Finex.cz logo
Menu
Finex » Osobnosti ze světa investic a financí » Elon Musk – Tulák po hvězdách, workoholik, inovátor, výtečný podnikatel

Elon Musk – Tulák po hvězdách, workoholik, inovátor, výtečný podnikatel

Elon Musk – Tulák po hvězdách, workoholik, inovátor, výtečný podnikatel
Zdroj: cnn.com

Pro jeho svérázné názory i vystupování ho jedni mají za blázna, druzí za génia. Tak či tak, do roku 2021 vstupoval jako nejbohatší člověk na světě. Jistě jste poznali, že mluvíme o podnikateli, investorovi, vynálezci a vizionáři Elonu Muskovi.

Při poslechu některých jeho názorů by se posluchači mohlo zdát, že je jen dalším výstředním miliardářem, kterému „spadlo bohatství do klína“ a proto může utrácet za vesmírné programy nebo strašit lidi povstáním robotů. Ale je to skutečně tak, jak se na první pohled zdá? Není za jeho bohatstvím podnikavý duch Henryho Forda, vynalézavé oko Alfreda Nobela a investorský instinkt Warrena Buffetta?

Pojďte se s námi podívat, jak jej tvrdá práce dovedla k pohádkovému bohatství a zjistíte, že fantazie Julese Verna představuje jen špičku ledovce Muskových schopností.

Obsah článku

1.Jak žil a žije Elon Musk?2.Podnikání Elona Muska1) Rané začátky2) Zip2 – malý krok pro Elona, velký skok pro internet3) PayPal – revoluce v bankovním sektoru4) SpaceX – Elonův vesmírný program5) Tesla Motors – začátek cesty k titulu nejbohatší člověk světa6) Elon Musk ve vedení Tesly a její hvězdná budoucnost3.Zajímavosti a názory4.Zapojte se do diskuze o Elonu Muskovi

Jak žil a žije Elon Musk?

Elon Musk jako dítě.
Zdroj: Biographics.org

Nelze začít jinak než exkurzí do raných začátků Elonova života.

Elon Musk se narodil 28. června 1971 v Petronii, v Jihoafrické republice, jako nejstarší syn rodičů Maye a Errol Muskových. Jeho matka byla dietoložka, otec elektro inženýr. Později do rodiny přibyli ještě bratr Kimbal a sestra Tosca.

Muskovo dětství se nedá popsat jako úplně idylické. Když mu bylo 9 let, jeho rodiče se rozvedli a neměl dobrý vztah ani s matkou ani s otcem. Možná právě proto Elon strávil dětství a dospívání ponořený do počítačů a vědy.

Elon Musk byl tiché dítě, které se stranilo sociálních kontaktů.

Nedařilo se mu příliš ani ve škole. Jeho učitelé neměli příliš pochopení a jeho genialitu zaměňovali za opožděnost. Mezi spolužáky se stal oblíbeným terčem šikany.

Ještě před svými 18. narozeninami se odstěhoval do Kanady, ale srdce ho táhlo do Spojených států za studiem ekonomie a fyziky. Po promoci pokračoval na doktorském studiu, kterého však po dvou letech zanechal.

Svůj dospělý život žije jako jízdu na horské dráze. Byl dvakrát ženatý a momentálně žije se svou partnerkou Claire Boucher (kanadskou umělkyní) a jejich čerstvě narozeným synem v Texasu. Elon Musk má celkem 6 dětí, jeho prvorozený syn bohužel zemřel.

Podnikání Elona Muska

Elonovy začátky nebyly vůbec jednoduché. Své bohatství vybudoval díky své píli a workoholickým sklonům.

V lednu 2021 jej agentura Bloomberg poprvé označila za nejbohatšího člověka světa, s majetkem převyšujícím 200 miliard dolarů.

Pojďme se podívat podrobně na to, jakou náročnou a zároveň úžasnou cestou Elon Musk prošel, aby se stal nejbohatším mužem na světě.

1) Rané začátky

Elon Musk začal čerpat první pracovní zkušenosti již během studia na vysoké škole. Absolvoval dvě významné pracovní stáže zároveň.

