Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Evropa může padnout! Macron volá po větší suverenitě Evropy – ekonomické i vojenské

Francouzský prezident Macron ve svém silném projevu vyzývá Evropu k posílení obrany i hospodářské nezávislosti.

Publikováno
Evropa může padnout! Macron volá po větší suverenitě Evropy – ekonomické i vojenské
Zdroj: depositphotos.com

Ve svém čtvrtečním projevu na univerzitě Sorbonna v Paříži francouzský prezident Emmanuel Macron naléhal na posílení obrany a ekonomické samostatnosti Evropy. Varoval před rizikem, že kontinent může ztratit svou suverenitu a nezávislost.

Mezi hlavní body projevu patřila potřeba boje proti ruské agresi, posílení kybernetické bezpečnosti Evropy a těsnějších vazeb v obranné sféře s Británií, které po Brexitu vychladly.

Macron také vyzval k vytvoření evropské akademie pro vysoké vojenské důstojníky a k podpoře evropských výrobců vojenského vybavení.

Jeho projev, který trval téměř dvě hodiny, vyzdvihl naléhavost potřeby silnějších a více integrovaných evropských obranných mechanismů. Macron také zdůraznil, že Evropa nesmí být pouhým vazalem Spojených států a musí si zachovat schopnost jednat nezávisle na globální scéně.

“Existuje riziko, že naše Evropa může zemřít. Nejsme vybaveni čelit rizikům,” varoval Macron.

Francouzský prezident dlouhodobě volá po strategické autonomii Evropy a menší závislosti evropské obrany na Spojených státech. Tento postoj ještě nabral na síle poté, co se Donald Trump rozhodl znovu ucházet o post amerického prezidenta.

Trump v podstatě Macronův názor sdílí a tvrdí, že Evropa hřeší na vojenskou sílu USA, když šetří na vlastní obraně a Spojené státy tím prý zneužívá.

Suverénní musí být Evropa i v ekonomice

Kromě obrany se Macron zaměřil i na ekonomické výzvy, kterým Evropa čelí. Varoval před možností, že Evropa bude dál zaostávat za svými globálními konkurenty, pokud nepřijme opatření k podpoře firem v oblastech umělé inteligence a zelené energie.

Musíme vyrábět více, musíme vyrábět rychleji a musíme vyrábět jako Evropané. – Emmanuel Macron

Evropská centrální banka by neměla sledovat jen inflační cíl, ale měla by se také zaměřit na růst ekonomiky a také klimatické otázky.

Macron také kritizoval globální pravidla volného obchodu, která podle něj významně poškozují evropské firmy, a navrhl, aby Evropská unie poskytla výjimky ze svých vlastních pravidel hospodářské soutěže.

Praktiky v oblasti podpory zelené energie a umělé inteligence ze strany vlády USA v podstatě srovnal s čínským přístupem. Ačkoli Washington z toho obviňuje Peking, Macron se domnívá, že oba státy přílišnými dotacemi v těchto oblastech narušují globální hospodářskou soutěž.

Dodal, že Evropa potřebuje méně roztříštěné trhy s energií, telekomunikacemi a finančními službami a musí také snížit byrokracii.

Reakce na Macronův projev byla smíšená, ale získal uznání od německého kancléře Olafa Scholze, který vyjádřil podporu francouzské snaze o posílení Evropy.

Macronovi poradci čtvrteční projev označili za příspěvek Francie ke strategické agendě EU na příštích pět let. O této agendě se má rozhodnout po volbách do Evropského parlamentu.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