Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
xrp ripple
XRP
XRP (Ripple) – Kurz, graf ceny, jak koupit, peněženka

$2,18 -7,2 %

xrp ripple

XRP (Ripple) – Kurz, graf ceny, jak koupit, peněženka

Ripple kurz XRP
Graf XRP

$2,18 (50,2 Kč)

-9,2 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu XRP

Kalkulačka: XRP to CZK

XRP
CZK

Informace o XRP (Ripple)

Kryptoměna XRP (často nesprávně nazývaná Ripple), dlouhodobě jedna z největších kryptoměn, je platforma pro převod fiat měn a dalších aktiv.

Decentralizovaná platební síť vyniká rychlostí převodu (v průměru 4 sekundy i v případě mezinárodního převodu) a extrémně nízkými transakčními poplatky.

Vlastním jménem se kryptoměna nazývá XRP, nejčastěji se ale o ní mluví jako o Ripple. Pokud bychom se ale ve skutečnosti opravdu bavili o Ripple, jedná se spíše o společnost poskytující softwarové řešení s využitím právě zmíněného coinu XRP.

XRP se zaměřuje na bankovní sektor – jeho síť (RippleNet) využívají desítky finančních institucí. XRP tokeny, které plní roli média mezi různými aktivy, není možné těžit.

Ripple je ale velmi složitý projekt a pochopit ho není úplně jednoduché. V čem je tato kryptoměna tak výjimečná a jak funguje? V čem se liší od Bitcoinu? To a ještě mnohem více se dozvíte v tomto článku.

To nejdůležitější o XRP (XRP) stručně a jasně

Mince XRP pohánějící blockchain XRP Ledger vznikla již roku 2012 pod vývojářskými křídly společnosti Ripple Labs.

XRP Ledger je zaměřen na mezibankovní platby. Vizí projektu je nahrazení dosavadně používaných systémů pro převod prostředků.

Cenového maxima dosáhlo XRP na přelomu let 2017 a 2018, kdy se obchodovalo za 2,5 USD.

Další úspěch mince zařízla žaloba americké Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC), která Ripple Labs obvinila z nedovolené nabídky XRP jako neregistrovaného cenného papíru. Na žalobu reagovaly i burzy, např. největší americká burza Coinbase ze své nabídky XRP odebrala.

V roce 2023 soud v první instanci rozhodl, že až na drobné výjimky k porušení zákonů nedošlo a předeslal, že XRP za cenný papír považovat nelze.

Obsah článku o Ripple

XRP tokeny – vývoj ceny

Mezi rokem 2012 (emise tokenů) a únorem 2017 oscilovala cena tokenů okolo hodnoty 0,006 $/XRP. Prvního většího vrcholu dosáhla 17. května 2017, kdy se XRP obchodovalo za 0,431 dolaru.

Na svůj dosavadní vrchol se XRP podívalo 4. ledna 2018 – tehdy hodnota tokenu dosáhla 3,84 dolaru. Nyní je cena tokenu $2,18.

K čemu XRP (Ripple) slouží?

XRP vznikl s cílem zajistit okamžité a levné, mezinárodní bankovní převody. Decentralizovaná platební síť se nazývá RippleNet, název Ripple (který mnozí zaměňují se samotnou kryptoměnou) ve skutečnosti označuje společnost, která na vývoj XRP dohlíží.

Ripple se od počátku zaměřuje na spolupráci s finančními institucemi. XRP tokeny slouží jako mezičlánek mezi různými páry fiat měn a zajišťují jejich likviditu.

XRP funguje v praxi na jednoduchém principu. Chce-li klient americké banky poslat svému známému (např. do Velké Británie) 50 dolarů, nakoupí banka za tuto částku XRP tokeny a přes RippleNet je pošle na vybraný účet v britské bance. Ta přijaté tokeny prodá a ekvivalent 50 amerických dolarů vyplatí v librách na účet příjemce.

Informace o převodu se zaznamenají do XRP Ledgeru, obdoby bitcoinového blockchainu. Zde jsou data o transakci volně přístupná a dohledatelná – využíváním XRP tak bankovní instituce mj. posilují svou důvěryhodnost.

xrp ripple jak funguje
Grafika – Jak funguje XRP (Ripple)? (Zdroj: Simobnr)

XRP tokeny zároveň slouží pro úhradu převodů. Transakční poplatek ve výši 0,0001 XRP se po uhrazení převodu zničí; celkový počet tokenů tedy klesá, k srpnu 2019 ale stále zbývá 99,99 % původní emise.

