Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Phantom
Kryptoměnová peněženka Phantom
Recenze a návod 2024
Logo Phantom
Phantom
Logo Phantom

Kryptoměnová peněženka PhantomRecenze a návod 2024

Tomáš Keramidas
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Autor recenze
Mgr. Michal Sobol
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Ověřeno
Poslední aktualizace
26. 8. 2024
Logo Phantom

Hodnocení Finex.cz

- 5. místo -
88 %
Poslední aktualizace
26. 8. 2024

Nejpopulárnější SW peněženka pro Solanu!

Peněženka Phantom Wallet je na trhu od roku 2021. Od té doby se stal nejoblíbenější peněženkou pro síť Solany a rozšířil svoji působnost i na blockchain Bitcoinu, Etherea a Polygonu. Nabídne směnu kryptoměn mezi sebou s poplatkem 0,85 % i nákup kryptoměn přes bankovní účet nebo pomocí platební karty. Umožňuje úročit mince SOL i přistupovat k decentralizovaným aplikacím. Je možné si jej stáhnout jako rozšíření do prohlížeče nebo jako aplikaci na iOS či Android.

Logo Phantom

Hodnocení Finex.cz

- 5. místo -
88 %
Přívětivost pro Čechy
Hodnocena je dostupnost českého jazyka a kvalita uživatelské podpory či nápovědy.

70%

Poplatky a náklady na pořízení
Hodnocenu jsou poplatky spojené s nákupem (směnou) kryptoměn a cena za pořízení peněženky samotné.

95%

Nástroje a funkce
Hodnoceny jsou nástroje a funkce, jako např: možnost nákupu kryptoměn, pravidelné investice (DCA), coinjoin, NFT, staking, podpora lightning networku, dApps aj.

85%

Podporované kryptoměny
Hodnocení zahrnuje počet dostupných kryptoměn a různých kryptoměnových sití.

85%

Uživatelská přívětivost
Hodnocena je rychlost a přívětivost aplikace, její logické uspořádání a moderní design.

100%

Bezpečnost peněženky
V tomto kritériu je zahrnuta celková bezpečnost peněženky a jednotlivé zabezpečovací prvky, jako například délka seedu, možnost přidat passphrase, shamir backup aj. Hodnotíme také kvalitu zákaznické podpory, prohřešky v minulosti, hodnocení a názory našich čtenářů.

90%

Základní informace o Phantom

Vznik 2021
V češtině Ne
Typ úschovy (zabezpečení) Non-custodial
Počet kryptoměn Miliony na 4 sítích (Bitcoin, Ethereum, Solana, Polygon)
Cena peněženky Zdarma
Možnost nákupu kryptoměn Ano

Phantom je softwarová kryptoměnová peněženka, kterou si můžete stáhnout jako rozšíření do prohlížeče nebo jako aplikaci pro iOS i Android. Nabízí přehledný a jednoduchý design a s peněženkou se dobře pracuje.

Phantom aktuálně podporuje 4 blockchainy:

Peněženka nabízí jak nákup kryptoměn za fiat přes platební kartu i bankovní převod, tak jejich směnu mezi sebou. Mezi další funkce patří staking nebo přístup k decentralizovaným aplikacím. Aplikaci lze propojit i s hardwarovou peněženkou, např. Ledgerem.

Detailněji rozebíráme peněženku na následujících řádcích. Zajímá vás, jak probíhá instalace, jak zadat transakci a další věci? Tak jste tady správně!

Zdroj: play.google.com
Ukázka mobilní verze aplikace Phantom
Ukázka mobilní verze aplikace Phantom

Obsah recenze o peněžence Phantom

Kdo za peněženkou Phantom stojí?

Pod peněženkou Phantom Wallet jsou podepsáni tři zakladatelé. Konkrétně se jedná o Brandona Millmana, Chrise Kalaniho a Francesca Agostiho. Než se pustila do svého vlastního projektu, pracovala tato trojice například i pro Twitter nebo Facebook. Brandon Millman je momentálně CEO firmy.

Celý příběh peněženky začal v lednu 2021, kdy se skupina inženýrů a designerů sešla a dohodla se na plánu vytvořit jednoduchou a přístupnou peněženku pro každého. V dubnu stejného roku již byla spuštěna betaverze peněženky, která byla otestována na 40 tisících uživatelích.

Zdroj: phantom.app
Zakladatelé peněženky Phantom
Zakladatelé peněženky Phantom

V červenci 2021 získala společnost v rámci Series A investici přes 9 milionů USD a projekt se rozjel na plno. V lednu 2024 dosáhl Phantom rekordního počtu 3,2 milionu aktivních uživatelů měsíčně. O rok dříve jich měl přitom “jen” 1 milion.

Jaký typ peněženky je Phantom?

