Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Akcie » Nikola Corporation

Akcie Nikola Corporation (NKLA) - Aktuální cena, graf, kde koupit

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf ceny akcií Nikola Corporation

Akcie Nikola Corporation (NKLA)
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Informace o akciích Nikola Corporation

Obsah článku o akciích Nikola Corporation

1.Informace o akciích Nikola Corporation2.O společnosti Nikola Corporation3.Vývoj akcií Nikola Corporation4.Dividendy Nikola Corporation5.Investování do akcií Nikola CorporationsPrvní možnost: Nákup akcií NikolaDruhá možnost: Aktivní obchodování akcií Nikola6.Co by měl investor na akciích Nikola sledovat?7.Vyplatí se investovat do akcií Nikola?8.Diskuze o akciích Nikola (komentáře)

Informace o akciích Nikola Corporation

Nikola Tesla. Zdroj: Wikipedia

Nikola Tesla byl americký vynálezce, fyzik a konstruktér elektrických strojů. Jeho vynálezy ovlivnily budoucnost a jeho jméno nesou hned dvě společnosti zabývající se alternativními pohony. Známější společnost jménem Tesla jsme si již představili, dnes je na řadě Nikola Corporation.

Tesla a Nikola jsou v zásadě konkurenční společnosti, rozdíly ovšem najdeme. Nikola Corporation se zabývá především pohonem na vodík a primárně se zaměřuje na nákladní vozy.

Obě společnosti si ale lezou do zelí a vidět to je i v soudní rovině. Nikola představila nákladní automobil po vzoru Tesly a žaloba za kopii designu přišla vzápětí. Nikola také ukázala světu pick-up a to dokonce elektrický. Opět by zde byla přímá konkurence s Teslou.

Nikola Badger

Znamená to tedy, že má Nikola stejný potenciál jako Tesla? Nebo třeba ještě větší? Vyplatí se o této společnosti uvažovat? Proč do ní (ne)investovat a jaké jsou dividendy z Nikola Corporation? To a mnohem více se dozvíte v tomto článku.

O společnosti Nikola Corporation

Nikola Corporation byla založena v Utahu roku 2014. Jak už jsme zmínili, název je inspirován slavným Nikola Teslou. Zakladatelem Nikola Corporation je Trevor Milton. Trevor do roku 2014 podnikal v commerce a hybridních technologiích.

Cílem společnosti je vyrobit nákladní vozy na hybridní pohon. Pro americký trh by se jednalo o Nikola One a Nikola Two, pro asijský, australský a evropský trh by se tahač jmenoval Nikola Tre a byl by vyráběn společně se společností Iveco.

Nákladní vozy Nikola

Portfolio nákladních vozů by měl rozšířit pickup Nikola Badger a vojenské vozidlo Nikola Reckless. I tato vozidla by měla využívat nekonvenční pohon, a to vodík společně s elektřinou.

Nikola Corporations zaujala laickou i odbornou veřejnost. Ve svých materiálech slibovala vodíkový nákladní vůz, který na 80 kg vodíku ujede až 700 mil, tedy cca 1 100 km. Přitom aktuálně vodíkové nákladní vozy Toyota ujedou na 60 kg vodíku cca 300 mil. A pokud se bavíme o vodíkových Hyundaích, ty sice 1 000 km na vodík také zvládnou, ale s vyšší spotřebou.

Nikola navíc slibuje i příznivou cenu a to v průměru do 800 000 USD. Není to sice malá částka, ale vodíkový tahač u konkurence seženete cca za trojnásobek ceny. Nikola Corporation tedy chce přijít na trh s vozem, co má enormně nízkou spotřebu a je relativně levný. V nákladní dopravě by něco podobného mohlo přinést skutečnou revoluci.

Vývoj akcií Nikola Corporation

IPO (co je IPO?) proběhlo 4. června 2020, akcie otevřely na 37,55 USD za kus a 9. 6. 2020 se cena dostala téměř na 80 USD za kus. Je vidět, že investory Nikola nadchla. A také zřejmě informace, které zmiňujeme výše.

Kapitalizace téměř 30 mld USD byla pro start-up téměř k neuvěření. Investoři se o akcie doslova prali. Například zmiňovaná Tesla při této kapitalizaci již měla sériovou výrobu. A možná i právě toto uvědomění přispělo k vystřízlivění.

Nikola Corporation má vizi, ale nemá továrnu, nemá sériovou výrobu a vlastně ani nemá dostatek odborníků ke splnění svých cílů.

Nikola Corporation v roce 2019 koupila pozemek v Arizoně. Ten by měl sloužit ke stavbě hal pro sériovou produkci. Výstavba hal se ovšem zatím nekoná. Za rok 2020 se doslova ani nekoplo a Nikola přitom slibuje, že od roku 2023 bude sériově vyrábět 35 až 50 tisíc vozů.

Od roku 2016 údajně získala Nikola Corp 14 000 zakázek v hodnotě 10 mld. USD. Ovšem tato čísla se ukázala jako silně nadhodnocena. Nikola Corporation tedy výrazně ztratila na důvěryhodnosti a podepsalo se to i na akciích. Ty se téměř z 80 USD na kus vrátily zpět na úroveň IPO.

Vývoj akcií Nikola v roce 2020
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Nikola Corporation sice neměla zázemí, technologie a zřejmě ani potřebné know-how, ale i přesto se zdálo, že si společnost cestu najde. Naděje svitla v září 2020, kdy General Motors oznámilo nákup 11 % společnosti. General Motors souhlasilo s využitím vlastních kapacit pro výrobu elektrického pick-upu Badger. Zároveň mělo G-M poskytnout technologii a zásobování palivovými články a bateriemi.

Ještě v září 2020 odstupuje Trevor Milton z pozice předsedy společnosti kvůli obvinění z podvodů. Taková zpráva opět zasáhla trhy a znamenala i zrušení dohody s General Motors. K plánovanému odkupu 11 % společnosti již nedojde, a ani kapacity pro výrobu Badgeru již G-M nenabídne. Ovšem technologie a zásobování bateriemi/palivovými články je stále platné.

Výše zmíněné skutečnosti se na akciích Nikola Corporation tvrdě podepsaly. Do roku 2021 vstupovala cena akcií cca na polovině IPO, tedy asi 17 dolarů za kus. A není se čemu divit, Nikola Corporation má dle aktuálních informací pouze sliby a neznámý prototyp.

Výroba je v nedohlednu, dokonce i technologie je neznámá a nikdo tak vlastně neví, jak chce Nikola svých slibů dosáhnout.

A aby toho nebylo málo, Nikolu předběhl Hyundai a jeho Xcient. Tento vodíkový nákladní automobil se již začal prodávat v Evropě. Ve Švýcarsku již v roce 2020 jezdilo prvních 7 kusů. Navíc Xcient zvládne také přes 1 000 vodíkových kilometrů a je tak pro Nikolu přímým konkurentem.

I přes zmíněné negativní vlivy nejde Nikola Corporation odepsat. To by byla chyba, stále je to start-up, který to někam dotáhl a má obrovský potenciál. Zatím ještě Nikolu neodepisujte, přečtěte si, kde akcie obchodovat, co sledovat a udělejte si kompletní obrázek.

Dividendy Nikola Corporation

Společnost zatím nevyplácí žádné dividendy. Pokud se do Nikola Corporation rozhodnete investovat, mělo by to být za účelem ceny akcie – respektive spekulace na cenu akcií nebo za účelem dlouhodobého držení.

Investování do akcií Nikola Corporations

Do akcií Nikola Corporation je možné investovat dlouhodobě nebo krátkodobě. Záleží, zda chcete akcie koupit a držet nebo aktivně nakupovat a prodávat.

První možnost: Nákup akcií Nikola

Tento přístup je snadný a levný. Nenabízí ovšem tak velký potenciál (ukážeme si později). U daného poskytovatele si najdete akcii, zkontrolujete si, že nakupujete skutečné akcie (ne derivát CFD) a jen klinete na tlačítko nákupu.

Přímý nákup akcií je výhodný pro dlouhodobé investice. Navíc pokud nemáte čas sledovat cenu každou hodinu, každý den a věříte, že je daná společnost dlouhodobě perspektivní, vyplatí se tento druh nákupu akcií.

Jak investice formou nákupu akcií funguje?

Nejlépe si to ukážeme na příkladu.

Cena akcie Nikola je 30 USD za kus. Za 3 000 USD si tedy koupíte rovných 100 ks akcií.

V případě, že cena akcií vzroste o 33 % na 40 USD, z prodeje vašich 100 akcií byste inkasovali celkem 4 000 USD.

Hodnotu svého obchodního účtu byste takovým obchodem zvýšili o 1 000 USD, tyto peníze si můžete ihned převést na bankovní účet.

Kde koupit akcie Nikola?

Nikola Corporation má relativní potenciál a mohlo by vás zajímat, kde takové akcie koupit. Koupit a obchodovat akcie Nikola můžete u mnoha brokerů, nabízí se třeba broker XTB. Vše je v češtině, přehledné, rychlé a nově od poloviny roku 2020 navíc bez poplatků. Také samotné založení a vedení účtu je zdarma a zabere vám jen pár minut. V případě zájmu koukněte na náš video návod (jak se zaregistrovat) níže.

