Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Akcie » Avast Plc

Akcie Avast – Detail, cena, graf, dividendy

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf akcií Avast

Cena akcií Avast
CZK
USD
EUR

Informace o společnosti Avast

Akcie společnosti Avast jsou poměrně novým burzovním titulem. Na trzích se objevily teprve v roce 2018 a od té doby se velice slušně zhodnotily. Kdo rád investuje do akcií českých firem, které jsou navíc ve svém oboru uznávanou světovou špičkou, neměly by akcie Avast v jeho portfoliu chybět.

I přes vstup na burzu v polovině roku 2018 se jednalo o 11. nejobchodovanější emisi na pražské burze cenných papírů (PSE).

Znalost základních informací o každé firmě je velice důležitá. Pochopení toho, co firma dělá, v jakém oboru operuje (má tento obor budoucnost?) a jak se firmě daří, má samozřejmě vliv na samotné investování do akcií Avastu.

Jsou akcie Avastu sázkou na budoucnost a jak je obchodovat? Jaké informace sledovat jako akcionář této IT firmy?

To vše a mnohem více vám prozradí následující odstavce.

Obsah článku o akciích Avastu

1.Co vědět o společnosti Avast?2.Jak se vyvíjí akcie Avastu?3.Jak obchodovat akcie Avastu?4.Příklad obchodu s akciemi Avast5.Co by měl investor sledovat?6.Dividendy akcií Avastu7.Proč investovat do akcií Avastu?8.Diskuze o akciích Avast (komentáře)

Co vědět o společnosti Avast?

avast logoAvast je úspěšná česká firma pohybující se v oboru internetového zabezpečení, která je známá hlavně svými produkty Avast a AVG. Co se týče trhu, tak se jedná o jednoho z největších poskytovatelů zabezpečení proti kybernetickým zločinům na světě.

Její počátky sahají až do roku 1988, kdy dvojice výzkumníků – Eduard Kučera a Pavel Baudiš – po práci vyvíjela software proti virovým útokům.

Po revoluci svůj projekt proměnili v byznys a v současnosti oba patří mezi 10 nejbohatších Čechů. Avast je dnes globálním lídrem ve svém oboru s více než 435 miliony zákazníků po celém světě. Měsíčně Avast ochrání přes více než 1,5 miliardy útoků.

Spíše než českou firmou je lépe nazývat Avast firmou s českými kořeny. Celá skupina Avast má totiž sídlo v Londýně a dceřiné společnosti a pobočky po celém světě. Zakladatelé Eduard Kučera a Pavel Baudiš ve skupině v současnosti drží dohromady 37,5% podíl. Po odchodu významného akcionáře Sybil Holdings v září 2019 je už přes 50 % akcí volně obchodovatelných.

Jak již bylo řečeno, na akciových trzích je Avast nováčkem, IPO provedl v květnu 2018 – vstoupil na burzu cenných papírů v Praze (PSE) a na burzu v Londýně (LSE). I přes poměrně rozpačitý začátek se akcie Avastu za první rok v Praze zhodnotily zhruba o třetinu, v Londýně asi o čtvrtinu. Tržní kapitalizace podle PSE dosahuje (v září 2019) 105 miliard Kč.

Hlavním trhem pro Avast je LSE. Na burzu v Londýně tehdy vstupoval jako vůbec největší technologická firma s oceněním v přepočtu téměř 70 miliard korun. Společnost Avast je součástí indexu londýnské akciové burzy – FTSE 100, kam patří 100 firem s největší tržní kapitalizací na burze.

Akciový index FTSE 100 se považuje za indikátor síly britské ekonomiky a také je to nejrozšířenější ukazatel vývoje londýnského akciového trhu.

Jak se vyvíjí akcie Avastu?

Jak je z obou výše umístěných grafů patrné, od vstupu na burzy akcie Avastu rostou. V roce 2018, který byl pro pražskou burzu jeden z nejhorších za mnoho let, byly akcie Avastu jasným vítězem (což ale není férové srovnání, neboť na burzu vstoupily v průběhu roku).

V polovině roku 2019 pak Avast zaznamenal výrazný růst ceny akcií, který způsobily nad očekávání dobré výsledky firmy v prvním pololetí tohoto roku.

Mírný pokles ceny v září 2019 byl způsoben již zmíněným odchodem významného akcionáře Sybil Holdings, který prodal svůj více než 12% podíl. V dlouhém období ale tento obchod může cenám akcií Avastu pomoci růst, jelikož se zvýšil podíl free floatu – volně obchodovatelných akcií.

Jaký bude další vývoj cen akcií Avastu podle vás? 

Jak obchodovat akcie Avastu?

Akcie jsou to rozhodně lákavé a se zajímavým výhledem do budoucnosti. Možná i vás tyto akcie zaujaly, a tak by vás mohlo zajímat, kde Avast akcie koupit.

Akcie firmy je možné koupit/obchodovat například u brokera XTB. Jedná se o cenné papíry z londýnské burzy. Obchodování na platformě XTB je jednoduché a v češtině, registrace online je rychlá. Minimální výše transakce je u akcií Avastu stanovena na 15 liber (asi 430 korun), komisní poplatek z obchodu činí 0,12 %, minimálně 4,99 eura. Obchodovat akcie Avastu je možné od 9:00 do 17:30.

Broker XTB nabízí u Avastu pouze obchodování se skutečnými akciemi, nikoli s CFD kontrakty, u nichž by bylo možné využít výhodu finanční páky. Bohužel nám momentálně není znám žádný broker, který by CFD Avastu nabízel. S kontrakty CFD je možné obchodovat alespoň u jiných českých akcií, jako jsou ČEZ nebo Moneta.

Pokud vás akcie Avast opravdu zaujaly, můžete jejich obchodování vyzkoušet na XTB demo účtu, který broker poskytuje zdarma. Na demo účtu probíhá obchodování s virtuálními penězi a bez rizika.

xtb demo účet

Příklad obchodu s akciemi Avast

Pro lepší pochopení, jak takový obchod probíhá, jsme pro vás připravili tento simulační příklad.

Příklad: Rozhodnete se, že si u XTB koupíte 50 akcií AVST. Jedna akcie v ten moment stojí 100 Kč. Za tento obchod tedy zaplatíte 5 000 Kč.
– V případě, že se cena vyšplhá na, dejme tomu, 120 Kč a vy akcie prodáte, vydělali jste 1 000 Kč (20 %)
– Naopak pokud by cena spadla na 90 Kč, prodělali byste 500 Kč (-10 %). Koupené akcie však nemusíte ihned prodávat a můžete vyčkávat, až bude cena pro prodej příznivější a omezit tak trochu ztrátu.

Na tomto příkladu je krásně vidět nevýhoda neobchodování jako CFD. Nemůžete totiž využít finanční páky, které brokeři nabízí pro většinu ostatních akcií. V případě využití páky byste totiž s 5 000 Kč mohli koupit akcií až 250. Potenciální zisky (ale i ztráty) by tak s identickým kapitálem byly až 5x vyšší.

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích ČEZu ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody jsou prováděny u brokera XTB.

Video: Vzorové nákupy akcií ČEZu u brokera XTB

Co by měl investor sledovat?

Každému potenciálnímu akcionáři Avastu se určitě vyplatí pozorovat řadu věcí, které dokáží ovlivňovat cenu akcií. Především, jednou za půl roku společnost zveřejňuje hospodářské výsledky. Jak již bylo zmíněno výše, dobré výsledky z prvního pololetí 2019 způsobily výrazný růst cen akcií. Velmi dobré výsledky měla společnost také v roce 2018 (za celý rok), ale ceny akcií po jejich vyhlášení spadly, poněvadž reagovaly na změnu na pozici CEO.

Mezi další faktory, které ovlivňují cenu akcií patří: personální obměny, kauzy a skandály, akvizice a prodeje firmy, výplaty dividend – to vše na cenu akcií může mít větší či menší vliv. Vedle toho je určitě dobré sledovat makroekonomické zpravodajství a zejména novinky ve světě IT a virů.

K obchodování je zapotřebí znát alespoň fundamentální analýzu a alespoň základy technické analýzy. Je rovněž důležité si rozmyslet, zda budete obchodovat denně nebo dlouhodobě. Od toho se také odvíjí obchodní strategie. Jaké jsou typy investičních strategií u akcií si můžete přečíst zde.

Dividendy akcií Avastu

Pro svoji krátkou burzovní historii Avast pochopitelně nepatří mezi tvrdé dividendové tituly. Dividenda za rok 2018 dosáhla výše 0,086 dolaru za akcii, při tehdejší ceně akcie představovala hrubý výnos 2,1 %. Odpovídala jen poměrné části roku (od vstupu na burzu), v dalších letech lze tedy očekávat vyšší odměny pro akcionáře.

Zajímavostí je, že Avast vyplácí dividendu ve dvou částech. Předběžná dividenda, která odpovídá asi třetině dividendy za celý rok, je vyplácena již ve třetím ve kvartálu daného roku. V září 2019 dosáhla 0,044 dolaru na akcii.

Proč investovat do akcií Avastu?

Pojďme si ještě na závěr článku připomenout, proč se vlastně o akcie Avastu zajímat a případně, proč do nich investovat.

  • Jde o celosvětově úspěšnou firmu v oblasti IT
  • Jedná se o jednu z největších firem v oblasti kybernetického zabezpečení
  • Stále vyvíjejí nové technologie a posouvají své produkty, zkrátka chtějí být nejlepší
  • Jde o ekonomicky zdravou firmu – vstup na burzu zvládla bez problémů, zadlužení se snižuje a tržby vytrvale rostou
  • Potenciál k růstu existuje – požadavky na internetové zabezpečení a ochranu soukromí se zvyšují
XTB logo

XTB

★ 98 %

U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Pokud se o obchodování akcií zajímáte krátce, tak si myslíme, že společnost Avast je skvělým odrazovým můstkem pro začátek. Pokud zvolíte správnou strategii a půjdete na celou věc s rozvahou, obchodování bude určitě zajímavé.

Pokud byste o obchodování akcií, nebo konkrétně akcií Avastu měli nějaké otázky, napište nám dolů do komentářů. Rádi vám poradíme! 

Další zdroje informací:


JménoAvast Plc
TickerAVST
Webové stránkyhttps://investors.avast.com/
Založeno1. dubna 1988
Vyplácí dividendy?

Cena akcie Avast Plc za poslední 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
01. 12. 2020 £5 AVST
30. 11. 2020 £5,09 AVST
27. 11. 2020 £4,98 AVST
26. 11. 2020 £5 AVST
25. 11. 2020 £4,89 AVST
24. 11. 2020 £4,8 AVST
23. 11. 2020 £4,73 AVST
20. 11. 2020 £4,72 AVST
19. 11. 2020 £4,61 AVST
18. 11. 2020 £4,57 AVST
17. 11. 2020 £4,45 AVST

Ohodnoťte akcie této firmy


Diskuze k tomuto článku: 5 komentářů
lakoš

Dobrý den,
a mám-li akcie avastu, jak získám ty dividendy?

Magazín Finex

Dobrý den, dividendy by měly být připsány automaticky na Váš účet vždy v den výplaty nebo pár dní poté. Záleží, kde akcie držíte.

Jaroslav Šimák

Vážení.koupil jsem si vaše služby za 299,00 Kč.Vzhledem k tomu,že jsem
s vaším jednáním nebyl spokojen ukončil jsemvaši činnost v koši.
Žádám o vrácení vrácení proplacené částky 299,00 Kč.

Magazín Finex

Dobrý den, Jaroslave. Jaké služby máte namysli? My jako Finex.cz jsme pouze internetový magazín a momentálně žádné služby za 299 Kč neprodáváme ani nenabízíme. Pokud máte výhrady ke službám Avast, obraťte se na jejich zákaznickou podporu. Děkujeme za pochopení.

Kavka

Možná bych aktualizoval o poslední událost , podezreni z úniku dát klientů. Poučné pro investory , co se taky může přihodit.

Další Akcie, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 96 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
LYNX Broker logo
LYNX Broker★ 92 %
Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo