Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Electrum
Kryptoměnová peněženka Electrum – Recenze, stažení, návod
Logo Electrum
Electrum
Logo Electrum

Kryptoměnová peněženka Electrum – Recenze, stažení, návod

Poslední aktualizace recenze 22. 2. 2024 | Martin Doležal
Hodnocení Finex.cz
94 %

Základní informace o Electrum

Podporované kryptoměny Pouze Bitcoin
Cena Zdarma
V češtině? Ano

Peněženka Electrum Wallet je komunitou považována za jednu z nejlepších peněženek v softwarové podobě, které jsou dnes k dostání. Vzhledem k úspěšné historii, funkčnosti a vychytávkám se není v žádném případě čemu divit.

Vznikla v roce 2011 jako open-source program a nese podpis programátora Thomase Voegtlina. Od té chvíle se jí ujala komunita, která peněženku neustále upravuje a vylepšuje.

Naprosto jednoduché prostředí peněženky Electrum na počítači Mac
Naprosto jednoduché prostředí peněženky Electrum na počítači Mac

Obsah recenze peněženky Electrum

Základní vlastnosti

Podporované kryptoměny – pouze Bitcoin

Čistota sama. Milovníky altcoinů Electrum rozhodně nepotěší, neboť podporuje pouze Bitcoin. Výměnou za to však poskytuje rychlé a přehledné uživatelské prostředí.

Softwarová peněženka

Peněženka Electrum je softwarového typu. Znamená to, že nepotřebujete žádné externí zařízení. Jediné, co pro spuštění peněženky musíte udělat, je stáhnout program, nainstalovat a můžete se dát do práce.

Rozhodně musíme doporučit peněženku stáhnout z oficiálních stránek. Vyhnete se tak nástrahám v podobě virů, odposlouchávání atd.

Má to samozřejmě ale i své nevýhody. Jelikož se jedná o software, stále se může stát, že ho někdo napadne. Počítač infikovaný virem je v tomto případě hlavním rizikem a i když budeme vše stahovat z těch správných zdrojů, můžeme zažít nepříjemné okamžiky respektive přijít o své kryptoměny.

Non-custodial

Ve zjednodušeném podání to znamená jediné: uživatel má plnou moc nad celým programem. Každý, kdo takovou peněženku využívá, má plnou odpovědnost za zabezpečení hesla, seedu a privátních klíčů.

V custodial řešeních spravuje všechna data nějaká třetí strana, která řeší bezpečnost za uživatele. Dají se tak nazvat například peněženky směnáren.

Open-source program

Electrum je zároveň také plně open-sourcový software. To pro změnu říká, že zdrojový kód programu je volně k dispozici. Je to velmi důležité, zvlášť u něčeho, co má “zabezpečit” váš majetek. Každý si může program prohlédnout. V případě, že by obsahoval nějaké podvody či chyby, okamžitě by se na to přišlo a chyby byly opraveny.

Jelikož je Electrum velmi rozšířená a open-source, její vnitřnosti si od roku 2011 již ověřily tisíce uživatelů z celého světa. Nějaké nečestné jednání už by bylo jistě odhalené.

Kompatibilita se systémy

Ať už využíváme jakýkoliv operační systém, s Electrum v podstatě nemůžeme šlápnout vedle. Peněženka je dostupná pro všechny 3 nejrozšířenější OS, tedy pro Windows, OS X (Apple) a Linux. Kompatibilita sahá i do vod telefonů, protože je podporován Android.

  • Telefony značky Apple s operačním systémem iOS zatím bohužel podporovány nejsou.

Jazyková vybavenost

Jedním slovem – skvělá. Na výběr je 35 jazyků, mezi kterými je i čeština a slovenština.

První přivítání s peněženkou probíhá naprosto standardně. Krok číslo jedna je zadání jména peněženky (pro vaši přehlednost) a výběr typu peněženky. Zde máme 4 možnosti.

Standardní peněženka – tvořená pouze seedem. Ten vám program sám vygeneruje. Ale můžete samozřejmě použít i vlastní seed a peněženku tak obnovit. Jsou zde ale i další dvě cesty.

Skrz první můžete napojit hardwarovou peněženku (například Trezor).

Druhá spočívá v tom, že do peněženky nahrajete hlavní klíče. Pokud zadáte hlavní veřejný klíč (tzv. xPUB), bude to peněženka pouze pro sledování pohybů na vašich již existujících adresách. Pokud však přidáte hlavní privátní klíč (xPRIV), můžete s obnosy i manipulovat. Rozdíl mezi nimi naleznete v článku: Rozdíl mezi privátním a veřejným klíčem.

Peněženka s dvou-faktorovým ověřením – tato služba využívá více přihlašovacích údajů. Uživatel vlastní dva a vzdálený server jeden. Každou transakci je nutné potvrdit pomocí aplikace Google Authenticator a zaplatit menší poplatek navíc.

