Seed je alfou a omegou zabezpečení vaší peněženky. Pokud jej ztratíte nebo na něj někdo přijde, můžete se se svým digitálním bohatstvím rozloučit. Proto se vyplatí jej dobře zabezpečit.
Jistě víte, že doporučovaným způsobem uchování kryptoměn jsou vlastní peněženky, nejlépe ty hardwarové, u nichž privátní klíč při interakci s blockchainem nikdy neopouští zařízení. Pokud držíte vaše digitální bohatství na burze nebo směnárně, musíte jí plně důvěřovat, např. že ji někdo nehackne nebo nezkrachuje.
Pokud uschováváte kryptoměny ve vlastní peněžence, vygeneruje se vám při vytváření nové adresy jak veřejný klíč, tak privátní klíče a hlavně seed neboli recovery phrase. To je číselný kód pro uživatelské pohodlí převedený na 12 nebo 24 slov, jehož zadáním se ke svým kryptoměnám dostanete, a to z jakéhokoli zařízení.
Proto není nejlepším nápadem mít seed napsaný na papírku vloženém ve vašem diáři, z kterého vám může vypadnout, diář můžete někde zapomenout nebo vyhodit. Zapisovat si seed digitálně je pak ještě větší hloupost. V dnešní době existují programy, které v počítačích seedy přímo vyhledávají.
Existuje ale několik produktů jako např. Cryptotag, Cryptosteel nebo české RecoverySeed či Skovo, které jsou pro dlouhodobé uchování seedu vhodné. My jsme se je rozhodli vyzkoušet. Jednotlivé varianty jsme pořádně proklepli a vykonali i nezávislé testy jejich výdrže vůči vnějším vlivům.
Který z produktů je nejlepší a který má své mouchy? Dozvíte se v tomto článku!
Pod názvem Cryptotag Zeus si můžete představit dvě 6milimetrové titanové destičky zhruba o velikosti mobilního telefonu.
Každé slovo ve vašem seedu je možné přepsat formou 4 číslic. Např. seed začínající slovy apple, car a dog byste tedy přepsali na 1023, 2034 a 0012. Na destičkách (dvě po 12 slovech) jsou potom jen díry v korespondujících číslech. Tato čísla poté pomocí kladiva a přiloženého nástroje vyrazíte do příslušných řádků.
Protože je celý produkt pevný a bytelný, nebojte se vzít si větší kladivo a pořádně přitlačit, ať je seed vyražený opravdu pořádně. V testech níže si ukážeme, že právě poctivé vrytí záznamu do kovu je tím nejspolehlivějším způsobem jeho uložení při povrchovém znehodnocení.
Na oficiálních stránkách výrobce zmiňuje, že byl Cryptotag testován v žáru při teplotách až 1 667 °C, zasunutý pod pneumatické kladivo a bylo na něj stříleno zbraní s 9mm kulkou. Bez ohledu na to, co se s vaší peněženkou stane, by váš seed měl být s Cryptotagem v bezpečí. Nyní se podíváme na to, zda výrobce mluví pravdu.
Abychom nezmiňovali pouze slova výrobce, ale také skutečné nezávislé testy, níže přikládáme podobu Cryptotagu po třech náročných zkouškách.
V prvním z nich byl Cryptotag vystaven žáru o teplotě 1 000 °C, ve druhém byl na 12h ponořen do kyseliny a ve třetím drcen dvacetitunovým hydraulickým zvedákem.
Dle fotek je patrné, že tyto podmínky daly Cryptotagu dost zabrat, je však nutné si uvědomit, že jeho hlavním účelem je zachování čitelnosti seedu ať se děje, co se děje. Cryptotag Zeus prošel, vyrytá písmena jsou i po všech třech testech čitelná!
Cryptosteel Capsule je dutý váleček z nerezové oceli ve tvaru zkumavky. Na vrchu je šroubovací víčko s tyčinkou, která prostupuje dovnitř válečku. Na tyčinku navlékáte plíšky, do kterých jsou vyražena písmenka, ze kterých skládáte slova svého seedu.
Jednotlivá slova přitom oddělujete jinak tvarovanými plíšky, abyste věděli, kde jedno slovo končí a druhé začíná. Protože písmenek na skládání máte k dispozici hodně včetně malých a velkých písmen a dalších znaků jako otazník či vykřičník, můžete si do Cryptosteel Capsule uložit i passphrase.
I pro Cryptosteel Capsule níže přikládáme fotky po zátěžových testech. Stejně jako v případě Cryptotagu, i Cryptosteel Capsule byla vystavena tepelnému, chemickému a silovému testu. Po tepelném a chemickém testu zůstala Capsule naprosto nedotčená, kyselina ani nepronikla dovnitř k naskládaným písmenkům.
Problém však nastal u testu hrubou silou. Trubice se pod obrovským tlakem ohla, což nutně nemuselo zničit písmenka uvnitř, ale znemožnilo to možnost jejího opětovného snadného otevření.
Pro záchranu seedu by tedy bylo nutné trubici opatrně rozříznout a dát si přitom pozor na to, aby nebyla poškozena písmenka či aby nevypadla a nerozsypala se.
Podobně jako u produktu Cryptotag, Dominik a Lukáš z RecoverySeed.cz si pro své zákazníky připravili zrcadlově vyleštěnou destičku z nerezové oceli, která je, dle slov výrobců, odolná vůči teplotě až do 1 510°C a do které si svůj seed sami vyryjete.
Tentokrát však nebudete potřebovat kladivo ani velkou sílu, protože k vyrývání se používá gravírovací pero poháněné dvěma tužkovými bateriemi.
Rozdílem od Cryptotagu je skutečnost, že do destiček vyrýváte přímo slova seedu, nikoliv pouze jejich číselnou reprezentaci. Jako drobnou nevýhodu však vnímáme, že místa pro slova nejsou úplně velká.
V případě, že uděláte chybu, ji nemůžete opravit a slovo už se vám do rámečku nevejde – s gravírováním to není jen tak a doporučujeme nejdříve trochu trénovat.
Můžete mít i problém se zápisem delších slov, jako např. festival či midnight. Vězte ale, že seznam slov, ze kterého se seedy tvoří, nikdy neobsahuje slova se stejnými 4 prvními písmeny. Mělo by vám tedy teoreticky vždy stačit jen opsat první 4 písmena.
V případě, že si zakoupíte více destiček, je k sobě můžete sepnout šrouby a matkami, které prostrčíte připravenými dírami v rozích destiček. Pokud máte destičku jen jednu, je bohužel seed viditelný hned na první pohled.
Pro další dva produkty pro vás přinášíme jejich zevrubné otestování od kanálu KryptoPlatby. Destičky pro uchování seedu zde byly podrobeny několika drsným testům podobným těm výše:
Na následujících 4 obrázcích naleznete stav destičky od Recoveryseed.cz po každém ze zmíněných testů. Prvními třemi produkt prošel úspěšně. Destička byla fyzicky trvale poškozena a zjistit seed je v tomto stavu trochu náročnější, leč stále možné.
Po požáru ale bylo možné z 12slovného seedu rozpoznat už pouze jen 3 slova, což dostačující bohužel není. Pravděpodobně to souvisí se způsobem gravírování – pero do destičky slova přesvědčivě nevryje.
Kromě destičky s gravírovacím perem nabízí Recoveryseed.cz ještě variantu Grid punch. Na rozdíl od standardní destičky se zde záznam seedu do kovu skutečně vryje, což může vyřešit problém s jeho čitelností v případě značného povrchového znehodnocení destičky.
Přiloženým nástrojem si pouze vyznačíte 4 první písmena pro každé slovo seedu, což pro jejich identifikaci bohatě stačí. Je zároveň také vhodné zmínit, že oproti gravírovacímu peru není potřeba větší zručnosti. Stačí pouze dulčík umístit na správné místo na mřížce a pořádně přitlačit.
Produkt Kryptoplate od Jiřího Skřivana je v zásadě velmi podobný výše zmíněným destičkám ze stránek Recoveryseed.cz. Jedná se tedy znovu o ocelové destičky, které by měly odolat ohni, vodě a dalším pohromám.
Pan Skřivan si pro své zákazníky ale připravil dvě znatelné výhody, kterými je nízká cena a velká možnost výběru, protože máte možnost koupit si jak všechny produkty, tak i jejich součásti zvlášť.
Jako další výhodu vidíme, že na stránkách Skovo.cz nabízí i půjčovnu nářadí, jako jsou raznice, kladivo nebo gravírovací pero v případě, že si je nechcete zbytečně kupovat navždy. Můžete si je tak vypůjčit, seed zaznamenat a vrátit zpět.
Pokud si také zakoupíte více destiček (např. destičku pro zaznamenání osobních údajů, kratší/delší seed nebo shamir), můžete jich spojit více dohromady, popř. jednu použít jako krytku, aby seed na první pohled ukryla.
Podobně jako u Recoveryseed.cz, i zde kanál KryptoPlatby testoval destičky Kryptoplate 4 stejnými testy: ponořením ve vodě a chemickém roztoku, fyzickým poškozením a vystavením vysokým teplotám. Při testování jsou dvě destičky Kryptoplate sešroubované a seed se nachází na vnitřní straně, měl by tedy být ještě více chráněn.
Dle fotek je patrné, že jsou šroubky značně poškozené, ovšem i tak šly odšroubovat. Nejpodstatnější je samozřejmě záznam seedu uvnitř, ten byl po oddělení destiček od sebe dostatečně čitelný i po všech 4 testech!
Destičky byly samozřejmě značně poškozené i ve vnitřní straně, ovšem díky tomu, že byl u těchto destiček seed vrýván hluboko do materiálu pomocí písmenkových raznic, bylo možné slova snadno přečíst.
Je bohužel tvrdou realitou, že výrobci různých prostředků pro ochranu kryptoměnového seedu často zveličují schopnosti svých produktů, jak jsme se již u některých z nich mohli sami přesvědčit. Proto jsme se do článku rozhodli zahrnout i nezávislé testy.
První dva produkty byly testovány v trojdílném seriálu rozsáhlého testování nejrůznějších produktů pro uchování seedu.
Testování Recoveryseed.cz a Skovo.cz se ve svém videu ujal kanál KryptoPlatby. Na video, z něhož jsme čerpali, se můžete podívat níže. Naleznete zde také testy produktů od dalších výrobců, např. Bunkeroid, Niaseed a Ellipal Mnemonic Metal.
1) Používejte více vrstev zabezpečení
Chcete-li posunout zabezpečení na další level, rozhodně neuděláte chybu, když ke svému seedu použijete i passphrase nebo místo seedu zvolíte tzv. Shamir backup.
Jedná se sice už o trochu pokročilejší techniky, ale zkušenějším uživatelům mohou pomoci zaručit, aby se k jejich seedu nedostali nezvaní hosté, nebo naopak, že se oni sami k seedu dostanou i kdyby došlo k nehodě a část seedu byla zničena.
2) Využijte vychytávky moderní doby
Jako další možnost, jak zabezpečit svůj seed uložený v těchto produktech, nás napadlo koupit si bezpečnostní hologramové samolepky/plomby – speciální samolepky, podle kterých poznáte, že se k vašemu seedu někdo dostal.
Jedná se o levný, ale účinný ochranný prvek, který se hodí nejen u všech výše zmíněných produktů, ale i v případě, že máte seed “jen tak na papíře”.
Všechny produkty, které jsme v tomto článku popisovali, jsme pro vás vyzkoušeli. Kromě Recoveryseed.cz prošly všechny ostatní produkty testy na jedničku.
Je však nutné zmínit, že problém destičky od Recoveryseed.cz mohl souviset s technikou uložení záznamu. Bezpečnosti by pravděpodobně pomohlo i připojení více destiček dohromady, stejně jako v případě produktů od Skovo.cz.
Chcete-li se gravírovacího pera spíše vyvarovat, i na Recoveryseed.cz naleznete potenciálně bezpečnější variantu, verzi Grid punch.
Každý si vybere to své. Někdo hledí hlavně na cenu, přičemž by pak pravděpodobně zvolil produkty od Skovo.cz, někdo potřebuje výsledný produkt co nejméně nápadný, proto zvolí Cryptosteel Capsule.
Při vybírání vhodného produktu myslete také na to, zdali potřebujete uchovat 12slovný či 24slovný seed, včetně passphrase či bez ní, a pokud do záznamu chcete zahrnout i Shamir Backup.
Ať už zvolíte jakýkoli z výše uvedených produktů, vždy uděláte lépe, než když budete mít seed napsaný na papíru “bezpečně ukrytém” mezi ponožkami.
Přemýšlíte nad koupí některého z produktů a stále se nemůžete rozhodnout? Pojďte se poradit do našeho Discordu, rádi vás tam uvidíme!
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.
Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.
“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.