Základní informace o Mycelium | |
---|---|
Podporované kryptoměny |
Pouze bitcoin |
Počet aktiv |
1 |
V češtině? |
Ano |
Mycelium Bitcoin Wallet je bezesporu jednou z nejoblíbenějších mobilních bitcoinových peněženek. Za jejím vývojem stojí tým inženýrů z rakouské společnosti Megion Research & Development GmbH, z jejichž dílny pochází kromě Mycelium Bitcoin Wallet také například Entropy, Bitcoincard, MyCelium Gear nebo Tabtrader.
Obsah recenze peněženky Mycelium
Mycelium umožňuje držet Bitcoin úplně každému

Mycelium Bitcoin Wallet vznikla jako jedna z prvních mobilních kryptoměnových peněženek vůbec a už tehdy patřila ke špičce a své výsostné postavení drží dodnes.
Mycelium je uživateli oblíbená ne proto, že byla mezi prvními, ale protože uživatelské prostředí Mycelia je jednoduché a intuitivní (ale ne tolik jako třeba u Blockchain Bitcoin Wallet).
Vize tvůrců Mycelia byla tak docela dobře naplněna, jelikož ti chtěli vytvořit takovou mobilní peněženku, která Bitocoin zpřístupní úplně každému.
Jak Mycelium funguje?
Kromě toho, že je Mycelium uživatelsky velmi přívětivá, má oproti ostatním ještě jedno obrovské plus – uživateli dává 100% kontrolu nad jeho privátními klíči, přičemž k celkovému zabezpečení Bitcoinů přispívá ještě možnost nastavení privátního PIN kódu.
Další, ne až tak obvyklou funkcí, kterou ocení zejména pokročilejší uživatelé, je možnost spravovat více bitcoinových adres. Ale pokročilých funkcí má Mycelium mnohem víc. Mimochodem, určitě vás potěší i administrace v češtině.
Mycelium Bitcoin Wallet nepodporuje však webové rozhraní, což znamená, že ji lze používat pouze v mobilním zařízení. Absence webového rozhraní však není vůbec na škodu a nelze ji rozhodně považovat za nedostatek Mycelia.
Pokud byste totiž měli mobilní peněženku, kterou zároveň můžete používat ve webovém rozhraní (jako např. Wirex), vaše privátní klíče by byly uloženy někde na cloudu a ve skutečnosti by až tak privátní nebyly. Zkrátka riskovali byste tak zabezpečení svých Bitcoinů.
Jednu velkou nevýhodu Mycelium ovšem má, což poznáte zejména v případě, že vlastníte iPhone. Verze Mycelia pro Android je o poznání propracovanější a má mnohem více funkcí než iOS. A právě kvůli nepropracovanosti iOS verze se na hlavu Mycelia snáší v recenzích kritika.
Bezpečnost Mycelium
Na čem u kryptopeněženek opravdu hodně záleží, je zabezpečení. Myšlenka zabezpečení mobilní bitcoinové peněženky se na první pohled může zdát tak trochu alarmující. Ve své podstatě totiž peněženku nosíte neustále u sebe v mobilu. A vzhledem k tomu, že je v mobilu, riziko ztráty nebo krádeže peněženky rozhodně existuje.
Zloděj či případný nálezce by se ale do peněženky neměl jak dostat. Aby se dokázal do peněženky dostat, musel by znát jak PIN kód vašeho telefonu, tak i PIN kód který nastavíte pro používání peněženky. Naše rada tedy zní: nevolte si PIN 1234.
Zabezpečení pomocí PIN kódu a seedu
Aplikace má ve výbavě standardní zabezpečení pomocí PIN kódu, který je potřeba k tomu, abyste si mohli aplikaci otevřít, posílat peníze a exportovat privátní klíče. Díky PIN kódu se tak dá mnohým bezpečnostním nepříjemnostem zabránit.
Mycelium Bitcoin Wallet je hierarchicky deterministická (HD) peněženka, což znamená, že záloha peněženky spočívá v generování náhodných 12 slov, která si přepíšete rukou na obyčejný papír.
Těmto 12 slovům se říká seed, který byste měli mít schovaný někde doma na bezpečném místě, ke kterému máte přístup jenom vy. V žádném případě jej nesmíte screenovat do telefonu a už vůbec ne ukládat někde na internetu do cloudu, jinak byste mohli o své peníze přijít.
Když totiž ztratíte telefon anebo se vám prostě rozbije, k penězům se neostanete, jestliže nebudete mít svůj seed někde napsaný. Pokud jej však budete mít schovaný na bezpečném místě, úplně v klidu se ke svým Bitcoinům dostanete i z nového mobilního telefonu. Na stejném principu také běží hardwarové peněženky typu Trezor.
Mycelium má ještě jednu zajímavou vychytávku – pokud máte peníze uložené na hardwarové anebo papírové peněžence, můžete na svůj zůstatek nahlížet pomocí funkce WATCH ONLY a dokonce prostřednictvím Mycelia i platit. Stačí jen naskenovat QR kód do aplikace.
Video: Jak nainstalovat peněženku Mycelium?
Mycelium: Zkušenosti uživatelů
Když se podíváte například do recenzí Mycelia na CryptoCompare.com, zjistíte, že 89 % uživatelů je s Myceliem zcela spokojeno, přičemž těch 11 % negativních recenzí je založeno především na špatně fungující iOS aplikaci a na nedostatečné podpoře jiných kryptoměn.
A co na Mycelium Bitcoin Wallet říkají recenze uživatelů na internetu? Ty jsou v naprosté většině pozitivní. Aplikace pro Android se dá snadno stáhnout na Google Play Store, kde má velmi příznivé hodnocení 4,5 hvězdiček z 5, a to na základě tisíců a tisíců spokojených uživatelů po celém světě.
Pochopitelně, že se najdou i nespokojení uživatelé, ostatně bylo by s podivem, kdyby aplikace vyhovovala úplně všem. Nutno však poznamenat, že negativní recenze na Mycelium Bitcoin Wallet pramení nejčastěji ze specifických problémů konkrétních uživatelů, které však nemají s funkčností aplikace jako takové nic společného.
Mycelium Bitcoin Wallet si stojí v recenzích velmi dobře, nedočtete se ani nikde, že by se peněženka potýkala s nějakými bezpečnostními problémy nebo komplikacemi se zálohováním. Opravdu ne. Dá se říci, že bitcoinová komunita peněženku Mycelium miluje.
Kdybyste požádali někoho, kdo se v kryptoměnách pohybuje déle, o radu, která bitcoinová peněženka je nejlepší, je opravdu vysoká pravděpodobnost, že vám doporučí právě Mycelium.
Měl bych dotaz ohledně odesílání platby. Převáděl jsem drobnost cca 0,002btc, takže jsem zvolil nízkou prioritu cca 3jodiny na převod s poplatkem 12,- Kč. Transakce je už dva dny nepotvrzená a pořád ji nelze odeslat, Píše: odesílám… a v transakcích je u platby uvedeno 0 potvrzení. Platbu již nejde stornovat a a zopakovat, mám pořád čekat?
Mám stejný problém
Omylem sem také zvolil 3 hodinovou dobu na převod. Je to již více než týden. A stále nic. Nejde ani zrušit ani nijak potvrdit
Dobrý den, Miroslave. Při takto malém množství je nejlepším řešením opravdu jen vyčkat. Dříve nebo později by transakce potvrzena být měla. :-)
Potřebuji si ověřit, jestli je v pořádku, že se mi pokaždé (s peněženkou začínám a převedl jsem teprve 2 platby) ukazuje jiné číslo peněženky… Pokud je to O.K., tak když mám ověřeno to které je v pořádku a na nějž withdraw přišel, mohu ho zadat znovu nebo musím zkopírovat to co se mi ukazuje nově a poslat to na to nové číslo? Děkuji za pomoc.
Dobrý den, měnění adresy peněženky je běžná praxe. Vývojáři peněženky tak do jisté míry zajišťují uživatelům vyšší míru anonymity. Každou adresu však můžete použít vícekrát a vždy Vám kryptoměny přijdou.
Takže když jsem si nechal poslat BTC na adresu mé peněženky Mycelium a mezitím se adresa změnila, dojdou zaslané BTC v pořádku?
Dobrý den, Radime. Jedná se o běžnou praxi, adresa se pro každou transakci mění, aby bylo složitější Vás zpětně “dopátrat”. Pokud byste používal jednu adresu pro všechny transakce, jednoduše si pak každý může zjisti, kolik BTC vlastníte, odkud je berete a kam je posíláte. Je to tedy takový anonymizační prvek. Ale všechny adresy, které Vám peněženka ukáže, budou fungovat navždy, můžete (ale nemusíte) je používat kolikrát chcete. :-)
Dobrý deň , prosím Vás mam otázku ….
… keď chcem odoslať nejaku čiastku z peňaženky vždy mi odošle všetko čo tam je !!! … all funds !!!…. neviete mi poradit ako to nastaviť aby minodosláo iba tu sumu ktorú chcem ??? … ďakujem
Dobrý den, mělo by stačit při skenování QR kódu nebo při kopírování adresy namísto “Use all funds” přepsat Amount (částku). Mám před sebou právě otevřenou aplikaci Mycelium na iPhone a je to tam to největší políčko. Jak to je na Android telefonech, to bohužel teď nevím.
Dobrý den, po třech letech jsem se přihlásil do aplikace a úspěšně jsem si načetl peněženku, na které jsem před lety nechával asi 18 USD a dnes tam již nic nemám. Nevíte, zda si vývojáři neberou nějaký poplatek za rok třeba, případně kde mohla nastat chyba? Je divné, že tam není zhola nic, i když vím na 100%, že tam něco zůstalo :)
Dobrý den, Honzo. Mycelium už z principu svého fungování by si nikdy nemělo brát žádné poplatky. Zkuste peněženku smazat a znovu obnovit ze seedu. Mělo by to pomoci. :-)
Můžu použít jakoukoli z těchto tří adres na přijímáni btc.a co se stane pokud použijí.
Díky moc za návody a informace. Jsou super. Protože začínám, můžete mě prosím ještě vysvětlit jaký je rozdíl v Mycelium mezi:
P2PKH, Bech32 a P2SH? Nevím co používat…
Moc děkuji.
i John McAfee používá Mycelium :-)
https://twitter.com/officialmcafee/status/1128040348570222604