Více-podpisová peněženka (tzv. multi-sig)- ve zkratce se jedná o podobnou možnost jako výše. Pro pohyb s obnosy na adresách je nutné poskytnou více údajů.

Nahrání privátního či veřejného klíče – nahráváme pouze jeden privátní či veřejný klíč.

Od teď už se budeme zabývat pouze prvním způsobem, který je běžnou cestou pro většinu uživatelů.

Peněženka nám vygeneruje seed o 12 slovech, který je důležité někam zapsat. Nejlepším způsobem je prachobyčejné pero a papír, případně vytlačit do kovové destičky. Nehrozí tak např. odposlouchávání úderů na klávesnici a kompromitace.

A důvod celého tohohle cirkusu?

Seed jsou vaše přístupové údaje. Pokud ho ztratíte, pokud se dostane do špatných rukou, dá se skoro na 100 % říct, že jste přišli o celou peněženku a společně s ní i o kryptoměny.

Dalším krokem už je jednoduché zopakování seedu pro potvrzení a peněženka je nastavená!

K seedu je také možné přidat tzv. passphrase, který funguje jako třinácté slovo. To budete muset vkládat při každém spuštění. V zásadě jde o další heslo a stupeň zabezpečení.

Používání peněženky

Uživatelské prostředí peněženky je na první pohled velmi jednoduché. I přesto ale nabízí spoustu vychytávek. Začněme však zlehka.

Přijímání transakcí

Abychom mohli v peněžence kouzlit, musíme mít nejprve s čím. Peněženka neumožňuje přímé nákupy, takže pro nabití musíme již nějaký bitcoin vlastnit, nebo si ho koupit např. na směnárně. Následuje položka v horní liště – Příjem.

Adresa a QR kód pro příjem bitcoinů na Electrum
Adresa a QR kód pro příjem bitcoinů na Electrum

Můžeme si zde nastavit popis pro pozdější rozpoznání, dále požadovanou částku (pokud odesíláme transakci jako “přikazující”) a dobu platnosti adresy. Pak už stačí jen kliknout na políčko Nová adresa, kterou program vygeneruje v pravém poli. Ta slouží pro odesilatele, který na ní následně prostředky pošle.

Odesílaní transakcí

Když už nějaký bitcoin v peněžence máme, občas ho chceme i někam přesunout. K tomu slouží záložka Odeslat.

Znovu nejde o nic složitého. Do prvního políčka zadat cílovou adresu a nastavit částku, kterou chceme odesílat. Pokud chceme, je zde i možnost vlastních poplatků.

Poznámka

TIP: Pokud si nejste jisti, jak poplatky u Bitcoinu fungují, radši jejich výši neměňte. Pro jejich lepší pochopení vás můžeme odkázat na náš článek Poplatky u kryptoměnových transakcí – jak fungují? Kolik se za převody bitcoinů platí?.

Můžete se setkat i s problémem, že nastavíte příliš malé poplatky a síť transakci nepřijme. V podstatě se nic neděje a po nějaké době se vám bitcoin vrátí. Pokud máte zájem, problém už jsme rozebírali v článku Bitcoin transakce čekající na potvrzení kvůli malému poplatku. Jak ji urychlit?.

Po zadání všech potřebných informací už jen klikněte na Podepsat a Zveřejnit. A je to, bitcoiny již blockchainem putují ke svému novému majiteli.

Pokročilé funkce v peněžence Electrum

Lightning network

Peněženka podporuje práci s druhou vrstvou bitcoinové sítě – Lightning Network.

Jde o nadstavbu, která využívá základní funkce Bitcoinu. Tvoří tak novou vrstvu pro transakce. Ty jsou zde okamžité, v podstatě zadarmo a anonymní. Jedná se však o velmi pokročilé téma, které si žádá čas na studium.

Replace by fee

O pár řádků výše jsme si říkali o tom, že v případě nepozornosti je možné nastavit i příliš malý poplatek. Pokud jsme u takové transakce zaškrtli RBF, můžeme později poplatek u již odeslané transakce navýšit a tím transakci zrychlit.

Tuto funkci tedy doporučujeme používat, protože když se nám stane, že je poplatek moc nízký a transakce trvá hodiny a hodiny, máme možnost poplatek dodatečně navýšit.

Bezpečnost

Zdroj: electrum.org
Popis funkcí na oficiální stránce Electrum
Popis funkcí na oficiální stránce Electrum

Už samotný fakt, že se jedná o software peněženku lehce narušuje bezpečnostní prvky. Jak už bylo zmíněno, software je napadnutelný, i když byl stažený čistý a z důvěryhodného zdroje. Stačí, abychom už v počítači nějaké škodlivé či sledovací prvky měli, nebo si je stáhli později dodatečně.

Jakmile však tento fakt (vycházejí z podstaty peněženky) přejdeme, dostáváme produkt, který je v hodnocení bezpečnosti velmi dobrý.

Naše peněženka je chráněná seedem, který se dá použít jako záloha (pokud se nám například porouchá počítač). Obsahuje také podporu passphrase.

Peněženka je také chráněna heslem, které si uživatel sám nastaví.

Jedná se o open-source software, jenž si může kdokoliv prohlédnout a odhalit případné chyby, bugy a podvody.

Electrum využívá síť serverů, které může provozovat kdokoliv. Díky ní nám systém může ověřit, jestli nejsou prostředky falešné.

Problémy

Do roku 2018 obsahovala peněženka chybu, která umožňovala webovým stránkám kontrolovat obsah adres, pokud znaly heslo. Když ho nevěděly, bylo stále možné transakce přesměrovat na jinou adresu.

Ne přímo chyba Electrum peněženky, avšak poslední roky se odehrávají phishingové útoky na její uživatele. Někdo jednoduše vytvoří např. falešnou verzi, kterou upraví podle svých představ. Dále rozešle email s tím, že “Electrum peněženka má nový update“. Udice je nahozená a stačí jen čekat, než se někdo chytne. Útočník pak už jen natáhne ruku a vše sebere.

Závěrečné zhodnocení

Peněženka Electrum je příkladem naprosto funkční jednoduchosti. Naprosto základní design v sobě však skrývá mašinu, která při práci s Bitcoinovou sítí nezklame jediného člověka.

Ve svém nitru má vše, co běžný uživatel potřebuje. Základní funkce jsou samozřejmost. Najdeme tu ale i pokročilé záležitosti jako nastavování vlastních poplatků a Lightning Network. Jednotlivých nastavení peněženka obsahuje skoro nepřeberně.

Nevýhodou se může pro někoho stát mdlý design. Bohužel zde nenajdeme barevné prostředí, pohybující se widgety a pěkná okénka.

Komu to však nevadí, ten dostane do rukou perfektní produkt, který už byl otestovaný časem a tisíci uživateli po celém světě.

Hodnocení Finex.cz

1. místo
94 %
2024

Skvělá peněženka

Pokud hledáte počítačovou peněženku, díky které budete moci jednoduše ovládat všechny dostupné funkce Bitcoinu, nehledejte dál. Pro lepší zabezpečení máte i u Electrum možnost využít propojení s hardware Trezorem.

Přívětivost pro Čechy
Hodnocena je nejen dostupnost českého jazyka a uživatelské podpory či nápovědy, ale také kvalita a spolehlivost překladu, vklad, výběr a obchodování v českých korunách nebo přítomnost pobočky firmy v České republice.

95%

Přívětivost platformy
Hodnocena je především přívětivost platformy, její logické uspořádání, moderní design, rychlost odezvy a dostupnost demo účtu.

90%

Dostupné možnosti
Hodnocení zahrnuje počet dostupných tříd aktiv, celkový počet aktiv, možnost obchodovat české akcie, dostupné obchodní instrumenty a další nadstandardní funkce.

95%

Bezpečnost peněženky
V tomto kritériu je zahrnuta nejen celková bezpečnost peněženky, ale také jednotlivé zabezpečovací prvky, jako například délka seedu, možnost přidat passphrase, nebo zda měla tato peněženka v minulosti nějaké problémy.

90%

Důvěryhodnost značky
Hodnocení důvěryhodnosti zahrnuje dobu působení dané značky, velikost její uživatelské základny, názory našich čtenářů, prohřešky značky v minulosti (např. pokuty) a hodnocení našich čtenářů.

100%

Více informací o Electrum

Jméno firmyElectrum
Typ peněženkyPočítačový program
Podporované kryptoměnyPouze Bitcoin
Základní informace o brokerovi
V češtině?
Počet aktiv1
Důležité informace pro investora
Dohled ČNB
Demo účet
W-8BEN formulář
Pojištění vkladů
Ohodnoťte společnost Electrum
4
0

Autor

Můj zájem o finance začal v roce 2017. První ránu jsem dostal od kryptoměn. Jejich růst mi kouzlil úsměv na tváři, avšak propad v roce 2018 byl studenou sprchou. Jako další cestu jsem zvolil akcie, u kterých jsem zůstal dva roky. V roce 2020 se dostavil další kryptoměnový bull-run a společně s ním se znovu objevil i můj zájem o Bitcoin.

Tentokrát jsem ale věc vzal za správný konec. Nejprve vzdělávání.

Kryptoměny pro mě znamenají nový finanční systém a věřím, že se postupně dostanou i do běžných životů občanů. Psaní článků zde na Finex.cz mě především pozitivně motivuje k prohlubování znalostí, které mohu následně předat čtenářům.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