Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Raketový start Redditu na burze: Akcie vystřelily o 48% hned první den!

O čtvrteční IPO Redditu byl velký zájem. Společnost zapojila i komunitu a tvrdí, že našla nový zdroj příjmů, od kterého si slibuje snížení ztráty.

Publikováno
Raketový start Redditu na burze: Akcie vystřelily o 48% hned první den!
Zdroj: depositphotos.com

Reddit, platforma sociálních médií s 19letou historií známá provozováním rozmanitých internetových fór, vstoupila na burzu a její akcie v první den obchodování vzrostly o 48 %.

Společnost tak uskutečnila primární veřejnou nabídku akcií (IPO), která byla prvním velkým debutem subjektu sociálních médií od Pinterestu v roce 2019.

Skok v prvním dnu obchodování

Na horní hranici cenového rozpětí IPO – 34 USD za akcii – vyneslo IPO společnosti Reddit přibližně 750 milionů USD, přičemž 519 milionů USD získala přímo společnost.

Akcie obchodované pod tickerem “RDDT” dosáhly denního maxima 57,80 USD, což představuje pozoruhodný 70% nárůst oproti IPO ceně. Nakonec uzavřely na hodnotě 50,44 USD, což společnosti Reddit zajistilo tržní kapitalizaci ve výši přibližně 9,5 miliardy USD.

Zdroj: finance.yahoo.com
Vývoj ceny akcií Reddit během prvního dne obchodování burze
Vývoj ceny akcií Reddit během prvního dne obchodování burze

V podobném duchu debutovala na burze Nasdaq den před Redditem také společnost Astera Labs, která se zabývá hardwarem pro datová centra – zaznamenala 72% nárůst hodnoty svých akcií.

Tato poslední úspěšná IPOs následují po období výrazně omezené aktivity.

Hodnota společnosti Reddit v době jejího IPO činila přibližně 6,5 miliardy USD, což je pokles oproti jejímu vrcholné hodnotě na soukromém trhu v roce 2021, která činila 10 miliard USD.

Tehdy zažilo technologické odvětví prudký vzestup, ale v následujícím roce došlo ke změně nálady investorů v důsledku rostoucích úrokových sazeb a prudce rostoucí inflace, což vyvolalo odklon od vysoce rizikových aktiv.

V průběhu obchodního dne se však už Reddit téměř na srovnatelnou hodnotu vyšplhal.

Výsledky a výhled Redditu

V roce 2023 se roční tržby společnosti zvýšily o 20 % na 804 milionů USD z 666,7 milionu USD v předchozím roce. Reddit pak zaznamenal čistou ztrátu 90,8 milionu USD, což je zlepšení oproti ztrátě 158,6 milionu USD v roce 2022.

Společnost zkoumá licencování dat jako potenciální zdroj příjmů, přičemž si zajistila smlouvy v hodnotě 203,0 milionů USD s dobou platnosti na dva až tři roky.

Reddit předpokládá, že za rok z licenčních smluv vykáže v průměru příjmy ve výši přibližně 66,4 milionu USD.

Dále bylo navázáno rozšířené partnerství se společností Google, které technologickému gigantu umožní přístup k většímu množství dat společnosti Reddit za účelem zdokonalení modelů umělé inteligence a vylepšení svých produktů.

Kdo jsou hlavní akcionáři

Mezi hlavní akcionáře společnosti Reddit patří generální ředitel OpenAI, Sam Altman, společnost Tencent a vydavatelství Advance Magazine Publishers.

Altman, který v roce 2014 vedl soukromé kolo financování v hodnotě 50 milionů USD a do roku 2022 působil v představenstvu Redditu, vlastnil před začátkem obchodování s akciemi podíl v hodnotě přes 400 milionů USD.

Při IPO společnosti, kterou spoluzakládali Alexis Ohanian a současný generální ředitel Steve Huffman, prodali stávající akcionáři včetně Huffmana celkem 6,7 milionu akcií.

Kromě toho Reddit poskytl možnost zakoupit akcie nejlepším moderátorům a uživatelům prostřednictvím programu cílených akcií, podobného iniciativám společností jako Airbnb a Rivian, jejichž cílem je zapojení komunity.

Navzdory určité skepsi uživatelů Redditu ohledně IPO, zejména pokud jde o finanční výsledky a občasné sporné vztahy společnosti s moderátory, zůstává Huffman optimistický, pokud jde o oddanost uživatelské základny platformy.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