Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak nejlépe zabezpečit svůj kryptoměnový seed před katastrofou? Srovnání produktů pro rok 2024

Jak nejlépe zabezpečit svůj kryptoměnový seed před katastrofou? Srovnání produktů pro rok 2024
Zdroj: Depositphotos.com

Jistě dobře víte, že v případě, že nedržíte své kryptoměny přímo na burze nebo směnárně, kde jste je koupili, je alfou a omegou zabezpečení vašich kryptoměn zálohový seed. Vaší úlohou jako držitele kryptoměn je zajistit, aby se k němu nikdo nedostal, ale zároveň také to, abyste se k němu v případě potřeby dostali vy sami. A to klidně za 10 nebo 50 let.

Proto není nejlepším nápadem mít seed napsaný na papírku vloženém ve vaší oblíbené knížce, kterou můžete někomu půjčit, zapomenout na to a vyhodit ji, prodat ji či o ni přijít při požáru.

Existuje ale několik produktů, mezi které patří například Cryptotag, Cryptosteel nebo české produkty RecoverySeed či Skovo, které jsou pro dlouhodobé uchování seedu vhodné. My jsme se je rozhodli vyzkoušet. Jednotlivé varianty jsme si proklepli z hlediska funkčnosti a praktičnosti, do článku jsme však zahrnuli i nezávislé testy jejich výdrže vůči nelítostným vnějším vlivům. Který z produktů je nejlepší a který má své mouchy? Dozvíte se v tomto článku!

Obsah tohoto článku

Cryptotag Zeus (Cena cca 3 200 Kč)

Pod názvem Cryptotag Zeus si můžete představit dvě 6milimetrové titanové destičky zhruba o velikosti mobilního telefonu.

Nejdříve dle návodu v balení zjistíte, že každé slovo ve vašem seedu je možné přepsat formou 4 číslic a přepíšete si čísla, která reprezentují ten váš. Na destičkách (dvě po 12 slovech) jsou potom jen díry v korespondujících číslech. Seed začínající slovy apple, car a dog byste tedy přepsali na 1023, 2034 a 0012. Tato čísla poté pomocí kladiva a přiloženého nástroje vyrazíte do příslušných řádků.

Protože je celý produkt pevný a bytelný, nebojte se vzít si větší kladivo a pořádně přitlačit, ať je seed vyražený opravdu pořádně. V testech níže si ukážeme, že právě poctivé vrytí záznamu do kovu je tím nejspolehlivějším způsobem jeho uložení při povrchovém znehodnocení. Až budete s vyrážením hotovi, destičky přiložíte seedy k sobě a spojíte pomocí sponek.

Na oficiálních stránkách výrobce zmiňuje, že byl Cryptotag testován v žáru při teplotách až 1 667 °C, zasunutý pod pneumatické kladivo a bylo na něj stříleno zbraní s 9mm kulkou. Bez ohledu na to, co se s vaší hardwarovou peněženkou stane, by váš seed měl být s Cryptotagem v bezpečí. Nyní se podíváme na to, zda výrobce mluví pravdu.

Testování výdrže Cryptotagu

Abychom nezmiňovali pouze slova výrobce, ale také skutečné nezávislé testy, níže přikládáme podobu Cryptotagu po třech náročných zkouškách. V prvním z nich byl Cryptotag vystaven žáru o teplotě až 1 000 °C, ve druhém byl na 12 hodin ponořen do kyseliny solné a ve třetím drcen dvacetitunovým hydraulickým zvedákem. Dle fotek je patrné, že tyto podmínky daly Cryptotagu dost zabrat, je však nutné si uvědomit, že jeho hlavním účelem je zachování čitelnosti seedu ať se děje, co se děje. Vyrytá písmena jsou i po všech třech testech čitelná.

Plusy

 • Celý produkt působí masivním, bezpečným a diskrétním dojmem. Z testů je patrné, že tomu tak skutečně je.
 • Produkt má obzvláště silnou odolnost vůči vysokým teplotám při požáru, což je pravděpodobně to největší nebezpečí, které jej může potkat.
 • V balení naleznete i reklamní sirky a špunty do uší pro příjemnější vyrážení čísel, což se hodí

Minusy

 • Celý produkt vč. návodu je v angličtině.
 • K vyražení záznamu do destičky je potřeba velké síly.
 • Každé slovo ze seedu je nutné převést do číselné podoby, což může být časově náročné.

Cryptosteel Capsule (Cena cca 2 000 Kč)

Cryptosteel Capsule je dutý váleček z nerezové oceli ve tvaru zkumavky. Na vrchu je šroubovací víčko s tyčinkou, která prostupuje dovnitř válečku. Na tuto tyčinku navlékáte plíšky, do kterých jsou vyražena písmenka, ze kterých skládáte slova svého seedu.

Jednotlivá slova přitom oddělujete jinak tvarovanými plíšky, abyste věděli, kde jedno slovo končí a druhé začíná. Protože písmenek na skládání máte k dispozici hodně, a jako malá i velká písmenka včetně dalších znaků jako otazník či vykřičník, můžete si do Cryptosteel Capsule uložit i passphrase.

Testování výdrže Cryptosteel Capsule

I pro Cryptosteel Capsule níže přikládáme fotky po zátěžových testech. Stejně jako v případě Cryptotagu, i Cryptosteel Capsule byl vystaven tepelnému, chemickému a silovému testu. Po tepelném a chemickém testu zůstala Capsule naprosto nedotčená, kyselina ani nepronikla dovnitř k naskládaným písmenkům.

Problém však nastal u testu hrubou silou – trubice se pod obrovským tlakem ohla, což nutně nemuselo zničit písmenka uvnitř, ale znemožnilo to možnost jejího opětovného otevření. Pro záchranu seedu by tedy bylo nutné trubici opatrně rozříznout a dát si přitom pozor na to, aby nebyla poškozena písmenka či aby nevypadla a nerozsypala se, což by prakticky znamenalo ztrátu seedu.

Plusy

 • Zkumavka je těžká a bytelná, odolná vůči tepelnému a chemickému poškození. Je značně odolná i vůči poškození nárazem.
 • Produkt je diskrétní a vzhledově nenápadný, což se nedá říct např. o Cryptotagu či jiných destičkách, na nichž je patrné, že obsahují něco důležitého.
 • Cryptosteel Capsule nabízí možnost zaevidovat si kromě seedu také passphrase nebo jiná hesla.
 • Oproti jiným produktům, které vyžadují bušení kladivem nebo gravírování perem, není třeba moc fyzické zručnosti či síly.

Minusy

 • Navlékání jednotlivých písmenek je zdlouhavá práce, stejně jako jejich sundavání a opisování v případě nutnosti seed znovu zadat.
 • Při sundavání plíšků z Cryptosteel Capsule hrozí, že se rozsypou, což by znamenalo ztrátu seedu. Proto buďte při manipulaci s nimi velmi opatrní.
 • V případě opravdu velké síly působící kolmo na střed, což může nastat např. při zhroucení hořícího domu, se Cryptosteel Capsule může ohnout. To může znemožnit její otevření a bezpečné vytáhnutí písmenek seedu.

Destičky od Recoveryseed.cz (Cena cca 1 500 Kč)

Podobně jako u produktu Cryptotag, Dominik a Lukáš z RecoverySeed.cz si pro své zákazníky připravili zrcadlově vyleštěnou destičku z nerezové oceli, která je, dle slov výrobců, odolná vůči teplotě až do 1 510°C a do které si svůj seed sami vyryjete. Tentokrát však nebudete potřebovat kladivo ani velkou sílu, protože k vyrývání se používá gravírovací pero poháněné dvěma tužkovými bateriemi.

Rozdílem od Cryptotagu je skutečnost, že do destiček vyrýváte přímo slova seedu, nikoliv pouze jejich číselnou reprezentaci. Jako drobnou nevýhodu však vnímáme, že místa pro slova nejsou úplně velká. V případě, že uděláte chybu, ji nemůžete opravit a slovo už se vám do rámečku možná nevejde – s gravírováním to není jen tak a doporučujeme nejdříve trochu trénovat. Můžete mít i problém se zápisem delších slov, jako např. festival či midnight. Vězte ale, že seznam slov, ze kterého se seedy tvoří, nikdy neobsahuje slova se stejnými 4 prvními písmeny. Mělo by vám tedy teoreticky vždy stačit jen opsat si první čtyři písmena.

V případě, že si zakoupíte více destiček, je k sobě můžete sepnout šrouby a matkami, které prostrčíte připravenými dírami v rozích destiček. Pokud máte destičku jen jednu, je bohužel seed viditelný hned na první pohled.

Produkt z RecoverySeed.cz
Produkt z RecoverySeed.cz

Testování výdrže destičky Recoveryseed.cz

Pro další dva produkty pro vás přinášíme jejich zevrubné otestování od kanálu KryptoPlatby. Destičky pro uchování seedu zde byly podrobeny několika drsným testům podobným těm výše:

 • Test ponořeného produktu ve vodě: Destička byla ponořena na několik týdnů do vody. Kvalitní materiál (např. ne jen prosté železo) by měl destičku před znehodnocením ochránit.
 • Poškození hrubou silou: Tento test spočívající v upuštění těžké cihly či kusu stěny na destičku symbolizuje poškození produktu např. při zhroucení hořícího domu, oproti pneumatickému zvedáku výše je zde přítomen i aspekt značného poškrábání. Povrch destiček by měl být dostatečně odolný na to, aby i po poškrábání či prohnutí udržel seed čitelným.
 • Chemický test: Produkt byl na 3 dny ponořen do silného koncentrátu z různých čistících a dezinfekčních prostředků způsobujících různé formy znehodnocení.
 • Simulace požáru: Test, během něhož musí produkty i po vystavení vůči extrémním teplotám udržet seed čitelným.

Na následujících 4 obrázcích naleznete stav destičky od Recoveryseed.cz po každém ze zmíněných testů. Prvními třemi produkt prošel úspěšně – destička byla fyzicky trvale poškozena a zjistit seed je v tomto stavu trochu náročnější, leč stále možné. Po požáru ale bylo možné z 12slovného seedu rozpoznat už pouze jen 3 slova, což dostačující bohužel není. Pravděpodobně to souvisí se způsobem gravírování – pero do destičky slova přesvědčivě nevryje.

Grid punch od Recoveryseed.cz

Kromě destičky s gravírovacím perem nabízí Recoveryseed.cz ještě variantu Grid punch. Na rozdíl od standardní destičky se zde záznam seedu do kovu skutečně vryje, což může vyřešit problém s jeho čitelností v případě značného povrchového znehodnocení destičky. Již výše jsme se přesvědčili o tom, že povrchové gravírování perem nemusí být dostačující.

Zdroj: recoveryseed.cz
Grid punch verze od Recoveryseed.cz
Grid punch verze od Recoveryseed.cz

Přiloženým dulčíkem si pouze vyznačíte 4 první písmena pro každé slovo seedu, což pro jejich identifikaci bohatě stačí. Je zároveň také vhodné zmínit, že oproti gravírovacímu peru není potřeba větší zručnosti – stačí pouze dulčík umístit na správné místo na mřížce a pořádně přitlačit.

 

Plusy

 • Při vyrývání slov není třeba hrubá síla, stačí na to přiložené gravírovací pero.
 • Produkty od RecoverySeed patří mezi levnější varianty úschovy seedu.
 • Možnost koupit si i edici pro zaznamenání Shamir seedu.
 • Bylo prokázáno, že destička od Recoveryseed.cz dokáže seed ochránit i při vystavení korozivnímu efektu vody a chemických prostředků. Vydrží i fyzické poškození.

Minusy

 • Pokud máte jen jednu destičku, seed je patrný hned na první pohled – kvůli tomu je možná trochu nevhodná reklama na zadní straně, která případnému zloději ihned napoví, co by se slovy mohl dělat. Na druhou stranu nutno dodat, že se může jednat i o výhodu, kdy např. v případě úmrtí hodlera by případní pozústalí mohli dohledat, o co vlastně jde, a nepřišli tak o potenciálně velmi hodnotný majetek.
 • Dalším negativem je, že pokud gravírovací pero používáte poprvé, je možné, že vyrytá slova budou nečitelná. Doporučujeme tedy trochu potrénovat! Myslete na to, že na pero při gravírování není nutné tlačit.
 • V rámci testování se stal produkt nečitelným po vystavení vysokým teplotám, což znamená, že v případě požáru váš seed pravděpodobně přesvědčivě neochrání.

Kryptoplate od Skovo.cz (Cena od 300 Kč)

Produkt Kryptoplate od Jiřího Skřivana je v zásadě velmi podobný výše zmíněným destičkám ze stránek Recoveryseed.cz. Jedná se tedy znovu o ocelové destičky, které by měly odolat ohni, vodě a dalším pohromám.

Pan Skřivan si pro své zákazníky ale připravil dvě znatelné výhody, kterými je nízká cena a velká možnost výběru, protože máte možnost koupit si jak všechny produkty, tak i jejich součásti zvlášť. A jako další výhodu vidíme, že na stránkách Skovo.cz nabízí i půjčovnu nářadí, jako jsou raznice, kladivo nebo gravírovací pero v případě, že si je nechcete zbytečně kupovat navždy. Můžete si je tak vypůjčit, seed zaznamenat a vrátit zpět.

Pokud si také zakoupíte více destiček (např. destičku pro zaznamenání osobních údajů, kratší/delší seed nebo shamir), můžete jich spojit více dohromady, popř. jednu použít jako krytku, aby seed na první pohled ukryla. To může zároveň posloužit i jako další ochrana při poškození.

Testování výdrže destičky Kryptoplate

Podobně jako u Recoveryseed.cz, i zde kanál KryptoPlatby testoval destičky Kryptoplate 4 stejnými testy – ponořením ve vodě a chemickém roztoku, fyzickým poškozením a vystavením vysokým teplotám. Při testování jsou dvě destičky Kryptoplate sešroubované a seed se nachází na vnitřní straně, měl by tedy být ještě více chráněn.

