Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

IPO v 1. čtvrtletí 2022 – Zpomalení a propad o 70 %  

Publikováno
IPO v 1. čtvrtletí 2022 – Zpomalení a propad o 70 %  
Zdroj: investorplace.com

Celosvětově bylo v prvním čtvrtletí tohoto roku prostřednictvím IPO zatím získáno přibližně 65 miliard amerických dolarů, ve stejném období minulého roku to přitom bylo celých 219 miliard dolarů. Meziročně tedy došlo k poklesu o 70 %. Jde tak o hodně velký zvrat oproti minulému roku, který byl z hlediska IPO jeden z vůbec nejlepších.

Pokles IPO aktivity napříč trhy

V 1. čtvrtletí 2022 bylo v americkém regionu realizováno celkem 37 IPO, které přinesly výnosy ve výši 2,4 miliardy USD, což představuje 72% pokles počtu transakcí a 95% meziroční pokles výnosů. V asijsko-pacifickém regionu bylo zaznamenáno 188 IPO, které vynesly 42,7 miliardy USD, což dělá meziroční pokles o 16 % v případě objemu, ale nárůst výnosů o 18 %. Aktivita na trhu EMEIA (Evropa, střední východ a Afrika) v oblasti IPO v 1. čtvrtletí 2022 vykázala 96 transakcí a získala 9,3 miliardy USD ve výnosech, což podle údajů sestavených společností EY představuje meziroční pokles o 38 %, resp. 68 %.

Co je IPO?

Prvotní veřejná nabídka akcií (IPO) označuje proces nabízení akcií soukromé společnosti veřejnosti v rámci nové emise akcií. IPO umožňuje společnosti získat kapitál od veřejných investorů. Přechod ze soukromé společnosti na veřejnou může být pro soukromé investory zásadní, aby mohli plně realizovat zisky ze své investice, protože obvykle zahrnuje prémii za akcie pro stávající soukromé investory.

Důvod propadu? Geopolitické napětí, volatilita nebo obavy z růstu cen energií či inflace

Náhlý zvrat lze přičíst celé řadě problémů, a to jak nově vznikajícím, tak i těm, které už s námi jsou delší dobu. Podle globální poradenské EY tak k důvodům zpomalení IPO patří nárůst geopolitického napětí, volatilita akciových trhů, korekce cen nadhodnocených akcií z nedávných IPO, rostoucí obavy z růstu cen komodit a energií, dopad inflace a potenciální zvýšení úrokových sazeb a také přetrvávající riziko pandemie COVID-19, které nadále brzdí úplné oživení světové ekonomiky.

Zajímavá IPO v letošním roce

Aktivita IPO sice zažívá útlum, to ale vůbec neznamená, že by v této oblasti nebylo na co se těšit. Svou první veřejnou nabídku akcií totiž plánuje například v Americe velice populární sociální síť Reddit. Firma svůj záměr vstoupit na akciovou burzu oznámila v prosinci minulého roku. Samotný vstup na burzu se očekává na jaře či v létě letošního roku.

Reddit na sebe přilákal pozornost na začátku roku, kdy se na jeho platformě shromáždili drobní investoři, aby se postavili velkým institucím z Wall Street. Některé akcie, například maloobchodního řetězce GameStop, kvůli nim střídavě prudce zpevňovaly a prudce klesaly.

Své IPO plánuje i další sociální síť, která je velice populární mezi mladými uživateli – Tik Tok, respektive společnost ByteDance, která Tik Tok provozuje. Zatím se zdá, že svou první veřejnou nabídku akcií plánuje na druhou polovinu roku 2022.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

K tématu financí jsem se dostala tak trochu oklikou. Studovat jsem se vydala bohemistiku na pražské „fildě“, což se světem financí nijak nesouvisí. Ekonomika mě ale bavila už na střední, a tak mi bylo trochu líto, že se jí nijak nevěnuji. Během mých studií ovšem přišla nabídka začít pracovat jako externí copywriter pro jednu banku. Neváhala jsem, prošla výběrovým řízením a začala se rozkoukávat ve světě finančních produktů. Díky této „praxi“ mám největší zkušenosti právě v oblasti finančních produktů a osobních financí. Postupně se ale snažím proniknout také do světa investování.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