Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Banky, největší riziko současnosti – Díváme se pouze na špičku ledovce?

Banky, největší riziko současnosti – Díváme se pouze na špičku ledovce?
Zdroj: u-traders.com

Investičním světem v současné době hýbe krize bankovního systému, při kterém dochází dokonce k bankrotům. Tato krize si vzala prozatím za oběť již tři banky – Silvergate, Silicon Valley a Signature Bank. Ovšem problém akciových poklesů panuje v celém bankovním segmentu a v tomto článku si vysvětlíme, proč se vůbec nejedná o “blesk z čistého nebe”. Připravte se na záplavu rudých čísel, dluhů a možná i dalších bankrotů.

“Americký bankovní systém je bezpečný a vláda učiní vše pro ochranu střadatelů,” Joe Biden.

Víše uvedeným proslovem uklidňoval americký prezident své občany, kteří během jednoho týdne sledovali uzavření a bankrot tří velkých bankovních domů. Jak si dále v článku ukážeme, bankám zlomil vaz vysoký dluh, který byl v průběhu let maximalizován půjčováním “levných peněz”. Tento druh financování ovšem bankám v období vysokých úrokových sazeb zlomil vaz, protože je učinil neschopné splácet své závazky.

S nepříznivou situací na bankovním trhu se nepraly pouze ony tři uvedené banky. Problém se týká celého trhu. Jak je v tabulce níže uvedeno, těžko byste hledali mezi americkými bankami ty, které v posledním roce vykazují zelená čísla.

Zdroj: finviz.com
Přehled výkonnosti akcií amerických bankovních domů
Přehled výkonnosti akcií amerických bankovních domů

Nyní se již pojďme podívat na ony zkrachovalé instituce, abychom si mohli udělat obrázek o tom, co stálo za jejich pádem.

1) Silvergate Capital

Tato společnost disponuje obrovským dluhem vzhledem ke své tržní kapitalizaci. Zatímco ta činí pouhých 75,35 milionů USD, dluh společnosti se vyšplhal na 4,32 miliard dolarů. Tržby za loňský rok dosáhly záporného čísla 601 milionů USD. Ve světle těchto čísel vůbec není náhoda, že akcie Silvergate padají. V současné době 99% propad jejích akcií započal již v roce 2021, kdy akcie této společnosti vytvořily své maximum.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní akciový graf banky Silvergate Capital
Týdenní akciový graf banky Silvergate Capital

2) SVB Financial Group

Tato společnost vykázala mírný pokles svých tržeb a to o 0,02 %. Tržby za rok 2022 dosáhly hodnoty 5,79 miliard USD. Pokud banka ustojí svůj současný akciový propad (spekuluje se o odkoupení banky Fedem), očekávají se tržby v hodnotě 5,59 miliardy dolarů.

Akcie SVB v současné době vykazují propad téměř 87 %, přičemž se trh nachází na posledním supportu, tvořeném cenami z roku 2016. I tato banka je extrémně zadlužená, přičemž hodnota dluhu činí 19,68 miliard USD, zatímco její tržní kapitalizace činí pouze 6,28 miliard dolarů.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf SVB Financial Group
Měsíční akciový graf SVB Financial Group

3) First Republic Bank

Akcie First Republic Bank propadly poté, co trh výrazným cenovým pohybem pokořil low menší nákupní korekce. Od roku 2021 banka vykazuje téměř 92% akciový propad.

K vysoké zadluženosti došlo i u této společnosti, přičemž dluh činí 16,91 miliard dolarů a tržní kapitalizace pouze 5,81 miliard USD. First Republic vykazovala meziroční nárůst tržeb 15,74 %. Pro rok 2023 byly predikovány tržby v hodnotě 5,71 miliard USD a pro rok 2024 byly predikovány tržby 6,8 miliard dolarů.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf First Republic Bank
Měsíční akciový graf First Republic Bank

Závěr

Bankovní krize v USA si vyžádala prozatím tři oběti. Jednalo se banky o silně zadlužené, které svůj dluh vytvářely půjčováním peněz v období kvantitativního uvolňování. Vaz jim zlomila vysoká inflace, která donutila americký Fed zvyšovat úrokové sazby, čímž učinila banky nesolventními. Současné dění je pouze špička ledovce mnohem rozsáhlejšího problému, protože pokles akcií se týká mnohem většího počtu bank.

Největším rizikem je rozšíření této bankovní krize do celého světa, což se nejspíše již děje, protože banky ve Švýcarsku hlásí výrazné problémy.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.