Dle fotek je patrné, že jsou šroubky značně poškozené, ovšem i tak šly odšroubovat. Nejpodstatnější je samozřejmě záznam seedu uvnitř, ten byl po oddělení destiček od sebe dostatečně čitelný i po všech 4 testech. Destičky byly samozřejmě značně poškozené i ve vnitřní straně, ovšem díky tomu, že byl u těchto destiček Kryptoplate seed vrýván hluboko do materiálu pomocí písmenkových raznic, bylo možné slova snadno přečíst.

Plusy

 • V závislosti na zvoleném příslušenství jsou produkty od Skovo asi nejlevnější ze všech.
 • Také nabízí možnost vyrazit si passphrase.
 • S Kryptoplate a nabídkou produktů od Skovo si můžete vybrat, zda budete slova vyrývat, gravírovat nebo vyrážet pomocí písmenkových raznic.
 • Možnost koupit si i edici pro zaznamenání Shamir seedu.
 • Na e-shopu Skovo.cz si můžete vybrat destičky s několika motivy a případně i pořádné bitcoinové kladivo.
 • V rámci testování prošly destičky Kryptoplate všemi 4 testy.

Minusy

 • V případě, že budete slova vyrážet kladivem, nebojte se na kladivo přitlačit, ať je vryp co nejsilnější. Slova se totiž zpětně špatně opravují.
 • Jedná se velikostně asi o největší produkty ze všech v tomto článku.

Testování destiček pro záznam seedu od dalších výrobců

Je bohužel tvrdou realitou, že výrobci různých prostředků pro ochranu kryptoměnového seedu často zveličují schopnosti svých produktů, jak jsme se již u některých z nich mohli sami přesvědčit. Proto jsme se do článku rozhodli zahrnout i nezávislé testy.

První dva produkty byly testovány v trojdílném seriálu rozsáhlého testování nejrůznějších produktů pro uchování seedu. Testování Recoveryseed.cz a Skovo.cz se ve svém videu ujal kanál KryptoPlatby. Na video, z něhož jsme čerpali, se můžete podívat níže. Naleznete zde také testy produktů i od dalších výrobců, např. Bunkeroid, Seed plech od Skovo.cz, Niaseed a Ellipal Mnemonic Metal.

Bonus: Zabezpečte si svůj seed ještě více

1) Používejte více vrstev zabezpečení

Zdroj: trezor.io
Více informací o Shamir Backup
Shamir Backup

Chcete-li posunout zabezpečení na další level, rozhodně neuděláte chybu, když ke svému seedu použijete i passphrase nebo místo seedu zvolíte tzv. shamir backup.

Jedná se sice už o trochu pokročilejší techniky, ale zkušenějším uživatelům mohou pomoci zaručit, aby se k jejich seedu nedostali nezvaní hosté, nebo naopak, že se oni sami k seedu dostanou i kdyby došlo k nehodě a část seedu byla zničena.

2) Využijte vychytávky moderní doby

Hologramová samolepka
Hologramová samolepka

Jako další možnost, jak zabezpečit svůj seed uložený v těchto produktech, nás napadlo koupit si bezpečnostní hologramové samolepky/plomby – speciální samolepky, podle kterých poznáte, že se k vašemu seedu někdo dostal.

Jedná se o levný, ale účinný ochranný prvek, který se hodí nejen u všech výše zmíněných produktů, ale i v případě, že máte seed “jen tak na papíře”.

Závěr – jaký z produktů je nejlepší?

Všechny produkty, které jsme v tomto článku popisovali, jsme pro vás vyzkoušeli. Kromě Recoveryseed.cz prošly všechny ostatní produkty testy na jedničku. Je však nutné zmínit, že problém destičky od Recoveryseed.cz mohl souviset s technikou uložení záznamu. Bezpečnosti by pravděpodobně pomohlo i připojení více destiček dohromady, stejně jako v případě produktů od Skovo.cz. Chcete-li se gravírovacího pera spíše vyvarovat, i na Recoveryseed.cz naleznete potenciálně bezpečnější variantu – verzi Grid punch.

Každý si vybere to své – někdo hledí hlavně na cenu, přičemž by pak pravděpodobně zvolil produkty od Skovo.cz, někdo potřebuje výsledný produkt co nejmenší, proto zvolí Cryptosteel Capsule. Při vybírání vhodného produktu myslete také na to, zdali potřebujete uchovat 12slovný či 24slovný seed, včetně passphrase či bez ní, a pokud do záznamu chcete zahrnout i Shamir Backup.

Ať už zvolíte jakýkoli z výše uvedených produktů, vždy uděláte lépe, než když budete mít seed napsaný na papíru “bezpečně ukrytém” mezi ponožkami.

Líbil se vám tento článek?
12
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.