Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo SushiSwap
Recenze decentralizované burzy SushiSwap – návod, zkušenosti, diskuze
Logo SushiSwap
SushiSwap
Logo SushiSwap

Recenze decentralizované burzy SushiSwap – návod, zkušenosti, diskuze

Poslední aktualizace recenze 22. 3. 2024 | Matouš Vondrák
Hodnocení Finex.cz
86 %

Základní informace o SushiSwap

Poplatky za obchodování Poplatek za obchod 0,3 %
Další poplatky Pozor na transakční poplatky sítě!
Podporované kryptoměny Tokeny na sítích Ethereum, Polygon, BSC a dalších

SushiSwap je jednou z největších decentralizovaných burz světa. Vznikl zkopírováním a odštěpením se z jejího předchůdce Uniswap, dnes se od něj ale velmi liší – oproti Uniswapu nabízí mnohem více DeFi produktů.

Rivalita mezi SushiSwapem a Uniswapem je jedním z největších soubojů v DeFi. Uniswap si doposud mezi dalšími kryptoměnovými burzami s decentralizovanou náturou své jméno tvrdě budoval, to však SushiSwap svým vstupem na trh změnil a rovněž přinutil Uniswap, aby neusnul na vavřínech a posouval se dále vpřed.

V této recenzi si proto rozebereme, co vše SushiSwap nabízí a zjistíme, jestli mu jeho širší škála produktů zařídí nad Uniswapem vítězství, či spíše nikoliv.

Obsah recenze burzy SushiSwap

Co je SushiSwap?

SushiSwap je, podobně jako jeho velký rival Uniswap, decentralizovaná burza (DEX). Decentralizované burzy tvoří ve světě kryptoměn a DeFi jakousi alternativu k centralizovaným burzám.

Jsou typické mnohem jednodušším rozhraním a přihlašováním pouze skrze kryptoměnové peněženky – na decentralizovaných burzách si nemusíme zakládat žádné vlastní zákaznické účty. S tím jde i ruku v ruce absence ověření totožnosti (KYC), vše je tedy naprosto decentralizované a anonymní.

K používání jakékoliv decentralizované burzy musíme mít vytvořenou vlastní kryptoměnovou peněženku – např. MetaMask.

Každá kryptoměnová peněženka je identifikována pomocí unikátního veřejného klíče. Pomocí právě tohoto klíče, jenž slouží zároveň jako adresa peněženky, se na burzu SushiSwap připojíme. Pro jednoduchou směnu kryptoměn stačí pouze obě kryptoměny zvolit a jedním tlačítkem obchod uskutečnit.

Jádrem samotné decentralizované burzy jsou smart kontrakty běžící na blockchainu. Jedná se svým způsobem o bázi všech decentralizovaných aplikací, mezi které se decentralizované burzy řadí.

Když provedeme jakýkoliv obchod nebo vložení tokenů do liquidity poolů (dále si vše vysvětlíme), spustíme vlastně nějaký smart kontrakt, který s naší kryptoměnovou peněženkou převod uskuteční. Není zde žádný prostředník, pouze těžaři Etherea či validátoři na jiných blockchainech, kteří transakce ověří.

V posledním odstavci výše jsme zmínili jak těžaře, tak validátory. SushiSwap vyniká oproti Uniswapu v jeho dostupnosti na více blockchainech – vedle Etherea je dostupný i na chainech jako BNB Smart Chain, Polygon Network, Fantom Network, Moonriver, Arbitrum, Celo, Harmony nebo Telos EVM.

Zdroj: Sushiswap
Všechny podporované sítě na burze SushiSwap
Všechny podporované sítě na burze SushiSwap

Všechno jsou to sítě kompatibilní s EVM (Ethereum Virtual Machine), což znamená, že smart kontrakty fungují téměř stejně, jako na Ethereu. Proto je i funkčnost Sushi Swapu na všech jiných sítích identická.

Jak SushiSwap funguje?

SushiSwap se podobá Uniswapu jak vizuálně, tak i koncepčně. Z hlediska funkčnosti mezi základními službami, jako je směna tokenů či liquidity farming, tu příliš rozdílů nenajdeme.

Tak, jako jsou u centralizovaných burz veškeré transakce vypořádávány skrze order booky, zde transakce vyřizuje čistě naprogramovaný model zvaný Automated Market Maker (AMM). Aby AMM fungoval, potřebuje ke své funkci liquidity pooly.