První společností byla Pinnacle Research Institute, která se zabývala možnostmi využití ultrakondenzátorů jako zdroje energie pro elektrické a hybridní vozy. Elona práce velmi bavila a v této společnosti vytvořil mnoho školních i vlastních podnikatelských business plánů.

Rocket-Scienca-Games-vytvareni-efektu-do-filmu-Star-Wars
Vytváření filmových efektů pro filmy Star Wars
Zdroj: Siggraph.org

Druhou společností byla Rocket Science Games, která měla za cíl vytvářet nejmodernější video hry. V této společnosti se sešly špičky tehdejších inženýrů filmového průmyslu, vývojářů z Applu a géniů, kteří pracovali na efektech pro filmy Star Wars. Musk zde nastoupil na pozici, která vůbec neodpovídala jeho talentu. On se však nenechal odradit a postupně se vypracoval.

V Sillicon Valley se Elonovi začalo blýskat na lepší časy, protože poprvé v životě v něm lidé začali vidět někoho, kdo má šanci dosáhnout velkého úspěchu. Hlavní vývojář softwaru QuickTime z Applu Bruce Leak o něm prohlásil:

Měl nevyčerpatelnou energii. Dneska mladí nemají o hardwaru představu, nevědí, jak věci fungují, ale on měl zkušenosti hackera a nebál se vymýšlet nové věci.

I přes slibně nastartovanou kariéru, to Elona stále táhlo k vlastnímu podnikání. Nápad na první skutečně výnosný business jej napadl během jeho stáží. Musk využil neznalosti lidí o tom, jak internet funguje a nabídl podnikatelům možnost poprvé vstoupit do světa internetu. Netrvalo dlouho a vznikla společnost Global Link Information Network, známá jako Zip2.

2) Zip2 – malý krok pro Elona, velký skok pro internet

Logo Zip2
Zdroj: Steemit.com

Elon Musk založil společnost Zip2 společně se svým bratrem Kibalem v roce 1995. Zip2 měla být takovým „průvodcem městem“. Základem všeho byla databáze firem, restaurací a obchodů, ve které se dalo vyhledávat a zároveň byla propojená s mapou, abyste věděli, který podnik máte nejblíže. V dnešních časech Google Maps se zdá tento podnikatelský koncept úsměvný, ale v roce 1995 se jednalo převratnou záležitost.

Cesta společnosti Zip2 na vrchol nebyla snadná. Elon s bratrem začínali v bytě 6×9 metrů. Rozdělili si odpovědnosti podle svých schopností – Elon programoval, Kibal měl na starosti obchod. Přestože prodávali internetové služby, museli aplikovat nejstarší metodu prodeje. Kibal chodil od dveří ke dveřím a snažil se přesvědčit majitele podniku, že oslovit zákazníky prostřednictvím internetu je dobrý nápad.

Na rozdíl od Kibala, Musk z bytu prakticky nevycházel a za klávesnicí doslova spal. Nejtěžší úkol, kterému museli čelit bylo přesvědčit lidi o síle a přínosu internetu. Společnost poháněl dopředu neutuchají optimismus jejich zaměstnanců a Elonovo soustavné zdokonalování softwaru.

Mám mentalitu samuraje. Raději bych spáchal seppuku, než abych neuspěl.

Tento přístup přinesl ovoce ještě v roce 1995. Elon Musk přesvědčil kanadského podnikatele Grega Kouriho, aby vstoupil do společnosti jako spoluzakladatel. Ten vložil do společnosti 6 000 amerických dolarů. Mimo jiné přinesl své zkušenosti z businessu a byl Elonovým mentorem v dalším rozvoji.

Od té doby se společnost rozjela raketovým tempem. Získala další investici ve výši 3 miliony dolarů, společnost začala měnit organizaci i obchodní plány. Další investice brzy následovaly a společnost získávala stále více zákazníků, především z oblasti médii.

Elon Musk byl jmenován technickým ředitelem. Přestože byl stále duší společnosti, vadilo mu, že se nemůže na podílet vedení firmy. Také se nikdy neztotožnil se změnami, které ve společnosti probíhaly. Vztahy mezi investory a Elonem byly čím dál napjatější, konkurence v odvětví sílila.

