Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Akcie » Co je IPO? Co byste o první veřejné nabídce akcií měli vědět?

Co je IPO? Co byste o první veřejné nabídce akcií měli vědět?

Co je IPO? Co byste o první veřejné nabídce akcií měli vědět?

K čemu by nám byla burza, kdyby na ni nebylo co obchodovat? K ničemu! A stejně jako producenti surovin musejí své zboží donést na trh a tam jej prodat, tak i manažer emise akcií musí „donést“ společnost na burzu a tam ji nabídnout.

Pokud k tomu dojde, tak se bavíme o IPO. Co se pod zkratkou IPO přesně skrývá a jak je využít ve svůj prospěch? Více v tomto článku.

Co je IPO?

IPO je zkratka pro Initial Public Offering, neboli pro první veřejnou nabídku akcií. Jde o okamžik, kdy společnost vstupuje na burzu a nabízí své akcie k volnému obchodování (v případě veřejné emise).

Proč to firma dělá?

Primárním důvodem by mělo být (nedluhové) financování a získání prostředků z prodeje akcií. Ovšem IPO není pro firmu jen zdrojem financí, roli zde hraje i prestiž a vyšší důvěryhodnost.

Ať už má firma k IPO jakékoliv důvody, myslí svůj business velmi vážně, protože financování emisí akcí je velmi nákladné. Nejde jen o poplatek za emisi akcií, ale i celou přípravu IPO po stránce informativní a legislativní. Obchodované společnosti musejí být transparentní a více komunikují s veřejností.

Možná se to zdá jako drobnost, ale opravdu významně to zvyšuje náklady společnosti. Zapomenout nesmíme ani na riziko spojené s poklesem ceny akcií. Jak je vidět, IPO není pro společnost jednoduchou volbou, v každém případě je ale dobrou zprávou pro obchodníky.

Jak se stanoví cena IPO?

ipo stanoveni cenyMožná vás napadla otázka, jaká vlastně bude cena akcií společnosti, když vstupuje na burzu? Kdo tuto cenu určuje? Stanovit cenu akcie společnosti, která se dosud neobchodovala na burze, není vůbec snadné.

Existuje na to mnoho teoretických modelů, ale to je pouze teoretický přístup.

Jednotlivé modely dávají diametrálně jiný výsledek a číslo vždy „ohnete“ tam, kam ho chcete. Nemá cenu si nic nalhávat, i cílem emitenta by mělo být cenu odhadnout co nejlépe, a proto se v praxi často využívá metoda zvaná – bookbuildingu.

Pokud se zvolí bookbuilding, tak se osloví potenciální investoři, kteří dají nezávazné objednávky na určité ceně a množství. Tímto způsobem se lze dobrat k určité předtržní ceně. Je ovšem nutné zmínit, že i tak je konečná cena na emitentovi. Ten může z fiktivní knihy objednávek některé vyškrtnout nebo zvolit jemu vyhovující váhu potenciálních investorů.

IPO efekt

Známý IPO efekt říká, že cena akcií po IPO poroste. Důvodů je hned několik. Prvně trh je tvořen nabídkou a poptávkou a pokud něco uvedu na trh, tak je obvykle větší poptávka než nabídka. Aby se navíc prodej akcií vyplatil, tak se při emisi často zvolí lehce podhodnocená cena. To má přilákat investory a podpořit raketový začátek, ale…

Spoléhat se slepě na IPO efekt je dosti krátkozraké. Chce to vědět více o dané společnosti a o jejich plánech. Stejně tak byste měli vědět, proč emise probíhá. Je to prestiž, financování velkého projektu nebo potřebuje společnost někoho vyplatit?

To vše ovlivňuje vývoj v následujících hodinách po IPO. Cena tedy nemusí je klesat, může i růst nebo stagnovat.

Příklady IPO

Pojďme se pro příklad podívat na to, jak se cena IPO (v tu chvíli už akcií) vyvíjela u různých společností těsně po vstupu na burzu.

Facebook vstupoval na trhu 18. 5. 2012 a očekávalo se, že cena akcií Facebooku raketově poroste, podobně jako u Google v roce 2014 (první den +18 %). Ovšem Facebook nebyl Google, své akcie prodal na horní oceňovací hranici 38 dolarů za kus a jak je vidět na grafu níže, trvalo mu dlouhých 14 měsíců, než se na tuto cenu dostal.

facebook akcie IPO

IPO Facebooku 12. 5. 2012

IPO je především o emocím. Kolem tohoto data je vysoká volatilita. Jak můžete vidět na grafu u cloudového úložiště Dropbox, tak ani prvotní impulz nemusí být rozhodující. Během prvního půlroku se cena dostane na +33 %, ale následně padne až pod IPO.

dropbox akcie IPO

IPO Dropbox, 23. 3. 2018

A do třetice všeho špatného tady máme Uber. O jeho vstupu na burzu jsme vás informovali. Jak můžete vidět ani jemu se vstup zrovna nepovedl. Viz. obrázek níže.

uber akcie IPO

IPO Uber, 10. 5. 2019

Nyní to skoro vypadá, že IPO efekt je opačný. Není tomu tak, na trhu je stále dost IPO s pozitivním dopadem do ceny. Potvrzuje to například Pinterest, případně Zoom, ten ale potřeboval jeden den na stabilizaci.

pinterest akcie IPO

IPO Pinterest 18. 4. 2019

 

zoom akcie IPO

IPO ZOOM, 18. 4. 2019

Jak vidíte, tak IPO efekt může být prakticky jakýkoliv. Růst, nebo pád cen akcií, je to jedno. Je to zároveň velké riziko, ale i skvělá obchodní příležitost. Je potřeba mít na paměti nepředvídatelnou povahu IPO a uvědomovat si rizika s tím spojená.

Jak obchodovat IPO?

IPO a jeho efekt růstu ceny se považoval za stabilní. Poslední dobou tomu ale tak není, aspoň ne vždy a je jedno zda na trh vstupuje velký gigant nebo malý startup z penny stocks. Správně zobchodovat IPO tak není vůbec snadné. Nelze využít technické analýzy, protože chybí historie, a jistoty snižuje i vysoká volatilita. Ostatně, stačí se podívat na výše zmíněné příklady.

Pro IPO potřebujete podrobnou analýzu a důvody, proč by právě akcie této společnosti měly růst. Vyžaduje to tedy klasickou analýzu informací a také více práce než u společností, které jsou obchodované. Je potřeba si danou společnost prověřit, zvážit všechna pro a proti a podle toho se rozhodnout, zda do akcií investovat.

Spousta obchodníku dává poslední dobou přednost investování do dluhopisů, namísto akcií, což je ale otázkou spíše menších společností. Víte, v čem jsou akcie jiné, než dluhopisy? 

Zaujali vás IPO akcie? Pokud ano – Tak pečlivě sledujte náš web Finex.cz a žádné důležité informace o IPO vám neuniknou. O všem vás budeme informovat.

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 4 komentáře
David

Dobrý den,
chtěl bych prosim poradit jak se vyznat na burze a jak obchodovat.
Děkuji za odpověď

Magazín Finex

Dobrý den, Davide,
obchodování je velice komplexní obor a jistě tedy chápete, že nelze říci, “dělejte toto a takhle”. Vědět, jak úspěšně obchodovat také není otázka pár přečtených článků, ale je to dlouhodobý proces zlepšování a učení se.

Máte aspoň nějakou představu, co by vás zajímalo? Zda to jsou třeba kryptoměny, komodity (zlato), nebo akcie?

Ať už tak nebo tak, je potřeba mít nějaké základní znalosti.

Proto rozhodně doporučuji prostudovat si tyto články:

 • https://test.finex.cz/rubrika/forex/
 • https://test.finex.cz/rubrika/akcie/
 • https://test.finex.cz/rubrika/komodity/
 • Pokud byste měl nějaký konkrétní dotaz, nebo chtěl s něčím poradit, určitě se ozvěte. Rádi vám se začátky pomůžeme, ale nemůžeme vám napsat konkrétní postup. :-)

  Kev

  Začínám s obchodováním a moc nevím, jak začít. Jakého brokera si vybrat, co obchodovat. S kolika penězi začít a tak podobně. Mohli byste mi prosím pomoci s rozjezdem? Díky moc!

  Magazín Finex

  Dobrý den Keve,
  pokud chcete začít s akciemi, můžete si vybrat nějakého z našich recenzovaných brokerů. Otázkou je, s kolika penězi chcete začít a zda chcete obchodovat (denně provést několik obchodů), nebo investovat (akcie koupit a držet). Když nám Vaše požadavky trochu přiblížíte, budeme schopni poradit lépe.

  Akcie
  Komodity
  Krypto
  Indexy
  Cena 24h
  Tesla Inc. ---
  N/A
  ČEZ ---
  N/A
  Apple ---
  N/A
  Avast Plc ---
  N/A
  Moneta ---
  N/A
  Alphabet (Google) ---
  N/A
  RECENZE

  TOP Akcioví brokeři

  XTB logo
  XTB★ 98 %
  U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  RoboMarkets logo
  RoboMarkets★ 96 %
  U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  LYNX Broker logo
  LYNX Broker★ 92 %
  Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.
  Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
  Facebook icon Jít na Facebook
  Finex logo