Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
alibaba
BABA
Akcie Alibaba (BABA) – Aktuální cena, graf, kde koupit
Váš kapitál může být ohrožen*
Graf BABA

$71,29 (1 698 Kč)

-0,52 % za 7 dní

alibaba

Akcie Alibaba (BABA) – Aktuální cena, graf, kde koupit

Cena akcií Alibaba
Graf BABA

$71,29 (1 698 Kč)

-0,52 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf akcií Alibaba

Logo Alibaba
Alibaba/BABA
Načítání
Načítání
Kupte si akcie Alibaba Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Aktuální data pro společnost Alibaba

Tržní kapitalizace $178 mld. EBITDA $181,7 mld.
Příští dividenda - P/B (Cena k účetní hodnotě) 1,24
Roční dividenda na akcii $6,87 P/E (Cena k zisku) 13,33
Dividendový výnos 1,4 % Návratnost aktiv 4,43 %
Příjmy společnosti $927,5 mld. Návratnost vlastního kapitálu 8,21 %
Příjmy na akcii $363,6 Provozní marže 11,91 %
Účetní hodnota na akcii $404,2 Zisková marže 10,81 %
Hodnota podniku $116 mld. Cílová cena Wall Street $106,3

Informace o Alibaba Group

Alibaba je čínská akciová společnost podnikající v oboru internetového obchodování, maloobchodu a IT.

Firma poskytuje pro zákazníky síť zprostředkující obchod mezi spotřebiteli navzájem, mezi podnikateli navzájem, a rovněž mezi podniketelem a spotřebitelem. Společnost tak v podstatě napodobuje a kombinuje obchodní model amerického Amazonu a eBaye.

Jedná se o aktuálně nejhodnotnější čínskou akciovou společnost. Spolu s firmami Baidu a Tencent se Alibaba řadí mezi velkou trojku čínských internetových velkopodniků, jejichž prostřednictvím se čínský trh osamostatňuje od závislosti na zboží a službách produkovaných na Západě.

Obsah recenze akcií Alibaba

Historie společnosti

Jack Ma (Ma Yun), zakladatel Alibaby
Jack Ma (Ma Yun), zakladatel Alibaby

Jack Ma založil Alibabu 4. dubna 1999 ve východočínském Chang-čou, kde vedení firmy sídlí dodnes. Název pochází z arabských Pohádek tisíce a jedné noci, konkrétně ze jména hlavní postavy Alibaby, který obral 40 loupežníků a pomohl své vesnici.

Pro takový název se Jack Ma rozhodl z důvodu celosvětové známosti tohoto příběhu.

Pro úspěch tohoto byznysu bylo důležité prvotní zafincování projektu ze strany americké Goldman Sachs a japonské SoftBank. Z počátku se firma specializovala pouze na mezipodnikový e-commerce, až později vedení vybudovalo infrastrukturu i pro běžné spotřebitele.

Alibaba se poprvé dostala do černých čísel v roce 2002 a od té doby stále profituje. Dominance této společnosti na čínském trhu se prokázala mimo jiné tím, že donutila eBay stáhnout se z Číny pro slabé tržby.

V roce 2014 se společnost proslavila nejúspěšnějším IPO v historii – Alibabu při vstupu na burzu zájem nakupujících akcionářů ocenil na 25 mld dolarů. Teprve v roce 2019 tento rekord překonala Saudi Aramco.

Svým významem firma dalece přesáhla čínské prostředí a postupem času se stala jednou z největších společností na světě. Jedním z dokladů je množství online prodejů a zisků, které od roku 2015 převýšilo ty od Amazonu a eBaye dohromady.

Výhodou Alibaby je přirozeně obrovský miliardový čínský trh.

Co se týče posledního vývoje, Jack Ma v září 2018 ohlásil rezignaci z pozice ředitele společnosti z osobních důvodů. K odchodu však došlo až o rok později. Ma si ponechal přibližně 7procentní vlastnický podíl a neoficiální vliv na dění uvnitř firmy. Daniel Zhang nahradil Maa v čele Alibaby.

Čínský podnik je proslulý výbornou finanční kondicí. Od vstupu na burzu v roce 2014 společnost téměř zčtyřnásobila svůj výdělek přepočítaný na jeden akciový podíl (earnings per share) – z 1,6 dolarů v 2014 až na 5,6 dolarů v 2019.

Od poloviny roku 2018 až do začátku roku 2020 stojí Alibaba na prvním místě v žebříčku nejhodnotnějších čínských akciovek, přičemž po celý rok 2019 se pohybovala na 7. místě celosvětově. Data o tržní kapitalizaci světových značek můžete nalézt zde.

Struktura společnosti

Akciová společnost Alibaba Group se skládá z několika dceřinných společností.

 • Alibaba.com – největší online B2B (business to business) obchodní platforma na světě
 • AliExpress.com – online B2C (business to customer) obchodní platforma
 • Taobao.com – online C2C (customer to customer) aukční platforma
 • Tmall.com – online B2C (business to customer) platforma
 • Alipay – online platební systém
 • Alibaba Cloud – cloud computing a data management
 • Fliggy – online B2C platforma cestovních agentur
 • a další…

Akcie Alibaby

Jak lze z týdenního grafu níže vyčíst, akcie Alibaby se začátkem roku 2020 nacházejí na historickém maximu necelých 222 dolarů.

Neuvěřitelný nárůst podíly čínské firmy zaznamenaly v průběhu let 2016 až 2018, kdy se cena ze 60 USD vyšplhala až na 210 USD. Obdobně úspěšný vzestup akcie právě zažívají od poloviny roku 2019 do ledna 2020.

Akcie Alibaby od 2014 do 2020, tydenni graf
Akcie Alibaby od 2014 do 2020, týdenní graf (Zdroj: eToro.com)

Při vstupu na burzu v létě 2014 akcie stály 92,7 USD. Za dosavadních 5 a půl let veřejného obchodování tedy vzrostly tyto akcie o téměř 140 %. Alibaba svým výkonem dlouhodobě převyšuje výkon akciových indexů jako NASDAQ-100 nebo S&P 500.

Poznámka

TIP: Pokud se chcete dozvědět více o tom, co vlastně akcie jsou, přečtěte si náš podrobný článek na téma akcie.

Kdo by měl zvážit zakoupení akcií Alibaby?

 1. Ti investoři, kteří investují do cenných papírů technologických firem, by vzhledem k výkonu a stabilitě Alibaby měli mít tuto firmu v hledáčku.
 2. I investoři věřící v další vzestup čínské střední třídy a dobře znají reálie východní Asie by se na akcie Alibaba Group měli dívat se zájmem.
 3. V neposlední řadě i day-tradeři. Akcie Alibaby sice nejsou tak volatilní, jako některé americké technologické společnosti, přesto je dnes denní zobchodovaný objem akcií tak vysoký, a i nervózní reakce trhu na jakékoliv napětí mezi Čínou a Spojenými státy tak vysoké, že intradenním traderům poskytují tyto akcie dobré příležitosti ke krátkodobým spekulacím.

Tím se dostáváme k dalšímu bodu..

Jaké faktory u akcií Alibaby sledovat?

Jako ostatně u všech veřejně obchodovaných společností, i zde se vyplatí vnímat čtvrtletní zprávy o příjmech a výdajích firmy. Alibaba vykazuje čistý zisk každé čtvrtletí, takže pro případné spekulace je nutné se předem seznámit s odhadem trhu o zisku firmy a poté podle skutečné míry zisku rychle otevřít buď krátkou, nebo dlouhou pozici přes svého brokera.

Za druhé, pochopitelně jakékoliv zprávy o čínské ekonomice a nový vývoj v americko-čínských vztazích výrazně ovlivňuje cenu akcií Alibaby.

Alibaba a dividendy

Alibaba doposud ani jednou nevyplatila svým akcionářům dividendy. Vedení firmy si pevně stojí za svým postojem všechny zisky re-financovat do nových produktů.

Poznámka

TIP: Nevíte, co přesně dividendy vlastně znamenají? Přečtěte si náš článek o dividendách.

Jedná se o relativně neobvyklou politku, jelikož typicky technologické firmy v černých číslech zpravidla dividendu vyplácí (např. Microsoft). Naopak technologické firmy končící pravidelně v červených číslech pochopitelně ani žádnou dividendu nerozdělují (např. Tesla či Uber).

Vzhledem k dlouhodobému pozitivnímu cash-flow Alibaby lze předpokládat, že v dlouhodobé perspektivě začne i ona dividendy vyplácet. Ovšem nic nenasvědčuje tomu, že se tak stane v období rapidní expanze, v němž se firma momentálně nachází. Více nejen o dividendách, ale celkově o současné pozici Alibaby na trhu se dozvíte například v tomto článku.

Jak obchodovat akcie prostřednictvím CFD?

Pro obyčejného smrtelníka je těžko představitelné si prostě koupit balík akcií korporace jako Alibaba. Naštěstí tu máme alternativní formy obchodování jako např. CFD (contract for difference). Díky CFD instrumentům smíme mimo jiné akcie i prodávat, zkrátka spekulovat na pokles ceny. Jsou pro nás také mnohem přístupnější.

Poznámka

TIP: Přečtěte si více o výhodách a nevýhodách CFD obchodování zde.

Jelikož cena akcií Alibaby vystoupala na své dosavadní maximum v zimě 2019-2020, dává nám z dlouhodobého hlediska smysl tyto cenné papíry prodávat. Můžeme si např. založit účet u brokera XTB, což je český broker nabízející širokou škálu akcií k tradingu.

Jako příklad řekněme, že se rozhodneme prodat 5 akcií Alibaby za celkovou cenu 1100 dolarů (cena jedné akcie bude aktuálních 220 USD). Čili alespoň 1100 dolary by měl disponovat náš účet u XTB.

To ovšem platí pouze, pokud bychom chtěli obchodovat bez páky.

Obvykle akcie obchodujeme s pákou 1:5, což znamená, že nám k provedení obchodu (krátké pozice 5 akcií Alibaby) stačí pětkrát menší částka než 1100 dolarů, tedy konkrétně jenom 220 dolarů.

To je výhoda CFD tradingu – lze otevřít více pozic za méně peněz a diverzifikovat naše riziko.

Zpátky k našemu hypotetickému obchodu, co by se stalo, kdybychom se za 1 měsíc vrátili k našemu účtu a zjistili, že cena jedné akcie mírně klesla o 20 dolarů na hodnotu rovných 200 dolarů za akcii?

Naše pozice by se i tak ocitla ve velmi pěkném zisku 100 dolarů. Jak to? Pokles jedné akcie o 20 dolarů a my jsme prodávali 5 akciových podílů. Tedy 20*5, rovná se 100 USD. V ten moment bychom náš obchod s klidem ukončili.

Jde však jen o modelový příklad. Proto je vhodné zde varovat všechny začátečníky, že tento i jiné způsoby obchodování skrze finanční deriváty jsou navzdory mnoha výhodám zároveň vysoce rizikové, a proto buďte opatrní a raději začněte testovat svůj obchodní systém nejprve na demo-účtu.

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích Apple ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Video vám také ukáže, že je opravdu jednoduché akcie koupit. Obchody jsou prováděny u brokera RoboMarkets.

Video: Vzorové nákupy akcií Apple u Robomarkets

Zaujaly vás akcie a láká vás je obchodovat? Vyzkoušejte si to bezplatně u prověřených brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
 • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
 • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
 • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Více informací o akciích Alibaba (BABA)

Základní informace
Název společnostiAlibaba
TickerBABA
Základní informace o společnosti
Webové stránkyhttps://www.alibaba.com/
Adresa sídla společnosti969 West Wen Yi Road, Hangzhou, China, 311121
Založeno4. dubna 1999
Datum IPO19. 9. 2014
SektorSpotřební zboží/služby - zbytné
PrůmyslInternetový a maloobchodní přímý prodej
Zaměstnanci219 260
Vedení společnostiExecutive Chairman: Mr. Joseph C. Tsai
Dividendy
Vyplácí dividendy?
Příští dividenda-
Datum výplaty dividendy18. 1. 2024
Datum ex dividenda20. 12. 2023
Roční dividenda na akcii$6,87
Dividendový výnos1,4 %
Výplatní poměr2,16 %
Příjmy
Příjmy společnosti$927 493 980 160
Příjmy na akcii$363,6
Růst příjmů čtvrtletně R/R5,1 %
Valuace
Tržní kapitalizace$177 975 492 608
Hodnota podniku$116 013 702 124
P/B (Cena k účetní hodnotě)1,24
P/E (Cena k zisku)13,33
Očekávané P/E7,84
Účetní hodnota na akcii$404,2
Cílová cena Wall Street$106,3
Hodnota podniku k příjmům0,13
Hodnota podniku k EBITDA0,83
Cena k příjmům0,19
Rentabilita
EBITDA$181 685 993 472
Provozní marže11,91 %
Zisková marže10,81 %
Hrubý zisk$314 357 000 000
Zisk na akcii (EPS)$5,35
Zředěný zisk na akcii (EPS)$5,35
Očekávaný EPS (tento rok)$8,65
Očekávaný EPS (příští rok)$8,49
Očekávaný EPS (tento kvartál)$2,69
Očekávaný EPS (příští kvartál)$1,73
Růst zisků čtvrtletně R/R-68 %
Výkonnost
Návratnost aktiv4,43 %
Návratnost vlastního kapitálu8,21 %
Názor analytiků
Cílová cena$139,2
Silně kupovat28
Kupovat7
Držet9
Prodat-
Silně prodávat-
Rozdělení
Faktor posledního rozdělení -
Datum posledního rozdělení-
Ohodnoťte akcie firmy Alibaba
8
2

Autor

Tradingu CFD se věnuji aktivně od léta 2018. Hlavní zaměření: Forex a akcie, daytrading i dlouhodobé investování. Vždycky mě nejvíce zajímá, jak věci fungují. Proto studium technické a fundamentální analýzy patří mezi mé hlavní koníčky.

Baví mě podchytit jádro problému a informaci srozumitelně předat dál, ať už v psané nebo v mluvené formě. Už od mala rád píšu a svými články na Finexu mám v plánu podílet se na vybudování top ekonomického portálu v Česku.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Další Akcie, které by vás mohly zajímat