Finex.cz logo
Menu
Finex » Naše investice do kryptoměn » (48) Milióny v kryptoměnách: Březen patřil Bitcoinu. Král kryptoměn nechal altcoiny daleko za sebou

(48) Milióny v kryptoměnách: Březen patřil Bitcoinu. Král kryptoměn nechal altcoiny daleko za sebou

(48) Milióny v kryptoměnách: Březen patřil Bitcoinu. Král kryptoměn nechal altcoiny daleko za sebou
Zdroj: DepositPhotos.com

Vývoj na trzích v uplynulém měsíci byl do značné míry ovlivněn bankrotem amerických bank Signature Bank, Silicon Valley Bank a Silvergate Bank a problémy švýcarské Credit Suisse.

Nejistota v bankovním sektoru nebo dokonce obavy z možné hyperinflace amerického dolaru nahrály aktivům známým pro svoji vlastnost "uchovávat hodnotu". Zlato v březnu posílilo o 7,3 % a na chvíli se vyhouplo až na 2 000 USD za unci. Bitcoin otevíral na 23 140 USD a i přes pořádný knot dolů až k 19 550 USD nakonec uzavřel na 28 460 USD a připsal tak krásných 23 %.

Vývoj ceny Bitcoinu během března
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Ostatní kryptoměny Bitcoin jen pomalu následovaly. Ethereum připsalo "pouze" 13,5 % a naše portfolio, složené převážně z altcoinů, dokonce v březnu ztratilo. Bitcoinová dominance se aktuálně drží na své lokální maximální hodnotě mezi 47 a 48 %, kterou nepřekonala od května 2021, situace na ETH/BTC grafu ale značí, že obrat trendu může být velmi blízko.

ETHBTC graf
Týdenní ETH/BTC graf z 20. 3. (nahoře) a z 4. 4. (dole)

Jak si vede naše portfolio?

Stručný výpis kryptoměn, které v našem portfoliu od jeho poslední úpravy v květnu 2022 držíme. Seřazeno od nejlépe až po nejhůře výkonné projekty:

Dnes má naše portfolio celkovou hodnotu 469 760 Kč, což znamená:

  • 2,6% pokles od minulého měsíce, zároveň však
  • 81,2% propad od all-time high našeho portfolia ve výši 2,5 milionu Kč a
  • 370% nárůst od naší původní stotisícové investice v květnu 2019.

Jaké události hýbaly světem kryptoměn v uplynulém měsíci?

Krach amerických bank sice pomohl Bitcoinu, některé altcoiny a stablecoiny si kvůli němu ale prošly krizí, kterou ještě nezažily. Největší šok čekal kryptoinvestory 11. března, kdy se ukázalo, že společnost Circle, emitent druhého největšího stablecoinu USD Coin (USDC), měla ve zbankrotované Silicon Valley Bank 8 % rezerv sloužících ke krytí USDC.

V souvislosti na to ztratil USDC svůj peg a několik dní se obchodoval za 90 až 95 centů za kus. Naštěstí pro investory, americká vláda slíbila bance bailout a Circle situaci ustál bez delšího pozastavení směny USDC za USD. Důvěra trhu byla obnovena a USDC se vrátil na hodnotu 1 USD.

Podobná situace postihla i další, méně významné stablecoiny, jejichž rezervy byly z části tvořeny USD Coinem. Například Dai (DAI), stablecoin vydávaný platformou Maker Dao (MKR), byl dle dostupných on-chain dat kryt USD Coinem z celých 36 %. I on se vrátil na svoji původní hodnotu.

Depeg trval nakonec jen několik dní
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
BTC
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Další událostí, kterou stojí za to si připomenout, je oznámení a rovnou i distribuce dlouho očekávaného Arbitrum (ARB) airdropu. Arbitrum je druhá vrstva blockchainu Etherea. Stojí na technologii optimistic rollups, funguje přibližně rok a půl a za tu dobu se na ní vytvořil rozvinutý ekosystém s mnoha známými (Uniswap, Aave), ale i zcela novými (GMX.io) dApps.

Tokeny v hodnotě až patnácti tisíc dolarů zdarma, za nic, resp. "jen" za používání sítě Arbitrum, přilákaly mnoho spekulantů i na ostatní L2 rollupy, které svůj vlastní governance token ještě nemají a dle kolujících zvěstí by ho v budoucnu mohly spustit. Zvýšený provoz zaznamenaly sítě zkSync, StarkNet, Scroll nebo LayerZero. Je zřejmé, že odvětví rollups je věnována stále větší a větší pozornost jak ze strany institucionálních investorů, tak i vývojářů a uživatelů.

Dále zmiňme, že Komise pro cenné papíry (SEC) stejně jako v minulém měsíci pokračovala ve svých výpadech proti kryptoprůmyslu. Zásahy SEC vůči kryptoměnovým businessům jsou však již tak časté, že na ně trh z dlouhodobého hlediska prakticky nereaguje. Soudní spor byl zahájen například se společností stojící za kryptoměnou Tron (TRX) a jejím zakladatelem Justinem Sunem a to kvůli skryté propagaci na sociálních sítí celebrit jako např. Lindsay Lohan nebo Jake Paula.

Vyšetřování se nevyhnula ani decentralizovaná burza Sushiswap. SEC má podezření, že token Sushi (SUSHI) naplnil stejně jako XRP (XRP) nebo BNB (BNB) pojmové znaky akcie, ale při jeho vydání nedošlo k dodržení zákonných požadavků. Za provoz neregistrované akciové burzy si regulátoři plánují posvítit i na Binance.us. Její CEO, Changpeng Zhao, byl pro změnu obviněn, že se na Binance.com dopouštěl insider tradingu z více než 300 účtů spojených s jeho osobou.

A na závěr jedna zpráva, co by mohla potěšit všechny investory, kteří ztratili významnou část svých úspor ve zkrachovalé kryptoměně Terra (LUNC). Do Kwon, zakladatel a CEO projektu, který se od pádu kryptoměny skrýval na Balkáně, byl minulý měsíc zatčen v hlavním městě Černé Hory a nyní se rozhoduje o jeho extradici buď do Spojených států nebo do rodné Jižní Koreje.

Do Kwon zatčen Luna
Do Kwon byl zadržen v hlavním městě Černé Hory, Montenegru
Zdroj: nypost.com

Získejte nejdůležitější informace ze světa kryptoměn až do vašeho e-mailu

Náš kryptoměnový newsletter vám přináší to podstatné – stručně a pochopitelně, každý týden přímo do e-mailové schránky. Zcela zdarma.

Tento pravidelný zpravodaj již odebírá více než 10 000 spokojených čtenářů. Chcete být jedním z nich a odebírat tak všechny důležité informace ze světa kryptoměn? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže.

Před pár měsíci jsme se všech odběratelů ptali, zda se jim naše newslettery líbí. Výsledky byly jasné: celkem 97 % z odběratelů je s maily od nás spokojeno. Na to jsme náležitě pyšní!

Kde bitcoiny a další kryptoměny koupit?

Věříte, že už se kryptoměnový trh konečně otočí a znovu začne stoupat? Chcete v tom být s námi? Podívejte se na námi ověřené a doporučené kryptoměnové směnárny a kryptoměnové burzy v tabulce níže. Většinu z nich pravidelně používáme a testujeme, a proto se za kvalitu jejich služeb můžeme postavit.

Favorit redakce
Bonus za nákup kryptoměn u Anycoin až 300 Kč. Více info v recenzi.
  • Nízké poplatky
  • Možnost opakovaných nákupů skrze trvalý příkaz v bance
  • Nelze nakupovat platební kartou
Bonus za nákup kryptoměn u Anycoin až 300 Kč. Více info v recenzi.
CoinBank logo

CoinBank

★ 90 %

Bonus za nákup kryptoměn u CoinBank až 400 Kč. Více info v recenzi.

Pozor: V rámci tohoto seriálu jsme v roce 2019 investovali opravdové peníze (tehdy 100 000 Kč) se snahou je zhodnotit. Od té doby se hodnota portfolia často a rychle mění – propady i růsty o desítky procent jsou velmi časté. Kryptoměny jsou proto rizikovou investicí a naše články by neměly sloužit jako konkrétní investiční doporučení. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se sami rozhodnete nějaké kryptoměny nakoupit, důkladně zvažte, které kryptoměny do portfolia zařadíte a jaká bude velikosti vaší investice. Nemyslíme si, že by se "ideální investiční portfolio" jednotlivce mělo skládat pouze z kryptoměn – mělo by zahrnovat i jiná aktiva. Je možné, zejména v případě nerozvážného jednání, přijít o celou investici.

Reklama
Reklama

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
  • Jedna z nejvíce bezpečných peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
-3,9%
Aktuální cena
$25 769
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
-2,7%
Aktuální cena
$1 817
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
-7,7%
Aktuální cena
$277,4

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo