Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Jak nejlépe zabezpečit svůj kryptoměnový seed před katastrofou? Srovnání produktů pro rok 2022

Jak nejlépe zabezpečit svůj kryptoměnový seed před katastrofou? Srovnání produktů pro rok 2023

Jak nejlépe zabezpečit svůj kryptoměnový seed před katastrofou? Srovnání produktů pro rok [current-year]
Zdroj: Depositphotos.com

Jistě dobře víte, že v případě, že nedržíte své kryptoměny přímo na burze nebo směnárně, kde jste je koupili, je alfou a omegou zabezpečení vašich kryptoměn zálohový seed. Vaší úlohou jako držitele kryptoměn je, zajistit, aby se k němu nikdo nedostal, ale zároveň také to, abyste se k němu v případě potřeby vy sami dostali. A to klidně za 10 nebo 50 let.

Proto není nejlepším nápadem mít seed napsaný na papírku vloženém ve vaší oblíbené knížce, kterou můžete někomu půjčit, zapomenout na to a vyhodit ji nebo prodat, a nebo vám může třeba shořet.

Existuje ale několik produktů, mezi které patří například Cryptotag, Cryptosteel nebo české produkty RecoverySeed či Skovo, které jsou pro dlouhodobé uchování seedu vhodné. My jsme se je rozhodli otestovat. Který z produktů je nejlepší a který má své mouchy? Dozvíte se v tomto článku!

Obsah tohoto článku

1.Cryptotag Zeus (Cena cca 3 200 Kč)2.Cryptosteel Capsule (Cena cca 2 500 Kč)3.Destičky od Recoveryseed.cz (Cena cca 1 500 Kč)4.KRYPTOPLATE od Skovo.cz (Cena od 300 Kč)5.Bonus: Zabezpečte si svůj seed ještě více6.Závěr – jaký z produktů je nejlepší?7.Vaše zkušenosti (komentáře)

Cryptotag Zeus (Cena cca 3 200 Kč)

Pod názvem Cryptotag Zeus si můžete představit dvě 6milimetrové titanové destičky zhruba o velikosti mobilního telefonu.

Nejdříve dle návodu v balení zjistíte, že každé slovo ve vašem seedu je možné přepsat formou 4 číslic a přepíšete si čísla, která reprezentují ten váš. Na destičkách (dvě po 12 slovech) jsou potom jen díry v korespondujících číslech. Seed apple, car, dog,… byste tedy přepsali na 1023, 2034, 0012 a tato čísla poté pomocí kladiva a přiloženého nástroje vyrazili do příslušných řádků.

Protože je celý produkt pevný a bytelný, nebojte se vzít si větší kladivo a pořádně přitlačit, ať je seed vyražený opravdu pořádně. Až budete s vyrážením hotovi, destičky přiložíte seedy k sobě a chytnete pomocí sponek.

Na oficiálních stránkách výrobce zmiňuje, že Zeus byl testován v žáru při teplotách až 1667 stupňů, zasunutý pod pneumatické kladivo a bylo na něj stříleno zbraní s 9mm kulkou. Bez ohledu na to, co se s vaší hardwarovou peněženkou stane, váš seed by s Cryptotagem měl být v bezpečí.

Plusy

 • Celý produkt působí masivním, bezpečným a diskrétním dojmem
 • Vyrážení seedu je celkem zábavná činnost
 • Dle informací výrobce by měl Zeus vydržet snad všechny kalamity
 • V balení naleznete i reklamní sirky a špunty do uší pro příjemnější vyrážení čísel, což se hodí

Minusy

 • Celý produkt vč. návodu je v angličtině
 • Bez kladiva a velké síly víceméně není možné produkt použít

Cryptosteel Capsule (Cena cca 2 500 Kč)

Cryptosteel Capsule je dutý váleček z nerezové oceli ve tvaru zkumavky. Na vrchu je šroubovací víčko s tyčinkou, která prostupuje dovnitř válečku. Na tuto tyčinku navlékáte plíšky, do kterých jsou vyražena písmenka, ze kterých skládáte slova svého seedu.

Jednotlivá slova přitom oddělujete jinak tvarovanými plíšky, abyste věděli, kde jedno slovo končí a druhé začíná. Protože písmenek na skládání máte k dispozici hodně, a jako malá i velká písmenka včetně dalších znaků jako otazník či vykřičník, můžete si do Cryptosteel Capsule uložit i passphrase.

Plusy

 • Zkumavka je těžká a bytelná, odolná vůči fyzickému poškození včetně požáru (cca 1400 stupňů), zaplavení, korozi a nárazu
 • Produkt je diskrétní a nikoho by pravděpodobně nenapadlo, jaké bohatství uvnitř sebe může skrývat
 • Cryptosteel Capsule nabízí možnost kromě seedu zaevidovat si také passphrase nebo jiná hesla
 • Není třeba moc fyzické zručnosti ani síly oproti jiným produktům, které vyžadují bušení kladivem nebo gravírování perem

Minusy

 • Navlékání jednotlivých písmenek je piplačka, stejně jako jeho sundávání a opisování v případě nutnosti seed znovu zadat
 • Pokud se vám, nedejbože, plíšky rozsypou na stole nebo po zemi, což není nereálné, místo seedu pro obnovení kryptoměnách na své peněžence máte rázem akorát tak nepořádek – takže si dejte pozor!

Destičky od Recoveryseed.cz (Cena cca 1 500 Kč)

Podobně jako u produktu Cryptotag, Dominik a Lukáš z RecoverySeed.cz si pro své zákazníky připravili zrcadlově vyleštěnou destičku z nerezové oceli, která je odolná vůči teplotě až do 1510°C, a do které si svůj seed sami vyryjete. Tentokrát však nebudete potřebovat kladivo ani velkou sílu, protože k vyrývání se používá gravírovací pero poháněné dvěma tužkovými bateriemi.

Jako výhodu oproti Cryptotag zde vidíme fakt, že do RecoverySeed vyrýváte přímo slova seedu, nikoliv pouze jejich číselnou reprezentaci. Jako drobnou nevýhodu však vnímáme, že místa pro slova nejsou úplně velká a v případě, že uděláte chybu, ji nemůžete opravit a slovo už se vám do rámečku možná nevejde – s gravírováním to není jen tak a doporučujeme nejdříve trochu trénovat. Můžete mít i problém se zápisem delších slov, jako např. festival či midnight. Vězte ale, že seznam slov, ze kterého se seedy tvoří, nikdy neobsahuje slova se stejnými 4 prvními písmeny. Mělo by vám tedy teoreticky vždy stačit jen opsat si první čtyři písmena.

V případě, že si zakoupíte více destiček, je k sobě můžete sepnout šrouby a matkami, které prostrčíte připravenými dírami v rozích destiček. Pokud máte destičku jen jednu, bohužel je seed viditelný hned na první pohled.

Produkt z RecoverySeed.cz
Produkt z RecoverySeed.cz

Plusy

 • Vyrývání celých slov svého seedu je celkem zábava
 • Produkty od RecoverySeed patří mezi levnější varianty úschovy seedu
 • Možnost koupit si i edici pro zaznamenání Shamir seedu

Minusy

 • Pokud máte jen jednu destičku, seed je patrný hned na první pohled – kvůli tomu je možná trochu nevhodná reklama na zadní straně, která případnému zloději ihned napoví, co by se slovy mohl dělat.

Na druhou stranu nutno dodat, že se může jednat i o výhodu, kdy např. v případě úmrtí hodlera by případní pozústalí mohli dohledat, o co vlastně jde, a nepřišli tak o potenciálně velmi hodnotný majetek.

 • Dalším negativem je, že pokud gravírovací pero používáte poprvé, je možné, že vyrytá slova budou nečitelná. Doporučujeme tedy trochu potrénovat!

KRYPTOPLATE od Skovo.cz (Cena od 300 Kč)

Produkt Kryptoplate od Jiřího Skřivana je v zásadě velmi podobný výše zmíněným destičkám ze stránek RecoverySeed.cz. Jedná se tedy znovu o ocelové destičky, které by měly odolat ohni, vodě a dalším pohromám.

Pak Skřivan si pro své zákazníky ale připravil dvě znatelné výhody, kterými je nízká cena a velká možnost výběru, protože máte možnost koupit si jak všechny produkty, tak i jejich součásti, zvlášť. A jako další výhodu vidíme, že na stránkách Skovo.cz nabízí i půjčovnu nářadí, jako jsou raznice, kladivo nebo gravírovací pero v případě, že si je nechcete zbytečně kupovat navždy. Můžete si je tak vypůjčit, seed zaznamenat, a vrátit zpět.

Pokud si také zakoupíte více destiček (např. destičku pro zaznamenání osobních údajů, kratší/delší seed nebo shamir), můžete jich spojit více dohromady, popř. jednu použít jako krytku, aby seed na první pohled ukryla.

Plusy

 • V závislosti na zvoleném příslušenství jsou produkty od Skovo asi nejlevnější ze všech
 • Také nabízí možnost vyrazit si passphrase
 • S Kryptoplate a nabídkou produktů od Skovo si můžete si vybrat, zda budete slova vyrývat, gravírovat nebo vyrážet pomocí písmenkových raznic
 • Možnost koupit si i edici pro zaznamenání Shamir seedu
 • Na e-shopu Skovo.cz si můžete vybrat destičky s několika motivy a případně i pořádné bitcoinové kladivo

Minusy

 • V případě, že budete slova vyrážet kladivem, nebojte se na kladivo přitlačit, ať je vryp co nejsilnější. Slova se totiž zpětně špatně opravují
 • Jedná se velikostně asi o největší produkty ze všech v tomto článku

Bonus: Zabezpečte si svůj seed ještě více

1) Používejte více vrstev zabezpečení

Více informací o Shamir Backup
Shamir Backup
Zdroj: trezor.io

Chcete-li posunout zabezpečení na další level, rozhodně neuděláte chybu, když ke svému seedu použijete i passphrase nebo místo seedu zvolíte tzv. shamir backup.

Jedná se sice už o trochu pokročilejší techniky, ale zkušenějším uživatelům mohou pomoci zaručit, aby se k jejich seedu nedostali nezvaní hosté nebo naopak že se oni sami k seedu dostanou i kdyby došlo k nehodě a část seedu byla zničena.

2) Využijte vychytávky moderní doby

Hologramová samolepka
Hologramová samolepka

Jako další možnost, jak zabezpečit svůj seed uložený v těchto produktech, nás napadlo koupit si bezpečnostní hologramové samolepky/plomby – speciální samolepky, podle kterých poznáte, že k vašemu seedu někdo dostal.

Jedná se o levný, ale účinný ochranný prvek, který se hodí nejen u všech výše zmíněných produktů, ale i v případě, že máte seed "jen tak na papíře".

Závěr – jaký z produktů je nejlepší?

Všechny produkty, které jsme v tomto článku popisovali, jsme pro vás vyzkoušeli. U každého z nich věříme, že svoji hodnotu přináší a ani s jedním nešlápnete vedle. Každý si vybere to své – někdo hledí hlavně na cenu, přičemž by pak pravděpodobně zvolil produkty od Skovo.cz, někdo potřebuje výsledný produkt co nejmenší, proto zvolí Cryptosteel Capsule a někomu jde o design či dobrý pocit a vybrat si může i jiné produkty.

Ať už zvolíte jakýkoli z výše uvedených produktů, vždy uděláte lépe, než když budete mít seed napsaný na papíru a ten strčený v šuplíku s ponožkami, stejně jako 9 z 10 dalších "chytráků."

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
 • Jedna z nejvíce bezpečných peněženek
 • Vytvořena českou firmou
 • Pro začátečníky může působit složitě
 • Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
-0,95%
Aktuální cena
$23 407
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
+0,74%
Aktuální cena
$1 678
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
-0,41%
Aktuální cena
$330,6

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo