Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin core: Ochrana bitcoinů i těžební nástroj

Publikováno
Bitcoin core: Ochrana bitcoinů i těžební nástroj

Roku 2017 překonala tržní kapitalizace všech kryptoměn hranici 790 miliard dolarů. Jde o částku převyšující roční rozpočet Indie, druhého nejlidnatějšího státu na světě. K digitálnímu oběživu se logicky stahuje pozornost; odborníci se přou o jeho vývoj v následujícím roce, obří koncerny analyzují potenciál výnosnosti a různé sorty hackerů i obyčejných zlodějů se snaží digitální měny v cizím držení zcizit.

V hledáčku podvodných živlů je především bitcoin. První kryptoměna světa si v prosinci 2017 sáhla na své maximum – tehdy se na největší existující burze obchodovala za 20 tisíc dolarů. I dnes jde o cennou investiční komoditu – otázka jejího zabezpečení je proto stále aktuální.

objem dat v blockchainu bitcoinu
Podle odborníků objem dat v blockchainu zcela jistě poroste. Zdroj: bitcoin.com

Šifrované peněženky na vzestupu

Ochranu bitcoinu před nenechavými prsty zlodějů mají pod palcem tzv. bitcoinové peněženky (bitcoin wallets), šifrované aplikace generující dvojice kryptografických klíčů. Jedním klíčem je veřejná adresa, která slouží pro vlastní transakce. Tuto adresu vždy posíláte lidem, kteří vám chtějí bitcoiny poslat. Druhým klíčem je heslo umožňující přístup k uloženým bitcoinům a jejich převádění, popř. prodej.

Zásadní nevýhodou většiny peněženek je jejich závislost na provozovatelích. Typicky jde o kryptoměnové burzy a obchodníky; důvěryhodnost těchto třetích stran podrývá hned několik skandálů, při kterých bylo zcizeny často až stovky tisíc bitcoinů.

Účinnou obranu proti krádeži zajišťuje aplikace Bitcoin Core, oficiální bitcoinová peněženka. Vznikla spolu s bitcoinem v roce 2009; její dnešní podoba je výsledkem kolektivního úsilí stovek vývojářů.

BC jako nedobytný trezor

Bitcoin Core zabezpečuje uložený obnos na několika úrovních. Každou transakci “nanečisto” testuje, je chráněný proti vnějším útokům a nabízí také pojistku proti manipulaci ze strany programátorů.

Součástí “obranné linie” je i omezení počtu transakcí v jednu sekundu; za provedení převodu (a tedy kryptografické úkony na výkonném těžařském hardwaru) se proto platí. Kvůli enormnímu nárůstu transakcí v posledním roce není výjimkou, že převod zabere v průměru 30 minut a stojí stovky korun. To je nevýhoda bitcoinu: s rostoucím počtem uživatelů rostou i poplatky. Kryptoměna Litecoin toto řeší a podle nás má ještě obrovský potenciál pro růst.

Ukázka jednoduché základní peněženky bitcoin core.
Ukázka jednoduché základní peněženky bitcoin core.

Proč Bitcoin Core využívat?

BC spravuje a řídí samotný blockchain, kmenovou strukturu, skrze kterou transakce (a držení) bitcoinů probíhá. Kromě toho platnost jednotlivých převodů sérií složitých úkonů verifikuje. Potvrzení si žádá vysoký výpočetní výkon – a tak jsou ti, kteří jej na své výpočetní technice provádějí, odměňování formou nových bitcoinů. Tomu se říká těžení. To už ale není úplně profitabilní.

Poznámka

Aktualizováno: Možnost těžby kryptoměny přímo pomocí programu Bitcoin Core byla ve verzi 0.13.0 (V roce 2016) odebrána, protože oproti těžbě na ASIC zařízeních byla k ničemu.

Bitcoin Core je téměř dokonalým ochranným nástrojem. Vlastní peněženka v podobě BC je důležitá také v případě, že se schyluje k tzv. forku, tedy rozštěpení původní měny na dvě nové. Při uložení obnosu v aplikacích třetích stran se stává, že provozovatel peněženky zamítne k blockchainu přístup – a o vše přijdete. Někdo si může říct, že to se nestává. Avšak opak je pravdou a rok 2017 byl na forky opravdu bohatý.

Není všechno zlato, co se třpytí

Ani Bitcoin Core ale není bez chyby. Zásadní nevýhodou je, že neumožňuje s bitcoiny obchodovat. Zkrátka proto, že pro tyto úkony nemá zabezpečení.

Větší problém ale představují jeho nároky na systém počítače. Při ověřování transakce kontroluje software veškeré operace až ke vzniku daného bitcoinu; jejich množství (a tím i objem dat, která je potřebné stáhnout na disk) s časem narůstá. Ještě v březnu 2013 šlo o 6 GB dat, na počátku roku 2019 se jejich množství blíží hranici 200 GB. Samotné stažení blockchainu trvá několik hodin, ve výjimečných případech i celé dny. Téměř dokonalá ochrana je tak vykoupena obrovskými nároky na systém počítače. Proto existují i jiné peněženky, o kterých již brzy budeme publikovat článek.

Kde bitcoin koupit?

Kdybyste si 18. 7. 2017 koupili 1 BTC, zaplatili byste za něj něco okolo 50 000 Kč. A ten samý bitcoin, kdybyste o měsíc později prodali, obdrželi byste 95 000 Kč. To je téměř dvojnásobné zhodnocení. Kdybyste se ho ale rozhodli prodat až 14. 12. 2017, získali byste za něj 350 000 Kč! Jedním způsobem, jak na bitcoinech vydělat, je tedy bitcoin koupit a počkat, kam až se cena vyšplhá a následně ho prodat.

Bitcoin – Nákup lze uskutečnit zde (odzkoušeno)

Kde s Bitcoiny obchodovat?

Bitcoin lze obchodovat nejen na kryptoměnových burzách, ale i u forexových a CFD brokerů. Při tomto typu obchodování máte výhodu v tom, že můžete použít páku. Maximální páka, která je pro obchodování kryptoměn jako CFD momentálně možná je 1:2. Ale co to znamená?

Pokud obchodujete s pákou, dokážete si koupit několikanásobně více, než si můžete dovolit. Máte peníze pouze na 0.1 (10%) BTC? Využijte páku a kupte si ho celý. Za celý bitcoin tedy zaplatíte pouze jednu desetinu ceny. Pokud cena poroste, budete inkasovat zisk, jakobyste měli celý bitcoin! 

Příklad: 1 bitcoin stojí 100 000 Kč a obchoduji s pákou 1:10. Na účtě mám pouze 10 000 Kč. I tak mohu otevřít pozici “long” (spekulující na růst) s hodnotou 1 bitcoin. Pokud cena stoupne na 120 000 Kč, na svém obchodním účtu budu mít 10 000 Kč + 20 000 Kč zisk = 30 000 Kč.

Nevýhoda však je, že pokud bude cena klesat, stejně tak se budete dostávat i do větší ztráty. Stačí tedy, aby cena bitcoinu spadla o 10% a celý váš obchodní účet bude na nule. Je proto třeba opřít se před nákupem o nějakou strategii.

Poznámka

TIP: U BitMEXu je max. povolená páka 1:100.

 Více informací na téma Bitcoin

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Tezar

Ahoj, chtěl bych se zeptat, jaká je nejlepší burza pro začátečníky? Mám začít na burze, nebo je pro mě lepší směnárna? Teda, popravdě, vůbec nevím, jaký je v tom rozdíl. Díky za radu!