Akcie Nikola spadají pod US Nasdaq, tedy obchodní hodiny jsou od 15:30 do 22:00. Komise pro měsíční obrat do 100 000 EUR je 0 %, stejně tak je 0 EUR i minimální provize. Minimální hodnota pokynu činí 100 USD.

Favorit redakce
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
  • Dobrá zákaznická podpora v češtině
  • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Druhá možnost: Aktivní obchodování akcií Nikola

Aktivní obchodování má oproti prostému nákupu popsanému výše jednu zásadní výhodu. Je možné využít pákového efektu. S ním se potenciální zhodnocení investice může výrazně zvýšit. Pokud chcete obchodovat pouze na změnu ceny, nabízí se derivát typu CFD. I ten vám nabídne broker XTB.

Pokud stále váháte, vyzkoušejte si obchodování bez rizika a zdarma s virtuálními penězi (ale na skutečných trzích) na demo účtu.

xtb demo účet

Obchodování "s pákou" znamená, že můžete nakoupit více akcií, než na kolik máte momentálně dostupné prostředky. Podívejte se na příklad níže:

Na obchodním účtu máte k dispozici 3 000 USD, s využitím pákového efektu 1:5 můžete disponovat celkem 15 000 USD (pětinásobkem).

Mohli byste si tedy koupit ne 100, ale rovnou 500 akcií. Pokud budeme počítat se stejnou změnou ceny, tedy růst ze 30 USD na 40, tak váš zisk nebude1 000 USD, ale 5 000 USD.

Na tomto příkladu je vidět výhoda CFD obchodování a hlavně pákový efekt. Pozor ale! Sice finanční páka zvyšuje možný zisk, ale také případnou ztrátu. Máte tedy 5x více akcií a s tím i 5x větší potenciál zisku i ztráty.

Video: Vzorový nákup akcií ČEZu u brokera XTB

Níže se můžete podívat na video, kde vám na akciích ČEZu ukážeme, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody jsou prováděny u brokera XTB. Příklad je na akciích ČEZu, ale ty lze snadno zaměnit za akcie Nikola, princip je stejný.

Co by měl investor na akciích Nikola sledovat?

Nikola Corporations potřebuje důvěryhodnost. Tu může získat buď reálnou stavbou výrobní linky a konkrétním plánem, nebo silným partnerem.

Společnost má aktuálně velké ambice, nebojí se, ale chybí ji plnění svých slibů a přiblížení k cílům. Informace vedoucí k realizaci výroby a prodejům je přesně to, co je potřeba sledovat.

Vyplatí se investovat do akcií Nikola?

Pro spoustu lidí budou rozhodně akcie Nikola příliš rizikové. Společnost nemá výrobní linku, nemá schválený prototyp, nemá silného partnera. Předseda společnosti byl obviněn z podvodů a také padlo spojenectví s General Motors a podobně.

Zvážit musíme i poměrně velkou volatilitu v ceně akcií. V součtu by se tak mohlo z dát, že máme jasno – nekupovat.

Ovšem pozor, v portfoliu je dobré mít i něco podobného jako Nikola. Riziková akcie s velkým potenciálem. A přesně taková akcie Nikola Corporation je.

Je jen na vás, zda políčko rizikové akcie v portfoliu vyplníte Nikola Corporation nebo jinou společností. Podobných akcií je rozhodně více. Osobně bych také nekupoval na pákový efekt, ale vybral bych si přímo akcii a investoval bych skutečně opatrně, jen velmi malou část svého portfolia. Ale to je pouze osobní názor.

Nebo vidíte naopak v Nikola Corporation velký a téměř jistý potenciál? Podělte se s námi v komentářích o váš názor.


Více informací o akciích Nikola Corporation (NKLA)

JménoNikola Corporation
TickerNKLA
Webové stránkyhttps://nikolamotor.com/
Založeno2014
SektorPrůmysl
PrůmyslStroje (technika)
Vyplácí dividendy?

Vývoj ceny akcie Nikola Corporation za posl. 2 týdny

Datum Hodnota Ticker
30. 03. 2023 Načítání... NKLA
29. 03. 2023 Načítání... NKLA
28. 03. 2023 Načítání... NKLA
27. 03. 2023 Načítání... NKLA
26. 03. 2023 Načítání... NKLA
25. 03. 2023 Načítání... NKLA
24. 03. 2023 Načítání... NKLA
23. 03. 2023 Načítání... NKLA
22. 03. 2023 Načítání... NKLA
21. 03. 2023 Načítání... NKLA
20. 03. 2023 Načítání... NKLA
19. 03. 2023 Načítání... NKLA
18. 03. 2023 Načítání... NKLA
17. 03. 2023 Načítání... NKLA

Ohodnoťte akcie firmy Nikola Corporation


Připojte se k diskuzi

Další Akcie, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo