Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Kryptoměnové peněženky » Co jsou kryptoměnové SEEDy? A proč jsou pro vás důležité?

Co jsou kryptoměnové SEEDy? A proč jsou pro vás důležité?

Co jsou kryptoměnové SEEDy? A proč jsou pro vás důležité?

Pokud již nějakou kryptoměnovou peněženku vlastníte, určitě víte, co se pod pojmem SEED skrývá. Jestli se však teprve chystáte nějakou pořídit, je slovo „seed“ asi jednou z prvních věcí, které byste měli znát a se kterými se při instalaci peněženky setkáte.

O co se tedy jedná? A jak dokáže SEED zachránit vaše peníze?

Co jsou to kryptoměnové SEEDy?

V první řadě se podíváme na samotný význam tohoto pojmu. Seed, nebo také seed phrase, jednoduše představuje 12, 18 anebo 24 po sobě jdoucích anglických slov, které vám jsou vygenerovány a slouží pro bezpečnou obnovu kryptoměnové peněženky.

Tato slova je nutné si při instalaci vaší peněženky zapsat přesně tak, jak jdou po sobě, a jejich pořadí v žádném případě neměnit. K jeho zapsání vás bude nabádat i sama peněženka.

V rámci bezpečnosti byste nikdy neměli váš SEED:

 • Fotit, nebo jinak digitálně zaznamenávat
 • Psát nikam do počítače ani telefonu
 • Nahrávat do cloudových (virtuálních) uložišť
 • Nahrávat na internet (do emailu, posílat přes messenger, na servery – prostě nikam)
trezor one seed
Příklad zapsaného 24slovného seed z Trezoru One (Zdroj: thecryptomerchant.com)

Kdy budete SEED potřebovat?

Jednou z hlavních otázek, kterou si určitě každý z vás pokládá, je, kdy budu seed potřebovat? Odpovědí je právě noční můra všech uživatelů kryptoměn, a to ztráta či porucha kryptoměnové peněženky.

V takovém případě vám k její obnově stačí znát svůj seed a peněženku jednoduše obnovit, a to klidně i na jiném zařízení.

V tom ale právě tkví i kámen úrazu seedů. Když se někdo zmocní vašeho seedu, vaši peněženku si sám může obnovit a její obsah vykrást. Asi tedy chápete, že seed je na vaší peněžence to nejcennější, co za žádnou cenu nesmíte nikomu prozradit.

Jak mít SEED v bezpečí?

Pokud si svůj seed bezpečně neuchováte a někdo cizí se k němu dostane, přichází na řadu bolestivá pravda, a to, že se svými penězi se můžete nadobro rozloučit. Pro útočníka se seedem v ruce je otázkou několika vteřin, než si pošle celý obsah peněženky na svoji vlastní adresu.

A toho, že adresa není spojena se jménem majitele, by mohl využít klidně váš přítel či rodinný přislušník, kterému věříte.

Proto je důležité své heslo bezpečně uschovat a nikomu ho v žádném případě nesdělovat.

Mohlo by se tedy zdát, že mít někde uložený seed je nebezpečné. Ale nenechte se zmýlit, mnohem nebezpečnější je, když si seed vůbec neuschováte.

Pak ho sice nikdo nemůže najít a zneužít, ale v případě rozbití telefonu, počítače či samotné peněženky ji nebudete moci obnovit a ačkoli vám kryptoměny už sice nikdo neukradne, nebudete s nimi moci disponovat ani vy.

Jak už bylo řečeno na začátku, peněženka vás sama vyzve k zapsání seedu na papír. Ve světě, kdy ke všemu využíváme smartphony nebo notebooky se může tato „metoda“ zdát trochu zastaralá, ale je doopravdy nejlepší.

SEED není privátní klíč

U asynchronní kryptografie, kterou využívají kryptoměny, se klíče dělí na veřejné a privátní. A jak už jejich názvy napovídají, privátní klíč byste měli znát jen vy.

Tento klíč je hodně zjednodušeně „heslo“ k vaší peněžence a můžete pomocí něj disponovat kryptoměnami.

A seed je právě takovou jeho zálohou, ze které jsou privátní klíče k vaší peněžence generovatelné.

Krypto SEED u Trezoru či Ledgeru

Pokud využíváte hardwarové peněženky, máte výhodu, že vaše krypto-peníze nemůže nikdo ukrást. Tedy pokud nezíská vaše zařízení spolu s PIN kódem, nebo právě váš seed. Proto je důležité svůj seed nikomu nesdělovat a bezpečně si ho uschovat.

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

 • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
 • Vytvořena českou firmou
 • Pro začátečníky může působit složitě
 • Je dražší než ostatní peněženky

U Trezoru či Ledgeru si jej můžete napsat na papír, který je dodáván přímo v balení. A když vám někdo ukradne peněženku můžete své kryptoměny znovu obnovit na nové. Délka seedu u Trezoru se také liší podle jeho typu. Trezor One má 24 slov a Trezor Model T 12 slov.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

 • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
 • Vytvořena českou firmou
 • Pro začátečníky může působit složitě
 • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
0%
Cena
$56 701
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
0%
Cena
$4 589
Graf posl. 7 dní
Graf Binance Coin
Změna za 24h
0%
Cena
$621,4
Aktualizováno 2.12.2021 11:30

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 2 komentáře
A.

Rozumím tomu správně, že pokud SEEDem mohu obnovit obsah na jiném (novém) zařízení, tak někde na síti musí existovat digitální stopa, která zná obsah mé hardw. peněženky? Pokud ano, potom ale ztrácí význam…

Portál Finex.cz

Dobrý den, pravdu máte jen zčásti. Je pravda, že pomocí seedu můžete obsah své peněženky obnovit i v jiném zařízení. K tomu vlastně seed slouží, jako jakási záloha pro případ nehody (ztráta či rozbití zařízení původního). Nicméně způsob, kterým se kryptoměny obnovují, je trochu jiný, než si asi myslíte. Kryptoměnové peněženky při generování všech klíčů, které slouží k tvorbě peněženky, přijetí kryptoměn a posléze k obnovení přístupu postupují deterministicky. Tedy s jedním zadaným vstupem (seed) vždy získáte stejný výstup (adresy a přístupové klíče k nim). Vše ale probíhá pěkně na pozadí a bezpečně, vy jako uživatel máte k dispozici pouze pár tlačítek. Vámi zmíněná „digitální stopa přístupu ke kryptoměnám“ de facto neexistuje, ale je možné si ji pomocí seedu vygenerovat – klidně off-line. Více informací můžete nalézt např. v těchto našich článcích:

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo