Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
o2
TELEC
Akcie O2 (TELEC) – Aktuální cena, graf, dividendy, kde koupit
Váš kapitál může být ohrožen*
Graf TELEC

0

0 % za 7 dní

o2

Akcie O2 (TELEC) – Aktuální cena, graf, dividendy, kde koupit

Akcie O2 již není možné obchodovat
Graf TELEC

-----

0 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Poznámka

Akcie společnosti O2 již není možné obchodovat.

Informace o společnosti O2

Akcie O2 patří v České republice k velmi populárním titulům. Může za to především dlouholetá stabilita a historie značky. Ta se začala psát už v roce 1994 pod jménem Eurotel a postupně získávala čím dál větší důvěru.

Mimo důvěry zaujmou O2 akcie i kvůli diverzifikaci. Obecně je český akciový trh poměrně malý, ale i tak na něm lze správně dělit riziko a diverzifikovat své investiční portfolio.

Ostatně podívejte se sami, mezi největší a i nejvyhledávanější akciové tituly patří: Philip Morris ČR – tabákový průmysl, ČEZ – energetika a bankovního sektoru – KB nebo Moneta. O2 si v České republice “neleze s nikým do zelí” a vyplňuje tak roli strategické investice.

Navíc v USA je sektor telekomunikací spojován s vysokou dividendou a stabilitou, potvrdí se tento zaoceánský investiční předpoklad i v srdci Evropy?

Více informací o akciích O2 se dozvíte v našem článku.

Obsah článku akcie O2

Co byste o O2 měli vědět?

O2 Czech Republic je akciová společnost spadající do fondu PPF (zakladatel: Petr Kellner). Jméno O2, respektive Telefónica O2 Czech Republic získala společnost v roce 2006, do té doby ji známe pod jménem Eurotel.

Značka O2 se významně podílela na rozvoji telekomunikační sítě v České republice. Připisuje si rekordy snad u každé generační změny. Vzpomenout si lze na bezdrátové datové přenosy technologií GPRS, EDGE až po dnešní LTE a sítě páté generace.

Síla O2 je především v šíři zaměření. O2 není poskytovatelem pouze mobilních služeb, ale i pevných linek, internetu a také O2 TV. Nejznámější je ale společnost právě díky mobilním službám. V tomto sektoru si k dnešnímu dni drží cca 30 % trhu, celkově i s pevnými linkami se bavíme o 8 milionech zařízení.

O2 akcie, jsou touto šířkou zaměření společnosti a velkou dominancí hnané stabilními ročními zisky nad 5 miliard korun. K zahození není ani 9% podíl na Indexu PX (index pražské burzy), to znamená postavení v TOP 5 společnostech s největším podílem na tomto indexu. Zaujmout by mohla i vlastní aktiva kolem 35 miliard korun či téměř 5 400 zaměstnanců.

Jak vidíte, tak má společnost O2 působivou reputaci, historii i hospodářské výsledky. Vyplatí se ale investovat do akcií O2? To se dozvíte níže.

Historie akcií O2

eurotel akcie
eurotel akcie

Z důležitých milníků společnosti jsme již zmínili její založení v roce 1994 (Eurotel). Pokud nebudeme počítat technologické pokroky, zde bychom jich každý rok našli několik, musíme ještě jednou připomenout rok 2006, kdy se Eurotel transformoval na O2.

Z ekonomického hlediska, především z pohledu ceny akcie O2, je velmi důležitý rok 2015. Společnost O2 Czech Republic se rozdělila na dvě samostatné firmy. Nová společnost Česká telekomunikační infrastruktura a.s. získala od O2 Czech Republic především telekomunikační infrastrukturu. Samotná společnost O2 Czech Republic a.s. poskytuje dále telekomunikační služby koncovým zákazníkům a obchoduje se na burze.

Rozdělení společnosti nevzali investoři nejlépe. Je to logické, přijdou o část aktiv, minimálně v likviditě, a tak se cena akcií O2 rapidně propadla.

O2 na valné hromadě 8. prosince 2015 usneslo, že po dobu následujících 5 let může nakupovat své vlastní kmenové akcie. Tím dodává investorům jistotu a minimalizuje “škody” z rozdělení společností. Jakmile cena akcií klesne, podpoří ji nákup ze strany samotného O2.

Na historii se mimo rozdělení společnosti podepsala také světová globální krize roku 2008. Můžeme říci, že od tohoto roku cena akcií O2 dlouhodobě klesá. Zároveň je ale nutné podotknout, že šok z roku 2015 se podařilo vyrovnat a poslední 4 roky se pohybujeme spíše do strany.