3) PayPal – revoluce v bankovním sektoru

Pay-Pal

Nebyl by to Elon Musk, kdyby peníze, které získal z prodeje své první společnosti, nepoužil na další podnikání. Ještě v roce 1999 založil společnost poskytující platby po internetu.

Při hledání nového oboru podnikání si vytyčil dvě základní kritéria – v daném odvětví muselo být hodně peněz a muselo být neefektivní. V té době to byl bankovní sektor.

Na podobě společnosti X.com začal pracovat už v době, kdy se prodávala společnost Zip2. Musk dal dohromady schopný tým a společně se 3 dalšími společníky se pustil do práce. Opět je čekal nelehký úkol. Museli proniknout do odvětví, které neznali a které je plné regulací.

I s touto situací se však Elon vyrovnal. Díky svým chytlavým projevům o budoucnosti bankovnictví si získal přízeň několika vývojářů i bankovní licenci. Podnik mohl začít naplňovat svůj cíl, kterým bylo opustit pomalé bankovní převody trvající několik dní.

X.com si nakonec své zákazníky našel velmi rychle, během prvních měsíců se do něj zaregistrovalo dvě stě tisíc zákazníků.

Tento revoluční počin neunikl bystrému oku konkurence. Dva mladíci si založili společnost Confinity, začali vytvářet svůj platební systém a stejně jako X.com umožnili uživatelům platby prostřednictvím webových stránek a e-mailu. Tušíte správně, spustili službu zvanou Pay-Pal.

Mezi těmito dvěma start-upy se rozhořel konkurenční boj téměř na život a na smrt. Kdo bude mít lepší funkce, více zákazníků a kdo poroste rychleji ten vyhraje. Nikam nevedoucí boj nakonec zastavili a začali spolupracovat. Musk se po fúzi společností stal majoritním akcionářem.

Kdo si myslí, že od té doby šla spolupráce hladce, ten se mýlí. Týmy se neshodly prakticky na ničem a Muskovi opět zůstala v rukou roztříštěná společnost, kterou opouštěli klíčoví zaměstnanci. Navíc se musel vypořádat se stále častějšími útoky hackerů, narůstající konkurencí i zvyšujícími se bankovními poplatky. Tato situace vyústila v Muskovo sesazení z pozice CEO a v roce 2001 byla společnosti X.com přejmenována na PayPal.

4) SpaceX – Elonův vesmírný program

SpaceX
Zdroj: FastFoodOrchestra.cz

Poté, co Elon Musk prodal Pay-Pal, si mohl dovolit začít plnit svoje sny. Přestěhoval se do Los Angeles, aby byl co nejblíže elitám z leteckého a kosmického průmyslu a mohl začít realizovat svůj dětský sen – cestování vesmírem.

Jako vždy se pouštěl do odvětví, o kterém prakticky nic nevěděl.

Jasno o tom, kam by mělo jeho počínání směřovat, si udělal během večeře, kterou pořádala nezisková organizace Mars Society. Jakmile se dozvěděl, že se snaží v Antarktidě simulovat život na Marsu, neváhal a vstoupil do správní rady této organizace.

Ani zde však neměli pro jeho inovátorské nápady pochopení.

Proto ze správní rady brzy odstoupil a založil vlastní nadaci Life to Mars Foundation. Nadace měla nejprve za cíl poslat myši na Mars nebo tam pěstovat rostliny. Po neúspěšném nákupu vesmírné rakety smetl Musk všechny tyto nápady ze stolu a rozhodl se pro založení soukromé společnosti na výrobu kosmických raket, které budou vhodné pro komerční i výzkumnou dopravu s co nejnižšími náklady.

Kosmická loď Dragon během letu
Zdroj: wikipedia.org

A opět to byla trefa do černého. Po překonání nesčetných technických problémů, výbuchů i mezilidských konfliktů vyšly z konstrukčních dílen společnosti SpaceX raketové nosiče Falcon 1, Falcon 9, nosná raketa Falcon Heavy, kosmická loď Dragon a její nová generace Dragon 2.

 

Společnost SpaceX má dnes za sebou mnoho úspěšných letů a mnohá prvenství. Těšit ji může spolupráce s NASA i přízeň investorů. Musk je však stále většinovým vlastníkem a významně ovlivňuje směřování celé společnosti.

Hodnota společnosti se odhaduje na 10 mld. USD. 

A kam bude společnost směřovat dál? Kompas je momentálně nastaven na kolonizaci Marsu, protože tohoto snu se Elon Musk stále nevzdal. A co si budeme povídat, na světě není mnoho lidí, kteří by měli zároveň nadšení, pracovitost, týmy a peníze, aby takovou misi uskutečnili.

5) Tesla Motors – začátek cesty k titulu nejbohatší člověk světa

Tesla Motors
Zdroj: Hybrid.cz

Tesla je akciovým fenoménem současné doby. Raketový růst akcií vystřelil Elon Muska na místo nejbohatšího člověka planety a akcie Tesla jsou součástí indexu S&P 500. Ať už elektromobilitě fandíte či nikoliv, musíte uznat, že Tesla je nejinovativnější, nejzajímavější a nejrychleji rostoucí výrobce automobilů současné doby. V historii najdeme jen jeden srovnatelný příběh – Henry Ford a jeho automobilka Ford před 117 lety.

Zdá se to neuvěřitelné, ale společnost Tesla Motors není dalším geniálním nápadem Elona Muska. Společnost vznikla v roce 2003 a stojí za ní dva inženýři z General Motors – Martin Eberhard a Marc Tarpenning.

AC-Propulsion-T-Zero-1
Tzero – praotec moderních elektromobilů

Společnost GM v té době končila výzkumný program, který měl najít možnosti využití elektrického pohonu u vozů bez dalších pomocných paliv. Tyto dva muže program natolik nadchl, že začali zkoumat možnosti, jak vytvořit vlastní rychlý elektromobil. Inspirací pro jejich business plán se stal elektrický vůz z roku 1997, roadster jménem Tzero.

Bohužel na takto ambiciózní projekt chyběli společnosti peníze. Zakladatelé tedy začali hledat investory a jedním z oslovených potenciálních investorů byl právě Elon Musk.

Marc Tarpenning znal Elona Muska již delší dobu, spojoval je zájem o vesmír. Díky tomu věděl, že Elon je nadšený do inovativních řešení. K získání jeho sympatií stačil jediný email. Pak následovala dvouhodinová schůzka, ze které Marc Tarpenning odcházel s investicí 7,5 milionu dolarů a Musk s pozicí předsedy představenstva.

tesla-ev-history-prvni-roadster
První roadster společnosti Tesla
Zdroj: RoadandTrack.com

Vývoj se mohl naplno rozjet. Vyvíjet úplně nový stroj je však náročné na čas i kapitál, proto zakladatelé využili svých kontaktů v automobilovém průmyslu a uzavřeli kontrakt s britskou automobilkou Lotus. Ta jim dodávala podvozek a pomáhala jim při tvorbě designu karosérie.

Spolupráce se vyplatila, Tesla v červenci roku 2006 představila první prototyp modelu Roadster. Během 14 dnů obdrželi 127 objednávek.

I přes problémy ve výrobě a v mezilidských vztazích se Tesle dařilo. Přilákala další významné investory, pokračovala ve vývoji i výrobě. Rok 2008 byl zlomový. Ze společnosti odešli původní zakladatelé a Elon Musk převzal odpovědnost za celou společnost.

6) Elon Musk ve vedení Tesly a její hvězdná budoucnost

Elona čekal další náročný úkol – vytvořit cenově dostupný elektromobil, který nebude sloužit jen pro pobavení bohatých.

V dalších letech Tesla několikrát padla na samé dno a zase vstávala z popela jako Fénix.

Nejprve se musela vypořádat s nepříznivou finanční situací, kdy hrozilo, že nebude schopna plnit objednávky. Nato paralyzovala ekonomiku světová finanční krize. Tehdy Teslu zachránila společnost Daimler a finanční injekce od amerického ministerstva pro energetiku. Elon také musel čelit žalobě Martina Ebergarda. Ten se s ním soudil, protože odmítal údajné Elonovo obvinění, že vše, co se ve společnosti nepodařilo, je jeho chyba. Nakonec žalobu stáhl.

