Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Březen patřil Bitcoinu. Král kryptoměn nechal altcoiny daleko za sebou | Milióny v kryptoměnách (48)

Publikováno
Březen patřil Bitcoinu. Král kryptoměn nechal altcoiny daleko za sebou | Milióny v kryptoměnách (48)
Zdroj: DepositPhotos.com

Vývoj na trzích v uplynulém měsíci byl do značné míry ovlivněn bankrotem amerických bank Signature Bank, Silicon Valley Bank a Silvergate Bank a problémy švýcarské Credit Suisse.

Nejistota v bankovním sektoru nebo dokonce obavy z možné hyperinflace amerického dolaru nahrály aktivům známým pro svoji vlastnost “uchovávat hodnotu”. Zlato v březnu posílilo o 7,3 % a na chvíli se vyhouplo až na 2 000 USD za unci. Bitcoin otevíral na 23 140 USD a i přes pořádný knot dolů až k 19 550 USD nakonec uzavřel na 28 460 USD a připsal tak krásných 23 %.

Ostatní kryptoměny Bitcoin jen pomalu následovaly. Ethereum připsalo “pouze” 13,5 % a naše portfolio, složené převážně z altcoinů, dokonce v březnu ztratilo. Bitcoinová dominance se aktuálně drží na své lokální maximální hodnotě mezi 47 a 48 %, kterou nepřekonala od května 2021, situace na ETH/BTC grafu ale značí, že obrat trendu může být velmi blízko.

ETHBTC graf
Týdenní ETH/BTC graf z 20. 3. (nahoře) a z 4. 4. (dole)

Jak si vede naše portfolio?

Stručný výpis kryptoměn, které v našem portfoliu od jeho poslední úpravy v květnu 2022 držíme. Seřazeno od nejlépe až po nejhůře výkonné projekty:

Dnes má naše portfolio celkovou hodnotu 469 760 Kč, což znamená:

  • 2,6% pokles od minulého měsíce, zároveň však
  • 81,2% propad od all-time high našeho portfolia ve výši 2,5 milionu Kč a
  • 370% nárůst od naší původní stotisícové investice v květnu 2019.
Poznámka

Sledujte naše portfolio živě: Hodnotu a vývoj portfolia každý měsíc publikujeme v článcích v této sérii. Kromě toho ho ale můžete sami sledovat i CryptoCompare a Coingecko.

Jaké události hýbaly světem kryptoměn v uplynulém měsíci?

Krach amerických bank sice pomohl Bitcoinu, některé altcoiny a stablecoiny si kvůli němu ale prošly krizí, kterou ještě nezažily. Největší šok čekal kryptoinvestory 11. března, kdy se ukázalo, že společnost Circle, emitent druhého největšího stablecoinu USD Coin (USDC), měla ve zbankrotované Silicon Valley Bank 8 % rezerv sloužících ke krytí USDC.

V souvislosti na to ztratil USDC svůj peg a několik dní se obchodoval za 90 až 95 centů za kus. Naštěstí pro investory, americká vláda slíbila bance bailout a Circle situaci ustál bez delšího pozastavení směny USDC za USD. Důvěra trhu byla obnovena a USDC se vrátil na hodnotu 1 USD.

Podobná situace postihla i další, méně významné stablecoiny, jejichž rezervy byly z části tvořeny USD Coinem. Například Dai (DAI), stablecoin vydávaný platformou Maker Dao (MKR), byl dle dostupných on-chain dat kryt USD Coinem z celých 36 %. I on se vrátil na svoji původní hodnotu.

Aktuální cena
Změna
USD Coin / USDC
Načítání
Načítání
Načítání
Dai / DAI
Načítání
Načítání
Načítání

Další událostí, kterou stojí za to si připomenout, je oznámení a rovnou i distribuce dlouho očekávaného Arbitrum (ARB) airdropu. Arbitrum je druhá vrstva blockchainu Etherea. Stojí na technologii optimistic rollups, funguje přibližně rok a půl a za tu dobu se na ní vytvořil rozvinutý ekosystém s mnoha známými (Uniswap, Aave), ale i zcela novými (GMX.io) dApps.

Tokeny v hodnotě až patnácti tisíc dolarů zdarma, za nic, resp. “jen” za používání sítě Arbitrum, přilákaly mnoho spekulantů i na ostatní L2 rollupy, které svůj vlastní governance token ještě nemají a dle kolujících zvěstí by ho v budoucnu mohly spustit. Zvýšený provoz zaznamenaly sítě zkSync, StarkNet, Scroll nebo LayerZero. Je zřejmé, že odvětví rollups je věnována stále větší a větší pozornost jak ze strany institucionálních investorů, tak i vývojářů a uživatelů.

Dále zmiňme, že Komise pro cenné papíry (SEC) stejně jako v minulém měsíci pokračovala ve svých výpadech proti kryptoprůmyslu. Zásahy SEC vůči kryptoměnovým businessům jsou však již tak časté, že na ně trh z dlouhodobého hlediska prakticky nereaguje. Soudní spor byl zahájen například se společností stojící za kryptoměnou Tron (TRX) a jejím zakladatelem Justinem Sunem a to kvůli skryté propagaci na sociálních sítí celebrit jako např. Lindsay Lohan nebo Jake Paula.

Vyšetřování se nevyhnula ani decentralizovaná burza Sushiswap. SEC má podezření, že token Sushi (SUSHI) naplnil stejně jako XRP (XRP) nebo BNB (BNB) pojmové znaky akcie, ale při jeho vydání nedošlo k dodržení zákonných požadavků. Za provoz neregistrované akciové burzy si regulátoři plánují posvítit i na Binance.us. Její CEO, Changpeng Zhao, byl pro změnu obviněn, že se na Binance.com dopouštěl insider tradingu z více než 300 účtů spojených s jeho osobou.

A na závěr jedna zpráva, co by mohla potěšit všechny investory, kteří ztratili významnou část svých úspor ve zkrachovalé kryptoměně Terra (LUNC). Do Kwon, zakladatel a CEO projektu, který se od pádu kryptoměny skrýval na Balkáně, byl minulý měsíc zatčen v hlavním městě Černé Hory a nyní se rozhoduje o jeho extradici buď do Spojených států nebo do rodné Jižní Koreje.

Zdroj: nypost.com
Do Kwon zatčen Luna
Do Kwon byl zadržen v hlavním městě Černé Hory, Montenegru

Získejte nejdůležitější informace ze světa kryptoměn až do vašeho e-mailu

Náš kryptoměnový newsletter vám přináší to podstatné – stručně a pochopitelně, každý týden přímo do e-mailové schránky. Zcela zdarma.

Tento pravidelný zpravodaj již odebírá více než 10 000 spokojených čtenářů. Chcete být jedním z nich a odebírat tak všechny důležité informace ze světa kryptoměn? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže.

Před pár měsíci jsme se všech odběratelů ptali, zda se jim naše newslettery líbí. Výsledky byly jasné: celkem 97 % z odběratelů je s maily od nás spokojeno. Na to jsme náležitě pyšní!

Kde bitcoiny a další kryptoměny koupit?

Věříte, že už se kryptoměnový trh konečně otočí a znovu začne stoupat? Chcete v tom být s námi? Podívejte se na námi ověřené a doporučené kryptoměnové směnárny a kryptoměnové burzy v tabulce níže. Většinu z nich pravidelně používáme a testujeme, a proto se za kvalitu jejich služeb můžeme postavit.

Favorit redakce

Výhody
  • Nízké poplatky
  • Možnost opakovaných nákupů skrze trvalý příkaz v bance
Nevýhody
  • Nelze nakupovat platební kartou

Pozor: V rámci tohoto seriálu jsme v roce 2019 investovali opravdové peníze (tehdy 100 000 Kč) se snahou je zhodnotit. Od té doby se hodnota portfolia často a rychle mění – propady i růsty o desítky procent jsou velmi časté. Kryptoměny jsou proto rizikovou investicí a naše články by neměly sloužit jako konkrétní investiční doporučení. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se sami rozhodnete nějaké kryptoměny nakoupit, důkladně zvažte, které kryptoměny do portfolia zařadíte a jaká bude velikosti vaší investice. Nemyslíme si, že by se “ideální investiční portfolio” jednotlivce mělo skládat pouze z kryptoměn – mělo by zahrnovat i jiná aktiva. Je možné, zejména v případě nerozvážného jednání, přijít o celou investici.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.