Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Akcie » Avast

Akcie Avast (AVST) - Aktuální cena, graf, dividendy, kde koupit

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf akcií Avast

Cena akcií Avast (AVST)
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
GBP
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Novinky o akciích Avast

Informace o společnosti Avast

Akcie společnosti Avast jsou poměrně novým burzovním titulem. Na burze se objevily teprve v roce 2018 a od té doby velice pěkně zhodnotily (z původní ceny okolo 60 Kč). Kdo rád investuje do akcií českých firem, které jsou navíc ve svém oboru uznávanou světovou špičkou, neměly by akcie Avast v jeho portfoliu chybět.

Znalost základních informací o každé firmě je velice důležitá. Pochopení toho, co firma dělá, v jakém oboru operuje (má tento obor budoucnost?) a jak se firmě daří, má samozřejmě vliv na samotné investování do akcií Avastu.

Jsou akcie Avastu sázkou na jistotu a jak je obchodovat? Jaké informace sledovat jako akcionář této IT firmy?

To vše a mnohem více vám prozradí následující odstavce.

Obsah článku o akciích Avastu

1.Co vědět o společnosti Avast?2.Dividendy akcií Avastu3.Jak se vyvíjí akcie Avastu?4.Co by měl investor sledovat, než nakoupí akcie Avast?5.Jak investovat do akcií Avastu?První možnost: nákup akcií AvastDruhá možnost: aktivní obchodování akcií Avast6.Proč investovat do akcií Avastu?7.Diskuze o akciích Avast (komentáře)

Co vědět o společnosti Avast?

avast logoAvast je úspěšná česká firma pohybující se v oboru internetového zabezpečení, která je známá hlavně svými produkty Avast a AVG. Co se týče trhu, tak se jedná o jednoho z největších poskytovatelů zabezpečení proti kybernetickým zločinům na světě.

Její počátky sahají až do roku 1988, kdy dvojice výzkumníků – Eduard Kučera a Pavel Baudiš – po práci vyvíjela software proti virovým útokům.

Po revoluci svůj projekt proměnili v byznys a v současnosti oba patří mezi 10 nejbohatších Čechů. Avast je dnes globálním lídrem ve svém oboru s více než 435 miliony zákazníků po celém světě. Měsíčně Avast ochrání přes více než 1,5 miliardy útoků.

Spíše než českou firmou je lépe nazývat Avast firmou s českými kořeny. Celá skupina Avast má totiž sídlo v Londýně a její dceřiné společnosti a pobočky se nachází po celém světě.

Zakladatelé Eduard Kučera a Pavel Baudiš ve skupině v současnosti drží dohromady 37,5% podíl. Po odchodu významného akcionáře Sybil Holdings v září 2019 je už přes 50 % akcí volně obchodovatelných.

Jak již bylo řečeno, na akciových trzích je Avast nováčkem, IPO provedl v květnu 2018 – vstoupil na burzu cenných papírů v Praze (PSE) a na burzu v Londýně (LSE). I přes poměrně rozpačitý začátek se akcie Avastu za první rok v Praze zhodnotily zhruba o třetinu, v Londýně asi o čtvrtinu. Tržní kapitalizace podle PSE dosahuje (konec roku 2020) 143 miliard Kč.

Hlavním trhem pro Avast je LSE. Na burzu v Londýně tehdy vstupoval jako vůbec největší technologická firma s oceněním v přepočtu téměř 70 miliard korun. Společnost Avast je součástí indexu londýnské akciové burzy – FTSE 100, kam patří 100 firem s největší tržní kapitalizací na burze.

Akciový index FTSE 100 se považuje za indikátor síly britské ekonomiky a také je to nejrozšířenější ukazatel vývoje londýnského akciového trhu.

Dividendy akcií Avastu

Pro svoji krátkou burzovní historii Avast pochopitelně nepatří mezi tvrdé dividendové tituly. Dividenda za rok 2018 dosáhla výše 0,086 dolaru za akcii, při tehdejší ceně akcie představovala hrubý výnos 2,1 %. Odpovídala jen poměrné části roku (od vstupu na burzu), v dalších letech lze tedy očekávat vyšší odměny pro akcionáře.

Zajímavostí je, že Avast vyplácí dividendu ve dvou částech. Předběžná dividenda, která odpovídá asi třetině dividendy za celý rok, je vyplácena již ve třetím kvartálu daného roku. V září 2019 dosáhla 0,044 dolaru na akcii, v květnu 2020 pak dalších 0,103 dolaru na akcii.

Jak se vyvíjí akcie Avastu?

Cena akcií Avast na londýnské burze od vydání do konce roku 2020
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
GBP
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Jak je z grafu výše patrné, od vstupu na burzy akcie Avastu rostou. V roce 2018, který byl pro pražskou burzu jeden z nejhorších za mnoho let, byly akcie Avastu jasným vítězem (což ale není férové srovnání, neboť na burzu vstoupily v průběhu roku).

Od poloviny roku 2019 pak Avast zaznamenal výrazný růst ceny akcií, který způsobily nad očekávání dobré výsledky firmy v prvním pololetí tohoto roku.

Tento růst trval až do počátku roku 2020, kdy však cenu smetla pandemie covidu až skoro na cenu IPO z roku 2018. Akcie Avast se ale naštěstí nedaly a následoval velmi rychlý růst zpět nahoru.

Mírný pokles ceny v září 2019 byl způsoben již zmíněným odchodem významného akcionáře Sybil Holdings, který prodal svůj více než 12% podíl. V dlouhém období ale tento obchod může cenám akcií Avastu pomoci růst, jelikož se zvýšil podíl free floatu – volně obchodovatelných akcií.

Jaký bude další vývoj cen akcií Avastu podle vás? Napište nám svůj názor do komentářů pod článkem.

Co by měl investor sledovat, než nakoupí akcie Avast?

Každému potenciálnímu akcionáři Avastu se určitě vyplatí pozorovat řadu věcí, které dokáží ovlivňovat cenu akcií. Především, jednou za půl roku společnost zveřejňuje hospodářské výsledky a koná se valná hromada.

Mezi další faktory, které ovlivňují cenu akcií patří: personální obměny na vedoucích pozicích, kauzy a skandály, akvizice a prodeje firmy, výplaty dividend – to vše na cenu akcií může mít větší či menší vliv. Vedle toho je určitě dobré sledovat makroekonomické zpravodajství a zejména novinky ve světě IT a virů.

K obchodování je zapotřebí znát alespoň fundamentální analýzu a alespoň základy technické analýzy. Je rovněž důležité si rozmyslet, zda budete obchodovat denně (trading) nebo dlouhodobě. Od toho se také odvíjí obchodní strategie. Jaké jsou typy investičních strategií u akcií si můžete přečíst zde.

Jak investovat do akcií Avastu?

Akcie jsou to rozhodně lákavé a se zajímavým výhledem do budoucnosti. Možná i vás tyto akcie zaujaly, a tak by vás mohlo zajímat, kde Avast akcie koupit.

V této kapitole si ukážeme dvě možnosti, jak do akcií investovat. První možností je dlouhodobá investice formou nákupu akcií jako takových a druhou možnost představuje aktivní obchodování s těmito akciemi.

Jaký je mezi tím rozdíl vám nyní ukážeme.

První možnost: nákup akcií Avast

Tento přístup je nejjednodušší, časově nenáročný a pro nezkušené investory mnohdy může být i nejúspěšnější.

V principu se jedná o prostý nákup fyzických akcií dané společnosti, po kterém se kupující stane akcionářem. Akcionář (i když z hlediska investovaných prostředků úplně malinký) je v podstatě jedním z majitelů dané firmy a podílí se tak na zisku této společnosti, který je mu vyplácen formou dividend.

Jak investice formou nákupu akcií funguje?

Zajímá vás, jak taková investice funguje? Co všechno k ní potřebujete a co z toho pro vás plyne? Podívejte se na náš konkrétní příklad níže.

Příklad: Dejme tomu, že cena akcií Avast je 110 Kč za kus. Vy máte na investici připravených rovných 22 000 Kč a můžete si tedy koupit přesně 200 akcií.

V případě, že po určité době cena akcií vzroste o 18 % na 130 Kč, což se může stát v zásadě během několika měsíců, z prodeje vašich 200 akcií byste inkasovali celkem 26 000 Kč.

Hodnotu svého obchodního účtu byste takovým obchodem zvýšili o 4 000 Kč, které si ihned můžete vybrat na svůj bankovní účet.

V případě, že byste akcie drželi o něco déle, například 2 roky (2019-2020), by vám byla 4x vyplacena dividenda. Konkrétně 5/2019, 9/2019, 5/2020 a 9/2020 (více jsme dividendu Avastu vysvětlili v tomto článku výše).

Celkově by to pro vás za dva roky znamenalo další zisk z investice ve výši 200*0,281=56,2 USD, tj. dalších cca 1 300 Kč (před daní).

Kde nakoupit akcie Avast?

Abyste mohli nákup provést, je potřeba mít obchodní účet u jednoho z brokerů. My jsme ty nejlepší brokery otestovali a ty ozkoušené naleznete v tabulce níže:

Favorit redakce
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
  • Dobrá zákaznická podpora v češtině
  • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo

Trading212

★ 91 %

U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Pokud vás akcie Avast opravdu zaujaly, můžete si vyzkoušet jejich nákup na XTB demo účtu, který broker poskytuje zdarma. Na demo účtu probíhá obchodování s virtuálními penězi a bez rizika, ale na skutečných akciích.xtb demo účet

Druhá možnost: aktivní obchodování akcií Avast

Aktivní obchodování má oproti prostému nákupu popsanému výše jednu zásadní výhodu. Je možné využít pákového efektu, čímž se potenciální zhodnocení investice může zvětšit a zrychlit.

Takové obchodování "s pákou" v zásadě znamená, že můžete nakoupit více akcií, než na kolik máte momentálně dostupné prostředky.

Tuto možnost však broker XTB v případě akcií Avast nenabízí.

Broker XTB nabízí v případě akcií Avastu pouze obchodování se skutečnými akciemi, nikoli s CFD kontrakty, u nichž by bylo možné využít výhodu finanční páky. Bohužel nám momentálně není znám žádný broker, který by CFD Avastu nabízel. S kontrakty CFD je možné obchodovat alespoň u jiných českých akcií, jako jsou ČEZ nebo Moneta.

To lze považovat za nevýhodu akcií Avast. V případě využití páky byste totiž s 5 000 Kč mohli koupit akcie až za 25 000 Kč. Potenciální zisky (ale také ztráty) by tak s identickým kapitálem byly až 5x vyšší.

Video: Vzorový nákup akcií ČEZ u brokera XTB

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích ČEZ ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody jsou prováděny u brokera XTB.

Proč investovat do akcií Avastu?

Pojďme si ještě na závěr článku připomenout, proč se vlastně o akcie Avastu zajímat a případně, proč do nich investovat:

  • Jde o celosvětově úspěšnou firmu v oblasti IT
  • Jedná se o jednu z největších firem v oblasti kybernetického zabezpečení
  • Stále vyvíjejí nové technologie a posouvají své produkty, zkrátka chtějí být nejlepší
  • Jde o ekonomicky zdravou firmu – vstup na burzu zvládla bez problémů, zadlužení se snižuje a tržby vytrvale rostou
  • Potenciál k růstu existuje – požadavky na internetové zabezpečení a ochranu soukromí se zvyšují
XTB logo

XTB

★ 93 %

U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Pokud se o obchodování akcií zajímáte krátce, tak si myslíme, že společnost Avast může být skvělým odrazovým můstkem pro začátek. Pokud zvolíte správnou strategii a půjdete na celou věc s rozvahou, obchodování bude určitě zajímavé.

Pokud byste o obchodování akcií, nebo konkrétně akcií Avastu, měli nějaké otázky, napište nám dolů do komentářů. Rádi vám poradíme!

Další zdroje informací:


Více informací o akciích Avast (AVST)

JménoAvast
TickerAVST
Webové stránkyhttps://investors.avast.com/
Založeno1. dubna 1988
SektorInformační technologie
PrůmyslSoftware
Vyplácí dividendy?

Vývoj ceny akcie Avast za posl. 2 týdny

Datum Hodnota Ticker
03. 06. 2023 Načítání... AVST
02. 06. 2023 Načítání... AVST
01. 06. 2023 Načítání... AVST
31. 05. 2023 Načítání... AVST
30. 05. 2023 Načítání... AVST
29. 05. 2023 Načítání... AVST
28. 05. 2023 Načítání... AVST
27. 05. 2023 Načítání... AVST
26. 05. 2023 Načítání... AVST
25. 05. 2023 Načítání... AVST
24. 05. 2023 Načítání... AVST
23. 05. 2023 Načítání... AVST
22. 05. 2023 Načítání... AVST
21. 05. 2023 Načítání... AVST

Ohodnoťte akcie firmy Avast


Diskuze k článku 7
karel klesnil

je vidě t ja jsou naše ůřady mimo realitu když je možnot vydělat načeské Fi.sídlí v londýné vydělat prachy takto stopnou

kare klesnil

jak sesloučenim české fi.avast s americkou konglomerací schálil to český antimolopční ůřad pa logicky půjdou akcie avastu nahoru

lakoš

Dobrý den,
a mám-li akcie avastu, jak získám ty dividendy?

Portál Finex.cz
Odpověď na lakoš

Dobrý den, dividendy by měly být připsány automaticky na Váš účet vždy v den výplaty nebo pár dní poté. Záleží, kde akcie držíte.

Jaroslav Šimák

Vážení.koupil jsem si vaše služby za 299,00 Kč.Vzhledem k tomu,že jsem
s vaším jednáním nebyl spokojen ukončil jsemvaši činnost v koši.
Žádám o vrácení vrácení proplacené částky 299,00 Kč.

Portál Finex.cz
Odpověď na Jaroslav Šimák

Dobrý den, Jaroslave. Jaké služby máte namysli? My jako Finex.cz jsme pouze internetový magazín a momentálně žádné služby za 299 Kč neprodáváme ani nenabízíme. Pokud máte výhrady ke službám Avast, obraťte se na jejich zákaznickou podporu. Děkujeme za pochopení.

Kavka

Možná bych aktualizoval o poslední událost , podezreni z úniku dát klientů. Poučné pro investory , co se taky může přihodit.

Připojte se k diskuzi

Další Akcie, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo