Akcie Alibaba klesly o 12,7 % navzdory pozitivním prognózám
Akcie společnosti Alibaba tento měsíc klesly o 12,7 % navzdory pozitivním prognózám zisku a příjmů, což je v kontrastu s růstem širšího trhu; společnost zůstává podhodnocená, ale má Zacks Rank #3 (Hold).
Alibaba spojuje jednotky e-commerce, aby se vypořádala s konkurencí
Alibaba spojuje své domácí a mezinárodní e-commerce podniky do jedné jednotky, aby se vypořádala s konkurencí, zatímco její nástroje umělé inteligence podporují růst v maloobchodním i cloudovém segmentu.
Akcie Alibaba mohou vzrůst o 150 % díky pokroku v oblasti AI
Akcie společnosti Alibaba, které se v současné době pohybují na úrovni 80 USD, mají potenciál a jejich reálná hodnota se odhaduje na 217 USD díky silnému růstu tržeb ve 2. čtvrtletí a pokroku v oblasti umělé inteligence, což naznačuje 150% nárůst.
Laffont snižuje podíl ve společnosti Nvidia a zvyšuje podíl v Alibabě o 895 %
Philippe Laffont ze společnosti Coatue Management snížil podíl ve společnosti Nvidia o 80 % kvůli obavám z konkurence a zvýšil podíl ve společnosti Alibaba o 895 % díky jejím silným finančním výsledkům a atraktivnímu ocenění.
Alibaba usiluje o 5 miliard dolarů v největší dluhopisové transakci v Asii
Alibaba Group hodlá získat 5 miliard dolarů prostřednictvím dolarových a offshore jüanských dluhopisů, což představuje největší letošní obchod s podnikovými dluhopisy v Asii na splácení dluhu a zpětný odkup akcií.
Aktuální kvartál končí 30. 12. 2024
a očekává se, že výsledky budou zveřejněny 6. 12. 2024.
Analytici očekávají, že zisk na akcii (EPS) dosáhne $19,12 při tržbách ve výši $269,4 mld..
Alibaba je čínská akciová společnost podnikající v oboru internetového obchodování, maloobchodu a IT.
Firma poskytuje pro zákazníky síť zprostředkující obchod mezi spotřebiteli navzájem, mezi podnikateli navzájem, a rovněž mezi podniketelem a spotřebitelem. Společnost tak v podstatě napodobuje a kombinuje obchodní model amerického Amazonu a eBaye.
Jedná se o aktuálně nejhodnotnější čínskou akciovou společnost. Spolu s firmami Baidu a Tencent se Alibaba řadí mezi velkou trojku čínských internetových velkopodniků, jejichž prostřednictvím se čínský trh osamostatňuje od závislosti na zboží a službách produkovaných na Západě.
Jack Mazaložil Alibabu 4. dubna 1999 ve východočínském Chang-čou, kde vedení firmy sídlí dodnes. Název pochází z arabských Pohádek tisíce a jedné noci, konkrétně ze jména hlavní postavy Alibaby, který obral 40 loupežníků a pomohl své vesnici.
Pro takový název se Jack Ma rozhodl z důvodu celosvětové známosti tohoto příběhu.
Pro úspěch tohoto byznysu bylo důležité prvotní zafincování projektu ze strany americké Goldman Sachs a japonské SoftBank. Z počátku se firma specializovala pouze na mezipodnikový e-commerce, až později vedení vybudovalo infrastrukturu i pro běžné spotřebitele.
Alibaba se poprvé dostala do černých čísel v roce 2002 a od té doby stále profituje. Dominance této společnosti na čínském trhu se prokázala mimo jiné tím, že donutila eBay stáhnout se z Číny pro slabé tržby.
V roce 2014 se společnost proslavila nejúspěšnějším IPO v historii – Alibabu při vstupu na burzu zájem nakupujících akcionářů ocenil na 25 mld dolarů. Teprve v roce 2019 tento rekord překonala Saudi Aramco.
Svým významem firma dalece přesáhla čínské prostředí a postupem času se stala jednou z největších společností na světě. Jedním z dokladů je množství online prodejů a zisků, které od roku 2015 převýšilo ty od Amazonu a eBaye dohromady.
Výhodou Alibaby je přirozeně obrovský miliardový čínský trh.
Co se týče posledního vývoje, Jack Ma v září 2018 ohlásil rezignaci z pozice ředitele společnosti z osobních důvodů. K odchodu však došlo až o rok později. Ma si ponechal přibližně 7procentní vlastnický podíl a neoficiální vliv na dění uvnitř firmy. Daniel Zhang nahradil Maa v čele Alibaby.
Čínský podnik je proslulý výbornou finanční kondicí. Od vstupu na burzu v roce 2014 společnost téměř zčtyřnásobila svůj výdělek přepočítaný na jeden akciový podíl (earnings per share) – z 1,6 dolarů v 2014 až na 5,6 dolarů v 2019.
Od poloviny roku 2018 až do začátku roku 2020 stojí Alibaba na prvním místě v žebříčku nejhodnotnějších čínských akciovek, přičemž po celý rok 2019 se pohybovala na 7. místě celosvětově. Data o tržní kapitalizaci světových značek můžete nalézt zde.
Struktura společnosti
Akciová společnost Alibaba Group se skládá z několika dceřinných společností.
Alibaba.com – největší online B2B (business to business) obchodní platforma na světě
AliExpress.com – online B2C (business to customer) obchodní platforma
Taobao.com – online C2C (customer to customer) aukční platforma
Tmall.com – online B2C (business to customer) platforma
Alipay – online platební systém
Alibaba Cloud – cloud computing a data management
Fliggy – online B2C platforma cestovních agentur
a další…
Akcie Alibaby
Jak lze z týdenního grafu níže vyčíst, akcie Alibaby se začátkem roku 2020 nacházejí na historickém maximu necelých 222 dolarů.
Neuvěřitelný nárůst podíly čínské firmy zaznamenaly v průběhu let 2016 až 2018, kdy se cena ze 60 USD vyšplhala až na 210 USD. Obdobně úspěšný vzestup akcie právě zažívají od poloviny roku 2019 do ledna 2020.
Při vstupu na burzu v létě 2014 akcie stály 92,7 USD. Za dosavadních 5 a půl let veřejného obchodování tedy vzrostly tyto akcie o téměř 140 %. Alibaba svým výkonem dlouhodobě převyšuje výkon akciových indexů jako NASDAQ-100 nebo S&P 500.
Poznámka
TIP: Pokud se chcete dozvědět více o tom, co vlastně akcie jsou, přečtěte si náš podrobný článek na téma akcie.
Kdo by měl zvážit zakoupení akcií Alibaby?
Ti investoři, kteří investují do cenných papírů technologických firem, by vzhledem k výkonu a stabilitě Alibaby měli mít tuto firmu v hledáčku.
I investoři věřící v další vzestup čínské střední třídy a dobře znají reálie východní Asie by se na akcie Alibaba Group měli dívat se zájmem.
V neposlední řadě i day-tradeři. Akcie Alibaby sice nejsou tak volatilní, jako některé americké technologické společnosti, přesto je dnes denní zobchodovaný objem akcií tak vysoký, a i nervózní reakce trhu na jakékoliv napětí mezi Čínou a Spojenými státy tak vysoké, že intradenním traderům poskytují tyto akcie dobré příležitosti ke krátkodobým spekulacím.
Tím se dostáváme k dalšímu bodu..
Jaké faktory u akcií Alibaby sledovat?
Jako ostatně u všech veřejně obchodovaných společností, i zde se vyplatí vnímat čtvrtletní zprávy o příjmech a výdajích firmy. Alibaba vykazuje čistý zisk každé čtvrtletí, takže pro případné spekulace je nutné se předem seznámit s odhadem trhu o zisku firmy a poté podle skutečné míry zisku rychle otevřít buď krátkou, nebo dlouhou pozici přes svého brokera.
Za druhé, pochopitelně jakékoliv zprávy o čínské ekonomice a nový vývoj v americko-čínských vztazích výrazně ovlivňuje cenu akcií Alibaby.
Alibaba a dividendy
Alibaba doposud ani jednou nevyplatila svým akcionářům dividendy. Vedení firmy si pevně stojí za svým postojem všechny zisky re-financovat do nových produktů.
Poznámka
TIP: Nevíte, co přesně dividendy vlastně znamenají? Přečtěte si náš článek o dividendách.
Jedná se o relativně neobvyklou politku, jelikož typicky technologické firmy v černých číslech zpravidla dividendu vyplácí (např. Microsoft). Naopak technologické firmy končící pravidelně v červených číslech pochopitelně ani žádnou dividendu nerozdělují (např. Tesla či Uber).
Vzhledem k dlouhodobému pozitivnímu cash-flow Alibaby lze předpokládat, že v dlouhodobé perspektivě začne i ona dividendy vyplácet. Ovšem nic nenasvědčuje tomu, že se tak stane v období rapidní expanze, v němž se firma momentálně nachází. Více nejen o dividendách, ale celkově o současné pozici Alibaby na trhu se dozvíte například v tomto článku.
Jak obchodovat akcie prostřednictvím CFD?
Pro obyčejného smrtelníka je těžko představitelné si prostě koupit balík akcií korporace jako Alibaba. Naštěstí tu máme alternativní formy obchodování jako např. CFD (contract for difference). Díky CFD instrumentům smíme mimo jiné akcie i prodávat, zkrátka spekulovat na pokles ceny. Jsou pro nás také mnohem přístupnější.
Poznámka
TIP: Přečtěte si více o výhodách a nevýhodách CFD obchodování zde.
Jelikož cena akcií Alibaby vystoupala na své dosavadní maximum v zimě 2019-2020, dává nám z dlouhodobého hlediska smysl tyto cenné papíry prodávat. Můžeme si např. založit účet u brokera XTB, což je český broker nabízející širokou škálu akcií k tradingu.
Jako příklad řekněme, že se rozhodneme prodat5 akcií Alibaby za celkovou cenu 1100 dolarů (cena jedné akcie bude aktuálních 220 USD). Čili alespoň 1100 dolary by měl disponovat náš účet u XTB.
To ovšem platí pouze, pokud bychom chtěli obchodovat bez páky.
Obvykle akcie obchodujeme s pákou 1:5, což znamená, že nám k provedení obchodu (krátké pozice 5 akcií Alibaby) stačí pětkrát menší částka než 1100 dolarů, tedy konkrétně jenom 220 dolarů.
To je výhoda CFD tradingu – lze otevřít více pozic za méně peněz a diverzifikovat naše riziko.
Zpátky k našemu hypotetickému obchodu, co by se stalo, kdybychom se za 1 měsíc vrátili k našemu účtu a zjistili, že cena jedné akcie mírně klesla o 20 dolarů na hodnotu rovných 200 dolarů za akcii?
Naše pozice by se i tak ocitla ve velmi pěkném zisku 100 dolarů. Jak to? Pokles jedné akcie o 20 dolarů a my jsme prodávali 5 akciových podílů. Tedy 20*5, rovná se 100 USD. V ten moment bychom náš obchod s klidem ukončili.
Jde však jen o modelový příklad. Proto je vhodné zde varovat všechny začátečníky, že tento i jiné způsoby obchodování skrze finanční deriváty jsou navzdory mnoha výhodám zároveň vysoce rizikové, a proto buďte opatrní a raději začněte testovat svůj obchodní systém nejprve na demo-účtu.
Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích Apple ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Video vám také ukáže, že je opravdu jednoduché akcie koupit. Obchody jsou prováděny u brokera RoboMarkets.
Video: Vzorové nákupy akcií Apple u Robomarkets
Zaujaly vás akcie a láká vás je obchodovat? Vyzkoušejte si to bezplatně u prověřených brokerů:
Tradingu CFD se věnuji aktivně od léta 2018. Hlavní zaměření: Forex a akcie, daytrading i dlouhodobé investování. Vždycky mě nejvíce zajímá, jak věci fungují. Proto studium technické a fundamentální analýzy patří mezi mé hlavní koníčky.
Baví mě podchytit jádro problému a informaci srozumitelně předat dál, ať už v psané nebo v mluvené formě. Už od mala rád píšu a svými články na Finexu mám v plánu podílet se na vybudování top ekonomického portálu v Česku.
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.