O2 rozhodně neřadíme mezi růstové akcie, aspoň ne posledních pár let. Na ceně akcií je ale vidět relativní stabilizace, akcie také mohou diverzifikovat vaše investiční portfolio. Pojďme se nyní podívat na dividendu akcií O2, ke které jsme se ještě nedostali.

Akcie O2 dividendy

Pokud chcete O2 akcie dlouhodobě držet a vydělávat na tom peníze, máme pro vás dobrou zprávu. O2 nabízí pravidelné roční dividendy. Ta se mezi lety 2016 a 2018 pohybovala na 17 Kč na akcii. To je slušných 7 % ceny akcie.

Akcie O2 dividenda
Přehled dividend O2 za poslední roky. Zdroj: O2.cz

Jak úspěšně obchodovat akcie O2?

Zaujaly vás O2 akcie a přemýšlíte, jak je obchodovat? Pokud jste úplný začátečník, můžeme vám doporučit náš seriál technické analýzy, případně i fundamentální analýzy. V těchto rubrikách získáte potřebné informace k pochopení trhu. Následně budete schopni vytvořit obchodní strategii, kterou lze aplikovat i na akcie O2.strategie investování do akcií

Ano, je to práce a nějaké studium, není to zadarmo, ale za ty výsledky to stojí. Pokud neberete obchodování jako loterii, ale jako seriózní věc, je potřeba tomu nějaký čas věnovat. Zároveň to není žádná raketová věda, bohatě si vystačíte se základní technickou analýzou a čtením makro zpráv.

U akcií O2 máte malou výhodu v tom, že jste Češi. Vidíte, zda O2 poptává na trhu práce nové lidi nebo naopak propouští a zda se společnosti daří. Můžete sledovat trh, a i číst výroční zprávy v češtině. I pokud nerozumíte technické analýze, ale sledujete dění na trhu, můžete obchodovat.

Navíc spekulovat na cenu akcie O2 můžete u brokera s plnou podporou češtiny.

Co rozhoduje o ceně akcie?

Každý ekonom vám řekne, že o ceně rozhoduje nabídka a poptávka. Má samozřejmě pravdu, ale my se na to podíváme blíže. V krátkém časovém horizontu, minut, hodin a dní vám bude fungovat technická analýza. Pro delší horizont je naopak vhodnější fundamentální analýza.

Dlouhodobě budou o ceně akcií O2 rozhodovat hospodářské výsledky. V tomto segmentu se vyplatí sledovat i regulaci, domácí a zahraniční konkurenci či samotné výroky majitelů – fondu PPF.

Jednoduše řečeno, pokud O2 propustí polovinu zaměstnanců a ztratí polovinu zákazníků nebude to dobrá zpráva. Naopak růst zaměstnanců společně s růstem na trhu by cenu akcií podpořil.

Jak vidíte, tak k předpovězení předpokládaného pohybu ceny akcií lze použít mnoho indikátorů a některé jsou naprosto primitivní.

Příklad CFD obchodu s O2 akciemi

Obchodování akcií nejčastěji probíhá pomocí znýmách CFD kontraktů. Řekněme, že cena jedné akcie O2 je 200 Kč. My chceme nakoupit 1 000 kusů. Obchod by nás tedy logicky stál 200 000 Kč. Náš broker ale nabízí finanční páku 1:5. Na realizaci obchodu nám tedy postačí 5× méně peněz, konkrétně 40 000 Kč.

Ovšem pozor, na realizaci obchodu vám postačí 40 000 Kč, ale nesete zodpovědnost za obchod o celkové hodnotě 200 000 Kč (1 000 kusů akcií). Pokud cena vzroste o 10 Kč, tak těchto deset korun násobíte tisíci kusy. Pokud cena roste a máte nakoupeno, je to pro vás benefit, ale cena může i klesat.

Finanční páka je dobrý pomocník, ale je třeba s ní počítat, uvědomovat si riziko a nevidět za ni jen snové a snadné zisky.

Poznámka

Tip: Nevíte, co jsou CFD kontrakty? Přečtěte si tento článek a dozvíte se, jak CFD kontrakty fungují a jak s jejich pomocí vydělat peníze.

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích ČEZu ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody jsou prováděny u brokera XTB.

Video: Vzorové nákupy akcií ČEZu u brokera XTB

Začněte obchodovat akcie O2

Základní informace o společnosti O2 víte, stejně tak víte, kde získat informace o technické analýze, případně té fundamentální. Informováni jste o hlavních hybatelích ceny i o dividendách. Pokud stále čtete, zřejmě chcete akcie O2 obchodovat, pojďme si tedy ukázat, jak na to.

Je to snadné. Stačí postupovat následovně:

Otevřete si účet u brokera, který nabízí obchodování O2 akcií. Jednat se může například o ověřeného a důvěryhodného brokera XTB. Zde se můžete podívat na psanou recenzi tohoto brokera, nebo pokud dáváte přednost videu, tak zde naleznete základní představení XTB platformy formou videa.

  • Verifikace a nahrání prostředků. Při registraci nového live účtu budete požádání o nahrání osobních dokumentů (k ověření vaší identity a proti praní špinavých peněz) a transfer vašich finančních prostředků na obchodní účet. Ve chvíli, kdy máte účet ověřen a nahrány prostředky, bude vás čekat další krok.
  • Výběr obchodní strategie. Měli byste vědět podle čeho a kolik budete investovat. Zde by mohl pomoci náš seriál technické analýzy, případně fundamentální analýzy a základy money managementu.
  • Zadání obchodního příkazu. Nyní stačí už jen vybrat si instrument, výši investice a kliknout na nákup. A je to. Snadné, že ano?
  • Pokud byl váš obchod úspěšný, inkasujete zisk.
  • Pro obchodování akcií O2 můžete samozřejmě zvolit i jiného brokera, třeba Fio Broker nebo Patria Finance.

O2 se mi jeví jako vhodná volba pro začínající i zkušené investory. Společnost je zavedená, má dobré jméno a poslední roky (i když tomu cena akcií neodpovídá) se úspěšně pere se všemi nástrahami trhu. Pozitivní je pravidelná dividenda, ta dokáže případně pokrýt i drobnou ztrátu v ročním vývoji.

Akcie O2 nejsou žádným trhačem asfaltu, ale to na začátek vůbec nevadí. Stejně tak mohou posloužit i zkušeným investorům k diverzifikaci portfolia a jistotě, kterou jinde nenajdete. Se správnou obchodní strategií prostě dává O2 smysl.

Pokud byste ohledně obchodování akcií, nebo konkrétně akcií O2 měli nějaké otázky, napište nám dolů do komentářů. Rádi vám poradíme!

Více informací o společnosti O2:

Více informací o akciích O2 (TELEC)

Název společnostiO2
TickerTELEC
Webové stránkyhttps://www.o2.cz/
Založeno1. ledna 1994
SektorTelekomunikační služby
PrůmyslDiverzifikované telekomunikační služby
Dividendy
Vyplácí dividendy?
Příjmy
Valuace
Rentabilita
Výkonnost
Názor analytiků
Rozdělení
Ohodnoťte akcie firmy O2
5
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Diskuze (9 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Marie

Dobrý den,
ráda si pořídila akcie O2.
Daním ještě dividendy z těchto akcií, nebo jsou již zdaněné?
Děkuji

Redakce Finex

Dobrý den, Marie. Dividendy jsou standardně připisovány již po zdanění srážkovou daní.

stehlík

Dobrý den. Jak je to s dividendou O2 v roce 2021_? Kdy je ex -date, den výplaty dividendy a jeká výše dividendy ? Děkuji.

Redakce Finex

Dobrý den, pro výplatu dividendy za rok 2020 (vypláceno v roce 2021) je dle našich informací ex-date stanoven na 18. 6. 2021 pro akcie na BCPP a 22. 6. 2021 pro akcie na RMS. Býplata by měla proběhnout 21. 7. 2021. Hrubá výše dividendy na akcii by měla být 21 Kč.

Antonín Pipek

Vlastním akcie O2 Czech Republic a.s. a po přestěhování se mě nedaří nahlásit změnu adresy v evidenci akcionářů spol. O2.
Můžete mě v této věci nějak poradit. Dividendy z akcií pravidelně dostávám.

Redakce Finex

Dobrý den, Antoníne. O2 dividendu vyplácí skrze pobočkovou síť České spořitelny, proto bych se osobně obrátil na ně a tam bych zažádal o změnu adresy.

Stepan

Dobrý den,
Vyplácí se dividenda automaticky nebo je třeba žádat o její výplatu? Případně kdy a jak?

Dekuji

Redakce Finex

Dobrý den, Štěpáne. Vše záleží na tom, jakého brokera pro obchodování akcií využíváte, ale obecně by měla být dividenda vyplácena automaticky na Váš obchodní účet.

Kate

Moje maminka má akcie O2, komerční banky a několika dalších firem už snad 10 let a pořád jen dostává dividendy, je to fajn a sama bych si některé chtěla koupit

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Další Akcie, které by vás mohly zajímat