Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Připravte se na tato IPO v druhé polovině letošního roku aneb nové akcie, které by rozhodně neměly utéct vaší pozornosti

Připravte se na tato IPO v druhé polovině letošního roku aneb nové akcie, které by rozhodně neměly utéct vaší pozornosti
Zdroj: investors.com

V životě akciových společností jsou vždy dva zásadní milníky. Prvním je založení společnosti a tím druhým je vstup na burzu. První den veřejného obchodování akcií (IPO) je velkou událostí, kterou sleduje nejen management společnosti, ale také zaměstnanci a obchodní partneři. V dnešním článku si představíme 7 společností, které se nacházejí právě před tímto zásadním milníkem své historie a které se v druhé polovině letošního roku chystají na IPO.

S trochou nadsázky lze konstatovat, že v letošním roce vstupují do sféry veřejně obchodovaných společností především ty, které mají buď pro strach uděláno, nebo které si jsou svojí pozicí naprosto jisté. Je již obecně známo, že se akciový trh nachází na hraně silného výprodeje, což může pro nově příchozí společnosti znamenat velmi výrazné riziko. Přece jen, na burzu se chodí získávat kapitál pro další fungování a rozšiřování společnosti. Ne tam peníze ztrácet.

Obchodování v den IPO je velmi rizikové kvůli vysoké volatilitě a nevyzpytatelnému tržnímu sentimentu.

Podle společnosti Barron’s byl loňský rok, co se týče IPO, rekordní. Na burzu totiž vstoupilo více než 1000 nových společností, které veřejným obchodováním svých akcií utržily 315 miliard dolarů. To je dvojnásobná částka oproti roku 2020. Jenže letošní rok je naprosto jiný, z akciového trhu mizí peníze a ochota investorů riskovat svůj kapitál vklady do nových projektů nemusí být na vysoké úrovni. Nyní se podívejme na akciové odvážlivce, kteří se nebojí vstupovat na burzu v době výprodejů.

1) Mobileye

U této společnosti se jedná již o druhý pokus stát se úspěšnou, veřejně obchodovatelnou akciovou společností. První pokus se odehrál již v roce 2014, ovšem společnost v roce 2017 koupil Intel, což znamenalo konec vlastní podnikatelské éry. V současné době společnost opět vystupuje samostatně. Jejím oborem podnikání jsou dodávky pokročilých asistenčních systémů pro automobily. Společnost je oceněna na 50 miliard USD.

2) VinFast

Tento Vietnamský výrobce elektromobilů, se snaží sám sebe prezentovat jako konkurent společností typu Tesla nebo Rivian. Zda se mu to povede, se teprve uvidí. Společnost plánuje díky financím z veřejného obchodování svých akcií realizovat svoji expanzi do USA a Evropy, přičemž by měli dodávat především elektromobily typu SUV. Společnost je oceněna na 25 až 60 miliard USD.

3) Reddit

Tato společnost provozuje stejnojmennou internetovou platformu, která umožňuje zájemcům o diskusi vyměňovat si své názory na mnoho témat. Tato platforma se stala slavnou v roce 2021, kdy místní komunita akciových investorů spustila lavinu investic do společnosti GameStop, což vymrštilo akcie této společnosti do nebe. Společnost svůj vstup na burzu financuje z kapitálu od společnosti Fidelity Investments.

4) Instacart

Instacart zahájila svoji činnost v období pandemie, kdy mnoho lidí využilo jejích služeb, doručování zboží a potravin až domů. Aplikace, která je touto společností provozována, oslovila investory natolik, že společnost v březnu 2021 inkasovala finance v hodnotě 39 miliard a nyní míří na IPO jako jeden ze žhavých kandidátů na úspěch.

5) Stripe

Další společností, která využila příležitosti během pandemie je společnost Stripe. Jedná se především o zpracovatele plateb pro podniky, ovšem své služby diverzifikovaly také do správy daní nebo poskytování půjček. Společnost je podporována správci rizikového kapitálu, jako je například Andreessen Horowitz nebo Sequoia Capital. Díky podpoře těchto gigantů se společnost Stripe dostala na vrchol žebříčku nejlépe financovaných fintech soukromých společností s kapitalizací 95 miliard USD.

6) Discord

Stejnojmenná platforma této společnosti je známá především hráčům počítačových her, kteří díky ní mohou online komunikovat nebo sdílet videa. Tato platforma si získala přízeň mnoha uživatelů opět v období pandemie, přičemž měsíční aktivní uživatelé Discordu podle CNBC vyletěli z 56 milionů v roce 2019 na 150 milionů do konce roku 2021. Společnost je oceněna na 15 miliard USD.

7) ServiceTitan

Internetová aplikace, díky které si mohou lidé ihned domluvit zakázku například u instalatéra nebo elektrikáře, patří právě společnosti ServiceTitan. Aplikace je přínosná nejen pro spotřebitele, ale i samotní pracovníci ji mohou využívat například ke správě svých zakázek, marketingu, mzdám atd. Společnost byla po posledním kole financování oceněna na 9,5 miliardy dolarů a i mezi její hlavní sponzory patří společnost Sequoia Capital nebo Tiger Global.

Závěr

I přestože se jedná pouze o malý výčet společností, které můžeme v letošním roce na burze přivítat, určitě to jsou žhavý kandidáti na úspěch v tomto nekompromisním byznysu. Vstup na burzu v klesajícím trhu je jistě velkou výzvou a to jak pro management a investory, tak i obchodníky, kteří se musí s novým přírůstkem nejdříve seznámit a až poté mohou začít uvažovat nad případnými investicemi. Za výše uvedenými společnostmi stojí silní investoři jako je Tiger Global, Sequoia Capital nebo Andreessen Horowitz, což je známka toho, že by se nemuselo jednat o ukvapené kroky managementu s marnou snahou získat investiční kapitál.

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.