Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Uber
UBER
Akcie Uber (UBER) – Aktuální cena, graf, dividendy, kde koupit
Váš kapitál může být ohrožen*
Graf UBER

$69,2 (1 638 Kč)

-8,1 % za 7 dní

Logo Uber

Akcie Uber (UBER) – Aktuální cena, graf, dividendy, kde koupit

Cena akcií Uberu
Graf UBER

$69,2 (1 638 Kč)

-8,1 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf akcií Uber

Logo Uber
Uber/UBER
Načítání
Načítání
Kupte si akcie Uber Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Aktuální data pro společnost Uber

Tržní kapitalizace $148,4 mld. EBITDA $1,93 mld.
Příští dividenda - P/B (Cena k účetní hodnotě) 13,93
Roční dividenda na akcii - P/E (Cena k zisku) 81,95
Dividendový výnos - Návratnost aktiv 1,96 %
Příjmy společnosti $37,28 mld. Návratnost vlastního kapitálu 20,35 %
Příjmy na akcii $18,31 Provozní marže 6,56 %
Účetní hodnota na akcii $5,43 Zisková marže 5,06 %
Hodnota podniku $155,9 mld. Cílová cena Wall Street $81,7

Informace o Uberu

Uber je americká akciová společnost se sídlem v San Franciscu v Kalifornii, která umožňuje svým zákazníkům přepravit se z místa na místo podobně jako s využitím běžné taxi služby.

Atraktivita Uberu oproti klasickým taxíkům spočívá v tom, že řidičem se může stát kdokoliv s řidičským průkazem a vlastním automobilem. Přeprava funguje na bázi mobilní aplikace Uber, skrze níž se lidé online přihlašují o odvoz.

Někdy se pro popis obchodního modelu Uberu užívá termín “síťová dopravní společnost”. Přebírání obchodního modelu, založeného dobrovolném vzájemném vyjednávání zákazníka a prodejce a přihlašováním se o službu přes aplikaci zase označujeme jako “uberifikaci”.

Pojďte s námi prozkoumat tuto moderní technologickou společnost, o níž se v posledních letech tolik mluví…

Obsah článku o akciích Uber

Historický vývoj společnosti Uber

Travis Kalanick, spoluzakladatel Uberu v roce 2013
Travis Kalanick, spoluzakladatel Uberu v roce 2013

Společnost Uber vzniká v březnu 2009 z inciativy Travise Kalanicka a Garretta Campa původně pod názvem UberCab. Expandovat do zahraničí se vedení firmy rozhodlo v roce 2012.

Odkud pochází název firmy, musí být jasné každému “němčináři”. Über je v jazyce našeho západního souseda výraz pro “nad“, což se přeneseně v hovorové angličtině občas používá jako označení pro “super“, “top” nebo “nejvyšší“.

Jméno UberCab tedy znamenalo něco jako SuperTaxík.

Uber je moderní firma, do níž s chutí investuje kapitál ze zahraničí. Třeba na sklonku roku 2014 investovali do rozvoje Uberu i Číňané, konkrétně reprezentanti čínského vyhledávače Baidu. Dlouhodobě se také spekuluje o spolupráci současného generálního ředitele Uberu Dary Khosrowshahi s legendárním investorem Warrenem Buffetem.

Češi mohou využívat služeb Uberu od roku 2014 v Praze a mohli od roku 2017 v Brně, dokud je ještě v tomtéž roce brněnské úřady nezakázaly. Přeprava Uber je k listopadu 2019 dostupná v 69 zemích a více než 700 městech po celém světě. Aktualizovaný seznam všech měst, kde se můžete s Uberem svézt, naleznete zde.

Do budoucna se členové vedení netají snem vytvořit samořídící Uber-automobily, na jejichž vývoji ostatně firma již spolupracuje s univerzitou v Pittsburghu. Dalším cílem je rozšíření stávajících alternativních dopravních prostředků – lodí, letadel, vrtulníků a podobně.

Akcie Uberu

Vedení Uberu si dalo na čas se svým vstupem na burzu (IPO), které se odehrálo více než 10 let po jeho založení – v květnu 2019. Přepravní podnik však zájem o své veřejně obchodované akcie přecenil a svým debutem na New York Stock Exchange zklamal.

Poznámka

TIP: Více o okolnostech uvedení Uberu na burzu se dozvíte zde.

Mělo se jednat o jedno z největších IPO v historii, Uber spolu s Morgan Stanley ocenil 1 akciový podíl na 45 dolarů. Nakonec však Uber zakončil svůj premiérový den na burze na hodnotě 41,6 USD a následující obchodní den se dokonce akcie propadly intradenně až na 36,1 USD.

Vyvoj akcii Uberu na dennim grafu
Vývoj akcií Uberu na denním grafu (Zdroj: eToro.com)

Dosavadní rekord cenných papírů společnosti se odehrál 28. 6. 2019, kdy se vyšplhaly na číslo 47,1 USD. Po většinu své krátké historie se však Uber pohyboval pod svou startovací cenou 45 dolarů a aktuálně se akcie uber nachází na ceně $69,2.

Nelze se tak ubránit pocitu velkého zklamání ze stávajícího představení Uberu na Wall Street, které beztak není neodůvodněné. Jak jsme naše čtenáře již v minulosti informovali, Uber ztrácí přízeň investorů kvůli zvyšující se ztrátovosti.

Červená čísla v účetních knihách představují také základní důvod, proč se neočekává, že by Uber v blízké budoucnosti svým akcionářům vyplatil dividendu. Více informací o finanční kondici dividendách Uberu naleznete zde.

Financni vysledky Uberu za posledni 4 ctvrtleti
Finanční výsledky Uberu za poslední 4 čtvrtletí (Zdroj: eToro.com)

Jak doprava prostřednictvím Uberu funguje?

aplikace uber
Aplikace Uber

Pokud se chcete rychle přepravit přes půlku města a nemáte k dispozici vlastní auto, stáhnete si aplikaci Uber, kde prostě zadáte místo, kam plánujete se dostat. Na mobilu by se vám měli ukázat nejbližší řidiči Uberu, z kterých se vás jeden ujme a ihned pro vás jede.

Šofér za pár minut přijede k vám, přičemž vy jej můžete celou dobu na mobilu sledovat, jak k vám postupně zajíždí. Po nasednutí hned vyrazíte k cílové destinaci. Na rozdíl od taxíku řidiči Uberu nemusíte nic sdělovat, trasu, kudy jet jste mu už zadali v aplikaci.

Hlavními důvody pro stále větší oblíbenost Uberu je, že na rozdíl od taxíku víte, kolik zaplatíte předem, a cena zároveň bývá levnější než u běžných taxi.

Částku za jízdu vám podle ujeté vzdálenosti nadiktuje aplikace, nikoliv řidič, takže nehrozí podvodné přestřelené ceny jako u některých podvodných taxikářů. Další rozdíl spočívá v tom, že vy řidiči Uberu přímo neplatíte. On obdrží peníze za jízdu přes Uber síť, kde se vám přesune daná finanční částka z vašeho účtu na řidičův.

Uber také přirozeně představuje zajímavý přivýdělek pro zkušené šoféry. Někteří vezmou řízení jako slušně placený full-time, jiní, co jezdí jen pár hodin týdně, zase mají poměrně jednoduchou brigádu. Abyste se stali řidičem Uberu, musíte si opatřit živnostenské oprávnění, na které se pak u firmy registrujete. Tito zaměstnanci Uberu, tzv. partneři, nicméně mohou následně zaměstnávat další řidiče, kteří už ono oprávnění nemají.

Další inovací je možnost vzájemného hodnocení řidiče a cestujícího. Řidič s dlouhodobě špatným hodnocením může přijít o práci, cestující s nelichotivým hodnocením bude muset strpět méně pohodlnou přepravu a horší časové možnosti.

Kritika Uberu

kritika uber protestNikoho nepřekvapí, že právě provozovatelé taxislužeb patří mezi úhlavní nepřátele Uberu. Taxikářští lobbisté tlačí na státní orgány, aby začaly regulovat činnost Uberu stejně jako jejich vlastní živnost. Ve státech, kde je Uberu poskytnuta “volná ruka”, tato společnost neodvádí daně, nepotřebují žádné licence, nemusí si zařizovat jakákoliv úřední povolení, a jejich řidiči ani nemusí být dostatečně kvalifikovaní či pojištění.

Problém regulace ze strany jednotlivých vlád není ani tak v jejich nezájmu, nýbrž v byznysovém modelu Uberu. Jakékoliv služby fungující přes internet je těžké nějakým způsobem omezit.

Právě proto neplatí za výjimku, že když už se nějaká vláda rozhodne zakročit proti Uberu, rovnou zakáže jeho činnost v dané zemi úplně. Postavením služeb Uberu mimo zákon se proslavily úřady např. ve Španělsku, Thajsku či v německém Berlíně. Nicméně v každé evropské zemi, kde došlo k zákazu, se dříve nebo později činnost Uberu obnovila.

V souvislosti s regulací Uberu došlo v rámci Evropské unie k přelomovému rozhodnutí v prosinci 2017, kdy se Soudní dvůr EU usnesl, že Uber je prvotně přepravní služba, a musí tak v principu podléhat stejným zákonným opatřením jako taxislužby. Navzdory těmto kontroverzím Uber zatím dále s úspěchem proniká do nových měst a států po celém světě.

Jak akcie Uberu obchodovat?

Pro většinu lidí je nejjednodušší otevřít si účet u prověřeného brokera s mnohaletou tradicí a českou podporou a obchodovat Uber prostřednictvím CFD. Můžete pak akcie nakupovat i prodávat, a držet pozici krátkodobě (klidně jen několik minut) nebo naopak dlouhodobě (třeba 8 měsíců).

Láká-li vás stát se traderem, doporučujeme vám ovšem získat alespoň základní přehled, jak číst cenový graf. Stejně tak neprohloupíte, pokud si nejprve načtete něco o nejdůležitějších ekonomických fundamentech ovlivňujících cenu daného instrumentu.

V tomto bodě máme na mysli jak makroekonomické faktory jako změny úrokových sazeb, inflaci, míru nezaměstnanosti, tak jakékoliv hospodářské ukazatele firmy samotné. Tím typicky bývají čtvrtletní zprávy o výsledcích hospodaření.

A konečně o tom, co vlastně akcie jako takové jsou, si můžete přečíst zde.

Jak obchodování CFD akcií probíhá?

Jestliže nejjednodušší způsob, jak obchodovat Uber, je prostřednictvím CFD kontraktů, tak si rovnou vysvětlíme, jak by v praxi mohl takový obchod proběhnout na vašem PC.

Otevřeme si účet např. u brokera XTB a nakoupíme 50 akcií Uberu. Jeden cenný papír stojí aktuálně 26 dolarů, my bychom tedy měli mít na účtu alespoň 1 300 dolarů (50*26).

Jenže výhodou CFD tradingu je možnost obchodovat s pákou, což nám umožňuje obchodovat ve větších objemech. XTB tradičně nabízí u akcií páku 1:5. To znamená, že potřebná marže pro otevření naší dlouhé pozice smí být pětkrát menší, čili 260 dolarů (1300/5).

Jaký by byl náš zisk, kdyby akcie obrátily svůj klesající trend a vrátily se zpět k prvotní ceně 45 dolarů z května 2019? Cenový rozdíl na jeden podíl by činil 19 dolarů (45-26). My jsme ovšem nakoupili nikoliv jeden ale 50 akcií Uberu, a tedy náš zisk by znamenal 950 dolarů (19*50).

V této části chceme však varovat všechny začátečníky, že tento i jiné způsoby obchodování skrze finanční deriváty jsou vysoce rizikové, a proto buďte opatrní a raději začněte testovat svůj obchodní systém nejprve na demo-účtu.

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích Apple ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Video vám také ukáže, že je opravdu jednoduché akcie koupit. Obchody jsou prováděny u brokera RoboMarkets.

Video: Vzorové nákupy akcií Apple u Robomarkets

Proč akcie Uberu obchodovat?

Akcie Uberu by měl mít v hledáčku každý investor, jenž důvěřuje moderním internetovým technologiím a progresivním firmám reinvestujícím veškerý příjem do další expanze svých služeb.

Buď zkrátka věříte business-modelu Uberu, který výrazně usnadňuje dopravu po městě běžným lidem, nebo nevěříte v růžovou budoucnost firmy, na kterou vlády celého světa pohlížejí s opovržením pro vyhýbání se regulacím a daním.

Lze očekávat, že Uber bude i nadále představovat velmi polarizované aktivum, a pokud vás jeho akcie zaujaly, můžete si jejich trading vyzkoušet u známých brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Více informací o akciích Uber (UBER)

Základní informace
Název společnostiUber
TickerUBER
Základní informace o společnosti
Webové stránkyhttps://www.uber.com/cz/cs/
Adresa sídla společnosti1725 3rd Street, San Francisco, CA, United States, 94158
ZaloženoBřezen 2009
Datum IPO10. 5. 2019
SektorInformační technologie
PrůmyslSoftware
Zaměstnanci30 400
Vedení společnostiCEO & Director: Mr. Dara Khosrowshahi
Dividendy
Vyplácí dividendy?
Příští dividenda-
Datum výplaty dividendy-
Datum ex dividenda-
Roční dividenda na akcii-
Dividendový výnos-
Výplatní poměr-
Příjmy
Příjmy společnosti$37 281 001 472
Příjmy na akcii$18,31
Růst příjmů čtvrtletně R/R15,4 %
Valuace
Tržní kapitalizace$148 413 808 640
Hodnota podniku$155 910 258 688
P/B (Cena k účetní hodnotě)13,93
P/E (Cena k zisku)81,95
Očekávané P/E59,17
Účetní hodnota na akcii$5,43
Cílová cena Wall Street$81,7
Hodnota podniku k příjmům4,36
Hodnota podniku k EBITDA43,02
Cena k příjmům4,2
Rentabilita
EBITDA$1 932 999 936
Provozní marže6,56 %
Zisková marže5,06 %
Hrubý zisk$9 805 000 000
Zisk na akcii (EPS)$0,87
Zředěný zisk na akcii (EPS)$0,87
Očekávaný EPS (tento rok)$1,28
Očekávaný EPS (příští rok)$2,06
Očekávaný EPS (tento kvartál)$0,16
Očekávaný EPS (příští kvartál)$0,18
Růst zisků čtvrtletně R/R126,9 %
Výkonnost
Návratnost aktiv1,96 %
Návratnost vlastního kapitálu20,35 %
Názor analytiků
Cílová cena$53,99
Silně kupovat31
Kupovat15
Držet5
Prodat-
Silně prodávat-
Rozdělení
Faktor posledního rozdělení -
Datum posledního rozdělení-
Ohodnoťte akcie firmy Uber
4
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Další Akcie, které by vás mohly zajímat