným klíčům i adresám.

Říká se mu proto také obnovující fráze (angl. recovery seed nebo recovery phrase). Kdokoli, kdo jej zná, může ovládat vaše klíče a kryptoměny.

Zdroj: trustwallet.com
Vygenerovaný seed (recovery phrase) v peněžence Trust Wallet

Seed vám peněženka vygeneruje ihned po tom, co ji otevřete a necháte generovat novou. Většinou vás donutí si seed i zapamatovat nebo někam zapsat, protože se vás na něj ještě před tím, než vás pustí k vaší adrese, zeptá.

Po tom, co peněženka vygeneruje seed, vygeneruje k němu na pozadí deterministickým způsobem všechny privátní klíče (private keys), veřejné klíče (public keys) a kryptoměnové adresy. Ty obvykle však zůstávají skryty, pokud nepožádáte o jejich zobrazení nebo vytvoření “nové” adresu.

K získání seedu peněženku nepotřebujete

Jelikož jsou všechny možné seedy dopředu známy, můžete si jej utvořit i sami z platného seznamu slov (zde). Šance, že trefíte stejný seed jako někdo jiný, se blíží šanci, že se trefíte do stejného atomu ve vesmíru.

Nejspíše pak ale stejně budete potřebovat peněženku nebo jiný nástroj, aby vám ze seedu vytvořil privátní a veřejné klíče a adresy. Stránkám na internetu však raději nevěřte. Seed byste neměli v digitální podobě vůbec nikde uvádět, jak se dočtete dále.

Zdroj: github.com
Začátek seznamu slov pro vytvoření kryptoměnového seedu
Začátek seznamu slov pro vytvoření kryptoměnového seedu

Jak se starat o seed? Jak obnovit peněženku?

Seed složený ze 12 slov může vypadat např. takto: 1. pool, 2. fresh, 3. lamp, 4. coin, 5. real, 6. great, 7. bull, 8.rain, 9. lean, 10. forward, 11. gold, 12. music.

Slova je nutné si při zakládání peněženky zapsat přesně tak, jak jdou po sobě, a jejich pořadí v žádném případě nikdy neměnit.

Zdroj: hecryptomerchant.com
trezor one seed
Příklad zapsaného 24slovného seedu vygenerovaného Trezorem One

V rámci bezpečnosti byste NIKDY neměli váš seed:

  • fotit, kopírovat (copy to clipboard) nebo jinak digitálně zaznamenávat,
  • psát kamkoli do počítače ani telefonu, ani do zaheslovaných souborů,
  • nahrávat do cloudových (virtuálních) uložišť,
  • komukoli sdělovat
  • nebo zapsat a nechat volně přístupný např. položený na stole.

Jakmile váš seed kdokoli zjistí, nad vašimi kryptoměny získá v řádu sekund kontrolu a nenávratně vám je sebere (např. pošle na svoji adresu). Díky pseudoanonymitě kryptoměn navíc ani nepřijdete na to, kdo vás okradl.

Nejlepším způsobem je proto vyčlenit si chvíli, resp. pár večerů a seed se naučit nazpamět. A pro případ nouze si jej zapsat na papír či gravírovací kovovou destičku, která odolá vnějším vlivům a prodává se již za pár stovek a ty bezpečně uschovat. Někdo si seed i rozdělí a jeho části schová po více místech.

Jak už bylo řečeno na začátku, peněženka vás sama vyzve k zapsání seedu na papír. Ve světě, kdy ke všemu využíváme chytré telefony nebo notebooky se může tato metoda zdát trochu zastaralá, ale je doopravdy nejbezpečnější.

Pokud seed nebudete nikdy v životě potřebovat, tak je to dobře. V případě ztráty či poruchy kryptoměnové peněženky si na něj ale nejspíše rychle vzpomenete.

V takovém případě vám k její obnově však stačí pouze zakoupit nebo si stáhnout jinou peněženku, najít možnost typu “Import existing wallet” a seed do ní zasat.

Přečtěte si recenze námi ozkoušených a bezpečných peněženek:

Favorit redakce

Výhody
  • Český výrobek
  • Na rozdíl od Ledgeru je v češtině
Nevýhody
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Společnost musela zrušit kdysi oblíbený coinjoin (mixér)

Jak bezpečný je seed?

Jednoduše a upřímně: velmi.

Anglický seznam slov pro seed obsahuje 2048 slov, takže v případě pouze 12slovného seedu je počet možných kombinací 2048^12 neboli 2^132 a fráze má 132 bitů zabezpečení. Některá data však nejsou kvůli použití standardu BIP39 náhodná, takže skutečná bezpečnost 12slovné fráze je 128 bitů.

U 24slovné bezpečnostní fráze je bezpečnost dokonce 256 bitů, tj. pro představu tolik kombinací: 115 792 089 237 316 195 423 570 985 008 687 907 853 269 984 665 640 564 039 457 584 007 913 129 639 936.

Máte k zabezpečení vaší peněženky, veřejným a privátním klíčům či seedu další otázky? Nevíte si rady? Zeptejte se nás na Discordu, poradíme!

FAQs: Nejčastěji kladené otázky

Co je to seed?

Jedná se o číselnou kombinaci, která je pro uživatelské pohodlí a lepší zapamatování převedena na 12, 18 či 24 slov z předem známých seznamů. Právě seed je nejzákladnější jednotkou vaší kryptoměnové bezpečnosti, pomocí něj se totiž dostanete ke všem v peněžence vytvořeným privátním klíčům, veřejným klíčům i adresám.

Je seed veřejný údaj?

Není! V žádném případě jej nikomu nesdělujte. Ani kamáradovi, ani zákaznické podpoře – pravá zákaznická podpora ať již burzy, směnárny či peněženky jej po vás nikdy nebude chtít.

Podpora mojí peněženky/burzy po mně chce seed. Co dělat?

Nesdělovat a ukončit konverzaci. Jedná se o podvod.

Ztratil jsem kryptoměnovou peněženku. Co dělat?

Pokud znáte své privátní klíče nebo seed, jednoduše si zakupte novou hardwarovou peněženku nebo stáhněte novou softwarovou peněženku a po zadání privátního klíče nebo seedu k ní přístup získáte zpátky.

Jak obnovit kryptoměnovou peněženku/adresu?

Jednoduše si zakupte novou HW peněženku nebo zdarma stáhněte novou SW peněženku a importujte do ní existující adresu pomocí zadání vašeho privátního klíče nebo seedu.

Líbil se vám tento článek?
39
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (4 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Pepas Lofas

Dobry den,

lze do Trezoru zadat vlastni privatni klic?

Tj. nespolehat na “seed”, vygenerovat si vlastni privatni klic a pouzivat v Trezoru T ten?

Redakce Finex

Dobrý den, Pepasi, dle našich informací není možné do Trezoru vložit svůj vlastní privátní klíč. Je ale minimálně možné do Trezoru zadat svůj vlastní seed, který si vymyslíte (ze seznamu slov, který Trezory používají). Případně použít ještě nadstavbové funkce passphrase nebo shamir.

A.

Rozumím tomu správně, že pokud SEEDem mohu obnovit obsah na jiném (novém) zařízení, tak někde na síti musí existovat digitální stopa, která zná obsah mé hardw. peněženky? Pokud ano, potom ale ztrácí význam…

Redakce Finex

Dobrý den, pravdu máte jen zčásti. Je pravda, že pomocí seedu můžete obsah své peněženky obnovit i v jiném zařízení. K tomu vlastně seed slouží, jako jakási záloha pro případ nehody (ztráta či rozbití zařízení původního). Nicméně způsob, kterým se kryptoměny obnovují, je trochu jiný, než si asi myslíte. Kryptoměnové peněženky při generování všech klíčů, které slouží k tvorbě peněženky, přijetí kryptoměn a posléze k obnovení přístupu postupují deterministicky. Tedy s jedním zadaným vstupem (seed) vždy získáte stejný výstup (adresy a přístupové klíče k nim). Vše ale probíhá pěkně na pozadí a bezpečně, vy jako uživatel máte k dispozici pouze pár tlačítek. Vámi zmíněná “digitální stopa přístupu ke kryptoměnám” de facto neexistuje, ale je možné si ji pomocí seedu vygenerovat – klidně off-line. Více informací můžete nalézt např. v těchto našich článcích: