Řada z vás si určitě pamatuje na splity akcií Apple a akcií Tesla, které proběhly v průběhu bouřlivého roku 2020. Split neboli štěpení akcií může mít několik forem a nemá přímý vliv na hodnotu vaší investice – i když jsme v nedávné minulosti mohli být svědky, že ve skutečnosti splity vyvolaly výrazný růst akcií obou zmiňovaných společností. Tak jak tomu tedy je?
Faktem je, že společnosti štěpí své akcie z různých důvodů a různými způsoby a v tomto článku byste se měli dočíst o všem podstatném, co potřebujete o splitech akcií vědět.
Co štěpení akcií je, proč se tomu děje a jak proces rozdělení akcií funguje? Proč může být pozitivním i negativním katalyzátorem tržní ceny akcií? Zajímá vás více podrobností o splitech akcií? Pak byste udělali chybu, kdybyste nečetli dále.

Obsah
Co štěpení akcií je?
Akciový split je způsob, jak představenstvo společnosti může zvýšit počet akcií v oběhu a snížit jejich cenu. Nejedná se o raketovou vědu, ale pro snadné pochopení může pomoci metafora s pizzou.
Představte si, že hodnotu společnosti představuje celá pizza. Když se její akcie začaly obchodovat, byla tato pizza nakrájena na konečný počet kusů – akcií, které byly nabídnuty investorům. Pro jednoduchost řekněme, že pizza byla rozdělena na 8 dílů a vy jste si jeden z těchto dílů koupili.
Pokud společnost oznámí split akcií v poměru 2 ku 1, počet akcií se zdvojnásobí, takže původní pizza už bude rozdělena na 16 dílů. Zatímco dříve jste vlastnili jednu osminu společnosti, v důsledku štěpení akcií nyní vlastníte dvě šestnáctiny – stejné množství pizzy, jen jiný počet dílů.
Proč přistupují společnosti ke splitům svých akcií?
Hlavní výhodou štěpení akcií je jejich zlevnění, čímž se akcie stávají dostupnější širší veřejnosti a roste jejich likvidita. Mnoho společností během historie pravidelně rozdělovalo své akcie, aby udrželo jejich cenu v preferovaném rozmezí. Například Apple takto snižuje cenu svých akcií opakovaně a od jeho IPO – vstupu na burzu v roce 1980 už proběhlo 5 štěpení akcií.
Pokud některý investor vlastní akcie Apple nepřetržitě od IPO, z jedné původní akcie má dnes již 224 akcií.
Je třeba ještě jednou zdůraznit, že split akcií nemá žádný vliv na celkovou hodnotu vaší investice, alespoň tedy teoreticky. V reálném světě mohou okolnosti obklopující štěpení akcií posunout jejich cenu výše.
V minulosti platilo, že když se společnost rozhodla rozdělit své akcie, aby byly dostupnější drobným investorům, jednalo se ve většině případů o pozitivní katalyzátor. Díky snížené ceně se akcie společnosti dostaly do hledáčku zcela nové skupiny investorů, kteří si je předtím třeba nemohli dovolit koupit. Po splitu se tak často objevuje prudký nárůst poptávky po rozdělených akciích, což způsobuje růst jejich ceny. Tento efekt by však měl do budoucna slábnout. Stále více akciových brokerů umožňuje nákup frakčních akcií – pouze části jediné akcie. Primární důvod, který vedl v minulosti ke splitům akcií, tak může naprosto pozbýt na důležitosti.
Existují i další důvody, proč může představenstvo společnosti uvažovat o splitu akcií. Jedním z nejzásadnějších je psychologie. Jak cena akcií neustále roste, mohou někteří investoři podlehnout iracionálnímu pocitu, že je cena akcií příliš vysoká na to, aby je mohli koupit. Rozštěpení akcií následně sníží jejich cenu, a přestože zůstává hodnota společnosti totožná, v očích některých investorů se najednou mohou jevit její akcie atraktivnější.
Jak štěpení akcií probíhá?
Samotný split akcií nemá na bohatství akcionářů žádný vliv. Tržní kapitalizace společnosti se stále rovná násobku počtu akcií a jejich ceny. Zvýší-li se díky splitu počet akcií, proporcionálně klesne jejich cena.
Pokud se akcie dříve obchodovaly za 100 dolarů budou se po splitu v poměru 2 ku 1 obchodovat za cenu 50 dolarů. Ano, budete tak vlastnit více akcií, ale o nižší hodnotě a celková hodnota vaší investiční pozice ve společnosti se nezmění.
Investoři však obecně na štěpení akcií reagují pozitivně, částečně proto, že tato oznámení signalizují, že představenstvo společnosti chce přilákat další investory tím, že sníží cenu akcií. Někteří z investorů si například nemohli dovolit investici do dané akcie při předchozí ceně, protože by tak například narušili celkovou diverzifikaci svého portfolia.
Výsledky splitu akcií jsou tak pro portfolio investora obvykle pozitivní – studie ukazují, že akcie, které se rozdělily, v následujícím roce po splitu překonávaly svou výkonností srovnávací index.
A) Důležitá data týkající se štěpení akcií, která byste měli znát:
- Datum oznámení splitu: Společnost nejprve veřejnosti oznámí své plány na štěpení akcií včetně důležitých podrobností, které potřebují investoři znát. Tyto informace obecně zahrnují poměr akciového splitu, a následující dvě data.
- Rozhodný den: Toto je důležité datum pro účetnictví společnosti, ale pro investora až tak důležité není, nicméně je dobé o něm vědět. Rozhodný den je okamžik, kdy stávající akcionáři musí vlastnit akcie, aby mohli získat nové akcie vytvořené štěpením.
- Datum účinnosti: Den, kdy se nové akcie objeví na makléřských účtech investorů a akcie se začnou obchodovat na základě upraveného rozdělení.
Pokud vám to zní trochu komplikovaně, nemějte obavy. V reálných situacích je to docela prosté. Ráno v den účinnosti rozdělení akcií, v našich reáliích se jedná o dobu krátce po 15:30 (kvůli časovému posunu) se na vašem obchodním účtu objeví zvýšený počet akcií a jejich cena by měla být odpovídajícím způsobem upravena.
B) Příklady štěpení akcií z nedávné minulosti:
- Technologický gigant Apple oznámil své poslední štěpení akcií v poměru 4 ku 1 během oznamování hospodářských výsledků za třetí kvartál roku 2020 (30. 7. 2020) s účinností od 31. 8. 2020.
- Společnost Tesla oznámila split svých akcií v poměru 5 ku 1 během oznamování hospodářských výsledků za druhý kvartál 2020 (22. 7. 2020) rovněž s účinností od 31. 8. 2020.
- Google – Alphabet realizoval svůj split akcií v poměru 2 ku 1 s účinností od 27. 3. 2014. Nově vytvořené akcie však jsou třídou akcií bez hlasovacích práv na valné hromadě, a proto jsou nyní akcie Alphabet obchodované na trhu pod dvěma různými označeními – GOOG a GOOGL.
Výhody a nevýhody plynoucí ze štěpení akcií?
Přestože se na hodnotě společnosti po splitu akcií vůbec nic nemění, přináší štěpení akcií investorům jisté výhody a nevýhody, které to jsou?
A) Výhody
- Zvyšují likviditu: Pokud cena akcií vzroste na vyšší stovky dolarů za akcii (akcie jsou drahé), na trhu pomalu dochází ke snižování objemu obchodování. Zvýšení počtu akcií v oběhu při nižší ceně tak zvyšuje likviditu. Zvýšená likvidita snižuje spready mezi nabídkovou a poptávkovou cenou, což umožňuje investorům ušetřit náklady na tomto „nenápadném“ poplatku.
- Usnadňuje vyvažování portfolia: Pokud je cena akcií nižší, mohou drobní investoři i portfolio manažeři snadněji prodávat akcie a kupovat nové. Každý obchod přitom představuje menší procento z celkového portfolia.
- Zlevňují prodej put opcí: Možná tušíte, že put opce dává majiteli právo prodat 100 akcií za předem dohodnutou cenu. Pokud se akcie obchodují za 1 000 dolarů za akcii, musí mít kupující put opce k dispozici 100 000 dolarů, aby byl schopný splnit svůj závazek. Pokud se akcie zlevní splitem 5 ku 1 na 200 dolarů, ekvivalentně klesne i cena put opce.
- Často zvyšují cenu akcií: Snad nejpřesvědčivějším důvodem pro štěpení akcií je to, že má tendenci zvyšovat ceny akcií. Studie Nasdaq, která analyzovala akciové splity v letech 2012 až 2018 zjistila, že pouhé oznámení o budoucím rozdělení akcií zvýšilo cenu akcií v průměru o 2,5 %. Tyto akcie posléze v prvním roce po splitu překonaly trh v průměru o 4,8 %. Ještě zajímavější čísla pak odhalila studie Davida Ikenberryho, profesora financí na coloradské univerzitě, zkoumající akciové splity v letech 1996–2003. Akcie společností, které se v tomto období rozhodly pro split, překonaly trh v následujícím roce v průměru o 8 %.
B) Nevýhody
- Mohou zvýšit volatilitu akcií: Štěpení akcií může díky nové nižší ceně vyvolat dočasně jejich vyšší volatilitu. Protože jsou cenově dostupnější, může se více investorů rozhodnout po splitu koupit akcie a vyvolat tak výrazné tržní pohyby.
- Ne všechny splity přinášejí růst hodnoty investice: I výše zmíněné studie pracovaly s průměrnými čísly. To znamená, že ne každý split vede automaticky k růstu akcií. Dochází-li pak k reverznímu splitu akcií, jejich cena po splitu obvykle neroste, jedná se o signál, že se společnosti nedaří příliš dobře. Případně může trvat nějakou dobu, než začnou akcie znovu růst. Začínající investoři, kteří nepochopí rozdíl mezi klasickým a reverzním splitem, mohou přijít snadno o peníze.
Závěr
Stručně řečeno, štěpení akcií neovlivňuje samotnou tržní kapitalizaci společnosti. Jedná se spíše o změnu počtu akcií nebo struktury akcií.
Přestože však samotný split nemá vliv na tržní hodnotu společnosti, okolnosti spojené s dělením akcií mohou být (povětšinou) pozitivním avšak i negativním katalyzátorem ceny akcií.
Ze studií a historických čísel je však zjevné, že skutečně vlivem oznámení o štěpení dochází k růstu ceny akcií, jedná se tak o dobrou zprávu pro stávající držitele akcií. Pravděpodobně tomu tak je, protože split dává trhu signál, že společnost před splitem výrazně vyrostla a vedení očekává, že bude růst i nadále.
Klíčovým impulzem, který by vás však měl vést k realizaci konkrétní investice, není oznámení o splitu akcií, ale řádné ocenění společnosti na základě známých fundamentů.