Celý systém AMM funguje ve spolupráci s uživateli. Místo toho, aby byl každý obchod uskutečněn mezi stranami prodejce a kupujícího (tak, jako u centralizovaných burz), v konceptu AMM uživatelé obchodují své kryptoměny dohromady vzhledem k liquidity poolům.

Liquidity pool (lámanou češtinou přeloženo jako “bazén s likviditou”) si můžeme představit skutečně jako bazén, ve kterém se nacházejí mince obou obchodovaných kryptoměn (např. ETH a DAI).

Poznámka

Poznámka: Liquidity pooly SushiSwapu fungují tím základním způsobem, tak, jako např. v dřívějších verzích Uniswapu (v1 a v2). Kryptoměny jsou zde uloženy vždy v cenovém poměru 1:1 – pokud se tedy rozhodneme vložit ETH v hodnotě 300 dolarů, musíme v té samé cenové hodnotě vložit i DAI.

SushiSwap by měl v blízké době zprovoznit jeho nový koncept AMM zvaný Trident, jenž umožní tvořit i různé další liquidity pooly, ve kterých budeme moci držet kryptoměny i v jiných poměrech než 1:1. Reaguje tak na nový koncept koncentrované likvidity představený Uniswapem v jeho poslední verzi v3.

Když se rozhodneme nakoupit např. ETH, z bazénu (liquidity poolu) si ETH vezmeme a v odpovídající hodnotě do něj DAI vložíme. Přitom musíme zaplatit poplatek, který jde z části těžařům či validátorům za ověření transakce, ale také uživatelům do liquidity poolu přispívajícím, těm se říká poskytovatelé likvidity (anglicky liquidity providers).

Bez poskytovatelů likvidity se tedy decentralizovaná burza a AMM neobejde. Abychom mohli uskutečnit obchod, trh musí být likvidní – v liquidity poolu se musí nacházet dostatek mincí.

Stát se poskytovateli likvidity je opravdu jednoduché, musíme provést jen pár kroků v rozhraní SushiSwapu. Jednoduše tak vložíme své kryptoměny do některého z liquidity poolů a budeme vydělávat na transakcích jiných uživatelů. I když to zní jako pohádkový pasivní příjem, i poskytování likvidity skýtá úskalí a rizika.

BentoBox – O co se jedná?

Velkým rozdílem od jiných decentralizovaných burz, zejména tedy of Uniswapu, je styl SushiSwapu ve využívání společné infrastruktury. Jelikož je SushiSwap mnohem komplexnější burza vzhledem ke svým možnostem, bylo by jak pro vývojáře, tak prosté uživatele neefektivní přeskakovat mezi jednotlivými produkty.

Ty totiž svým způsobem fungují jako decentralizované aplikace. Každá decentralizovaná aplikace na blockchainu využívá ke své funkčnosti smart kontrakty a většina těchto funkcí, pokud manipuluje s množstvím mincí na účtech uživatelů (což např. zápůjčné či staking protokoly dělají), vyžaduje povolení od uživatele. To sebou nese negativní aspekt provádění dalších transakcí navíc a tudíž placení větších poplatků.

SushiSwap tento problém řeší společnou infrastrukturou zvanou BentoBox – jedná se o jakýsi základní “operační systém” burzy, který propojuje veškeré její produkty bez nutnosti schvalování každého zvlášť.

Pro uživatele BentoBox funguje jako jakýsi “sejf”, kam může odeslat své finanční prostředky, ze kterého je pak v jednotlivých produktech využívá – ve všech dalších decentralizovaných aplikacích burzy je tudíž jejich použití předschválené a není nutné provádět dodatečné transakce pro povolování. Vše je tak mnohem více efektivní a hlavně levnější.

Můžeme zde nalézt analogii u držení kryptoměn na peněženkách centralizovaných burz, ovšem zde jsou mince uzamčené do smart kontraktů, na DEX se tedy nenachází žádná centrální autorita, které bychom kryptoměny museli svěřit – místo do rukou “důvěryhodné” osoby v bance vkládáme své prostředky do naprogramovaného kódu.

Jelikož tedy uživatelé mohou držet své kryptoměny přímo na decentralizované burze, otevírají se tím i nové možnosti – např. limitní nákupy či staking přímo na burze. SushiSwap navíc používá algoritmy na automatický yield farming všech mincí uložených v BentoBoxu, farmingové strategie jsou jednotlivě schvalovány komunitou.

Když si tedy vložíme kryptoměny do BentoBoxu, můžeme automaticky vydělávat skrze yield farming bez jakékoliv vyžadované činnosti.

Připojení na SushiSwap

Na SushiSwap se nemusíme přihlašovat pod žádným uživatelským jménem či heslem, stačí se připojit pouze skrze kryptoměnovou peněženku. Jako příklad je vhodné uvést MetaMask.

MetaMask si můžeme stáhnout na oficiálních stránkách vydavatele jako rozšíření do webového prohlížeče, pro více informací je k dispozici návod.

Pro připojení na SushiSwap se pouze přihlásíme na svou peněženku skrze rozšíření ve webovém prohlížeči a pak na hlavní stránce SushiSwapu klikneme na tlačítko Connect to a wallet v pravém horním rohu. Zobrazí se nám následující dialog.

Zdroj: SushiSwap
Podporované peněženky na burze SushiSwap
Podporované peněženky na burze SushiSwap

Můžeme vidět, že k připojení lze využít i jiné peněženky – např. Coinbase Wallet. Jakmile se připojíme, můžeme také libovolně změnit používanou síť, na výběr máme z mnoha možností na obrázku v kapitole výše.

Poznámka

Poznámka: Softwarovou peněženku musíme vždy pro konkrétní síť manuálně nastavit. Není nutné se obávat, pro připojení na jinou síť stačí nastavit pouze pár parametrů.

Příklad, jak nastavit MetaMask pro připojení na síť BNB Smart Chain, je k dispozici v naší recenzi. Ostatní sítě se nastavují naprosto stejně, mají pouze jiné hodnoty.

Co všechno SushiSwap nabízí?

SushiSwap nabízí velmi širokou škálu produktů – od jednoduché směny a liquidity farmingu až po staking či půjčování kryptoměn. Pro plné využití všech možností SushiSwapu musíme vložit své kryptoměny do BentoBoxu, vše si v následujících odstavcích ukážeme.

Prostá směna tokenů za tržní cenu či jejich zamknutí do liquidity poolů je ovšem možná i bez žádného zamykání kryptoměn do smart kontraktů burzy.

Směna tokenů

Tou základní službou nabízenou v zásadě každou decentralizovanou burzou je směna tokenů. Na hlavní stránce vybereme záložku Trade a máme na výběr z možností Swap a Limit.

Swap je pouhá směna tokenů za tržní cenu (podobně jako market order na centralizovaných burzách), druhou volbou zvolíme limitní nákup.

Zdroj: SushiSwap
Rozhraní pro směnu kryptoměn na burze SuhiSwap
Rozhraní pro směnu kryptoměn na burze SuhiSwap

Rozhraní je téměř identické jako na většině jiných decentralizovaných burz, např. Uniswap nebo PancakeSwap. Stačí pouze zvolit obě kryptoměny, mezi kterými chcete provést směnu.

Zdroj: SushiSwap
Směna kryptoměn SushiSwap
Směna kryptoměn a shrnutí informací

Na obrázku výše chceme provést směnu za tržní cenu mezi ETH a SUSHI, nativním governance tokenem burzy. V dolní části obrazovky můžeme vidět kolik mincí SUSHI zhruba dostaneme, jakou bude mít náš nákup vliv na cenu a jaký poplatek si burza účtuje.

Poznámka

Poznámka: Po kliknutí na ozubené kolečko vpravo nahoře se nám zobrazí dodatečné informace, jako např. nastavení slippage nebo maximální doby na provedení transakce.

Slippage je míra změny ceny, kterou jsme při provádění transakce ochotni akceptovat – tzn. při nastavení slippage na 0,1 % nebude transakce provedena, pokud se cena změní o více než 0,1 %.

Pokud s decentralizovanými burzami nemáte zkušenosti, doporučujeme slippage ponechat na Auto a další hodnoty neměnit.

Klikneme na Swap a nyní už zbývá pouze transakci potvrdit v peněžence.

Zdroj: MetaMask
Potvrzení směny v softwarové peněžence MetaMask
Potvrzení směny v softwarové peněžence MetaMask

V době provádění transakce nebyla síť Etherea moc vytížená a proto na poplatku zaplatíme “jen” necelých 15 dolarů. Zdá se vám to hodně? Ano, poplatek je i tak relativně vysoký, ovšem na poměry Etherea se jedná o nižší hodnoty.

Pokud bude transakce trvat příliš dlouho, můžeme ji v rozhraní softwarové peněženky uspíšit zvýšením poplatku, toho dosáhneme kliknutím na tlačítko Speed up.

Poznámka

Poznámka: Skutečnou výši poplatku vždy najdeme v softwarové peněžence před uskutečněním transakce, vzhledem k rychle se měnícím cenám za gas se vždy jedná o nejpřesnější hodnotu.

Limitní nákup a prodej

Unikátní možností na burze SushiSwap je možnost limitních nákupů a prodejů paralelně s klasickou směnou tokenů, ta je vždy za momentální tržní cenu.

Stačí pouze kliknout na volbu Limit v horní části dialogu pro směnu, ten máme již otevřený z minulé kapitoly.

Zdroj: SushiSwap
sushiswap approve bentobox
Limitní obchody vyžadují povolení BentoBoxu

Abychom mohli začít obchodovat skrze limitní příkazy, musíme nejdříve udělit BentoBoxu přístup k naší peněžence kliknutím na Approve BentoBox. Limitní nákupy se už z principu uskuteční až po nějakém čase (až se cena dostane do zvolené oblasti) a je tudíž nutné, aby měla burza kryptoměny na uskutečnění transakce po ruce.

Zdroj: MetaMask
Povolení BentoBoxu v MetaMask
Povolení BentoBoxu – tímto dáváme SushiSwapu povolení k manipulaci s našimi kryptoměnami ve všech jeho produktech

Budeme tedy muset BentoBox povolit, vložit do něj kryptoměny skrze rozhraní pro limitní nákup a pak už jen čekat na uskutečnění transakce. Jakmile jej povolíme, zbylý proces vyřízení nákupu či prodeje je velmi podobný s prostou směnou popsanou výše.

Můžeme si zde však dodatečně nastavit i dobu platnosti objednávky – pokud ji např. nastavíme na 1 týden, objednávka bude po týdnu zrušena, když nedojde k jejímu uskutečnění.

Liquidity farming

Již víme, jak důležitou roli hrají poskytovatelé likvidity pro funkčnost celé decentralizované burzy. Nyní si ukážeme, jak to celé funguje.

Pro přechod do sekce liquidity poolů pouze stačí, když na horní liště přejdeme na Liquidity a vybereme možnost Pool. Zobrazí se nám soupis všech našich pozic v jednotlivých liquidity poolech.

Nyní tu nic nenajdeme, později se zde ale zobrazí všechny liquidity pooly, do kterých budeme přispívat. Pro vytvoření první pozice v nějakém liquidity poolu klikneme na tlačítko New position, zobrazí se nám pak následující dialog.

Zdroj: SushiSwap
Rozhraní SushiSwapu pro poskytování likvidity
Rozhraní SushiSwapu pro poskytování likvidity

Rozhraní pro poskytování likvidity je velmi podobné tomu pro směnu, je identické např. s rozhraním na PancakeSwapu nebo dřívějším rozhraním na UniSwapu (ve verzích v1 a v2). Opravdu to není žádná věda, stačí pouze vybrat obě kryptoměny a tím pádem i konkrétní pool, do kterého chceme přispívat, a zvolit množství vložených prostředků.

Poznámka

Poznámka: Jediné, na co si musíme dát pozor, je zmiňovaný stejný cenový poměr vkládaných kryptoměn. Tedy když vložíme ETH v hodnotě 300 dolarů tak, jako na obrázku níže, musíme i v odpovídající ceně vložit SUSHI.

Jestli nemáme stále povolený BentoBox, je možné, že budeme muset povolit SushiSwapu přístup ke kryptoměnám jednotlivě – na to nás burza upozorní zobrazením tlačítka Approve.

Zdroj: SushiSwap
Vklad do liquidity poolu - shrnutí transakce a vyžadování povolení k manipulaci s tokenem SUSHI
Vklad do liquidity poolu – shrnutí transakce a vyžadování povolení k manipulaci s tokenem SUSHI

Před provedením transakce v rozhraní uvidíme opět její shrnutí – jaký poměr v liquidity poolu zabereme, kolik kryptoměn do něj celkově vložíme a kolik LP tokenů zpětně dostaneme.

Poznámka

Poznámka: LP tokeny reprezentují náš podíl v liquidity poolu – když si později kryptoměny budeme chtít z liquidity poolu zase vybrat, směníme je za tyto LP tokeny. LP tokeny jsou v burze SushiSwap označovány jako SLP.

Nakonec transakci opět potvrdíme v softwarové peněžence a je to! Nyní přispíváme do liquidity poolu. Svou pozici nyní uvidíme i v hlavím přehledu.

Při poskytování likvidity si musíme dát pozor na impermanent loss

Poskytování likvidity může generovat celkem slušný pasivní příjem, zahrnuje však i některá rizika. Vedle všudypřítomných rizik v kryptoměnách, jako je např. hackerský útok, selhání špatně napsaného smart kontraktu nebo uživatelská chyba, je zde i jedno typické pro liquidity farming – impermanent loss.

Impermanent loss je do češtiny volně přeložitelné jako “dočasná ztráta”. Jedná se o efekt, kterému se poskytovatel likvidity vystavuje neustále. Zjednodušeně řečeno je to rozdíl mezi cenou kryptoměn uzamčených v liquidity poolu a cenou, kterou by kryptoměny měly, kdyby je uživatel pouze držel. Vyskytuje se v obou směrech – když cena kryptoměn stoupá i klesá.

Proč tedy likviditu poskytovat, říkáte si?

Je to jednoduché – poskytování likvidity je ziskové za předpokladu, že vybrané poplatky od uživatelů převyšují impermanent loss.

Liquidity pool tedy musí být v pro obchodníky zajímavých kryptoměnách, aby poplatky dosahovaly solidních hodnot.

Yield Farming

Farming na SushiSwapu je přímo navázaný na poskytování likvidity. Jakmile do nějakého liquidity poolu začneme přispívat, dostaneme SLP tokeny proporčně v našem investovaném podílu, tyto tokeny můžeme v Onsen menu, rozhraní SushiSwapu pro farming, stakovat a farmit tak odměny. Do Onsen Menu se dostaneme skrze záložku farming na horní liště.

Zdroj: SushiSwap
Onsen Menu, rozhraní SushiSwapu pro yield farming
Onsen Menu, rozhraní SushiSwapu pro yield farming

Odměny jsou pro každý pool unikátní – liší se jak v ročním procentuálním zhodnocení, tak i ve formě odměn. Odměny každého poolu jsou založeny na různých charakteristikách a extrémní procentuální zhodnocení nejsou dlouhodobě udržitelná (např. pool ANT/WETH na obrázku výše).

Níže nalezneme seznam těch největších liquidity poolů, jejich hodnoty procentuálního zhodnocení a kryptoměny, ve kterých je odměna vyplácena.

Zdroj: SushiSwap
Seznam největších farming poolů dle míry uzamčených finančních prostředků (TVL)
Seznam největších farming poolů dle míry uzamčených finančních prostředků (TVL)

Ve většině poolů dostaneme odměny jen ve formě tokenu SUSHI, v některých případech se však můžeme dočkat odměn i v jiných kryptoměnách. Např. pool WETH/ALCX vyplácí odměny i v mincích kryptoměny Alchemix.

Jakmile do nějakého liquidity poolu již přispíváme, najdeme ho v seznamu a skrze následující dialog do farmy uzamkneme tokeny SLP.

Zdroj: SushiSwap
Uzamčení SLP tokenů do farmy
Uzamčení SLP tokenů do farmy

Po vložení SLP tokenů do farmy budeme získávat nejen odměny ve formě poplatků za provedené obchody (poskytování likvidity), ale i dodatečně z farmy dle jejího procentuálního zhodnocení.

Staking v SushiBaru

Další možností pasivního příjmu na SushiSwapu je staking v SushiBaru. Zde je možné nastakovat kryptoměnu SUSHI výměnou za token xSUSHI, téměř identický token též použitelný na jiných stakovacích či zápůjčných protokolech. Záložka SushiBar je dostupná po kliknutí na záložku Explore na horní liště.

Staking kryptoměny SUSHI v SushiBaru nám v základu nabídne celkem solidní zhodnocení, v době psaní článku bylo včerejší APR kolem 7,1 %.

Zdroj: SushiSwap
Rozhraní SushiBaru
Rozhraní SushiBaru

Dle kurzu můžeme vidět, že je xSUSHI dražší než SUSHI. To je z důvodu dalšího integrovaného zhodnocení tokenu xSUSHI.

Jeho držitelé dostávají 0,05 % ze všech transakcí provedených na burze.

Vzhledem k tokenomice obou tokenů je vhodné zmínit, že fluktuace procentuálního zhodnocení je relativně velká. Jeho míra závisí na množství vybraných poplatků. Např. 6. dubna, kdy se na poplatcích vybralo více než 1 milion dolarů, dosahovalo zhodnocení téměř 20 %.

Zdroj: analytics.sushi.com
Průběh změny APR a APY za duben 2022
Průběh změny APR a APY za duben 2022
Poznámka

Upozornění: Do začátku roku 2023 na SushiSwapu existoval ještě vlastní zápůjčný protokol Kashi a launchpad MISO. Vývojáři SushiSwapu se však rozhodli tyto dvě funkce zrušit. Matthew Lilley, CTO SushiSwapu, jako důvod ukončení obou služeb uvedl “chabý design a nedostatek zdrojů pro plnohodnotný provoz obou funkcionalit”.

Jak Kashi, tak i MISO byly provázány s BentoBoxem, jejich použití bylo tedy velmi svižné a jednoduché. Lending protokol Kashi sliboval uživatelům kompetitivní výhody nad podobnými protokoly (např. Aave nebo Compound) zejména ve zvýšené bezpečnosti trhu díky jeho architektuře – každý pár kryptoměn byl nezávislý a tudíž jeho změny v cenách neovlivňovaly celý trh, jiné protokoly naopak fungují jako jeden velký pool tokenů.

Na MISO launchpadu za dobu jeho existence moc zajímavých projektů nevzniklo. Launchpad byl navíc na konci roku 2021 hacknut – útočníci si tehdy přišli na 3 miliony dolarů.

Lilley se vyjádřil, že v budoucnu vývojáři plánují zavést pokročilé nástupce obou služeb. Primárně se však chtějí soustředit na vylepšování hlavního produktu celého projektu – decentralizované burzy (DEX).

Poplatky na SushiSwapu

Oproti Uniswapu a jeho třem úrovním v poplatcích funguje SushiSwap jednodušeji – na každý pool se vztahuje fixní 0,3% poplatek. Koneckonců takto dříve fungoval i Uniswap v jeho minulých verzích.

V čem se však SushiSwap odlišuje je distribuce tohoto poplatku – poskytovatelům likvidity jde celých 0,25 % z celkových 0,3 %, zbytek, tedy 0,05 % ze všech transakcí, jde držitelům SUSHI mincí nastakovaných do SushiBaru.

K těmto poplatkům ovšem při transakcích zaplatíme i běžné poplatky na gas unikátní pro jednotlivé používané sítě. U sidechainů a jiných sítí založených na Proof of Stake (např. BNB Smart Chain nebo Polygon), budou poplatky relativně nízké až zanedbatelné.

Ovšem pro nejrozsáhlejší Proof of Work síť Ethereum jsou poplatky v řádech desítek dolarů běžnou záležitostí.

Výhody a nevýhody burzy SushiSwap

SushiSwap jakožto velký konkurent Uniswapu nabízí mnoho různých produktů, ne jen pouhou směnu kryptoměn a možnost poskytování likvidity. Na burze najdete možnosti pro staking a yield farming.

Zajímavou vychytávkou je BentoBox fungující z pohledu uživatele jako peněženka uložená přímo na burze. Díky BentoBoxu můžeme své kryptoměny zhodnocovat podle nejrůznějších yield farming strategií.

SushiSwap však i přes širokou škálu svých produktů neumožňuje koncentrované poskytování likvidity, což je mimo jiné jeden z největších posledních pokroků u decentralizovaných burz a čímž se právě Uniswap vyznačuje.

Další nemilou skutečností je masivní rozdíl v objemu obchodů, neomylného ukazatele určujícího stupně vítězů. Zde Uniswap vede na plné čáře. Během posledních 10 týdnů v době psaní článku se jeho týdenní objem obchodů držel na zhruba 10 miliardách dolarů. SushiSwap oproti tomu má problém dosáhnout 1 miliardy dolarů, jeho objem obchodů je tedy více než desetkrát menší.

