Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Na Pražskou burzu míří další titul – Na své IPO se chystá slovenská společnost Gevorkyan

Na Pražskou burzu míří další titul – Na své IPO se chystá slovenská společnost Gevorkyan
Zdroj: gevorkyan.sk

I v tomto roce se pravděpodobně dočkáme nových titulů na Pražské burze. Podle posledních zpráv se na své IPO na trh START chystá slovenská společnost Gevorkyan, která se zabývá výrobou kovových součástech za pomoci práškové metalurgie. Její akcie by se měly obchodovat již v průběhu června.

Gevorkyan chce získat až 800 milionů korun

V posledních letech se v hledáčku některých investorů objevuje čím dál tím častěji Pražská burza, na které za poslední dva roky přistály například akcie Pilulky, eMan či Fixed.zone. Teď si ji pro své IPO vybral i slovenský výrobce kovových součástek Gevorkyan, který využívá takzvanou metodu práškové metalurgie.

Oproti svým předchůdcům si však klade poměrně ambiciózní cíl, a to vybrat prostřednictvím úpisu akcií až 800 milionů Kč. Pokud by se mu to opravdu podařilo, jednalo by se o největší úpis na trhu START. V souvislosti s tím aktuálně pracuje na všech potřebných úkonech pro uskutečnění svého IPO, ke kterému by mělo dojít v průběhu letošního června.

Poznámka

Trh START Pražské burzy je určený pro malé a střední firmy, které nejsou dostatečně velké na to, aby mohly své akcie upsat na hlavním trhu. Jedná se tak o jeden z mála způsobů, jak mohou navýšit svůj kapitál a podpořit své rozvíjející se podnikání.

Majoritním vlastníkem firmy s 93 % všech akcií je momentálně zakladatel společnosti – zbylých 7 % poté vlastní Evropský investiční fond a BHS Private Equity Fund. Poslední zmíněná firma navíc Gevorkyanu pomáhá se vstupem na burzu. Kromě již vydaných akcií budou podle slov společnosti dostupné i akcie z nové emise.

Cílem je růst a rozvoj společnosti

Podle slov samotného generálního ředitele firmy Artura Gevorkyana je cílem další růst a rozvoj společnosti, k čemuž samozřejmě potřebuje pořádně navýšit svůj kapitál. K financování aktuálně využívá různé zdroje, včetně rodiny, bankovních úvěrů či dluhopisů.

S růstem má však společnost zkušenosti již z minulosti, kdy se jí od jejího založení v roce 1996 podařilo vypracovat v dobře fungující firmu, která se dokáže držet i současných trendů. Kromě svých 150 zaměstnanců má totiž v záloze i 60 robotů a její firemní politika počítá i s ochranou životního prostředí.

V návaznosti na to chce ve velkém investovat do nejnovějších technologií, díky kterým bude moci být mnohem efektivnější. Tímto způsobem chce adekvátně navýšit své výrobní kapacity tak, že brzy bude schopna generovat tržby převyšující hranici 300 milionů EUR. Pokud se jí tento cíl podaří naplnit, plánuje následně přestoupit na hlavní trh Pražské burzy.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.