Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finanční propadák roku? Trumpova sociální síť ztrácí na burze miliardy!

Ztrátová společnost zcela závislá na Donaldu Trumpovi, jeho rozhodnutích a úspěchu vstoupila na burzu slibně. Pak ale přišel pád.

Publikováno
Finanční propadák roku? Trumpova sociální síť ztrácí na burze miliardy!
Zdroj: depositphotos.com

Burzovní debut společnosti Trump Media & Technology Group zaznamenal výrazný propad – během jediného týdne obchodování s akciemi v rámci indexu Nasdaq Composite klesla její tržní kapitalizace o 4 miliardy USD.

Společnost byla dříve známá jako Digital World Acquisition Corp., účelová akviziční společnost (SPAC) založená za účelem uvedení Trumpovy platformy Truth Social na akciový trh.

Finanční ztráty a pokles cen akcií

Nedávné ztráty zveřejněné v regulačním hlášení vyvolaly obavy o budoucí životaschopnost společnosti. Její účetní dokonce vydal ohledně dalšího působení společnosti varování.

Oznámené ztráty vyvolávají značné pochybnosti o její schopnosti pokračovat v činnosti.

V uplynulém roce vykázala společnost Trump Media & Technology Group tržby ve výši 4,1 milionu USD a ztrátu ve výši 58 milionů USD. (V roce 2022 však dosáhla zisku ve výši 50 milionů USD.)

Cena akcií společnosti, která vlastní platformu sociálních médií Truth Social, se v pondělí propadla o 21 % na 48,66 USD, což je v ostrém kontrastu s jejím maximem 79,38 USD z 26. března, tedy den po vstupu na burzu pod tickerem “DJT”, který odráží iniciály bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

Zdroj: google.com/finance
Pokles Trump Media
Pokles ceny akcií Trump Media za poslední týden

Truth Social se snaží zaujmout pozici konkurenta technologických gigantů, jako je Meta, matka Facebooku, která se v prvních letech své existence také potýkala se ztrátami.

Pozoruhodné ocenění a lock-up

I po pondělním propadu jsou akcie Trump Media & Technology Group za letošní rok o 178 % výše. Analytici však vyzdvihují pozoruhodné ocenění Trump Media.

Navzdory všem problémům má společnost v současné době tržní kapitalizaci 6,7 miliardy USD, čímž překonává zavedené společnosti s miliardovými ročními zisky, jako jsou Bausch & Lomb, Alcoa nebo Harley-Davidson.

Toto ocenění vyvolalo srovnání s “meme” akciemi, jako je GameStop, které jsou často poháněny spíše nadšením na sociálních sítích než tradičními ukazateli fundamentální analýzy, jako je ziskovost a růst tržeb.

Aktuální vývoj ceny akcií GameStop

Načítání
Načítání
Kupte si akcie GameStop Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

I přes kolísavé ceny akcií by Trumpův 57% podíl ve společnosti mohl bývalému prezidentovi vynést slušný zisk. Aktuálně má hodnotu 3,8 miliardy USD.

Trump však v současné době nemůže své akcie prodat kvůli dohodě o “lock-upu”, která je typická pro primární veřejné nabídky (IPO) a která má zabránit tomu, aby insideři své akcie okamžitě prodali.

Poznámka

Lock-up znamená, že Trump nemůže své podíly okamžitě přeměnit na likvidní aktiva, což by pro něj vzhledem k probíhající prezidentské kampani mohlo být lákavé. Zároveň by tento prodej měl devastující vliv na cenu akcií.

Období blokace má trvat nejméně šest měsíců, během nichž je Trumpova možnost zpeněžit jeho podíl omezena.

V budoucnu by však mohlo dojít ke změnám, zejména pokud se Trumpovi podaří získat výjimku nebo zajistit věřitele, který bude ochoten přijmout jeho akcie Trump Media jako zástavu.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