Poznámka

Poznámka: Dle žebříčku objemu obchodů na CoinMarketCap se v době psaní článku nachází SushiSwap na 13. místě, ihned za Curve Finance.

Je důležité podotknout, že žebříček zahrnuje více verzí jednotlivých burz – u Uniswapu jeho verze v2 a v3. Reálně je tedy SushiSwap na místě 12.

Výhody

  • Vizuálně přívětivá decentralizovaná burza: Jednoduché a intuitivní rozhraní je mezi decentralizovanými burzami již pomyslným standardem. Záložky pro směnu tokenů a poskytování likvidity jsou krátké a stručné.
  • Dostupnost na větším množství sítí: SushiSwap je dostupný až na 16 blockchainových sítích, má tak větší rozsah než Uniswap, který najdeme pouze na 4. Mezi podporovanými blockchainy nalezneme známá jména jako Polygon, Arbitrum, Avalanche, Fantom, BSC, ale i méně známé sítě jako Celo, Fuse Network nebo Telos EVM.
  • BentoBox, pomyslná peněženka na decentralizované burze: Speciální vychytávkou SushiSwapu je BentoBox. Pro uživatele může sloužit jako úschovna mincí přímo na burze – můžete si tak skrze vlastní kryptoměnovou peněženku (např. MetaMask) poslat kryptoměny přímo do smart kontraktů SushiSwapu. Kryptoměny je pak možné zhodnocovat skrze yield farming a nebo provádět limitní obchody.
  • Možnost stakingu: V SushiBaru, speciální sekci SushiSwapu, můžete stakovat své mince SUSHI. Výměnou dostanete token xSUSHI, který můžete dále využít v jiných DeFi protokolech a zvýšit tak své odměny. Při nastakování SUSHI mincí se zároveň vystavujete částečnému zisku ze všech vybraných poplatků za obchodování na SushiSwapu.

Nevýhody

  • Špatná minulost: Při svém vzniku si SushiSwap vysloužil nálepku podvodu, při kterém jeho anonymní autor ukradl investované prostředky. I když je poté do protokolu vrátil, samotný SushiSwap se začal rozrůstat a dosahuje, oproti menším decentralizovaným burzám, stále zajímavého objemu obchodů, jeho temná historie jej bude pronásledovat stále a snižovat jeho potenciální důvěryhodnost.
  • Nízký objem obchodů: Jak již bylo uvedeno v minulém bodě, 1 miliarda dolarů za týden je stále zajímavý objem obchodů. Ovšem jeho konkurent Uniswap, největší decentralizovaná burza na Ethereu, jej přebíjí více než desetinásobně.
  • Absence koncentrované likvidity: Uniswap ve své poslední verzi představil možnost poskytovanou likviditu koncentrovat a masivně tak zvýšit efektivitu investovaného kapitálu. SushiSwap, i když to má dle vyjádření vývojářů v plánu, nový model zatím nezavedl a stále využívá ten starý s univerzálním rozvrstvením investovaných prostředků. Kvůli tomu je pro poskytovatele likvidity méně zajímavý.

Často kladené otázky a odpovědi (FAQ)

Co je to kryptoměna SushiSwap (SUSHI)?

SushiSwap je nativní kryptoměna stejnojmenné decentralizované burzy působící na blockchainu Etherea, na němž pochopitelně existuje i samotný token SUSHI dle standardu ERC20. Stejně jako na drtivé většině jiných decentralizovaných burz, i zde token SUSHI slouží jako governance a reward token.

SushiSwap je již dlouho existující a prověřenou decentralizovanou burzou. Kromě samotného tradingu a liquidity miningu nabízí i řadu dalších služeb, typicky např. yield farming a staking. Na platformě byl do začátku roku 2023 dostupný také zápůjčný protokol Kashi, ten se ale vývojáři z důvodů nízkého zájmu komunity rozhodli pozastavit.

Jaký je kurz kryptoměny SushiSwap (SUSHI)?

Momentálně je kurz kryptoměny SushiSwap přibližně $22,81 ($0,96). Kurz se ale v jeden moment na všech směnárnách a burzách liší z důvodu různých poplatků, ale také z důvodu různé poptávky.

Celý princip je jednoduchý. Hodnota (cena) kryptoměny SushiSwap se vytváří stejně jako hodnota zlata, akcií nebo jakéhokoli jiného produktu. Důležitá je tedy nabídka a poptávka. To, kolik jsou lidé za mince SUSHI ochotni zaplatit, tvoří jejich cenu. Cena kryptoměny SushiSwap je také silně závislá na tom, jak se daří její burze. Pakliže zůstane SushiSwap v rámci kryptoměnové komunity i nadále oblíbený, SUSHI bude mít na trhu stále své místo.

Kde je možné SushiSwap (SUSHI) koupit?

SushiSwap a další kryptoměny je nejsnazší koupit na online kryptoměnových směnárnách. Mezi takové patří např. Kriptomat nebo CoinBank. Nákup většinou probíhá jednoduše a rychle.

SushiSwap je také možno koupit na kryptoměnových burzách, které však obvykle požadují ověření totožnosti obchodníka (tzv. KYC) např. pomocí výpisu z účtu nebo fotografií dokladu prokazující totožnost. SUSHI najdete na všech předních burzách, jmenovitě např. na Coinbase, Binance, Krakenu, Bitfinexu či KuCoinu.

Samozřejmostí je i nákup na samotné burze SushiSwap, na níž je SUSHI dostání i v rámci odměn za staking. Tam je možné nakoupit tokeny buď v nějakém již existujícícm liquidity poolu za jiné kryptoměny a nebo přímo za koruny přes kreditní kartu skrze platebního poskytovatele Transak, jehož služby SushiSwap již delší dobu využívá.

Závěr

SushiSwap je velkým konkurentem a dlouhodobým rivalem Uniswapu, největší decentralizované burzy na Ethereu. V mládí si prošel nepříjemnou zkušeností, kdy jeho autor finanční prostředky ukradl. I když je poté vrátil, stále je v tomto směru důvěryhodnost burzy narušena.

I přes to všechno se tým stojící za SushiSwapem snaží a na burze nabízí vedle běžné směny tokenů a poskytování likvidity i další služby jako staking, yield farming a půjčování kryptoměn. Unikátností je její virtuální peněženka integrovaná přímo do smart kontraktů burzy.

Hodnocení Finex.cz

3. místo
86 %
2024

SushiSwap

SushiSwap je decentralizovanou burzou operující na Ethereu a 16 dalších sítích. Je jedním z největších konkurentů Uniswapu a nabízí spoustu zajímavých funkcí - vedle prostě směny tokenů např. liquidity farming, staking SUSHI tokenů a správu tokenů skrze BentoBox.

Rychlost směny

95%

Přívětivost platformy
Hodnocena je především přívětivost platformy, její logické uspořádání, moderní design, rychlost odezvy a dostupnost demo účtu.

90%

Poplatky
Hodnoceny jsou průměrné spready, poplatky za otevření/uzavření obchodu, swapy, poplatky za vklad či výběr peněz a další. Vpotaz je brána nejen průměrná, ale i minimální výše poplatku.

85%

Dostupné možnosti
Hodnocení zahrnuje počet dostupných tříd aktiv, celkový počet aktiv, možnost obchodovat české akcie, dostupné obchodní instrumenty a další nadstandardní funkce.

95%

Důvěryhodnost značky
Hodnocení důvěryhodnosti zahrnuje dobu působení dané značky, velikost její uživatelské základny, názory našich čtenářů, prohřešky značky v minulosti (např. pokuty) a hodnocení našich čtenářů.

65%

Více informací o SushiSwap

Jméno firmySushiSwap
Podporované kryptoměnyTokeny na sítích Ethereum, Polygon, BSC a dalších
Základní informace o brokerovi
V češtině?
Důležité informace pro investora
Dohled ČNB
Demo účet
W-8BEN formulář
Pojištění vkladů
Poplatky za obchodováníPoplatek za obchod 0,3 %
V češtině
V češtině
Výplaty odměn
Aplikace
Mobilní aplikace
Webová verze
Rozšíření do prohlížeče
Zákaznická podpora
Internetové peněženky
Ohodnoťte společnost SushiSwap
2
0

Autor

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kryptografie, kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. V současnosti působí také jako správce financí v rámci investiční skupiny Icecaps Capital, v níž se zaměřuje na využití strojového učení v algoritmickém obchodování.

Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