Phantom je softwarová peněženka, která existuje jako aplikace pro mobilní telefony nebo rozšíření webového prohlížeče. Je tak jednoduše dostupná pro každého uživatele mobilu nebo počítače.

Jedná se o tzv. non-custodial nebo také self-custodial wallet, což znamená, že privátní klíče jsou uloženy na vašem zařízení. Druhou možností fungování softwarové peněženky je tzv. custodial wallet, což by znamenalo, že privátní klíče jsou uloženy u třetí strany. Ta za ně pak nese zodpovědnost, avšak může je i zneužít.

Phantom je self-custodial peněženka

Privátní klíče a seed máte tedy uschovány na svém zařízení a přístup k nim máte jen vy.

Pro přihlášení k Phantom Wallet není potřeba ověřovat svoji identitu (proces KYC), čímž nedochází k narušení soukromí a minimalizuje se tak nutnost sdělovat své osobní údaje. Není zapotřebí ani registrace skrze e-mail.

Instalace peněženky Phantom a její funkce

Phantom Wallet neexistuje jako samostatná aplikace do počítače, ale jako rozšíření webového prohlížeče. Zde máte k dispozici z nejběžnějších – Chrome, Firefox a Edge. Ke stažení jsou rovněž aplikace pro mobilní telefony (pro iOS a Android).

Představení Phantom Wallet pro browser

Jak postupovat při instalaci peněženky do prohlížeče? Podívejte se na postup v Chrome. Jednoduše si na webových stránkách peněženky kliknete na příslušný prohlížeč. Otevře se vám okno s rozšířením, dáte stáhnout a je hotovo.

Po nainstalování si jen příslušné rozšíření otevřete a zobrazí se vám okno se dvěma možnostmi – buď si připojíte již existující peněženku nebo vytvoříte novou.

Pokud budete vytvářet novou, tak první krokem bude vytvoření hesla. To slouží pouze k odemknutí peněženky v daném prohlížeči.

Po něm se vám vytvoří sekvence 12 slov (seed), kterou je potřeba si zapamatovat. Pomocí té totiž budete moci peněženku obnovit kdykoli a odkudkoli, i když ji na svém původním zařízení odinstalujete nebo zapomenete heslo.

Úvodní zobrazení Phantom Wallet v prohlížeči

Peněženka se vám potom v Chrome zobrazí takto:

Zobrazení Phantom Wallet v rámci Google Chrome

Dále ji ovládáte pomocí tlačítek Send, Receive a Buy. Pomocí Send můžete odeslat tokeny do jiné peněženky, tlačítkem Receive se vám vytvoří QR kód, který můžete bez obav sdílet v případě, že chcete kryptoměny od někoho přijmout.

Phantom Send
Při posílání kryptoměn vyplníte adresu, množství a potrvdíte.

Sekce Buy pak slouží pro nákup kryptoměn za fiat peníze. Nakoupit lze jak pomocí platební karty, tak pomocí bankovního převodu a prostředníkem je buď služba MoonPay, nebo Coinbase Pay.

Phantom Buy
Nákup kryptoměn přes Phantom Wallet

Pokud budete chtít kryptoměny směňovat mezi sebou, stačí jen najet na dvě šipky uprostřed a zvolit, jaký token chcete vyměnit a za jaký. Za vyhledání nejlepšího poskytovatele pro vaši směnu si Phantom z objednávky účtuje poplatek 0,85 %.

Phantom směna
Směny kryptoměn ve Phantom Wallet

Další zajímavou funkci naleznete po kliknutí na zeměkouli úplně vpravo dole. Zde je pro vás připraven přístup k dApps, NFTs nebo zajímavým informacím.

Hub peněženky Phantom Wallet

Jednoduché je i propojení s hardwarovou peněženkou, která se připojí pomocí postranního panelu, který skrývá tlačítko +, které vám po kliknutí nabídne možnost připojení jak softwarových, tak hardwarových peněženek.

Phantom HW peněženka
Propojení HW peněženky s Phantomem

V neposlední řadě lze v peněžence úročit vaše mince SOL. Na přehledu portfolia jednoduše kliknete na váš zůstatek v SOL a vyberete si jednu z možností stakingu.

Od roku 2024 je vás Phantom navíc schopen upozornit, pokud se vaše adresa stala způsobilou pro získání nějakého právě probíhajícího airdropu.

Představení Phantom Wallet pro mobilní telefony

Prakticky stejný postup se uplatní i u telefonu. Aplikace je k dispozici na App Storu a Google Play. Po nainstalování jde opět peněženka nově založit nebo přidat již tu existující přes seed frázi. U telefonu máte ještě možnost se místo heslem přihlašovat pomocí biometrické autentizace, např. pomocí Face ID u Applu.

Phantom iOS
Vzhled Phantom Wallet v systému iOS

Aplikace je velmi podobná verzi pro prohlížeč. Opět se dají kryptoměny směňovat, nakupovat nebo posílat.

Směna tokenů v rámci Phantom Wallet na iOS

Bezpečnost peněženky

Jelikož je Phantom softwarovou peněženkou, tak její bezpečnost je o úroveň níže než v případě hardwarových peněženek. V případě držby většího množství kryptoměn rozhodně stojí za zvážení investice do hardwarové peněženky.

Phantom je tzv. non-custodial wallet, což znamená, že bezpečnost je svěřena do rukou samotnému uživateli. Samotná peněženka nemá přístup k vašim tokenům.

Za zmínku stojí i detekce podezřelých transakcí. Ještě před samotným podpisem transakce vám vyskočí upozornění na to, že ta či ona webová stránka není z pohledu peněženky bezpečná. Peněženka navíc vytváří volně dostupný seznam takových stránek, které následně blokuje a chrání uživatele před phishingem.

Zdrojový kód peněženky je auditován firmou Kudelski Security, což je softwarová firma, se kterou spolupracuje řada technologických firem po celém světe.

Phantom ještě nabízí odměnu až 50 tisíc USD etickým hackerům v případě, že naleznou v rámci peněženky kritické chyby, které by mohly ohrozit uživatele.

Phantom také proklamuje, že dodržuje veškeré zásady soukromí, tedy nesleduje žádné osobní informace nebo statistiky ohledně vašich zůstatků. Nabízí také 24/7 zákaznickou podporu ve formě live chatu.

Výhody a nevýhody peněženky Phantom

Výhody

  • Přívětivé, přehledné a jednoduché uživatelské prostředí
  • Řada zabudovaných bezpečnostních prvků
  • Možnost propojení s hardwarovými peněženkami
  • Nabízí staking mincí SOL
  • Přístup k DeFi aplikacím (na mobilu zabudovaný prohlížeč)

Nevýhody

  • Jedná se o SW peněženku – není tak bezpečná jako HW peněženky
  • Není v češtině
  • Podpora jen 4 blockchainů

Shrnutí

Phantom je non-custodial softwarová peněženka, která je na trhu od roku 2021. Na první pohled vás zaujme její jednoduchost, plynulost a přehlednost. Lze ji tak doporučit i úplným začátečníkům, oblíbená je však i mezi pokročilými.

Podporuje velké množství tokenů na 4 blockchainech (Bitcoin, Ethereum, Solana, Polygon) a i náročnější uživatele uspokojí funkcemi jako staking, směna tokenů, přístup k decentralizovaným aplikacím, propojení s hardwarovými peněženkami nebo upozorňování na airdropy.

A jak si stojí ve srovnání s největším konkurentem, peněženkou Solflare? Obě peněženky jsou si velice podobné. Phantom má jednodušší design, naproti tomu rozhraní Solflare je o něco více techničtější. Solflare je možná i o něco bezpečnější vzhledem ke své decentralizaci, její kód je open-source.

Nezaujal vás Phantom?

Podívejte se na jiné prověřené kryptoměnové peněženky:

  • Hardwarová peněženka – Ledger, Trezor
  • Softwarová peněženka pro všechno – Exodus
  • Mobilní peněženka – Trust Wallet
  • Peněženka jako rozšíření do prohlížeče – MetaMask

Více informací o Phantom

Jméno firmyPhantom
Kryptoměnové peněženky
Základní informace o peněžence
Vznik2021
Počet klientů3+ miliony aktivních uživatelů měsíčně
Webová stránkahttps://phantom.app/
V češtině
ProvozovatelPhantom Technologies, Inc.
Sídlo společnostiUSA
Základní charakteristika peněženky
Typ peněženkySoftwarová
Typ úschovy (zabezpečení)Non-custodial
Cena peněženkyZdarma
Další poplatky0,85 % za směnu
Počet kryptoměnMiliony na 4 sítích (Bitcoin, Ethereum, Solana, Polygon)
Nástroje a funkce peněženky
Možnost nákupu kryptoměn
Poplatek za nákup0,85 % za směnu
Pravidelné investice (DCA)
Vlastní token
Staking (earn)
Coinjoin
NFT a dApps
Další funkceDokáže upozornit na podvodné stránky nebo způsobilost adresy k airdropu
Vklad a výběr peněz
Vklad penězKryptoměny, bankovní převod, platební karta
Výběr penězKryptoměny
Aplikace
Mobilní aplikace
Webová verze
Desktopová verze
Rozšíření do prohlížeče
Vícefaktorová autentizace
Zákaznická podpora
Možnosti zákaznické podporyFAQ, Live chat
EmailNeuvádí
Telefonní kontaktNeuvádí
Ohodnoťte společnost Phantom
0
0

Autor

Kryptoměnám se věnuji již několik let, ať už jako aktivní obchodník nebo pasivní příjemce informací. Rád informuji o aktuálních novinkách z tohoto oboru, na kterém mi baví propojení světa peněz a technologií.

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.