Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Wasabi Wallet
Bitcoin peněženka Wasabi Wallet
Logo Wasabi Wallet
Wasabi Wallet
Logo Wasabi Wallet

Bitcoin peněženka Wasabi WalletRecenze a návod 2024

Autor recenze
Poslední aktualizace
15. 5. 2024
Logo Wasabi Wallet

Hodnocení Finex.cz

- 7. místo -
82 %
Poslední aktualizace
15. 5. 2024

Soukromá bitcoin peněženka

Wasabi Wallet je jednou z mála opravdu funkčních bitcoinových peněženek zajišťující svým uživatelům maximální soukromí.

Logo Wasabi Wallet

Hodnocení Finex.cz

- 7. místo -
82 %
Přívětivost pro Čechy
Hodnocena je nejen dostupnost českého jazyka a uživatelské podpory či nápovědy, ale také kvalita a spolehlivost překladu, vklad, výběr a obchodování v českých korunách nebo přítomnost pobočky firmy v České republice.

30%

Přívětivost platformy
Hodnocena je především přívětivost platformy, její logické uspořádání, moderní design, rychlost odezvy a dostupnost demo účtu.

85%

Dostupné možnosti
Hodnocení zahrnuje počet dostupných tříd aktiv, celkový počet aktiv, možnost obchodovat české akcie, dostupné obchodní instrumenty a další nadstandardní funkce.

95%

Bezpečnost peněženky
V tomto kritériu je zahrnuta nejen celková bezpečnost peněženky, ale také jednotlivé zabezpečovací prvky, jako například délka seedu, možnost přidat passphrase, nebo zda měla tato peněženka v minulosti nějaké problémy.

100%

Důvěryhodnost značky
Hodnocení důvěryhodnosti zahrnuje dobu působení dané značky, velikost její uživatelské základny, názory našich čtenářů, prohřešky značky v minulosti (např. pokuty) a hodnocení našich čtenářů.

100%

Základní informace o Wasabi Wallet

Vznik 2018
V češtině Ne
Typ úschovy (zabezpečení) Self-custodial
Počet kryptoměn 1 (Bitcoin)
Cena peněženky Zdarma
Možnost nákupu kryptoměn Ne

Wasabi je bitcoinová peněženka zaměřená na soukromí jejích uživatelů. K tomu využívá tzv. CoinJoin. Wasabi je také možné propojit s hardwarovou peněženkou, jako je například Trezor, což uživatelům zaručuje nejen soukromí, ale také vyšší bezpečnost. V momentu používání CoinJoinu je však nutné bitcoiny mít přímo v programu softwarové peněženky, před provedením transakce je tedy nutné si je přeposlat mezi vlastními účty.

Jedná se o open-source, trustless, non-custodial peněženku, což znamená, že jediný, komu musí uživatel důvěřovat při používání tohoto nástroje, je on sám. Uživatel má totiž plnou kontrolu nad privátními klíči, které jsou uložené na jeho zařízení (počítači či hardware peněžence).

Jak Wasabi Wallet funguje? Jak se používá? To a mnohem více naleznete v tomto článku!

Zdroj: Block-builders.net

wasabi wallet recenze

Obsah recenze Wasabi Wallet

Co je Wasabi Wallet?

Wasabi Wallet je počítačový program dostupný počítače s operačními systémy Windows, MacOS a Linux. Jedná se o non-custodial peněženku, což znamená, že privátní klíče (absolutní kontrola nad bitcoiny uloženými v této peněžence) drží v rukou samotný uživatel. Je tedy nesmírně důležité dávat si pozor na seed, který peněženka při prvním spuštění vygeneruje.

Peněženka Wasabi Wallet je známá hlavně tím, jaký klade důraz na bezpečnost a soukromí jejích uživatelů. Jedná se o jednu z mála peněženek, které mají přímo ve svém rozhraní zakomponovanou funkci CoinJoin, která umožňuje míchat dohromady transakce více uživatelů, a komplikovat tak trasování jejich transakcí.

Soukromí zajišťuje funkce CoinJoin. Co to je?

Zjednodušeně CoinJoin funguje tak, že transakce uživatelů nejsou odesílány hned ve chvíli, kdy uživatel transakci provede, ale jsou odesílány po skupinách, kdy se transakce jednoho uživatele spojí s dalšími uživateli Wasabi a tím pádem je složité rozklíčovat, který uživatel posílal své bitcoiny na jakou adresu. Jedna taková transakce totiž zahrnuje velké množství menších převodů, které spolu nijak nesouvisí.

Je důležité zmínit, že Wasabi své uživatele k používání této funkce nenutí a pokud nechcete, můžete se chovat jako běžný uživatel a k žádnému míchání tedy nedochází.

Pro správné fungování CoinJoinu je ale důležité, aby ho používalo co největší množství uživatelů, protože pokud ho využije jen malé množství uživatelů, nebude s kým transakce míchat a přidané soukromí se logicky snižuje.

Dále je důležité posílat stejné množství mincí jako ostatní uživatelé, nebo je před transakcí rozdělit na více menších stejných částí. Pokud totiž každý uživatel pošle jiné množství mincí, je možné uživatele na základě tohoto množství zpětně dohledat.

Zdroj: medium.com
zpětné dohledání uživatele
Podle odeslaného množství mincí lze uživatelovu transakci zpětně dohledat.
Zdroj: medium.com
zpětné dohledání uživatele
Pokud uživatelé rozdělí transakce na stejné části (1BTC), výslednou transakci nelze přimo přiřadit k odesilateli.

Peněženka svým uživatelům dále umožňuje také funkci tzv. Labelling. Díky tomu uživatel může označovat své adresy, což mu zjednodušuje práci s mincemi z různých zdrojů. Díky tomu se uživatel může vyvarovat promíchání mincí z různých zdrojů. Nejčastěji se uživatelé snaží vyvarovat míchání tzv. KYC bitcoinů s non-KYC bitcoiny.

V neposlední řadě také Wasabi chrání uživatelovu komunikaci s internetem pomocí Toru. Tento malý detail skrývá IP adresu uživatele při provádění transakcí a chrání ho tak před případně napadenými Wi-fi sítěmi, brání man in the middle útoku, nebo skrývá identitu před potenciálně kompromitovanými uzly v síti.

K dosažení maximální bezpečnosti umožňuje Wasabi také připojit hardwarovou peněženku, která uchovává privátní klíče v bezpečí – mimo počítač, na kterém program běží. Z principu fungování ale při použití hardware peněženky nejde využít funkce CoinJoin, který funguje pouze s mincemi, k nimž má Wasabi plný přístup (klíče jsou uloženy přímo v programu).

Po stažení peněženky z oficiální stránky https://wasabiwallet.io se z bezpečnostních důvodů doporučuje ověřit instalační soubor pomocí PGP podpisu. Není to samozřejmě nutné, pokud uživatel neví, co to znamená, ale pro naprosté bezpečí je to dobrá funkce. Po stažení je možné peněženku nainstalovat jako další běžné programy.

Skvělé video, které vás celou aplikací provede, naleznete níže. Bohužel je pouze v anglickém jazyce, je ale možné nechat si zobrazit titulky automaticky přeložené do češtiny.

Po instalaci a nastavení hesla se v levém sloupci nabízí hned několik možností:

vytvoření wassabi wallet

  • Uživatel si může vygenerovat novou peněženku a seed.
  • Uživatel si může z již existujícího seedu peněženku obnovit.
  • Existuje také možnost nahrát již vytvořenou peněženku, kterou už má uživatel uloženou v počítači.
  • Poslední možnost je připojení hardwarové peněženky, která funguje jen jako cold-wallet. Tato možnost ale není úplná, protože k využití funkcionality CoinJoin potřebuje Wasabi i hot-wallet, ze které bude mince míchat.

To, kterou možnost zvolíte, záleží pouze na vás a na tom, co přesně chcete nyní dělat. Pokud jste ale ještě Wasabi nikdy nepoužívali, pravděpodobně zvolíte možnost Generate Wallet, což vám vygeneruje nový seed, který je důležité poznamenat si někde bezpečně v offline podobě. Ideální pro začátek je papír, poslouží ale např. tyto produkty, které jsou bezpečnější než papír, který je možné lehce ztratit, zničit nebo si ho nechat ukrást.

První přijetí transakce

Testovací adresa ve formátu regtest začínající “bcrt”s Labelem test.

Adresy vytvořené peněženkou Wasabi jsou Bitcoin regtest adresy začínající “bcrt“. Jsou kompatibilní pouze se SegWit adresami, které začínají “3” nebo “bc1”.

Přijetí transakce funguje velmi podobně jako u ostatních peněženek. K přijetí uživatel jednoduše vytvoří adresu v záložce Recieve.

Wasabi wallet nedovolí adresu vygenerovat, aniž by byla označena nějakým Labelem. V našem případě jsme pro test využili Label “test”. Na tuto adresu si můžete poslat svoje bitcoiny.

Jak na CoinJoin?

CoinJoin je asi tou nejdůležitější funkcí, kvůli které si peněženku Wasabi většina uživatelů stahuje. Jedná se o míchání mincí a zametení stop o jejich původu nebo následujících krocích peněženky.

Ačkoli by se to tak nemuselo na první pohled zdát, samotná operace míchání je velmi jednoduchá.

Nejprve je nutné zvolit, které mince chcete smíchat. Pomocí tlačítek na spodu programu (v modrém kroužku níže) můžete vybrat všechny mince v peněžence, všechny Private mince nebo všechny Non-Private mince. Jednotlivé mince si také můžete volit manuálně ze seznamu nahoře.

Private mince jsou takové, které jste již v minulosti smíchali a není tedy patrné, ze které adresy na vaši adresu přišly

Non-private mince jsou naopak bitcoiny, které na vaši adresu přišly a jejich původ je jasný.

Po zadání hesla, které jste si nastavili hned po instalaci programu, klikněte na tlačítko Enqueue Selected Coins a mince se začnou mixovat.

Zdroj: crypto-wallets.org
wassabi wallet coinjoin
Mixování mincí pomocí CoinJoinu.

Tento proces může trvat minuty, může ale také trvat hodiny – v závislosti na úrovni anonymizace, které chcete dosáhnout a také na množství připojených uživatelů.

Pokud se vám úroveň anonymizace zdá dostatečná, můžete mixování ukončit výběrem konkrétních mincí a kliknutím na tlačítko Dequeue Selected coins.

Možnost Anonymity set target

Anonymity set, který vidíte v peněžence, je úroveň anonymity, které mohou vaše mince dosáhnout. Jedná se o množství jiných mincí, se kterými byly smíchány a se kterými tedy mohou být zaměnitelné.

Zdroj: crypto-wallets.org
wassabi wallet coinjoin
Mixování mincí pomocí CoinJoinu a úrovně anonymizace.

Anonymity set může dosáhnou čtyř úrovní:

  • 1 – neanonymizované mince – označené červeně s bílým křížkem
  • 2 – mince zaměnitelné jen jednou – označené žlutě s černým vykřičníkem
  • 3 – 21 – mince, které lze zaměnit až za 20 jiných – relativně anonymní mince jsou označeny zeleně
  • 22 – 50 – mince, které lze zaměnit až s 49 jinými – mince, jejichž původ takřka není možné dohledat, jsou označené zeleně s bílou fajfkou

Soukromí ale bohužel něco stojí – poplatek za jednu úroveň anonymity setu je 0,003 % anonymizované částky.

Odeslání transakce

Zdroj: crypto-wallets.org
coincontrol wassabi walet
A Odeslání mincí z peněženky Wasabi.

Odesílání mincí ven z peněženky Wasabi není o nic složitější než u ostatních peněženek. Oproti ostatním však navíc nabízí zajímavé funkce.

CoinControl

Uživatel si může vybrat, ze kterých adres se transakce odešle. Nabízí se výběr všech adres, všech Private nebo naopak všech Non-Private adres. Je zde také možnost jednotlivé adresy manuálně vybrat.

Labelling

Rozhodnout se můžete také podle Labelu (označení adresy) ve sloupci Clusters, která označuje původ mincí na adresách, nebo také podle úrovně anonymizace po CoinJoinu ve sloupci Privacy.

Před odesláním se opět nabízí možnost zadat Label (označení adresy), kam mince poputují.

Poté už jen zbývá zadat adresu, na kterou chcete mince odeslat, posuvníkem vybrat výši poplatku a s ním i spojenou rychlost odeslání transakce a po zadání hesla transakci odeslat.

Závěr k peněžence Wasabi Wallet

Po přečtení této recenze a pár vlastních minutách práce s Wasabi věříme, že byste mohli tuto peněženku nazvat jako poměrně jednoduchou a bezpečnou peněženku, která umožní zvýšit vaše soukromí ve světě kryptoměn.

Oproti ostatním peněženkám je zaměřena hlavně na funkčnost, nemá proto tak líbivý design jako jiné peněženky. Pokud ale dbáte na své soukromí, krásná loga a animovaná tlačítka jistě oželíte.

Další informace o Wasabi Wallet

Jméno firmyWasabi Wallet
Kryptoměnové peněženky
Základní informace o peněžence
Vznik2018
Počet klientůNeuvádí
Webová stránkahttps://wasabiwallet.io/
V češtině
ProvozovatelzkSNACKs Ltd.
Sídlo společnostiSeychely
Základní charakteristika peněženky
Typ peněženkySoftwarová peněženka
Typ úschovy (zabezpečení)Self-custodial
Cena peněženkyZdarma
Další poplatky0,3 % za použití funkce Coinjoin
Počet kryptoměn1 (Bitcoin)
Nástroje a funkce peněženky
Možnost nákupu kryptoměn
Pravidelné investice (DCA)
Vlastní token
Staking (earn)
Coinjoin
NFT a dApps
Další funkcePeněženka je zaměřena na soukromí a skrývání původu prostředků. Kvůli tomu preventivně blokuje uživatele z USA a v budoucnu může mít problémy s regulátory
Vklad a výběr peněz
Vklad penězBitcoin
Výběr penězBitcoin
Aplikace
Mobilní aplikace
Webová verze
Desktopová verze
Rozšíření do prohlížeče
Vícefaktorová autentizace
Zákaznická podpora
Možnosti zákaznické podporyFAQ, E-mail
Email[email protected]
Telefonní kontaktNeuvádí
Ohodnoťte společnost Wasabi Wallet
2
0

Autor

Věnuji se studiu ekonomie a finančních trhů. Od těchto oblastí jsem se dostal ke kryptoměnám a hlavně Bitcoinu. Tíhnu k Bitcoin maximalismu, ale sleduji co se děje i v jiných kryptoměnách.
Snažím se co nejlépe pochopit technologickou část Bitcoinu, ale neopomíjet při tom i jeho dopady na společnost a přemýšlení lidí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.