Ověřování transakcí zajišťují validátoři. Verifikace neprobíhá hrubou výpočetní silou (jako např. u Bitcoinu – proof-of-work). Využívá se tzv. Ripple Protocol Consensus Algorithm, který pracuje s důvěryhodností mezi jednotlivými validátory. Pokud se na pravosti převodu shodne 80 % validátorů, považuje se daná transakce za ověřenou a je zanesena do ledgeru.

Rozdíly mezi sítí ripple a bitcoin
Rozdíly mezi potvrzováním v sítích Bitcoin a Ripple.

Jak vyplývá z předchozích řádků, roli validátorů typicky zastávají banky a další finanční instituce. Vedle ověřování transakcí zajišťují roli tzv. Ripple Gateways, jakýchsi “bran”, přes které mají k síti RippleNet přístup i běžní uživatelé.

XRP umožňuje bankám či investičním fondům obchodovat také s fyzickými aktivy, jako je zlato, ropa nebo např. dobytek. Zápis o transakci do ledgeru probíhá emisí tzv. IOU (“I Owe You“) tokenů. Výměnou za určité aktivum je vydává subjekt, který vydáním IOU tokenů veřejně slibuje splacení svého dluhu věřiteli. Příslib budoucího vyrovnání ovšem není závazný, záleží na dobré vůli dlužníka. Stejně jako XRP tokeny, také IOU je možné uložit do softwarové nebo hardwarové peněženky.

VIDEO: Co je Ripple? (v angličtině)

Zajímavou funkcí XRP jsou tzv. escrows, obdoba chytrých kontraktů na XRP ledgeru. Escrow představuje účet, do kterého odesílatel uzamkne určitý počet tokenů. Při splnění určených podmínek (např. v určitý den) dojde k odeslání tokenů na účet příjemce.

Funkčnost escrows je časově omezená – nedojde-li k naplnění stanovených podmínek do data expirace, vrátí se tokeny odesílateli.

XRP (Ripple): Výhody a nevýhody

Obrovskou předností XRP je vysoký objem transakcí (až 1 500 převodů za sekundu). Existuje sice několik kryptoměn s vyšším objemem převodu (např. EOS, teoreticky IOTA), co do využití v běžném životě je ovšem XRP nejdál. Aktuálně jej pro převod využívá na 200 finančních institucí, mj. Bank of America, Unicredit Bank, HSBC, Barclay nebo Commonwealth Bank.

rychlost platební sítě xrp paypal
Porovnání rychlosti sítě různých platebních systémů

Tradiční transakční systémy zase XRP poráží rychlým převodem a nízkým transakčním poplatkem. Zatímco standardní převod do zahraničí zabere i několik dní a nezřídka vyjde na desítky dolarů, XRP zvládne totéž během 4 sekund a (při kurzu ke konci srpna 2019) za 0,000257 centu.

Plusem pro XRP je dohledatelnost transakcí. Ledger je 100% transparentní, kdokoliv na něm může sledovat pohyb tokenů a jejich směnu za fiat měny. Převody velkých částek podmiňuje kryptoměna nutností prokázat totožnost (AML/KYC princip).

Podle studie ze Stanford University vyniká XRP nízkou spotřebou energie – až 48 600× nižší než Bitcoin (údaje za rok 2016):

Měna / metoda převodu Energie spotřebovaná na provoz Energetická spotřeba na transakci
Bitcoin (BTC) 26,05 TWh 118 kWh
Ethereum (ETH) 9,68 TWh 20,294 kWh
VISA (USD) 0,5406 TWh 0,00649 kWh
XRP (Ripple) 0,000536 TWh 0.00001133 kWh

Negativní stránkou Ripple je nařčení z centralizace kryptoměny. K 31. srpnu 2019 existuje jen 1 042 nodes, 60 % tokenů (60 miliard) navíc vlastní soukromá společnost Ripple, která 55 miliard tokenů uzamkla do chytrého kontraktu. Pro svůj provoz každý měsíc uvolňuje 1 miliardu XRP, nevyužité tokeny se poté opět uzamknou do escrow.

Nevýhodou může být také volatilita XRP – ta je sice v porovnání s ostatními kryptoměnami nízká, ovšem bankám, které musí pro potřeby transakcí držet relativně velké množství tokenů, nemusí prudký vzrůst či propad ceny vyhovovat.

Rozdíl Ripple vs. Bitcoin

Nejznámější kryptoměnou je stále Bitcoin o tom není pochyb. Nicméně, XRP si stále více získává svou popularitu mezi fanoušky kryptoměn a investory po celém světě. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi těmito dvěma kryptoměnami? Jaké jsou jejich výhody a nevýhody? Pojďme se na to podívat.

  • Hlavní rozdíl je ten, že Bitcoin je “vlastněn”, spravován a vyvíjen širokou veřejností. Kryptoměnu XRP vlastní soukromá společnost Ripple, která na ní pracuje sama.
  • Bitcoin vznikl především za účelem placení zboží, resp. uchování a převodu hodnoty. Naproti tomu XRP je platební systém a nástroj pro směnu a platby mezi bankami a společnostmi.
  • Tokeny XRP není možné na rozdíl od Bitcoinu veřejně těžit. U Bitcoinu probíhá potvrzování transakcí těžením, zatímco Ripple využívá zcela odlišný přístup několika privátních uzlů.
  • V síti Bitcoin se monitorují pouze informace o pohybu měny (transakce), Ripple umožňuje monitorovat jakoukoliv informaci. Lze sledovat i platby s různými měnami.
  • Síť Ripple je oproti Bitcoinu rychlejší a energeticky úspornější. Platby trvají řádově jen několik sekund a protože není třeba využívat PoW systém, oproti Bitcoinu spotřebuje celá síť jen zlomek elektrické energie.

Ripple, od svého vydání zpracoval více než 35 milionů transakcí, bez problémů. Síť je schopna zpracovat 1500 transakcí za sekundu (TPS) a byla aktualizována tak, aby byla škálovatelná až na úroveň Visa v počtu transakcí. Tedy 50 000 transakcí za sekundu. Pro srovnání, Bitcoin zvládne 3-6 transakcí za sekundu (bez škálování vrstev) a Ethereum 15 transakcí za sekundu.

Historie XRP (Ripple)

S konceptem decentralizované platební sítě (ze které se později vyvinul XRP) přišel už v roce 2005 vývojář Ryan Fugger. V roce 2012 Fugger spojil své síly s Jedem McCalebem (v roce 2013 odešel, viz dále) a dalšími vývojáři a pod hlavičkou společnosti OpenCoin začali pracovat na vývoji XRP platformy, kterou v témže roce spustili. Mezitím vydali pro XRP vlastní white paper.

V dubnu 2013 získala firma investici od několika venture kapitálových fondů. O pět měsíců později se OpenCoin přejmenoval na Ripple Labs a konečně v říjnu 2015 na Ripple. Už v prosinci 2014 uzavřeli představitelé kryptoměny spolupráci s první finanční institucí, mezinárodní platební sítí Earthport.

Na začátku 2014 vytvořil Jed McCaleb hard forkem z XRP vlastní kryptoměnu, Stellar Lumens. Její koncept je v základě totožný jako XRP, namísto spolupráce s bankami ale kryptoměna cílí na zprostředkování rychlých a levných mezinárodních převodů běžným uživatelům.

Poznámka

Od května 2018 čelí Ripple žalobě za podezření manipulace s hodnotou měny a podvodný prodej tokenů.

Kde koupit XRP tokeny?

Za české koruny je nejsnazší pravděpodobně nákup XRP (Ripple) tokenů u ccShop. Za eura a dolary koupíte XRP tokeny také na směnárnách SimpleCoin a CoinMate. Obchodování s XRP tokeny nabízí ale i všechny přední burzy:

Video: Jak koupit XRP u ccShop?

Favorit redakce

Výhody
  • Česká společnost, stránky v češtině, nákup za CZK
  • Telefonní zákaznická podpora v pracovní dny
Nevýhody
  • Malý počet kryptoměn
  • Zastaralé nákupní prostředí

XRP koupíte zde:

  • CoinBase směnárnaCoinBase: CoinBase je americká firma na nákup a prodej kryptoměn. Na rozdíl od CoinMate kromě bankovního převodu můžete použít i platební kartu a koupit tak kryptoměny tedy ihned po registraci. Bohužel mají ale o něco větší poplatky.
  • simplecoinSimplecoin: Simplecoin je česká směnárna, která umožňuje nákup kryptoměn jako je Bitcoin či Litecoin. Pro nákupy do hodnoty 25 000 Kč není třeba se registrovat ani nijak prokazovat totožnost.
  • bitcoin směnárna ccshopccShop: Česká firma založená roku 2017, která je absolutně jednoduchá na použití – nákup kryptoměn probíhá téměř jako nákup zboží z eshopu. Při více objednávkách nabízí slevu až 15 %. Neakceptuje karty, pouze platbu převodem.

Obchodování Ripple s pákou

S XRP lze obchodovat nejen na kryptoměnových burzách, ale i u CFD a forexových brokerů. Při tomto typu obchodování máte výhodu v tom, že můžete použít páku. Maximální páka, která je momentálně u CFD brokerů možná využít pro obchodování kryptoměn je 1:2.

Ale co to znamená obchodovat s pákou?

Pokud obchodujete s pákou, dokážete si koupit několikanásobně více, než si můžete dovolit. Máte peníze pouze na 100 XRP? S využitím páky si jich můžete koupit 200. Zaplatíte tedy pouze polovinu ceny. Pokud cena poroste, budete inkasovat stejně velký zisk, jako byste měli XRP 2x více.

Příklad: Token XRP stojí 5 Kč a obchoduji s pákou 1:2. Na účtě mám pouze 5 000 Kč. I tak mohu otevřít pozici “long” (spekulující na růst) s hodnotou 2 000 XRP. Pokud cena stoupne na 7 Kč za token, na svém obchodním účtě budu mít 5 000 Kč + 4 000 Kč zisk = 9 000 Kč (zisk 80 %).

Nevýhoda však je, že pokud bude cena klesat, stejně tak se budu dostávat i do větší ztráty. Stačí tedy, aby cena spadla na 2,5 Kč a celý obchodní účet bude na nule. Je proto třeba opřít se před nákupem o nějakou strategii.

Na druhou stranu… Myslíte si, že cena už v žádném případě nahoru nepoleze? Při obchodování jako CFD můžete vydělat i v tomto případě! Jednoduše stačí provést tzv. short pozici (dolů) a s každým pohybem ceny ve směru dolů vyděláte.

Příklad: Token XRP stojí 5 Kč a obchoduji s pákou 1:2. Na účtu mám pouze 5 000 Kč. I tak mohu otevřít pozici “short” (spekulující na pokles) s hodnotou 2 000 XRP. Pokud cena klesne na 4 Kč, na svém obchodním účtu budu mít 5 000 Kč + 2 000 Kč zisk = 7 000 Kč.

3 doporučení brokeři pro obchodování XRP jako CFD

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 69 % účtů retailových investorů peníze.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
U 82 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

Pokud byste nevěděli, jak s obchodováním začít a potřebovali byste poradit, neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám pomůžeme.

Těžba XRP (Ripple) – mining

XRP není možné těžit – všechny tokeny (100 miliard) byly emitovány již na začátku. Ripple totiž nestojí na decentralizovaném sytému a nevzniká metodou Proof of Work a ani se zde neformují žádné bloky, jako je tomu například u Bitcoinu.

Peněženka pro XRP (Ripple)

Pro uložení XRP tokenů můžete využít celou řadu peněženek – pro smartphony se hodí např. Trust Wallet nebo Atomic Wallet (obě podporují Android a iOS), pro desktop Toast Wallet (Windows, MacOS, Linux).

Pro bezpečné uložení zvolte hardwarové peněženky Ledger nebo Trezor.

Favorit redakce

Výhody
  • Český výrobek
  • Na rozdíl od Ledgeru je v češtině
Nevýhody
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Společnost musela zrušit kdysi oblíbený coinjoin (mixér)
Poznámka

Pozor, pokud chcete využívat novou peněženku, je třeba na ni poslat min. 20 XRP. Ty se na peněžence “zaseknou”, tím ji aktivují a není je dále možné používat. Toto slouží jako ochrana před zahlcením sítě spammery.

Ripple Kurz (cena)

Pokud vývoj cen kryptoměn sledujete, víte, že se Ripple řadí spíše mezi stabilnější měny. Nejedná se o kryptoměnu, která by den co den lámala rekordy, ani není její kurz v řádech stovek či dokonce tisíců dolarů.

I když se může zdát, že tato kryptoměna zůstává takříkajíc ve stínu ostatních gigantů, není tomu tak. Její tržní kapitalizace se pohybuje v řádech miliard dolarů a úspěšně se drží na žebříčku top kryptoměn. Do oběhu bylo vpuštěno 100 miliard ripple tokenů. Žádné další už nevzniknout.

Cena Ripple se na začátku roku dostala na své historické maximum (3,84 USD). Měna se zde ale příliš dlouho neohřála a opět klesla. Momentálně je cena Ripple $2,18.

xrp all time high
Kurz Ripple dosáhla historické maximum $3,84 USD (4. Ledna 2018)

Má XRP budoucnost?

O Ripple, jak už jsme zmínili, projevilo zájem několik centralizovaných bankovních systémů. Například CBW Bank a Cross River Bank již Ripple používají. O tento systém se ale zajímá např. Santander nebo UniCredit. Banky do svého systému zařadí Ripple protokol a umožní tak klientům využívat všechny výhody. Ripple umí propojit různé platformy a vytváří automatizované skripty.

Hodnota kurz ripple xrp
Hodnota ripple sice zažila veliký růst, ale stále je stabilnější než hodnota BTC

Dá se říci, že i po těch letech, co už kryptoměna existuje, je stále na svém začátku působení. Budoucnost ripple, jako firma, určitě má. Otázkou však je, zda jejich úspěch bude znamenat i zvýšení ceny jejich tokenu XRP a jestli token přežije i v dalších letech.

Fundamentální faktory

V porovnání s jinými kryptoměnami nepatří Ripple mezi takové, jejichž ambicí je stát se náhradou Bitcoinu. Ripple není proklamován jako něco dalšího převratného. Zatímco uživatelé Bitcoinu považují banky za zlo a volají po totální demontáži globálního finančního systému, Ripple se snaží zavděčit potřebám obřích finančních institucí.

Svědčí o tom fakt, že 75 bank z různých konců světa již dnes využívá při svých každodenních operacích systém ripple. Pokud by síť aktivních uživatelů Ripple vykazovala další nárůst, lze předpokládat, že s ní poroste i jeho cena. Ripple rozhodně nebude měnou, kterou by si toužebně přáli všemožní měnoví anarchisté (ačkoli bitcoin se o to pokoušel), nýbrž umí poskytnout slušné měnové výsledky.

Někteří odborníci ve svých prognózách dokonce předvídají lepší budoucnost měnám jako Ethereum či Ripple na úkor dnešního lídra, Bitcoinu. Jaký je jeho skutečný růstový potenciál lze dnes sotva odhadnout. Pravdou však zůstává, že od uvedení do oběhu v roce 2012 zvýšil ripple svou hodnotu o 3 868%. Kam až hodnota této aktuálně třetí nejrozšířenější kryptoměny může růst? To ukáže teprve budoucnost.

Často kladené otázky a odpovědi (FAQ)

Co je to XRP (Ripple)?

XRP je kryptoměna, jejíž hlavním smyslem je provádění levných (poplatky za méně než jeden haléř) a rychlých celosvětových transakcí. Koncepce XRP je orientována jak na obchodní společnosti, tak i na fyzické osoby – XRP může používat naprosto kdokoliv. Veškeré transakce jsou vypořádávány na XRP Ledgeru (XRPL), speciálním blockchainu s XRP jakožto nativním coinem. Kryptoměna XRP společně s XRP Ledgerem byla spuštěna roku 2012 jako alternativa k Bitcoinu. Mezi autory, kteří krátce po spuštění kryptoměny založili společnost Ripple, se řadí David Schwartz, Jed McCaleb, Arthur Britto a Chris Larsen.

Blockchain XRP se neustále vyvíjí a nyní již plně podporuje NFT a DeFi. Už od doby vytvoření kryptoměny XRPL disponuje decentralizovanou burzou (DEX), která je bezpochyby jedna z nejstarších vůbec.

Ačkoliv se XRP od Bitcoinu velmi liší, např. tím, že nevyužívá žádný mechanismus typu Proof of Work a nedá se tedy těžit, za oponou jsou zde jisté podobnosti. Největší odlišnost je pravděpodobně v tom, že za XRP a jejím blockchainem XRP Ledger stojí jedna centralizovaná společnost. U XRP Ledgeru se bloky označují “ledgers”, což v angličtině znamená přímo účetní knihy, v nichž jsou zapsány veškeré transakce. I když může název býti matoucí, jednotlivé ledgery se všemi transakcemi jsou na sebe navazovány stejným způsobem, jako bloky v blockchainu Bitcoinu.

Jaký je kurz XRP?

Momentálně je kurz XRP přibližně $50,2 ($2,18). Kurz se ale v jeden moment na všech směnárnách a burzách liší z důvodu různých poplatků, ale také z důvodu různé poptávky.

Celý princip je jednoduchý. Hodnota (cena) XRP se vytváří stejně jako hodnota zlata, akcií nebo jakéhokoli jiného produktu. Důležitá je tedy nabídka a poptávka. To, kolik jsou lidé za XRP ochotni zaplatit, tvoří jeho cenu. Popularita, potenciální využití do budoucna, adopce kryptoměn – to vše a ještě více má na vývoj ceny kryptoměn vliv.

Jaká je budoucnost XRP?

Vzhledem k tomu, že je XRP velmi specifické a výjimečné digitální aktivum, je jeho budoucnost přinejmenším slibná. Ripple, nezávislá společnost a tvůrce kryptoměny XRP, využívá tokeny XRP ve svých nabízených službách. Jelikož je mince XRP možné využít např. skrze odesílání mezinárodních plateb v rámci dvou lokálních měn přes síť RippleNet, nedá se říci, že by kryptoměna neoplývala využitím a konkurenčními výhodami.

V neprospěch kryptoměny a celé společnosti Ripple však může stát již dlouho trvající konflikt s SEC, americkou komisí pro kontrolu vydávání cenných papírů, trvající již od prosince roku 2020. SEC zajímá, zdali se vydávané mince XRP nedají považovat za cenné papíry. Společnost se proti tomuto ohradila a se SECem se rozhodla soudit. Pokud by vyšlo najevo, že má SEC pravdu, společnost Ripple by čekala přinejmenším tučná pokuta za porušení zákona. SEC klasifikuje nově vydávané cenné papíry dle Howeyho testu – aktivum je považováno za cenný papír při splnění několika podmínek, jednou z nich je i očekávání zisku investory. Ať už soudní spor dopadne tak nebo onak, není pochyb o tom, že bude náležitě reagovat i cena kryptoměny XRP. Jeho výsledné rozhodnutí bude mít také velký vliv na přístup SECu ke všem ostatním kryptoměnám.

Kde je možné XRP koupit?

XRP a další kryptoměny je nejsnazší koupit na online kryptoměnových směnárnách. Mezi takové patří např. Anycoin, Kriptomat nebo třeba CoinBank. Nákup většinou probíhá jednoduše a rychle. XRP je také možno koupit na kryptoměnových burzách, které však obvykle požadují ověření totožnosti obchodníka (tzv. KYC) např. pomocí výpisu z účtu nebo fotografií dokladu prokazující totožnost. Pro více info se můžete podívat na návod zde: Jak a kde koupit XRP?

Pár slov na závěr

Ať už se rozhodnete nějaké Ripple (XRP) koupit, nebo ne, je přinejmenším zajímavé tuto kryptoměnu a její kurz i nadále sledovat.

Nedá se zde mluvit o nějakém obrovském využití pro klasického obyčejného uživatele, jako jsme my. Když se ale na Ripple podíváte jako nástroj pro globální platební systémy a celkově platební průmysl, je celá věc hned o něco zajímavější.

Spousta nadšenců a expertů do kryptoměn a blockchainové technologie, nemají na ripple úplně kladný pohled. Spousta z nich kritizuje hlavně jistou centralizovanost v kontrastu s ideály a výhodami decentralizované sítě, jako je bitcoin. Jelikož je to kryptoměna, kterou stále ovládá jedna společnost a vlastní její většinu, konkrétně cca 60%, nedá se zde opravdu mluvit o decentralizovanosti a klasické kryptoměně.

Jaký názor máte na kryptoměnu XRP vy?

Další zdroje informací

Hodnocení Finex.cz

XRP

Transakční síť XRP nabízí extrémně rychlé a levné mezibankovní transakce. Spolupráce s desítkami bank po celém světě dělá z XRP dobrého kandidáta pro globální využívání na trhu kryptoměn.

Více informací o Ripple

KryptoměnaRipple
SymbolXRP
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů58 205 697 378
Maximální počet tokenů100 000 000 000
Obchodní objem (24h)$31 899
Tržní kapitalizace$1 530 040
Změna ceny za 24h-7,2 %
Ohodnoťte kryptoměnu Ripple
47
9

Autor

Kryptoměny vnímám jako finanční nástroj budoucnosti, jehož vývoj je – přes všechny dosažené úspěchy – stále teprve na začátku.

Psaním o kryptoměnách si nejen prohlubuji vlastní znalosti, ale pomáhám také šířit osvětu o decentralizovaných finančních nástrojích mezi ostatní. Právě pro běžné lidi jsou kryptoměny určené – a jim mohou pomoci nejvíce.

Ačkoli na tomto webu nepíšu “klasické” články, jsem autorem spousty analýz a profilů jednotlivých kryptoměn.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat