Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak fungují kryptoměnové peněženky na Monero? Základem je anonymita!

Publikováno
Jak fungují kryptoměnové peněženky na Monero? Základem je anonymita!

Kryptoměna Monero (XMR) je v komunitě považována za zcela anonymní. Na rozdíl od Bitcoinu nevyužívá k potvrzování transakcí dva, ale rovnou čtyři klíče: soukromý view key, veřejný view key, soukromý spend key a veřejný spend key.

Pomocí těchto klíčů a tzv. kruhových podpisů (ring signatures) umožňuje skrýt adresy odesilatelů i příjemců a také zůstatky na jejich adresách.

Další změnou oproti Bitcoinu je to, že množství nově vytvořených mincí není omezeno a velikost bloku se dynamicky mění v závislosti na vytížení sítě.

Rychlé vysvětlení principu fungování Monera

Kvůli vysokým požadavkům na anonymitu uživatelů využívá Monero jiné technologie, než například již zmíněný Bitcoin. Mezi hlavní se řadí právě kruhové podpisy, sada čtyř klíčů a rozšíření kruhových podpisů zvané RingCT (Ring Confidential Transaction).

Kruhové podpisy zajišťují anonymitu odesilatele. Kombinují opravdový podpis odesilatele s několika dalšími dříve již použitými podpisy. Díky tomu je výsledná transakce podepsaná hned několikrát a vnější pozorovatel není schopen rozpoznat, který podpis je ten pravý a kdo je opravdový odesílatel.

Zdroj: monero.stackexchange.com
monero schéma kruhové podpisy
Opravdový podpis je zkombinovaný s několika dalšími.

Identitu příjemce skrývá pomocí dočasně vytvořené stealth adresy, kterou zná jen příjemce a odesilatel. Ta je vytvořena z veřejného spend key a view key příjemce a náhodně vygenerovaných dat.

Příjemce je poté schopen zjistit zůstatky na svých adresách prohledáním blockchainu pomocí svého soukromého view key. Svůj soukromý view key může poskytnout také třetí straně. Ta poté může auditovat zůstatky na jeho adresách, aniž by s nimi mohla manipulovat.

Poslední metodou je RingCT (Ring Confidential Transaction). Jedná se o rozšíření kruhových podpisů, které umožňuje ověřit hodnotu odesílané částky, aniž by byla veřejně oznámena. Díky tomu jsou uživatelé schopni skrýt zůstatky na svých adresách.

Jaké peněženky pro Monero využít?

Vzhledem k tomu, že Monero využívá oproti jiným kryptoměnám složitější podpisové metody a komplikovanější technologie, klade větší nároky i na peněženky, které s ním operují a také na jejich vývojáře. Proto ho ne každá peněženka podporuje.

Peněženky pro Monero můžeme, podobně jako u jiných kryptoměn, rozdělit do několika kategorií.

Hot wallet

Hot wallet jsou peněženky, které jsou stále připojeny k internetu. Jedná se většinou o mobilní či desktopové aplikace nebo peněženky propojené s účty na online burzách.

Zdroj: getmonero.org
nahled UI Monero GUI Wallet
Monero GUI Wallet

Jedná se o oficiální desktopovou peněženku pro Windows, Mac i Linux, která se zaměřuje čistě na Monero. Její součástí je i full node, což znamená, že si s ní uživatel stáhne i celý blockchain Monera. Umožní tak uživateli nejen používat XMR na placení, ale zároveň podpořit a zesílit celou síť a zvýšit její síťový efekt. Celková velikost blockchainu Monera byla na konci roku 2021 zhruba 100 GB.

Zdroj: cryptunit.com
Náhled UI Exodus Wallet
Exodus Wallet

Jednoduchá softwarová peněženka, která je dostupná pro Windows, Mac i Linux. Dokonce je možné ji propojit s hardwarovou peněženkou Trezor, avšak u této peněženky bohužel nemáte k dispozici možnost stáhnout si celý blockchain a vystupovat jako full node. Budete se proto muset zaměřit na nějaký z mnoha serverů provozovanými autory peněženky.

Zdroj: dchained.com
Náhled UI MyMonero Wallet
My Monero

Peněženka vytvořená jedním ze zakladatelů projektu Monero. Je dostupná pro Mac, Windows, Linux, iOS. Také je možné využít peněženku přímo v prohlížeči. I zde se bohužel musíte zaměřit na nějaký z mnoha serverů provozovanými autory peněženky.

Cold wallet

Tyto peněženky uchovávají klíče offline. Díky tomu jsou bezpečnější, zároveň však nejdou tak rychle a jednoduše použít. Jde typicky o hardwarové nebo papírové peněženky.

Ledger Nano S - Průhledný
Průhledná verze peněženky Ledger Nano S

Jedna z nejznámějších hardwarových peněženek na trhu, která podporuje i další kryptoměny a je možné ji propojit se softwarovým prostředím Ledger Live. Společnost Ledger měla v minulosti problémy s únikem osobních dat zákazníků – to se však týkalo pouze firemních záznamů, ne samotných zařízení.

Hardwarová peněženka trezor model t
Trezor Model T

Trezor je první hardwarovou peněženkou na světě, a dokonce je vyrobená českou firmou SatoshiLabs. Model T je již vyspělejší druhá generace, která na rozdíl od té první (Trezor One) podporuje právě i Monero.

  • Monero papírová peněženka
Zdroj: reddit.com/r/Monero
Monero – papírová peněženka

Papírová peněženka je velmi jednoduchý způsob offline uchování kryptoměny. Uživatel si jednoduše vytiskne své klíče na kus papíru. Jelikož jde o nejprimitivnější formu peněženky, postrádá všechny důležité funkce a práce s ní je značně problematická. Hodí se tak buď pro jednorázové použití, případně pro dlouhodobé uložení (pokud své kryptoměny nechcete používat – nepotřebujete žádné funkce).

Závěr k peněženkám na Monero

Monero nabízí zajímavou alternativu k ostatním kryptoměnám. Extrémní optimalizace ve směru anonymity však přináší nevýhody v podobě větší složitosti a výpočetní náročnosti. Kvůli tomu bývá projekt méně podporován v kryptoměnových peněženkách a vývojáři ho méně rozvíjejí a implementují do jiných aplikací, neboť je to, oproti například Bitcoinu, mnohem složitější.

Jeho uživatelé mohou také získat pocit absolutní anonymity, i když při práci s Monerem mohou v online nebo offline světě zanechat mnoho snadno dohledatelných stop. V tomto ohledu může mít při neopatrném užití opačný efekt – to se ale samozřejmě týká všech kryptoměn.

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Věnuji se studiu ekonomie a finančních trhů. Od těchto oblastí jsem se dostal ke kryptoměnám a hlavně Bitcoinu. Tíhnu k Bitcoin maximalismu, ale sleduji co se děje i v jiných kryptoměnách.
Snažím se co nejlépe pochopit technologickou část Bitcoinu, ale neopomíjet při tom i jeho dopady na společnost a přemýšlení lidí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.