I přes své problémy se Tesla těšila silnému postavení a v roce 2010 vstoupila na burzu. V následujícím roce zahájila produkci Modelu S.

Tesla Model S
Zdroj: wikipedia.org

Po prvním ziskovém kvartálu se zdálo, že má Tesla nakročeno k velkému úspěchu. První elektrické SUV, první poloautonomní řízení vozu, stavba nové továrny a automobil, na němž stojí budoucnost Tesly, Model 3.

Tesla Model 3
Zdroj: Wikipedia.org

Jaká budoucnost čeká Teslu? Podle růstu ceny akcií je téměř nezastavitelná a v jejím vedení stojí muž, který má smělé plány a již mnohokrát dokázal, že překážka je pouze cesta k pokroku a že dokáže přestát nejednu vážnou krizi.

Zajímavosti a názory

Naučil se programovat pomocí manuálu, a ve 12 letech vyvinul hru jménem Blastar, kterou prodal za 500 dolarů.
Podnikavost i schopnost proniknout do neznámých vod měl zkrátka v krvi už od dětství.
Zasekává se v řeči
To je prý způsobené tím, že chce své inovativní myšlenky říct moc rychle.
Má 3 občanství
S jihoafrickým občanstvím se narodil, kanadské získal díky své matce a americké má díky svému dlouholetému pobytu v USA.
První start–up založil se svým bratrem Kimbalem
Stalo se tak v roce 1994 během jejich společné cesty po Spojených státech. Internet byl tehdy na začátku svého vzestupu a oba bratři přemýšleli, jaký podnik by mohl na internetu fungovat. Během cesty diskutovali o různých možnostech, a nakonec se rozhodli pro internetovou informační síť pro lékaře. Zpracovali business plán, plány prodeje i marketingu, ale podnik se nakonec nerozjel. Zkrátka je to nebavilo. O pár let později založili společnost Zip2.
Za 5 let chce dopravit první lidi na Mars
Držme mu palce. Je jedním z mála lidí na světě, kterému by se to mohlo podařit.
Bývalým zaměstnancům firmy Pay-Pal se přezdívá paypalová mafie
Elon Musk dokázal kolem sebe shromáždit tým extrémně chytrých spolupracovníků, kteří vytvořili základy softwarů pro odhalování hackerských útoků i sledování terorismu. Tito lidé tvoří současnou nejbohatší vrstvu v Sillicon Valley.
Logo Tesly znamená výseč řezu elektromotoru
Pokud poskládáte ikonické „T“ do kruhu získáte velmi jednoduchý řez elektromotorem.

Závěrem

Život Elona Muska je plný zvratů, pádů a vzestupů. Ať už s ním sympatizujete nebo ne, nelze mu upřít, že své současné bohatství si díky svým vizionářským nápadům, vytrvalosti a píli bez pochyb zaslouží.

Přestože toho za svůj život stihl tolik, kolik by jiným lidem vystačilo na několik životů, nezapomínejte, že Muskovi je 49 let. Srovnáme-li ho s investorským géniem Warrenem Buffettem, který většinu svého bohatství získal až po překročení 60. roku, můžeme se jen těšit, čím nás Elon ještě překvapí.

Na druhou stranu není překvapivé, že s Elonem díky všem jeho vlastnostem workoholika musí být těžké vyjít. Jeho pracovní tempo je vyčerpávající a stejnou urputnost vyžaduje i u svých spolupracovníků. Na zaměstnance někdy pohlíží až nemorálně jako na "pouhé" nástroje dosažení cíle, nicméně na sebe je stejně tvrdý (není pokrytec).

V řadě podniků se dostal do vedení, ale nemohl v něm zůstat kvůli narůstajících sporů. Na jeho obhajobu ale musíme dodat, že takové pozice jsou velmi náročné a stresující.

A co si myslíte o Muskově podnikání vy? Přijde Vám jeho cesta fascinující, nebo jej stále považujete za dalšího excentrického miliardáře? Investovali jste do akcií Tesly či jiného z jeho podniků, nebo o tom zatím uvažujete?

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo