Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » IPO » IPO v 1. čtvrtletí 2022 – Zpomalení a propad o 70 %  

IPO v 1. čtvrtletí 2022 - Zpomalení a propad o 70 %  

IPO v 1. čtvrtletí 2022 - Zpomalení a propad o 70 %  
Zdroj: investorplace.com

Celosvětově bylo v prvním čtvrtletí tohoto roku prostřednictvím IPO zatím získáno přibližně 65 miliard amerických dolarů, ve stejném období minulého roku to přitom bylo celých 219 miliard dolarů. Meziročně tedy došlo k poklesu o 70 %. Jde tak o hodně velký zvrat oproti minulému roku, který byl z hlediska IPO jeden z vůbec nejlepších.

Pokles IPO aktivity napříč trhy

V 1. čtvrtletí 2022 bylo v americkém regionu realizováno celkem 37 IPO, které přinesly výnosy ve výši 2,4 miliardy USD, což představuje 72% pokles počtu transakcí a 95% meziroční pokles výnosů. V asijsko-pacifickém regionu bylo zaznamenáno 188 IPO, které vynesly 42,7 miliardy USD, což dělá meziroční pokles o 16 % v případě objemu, ale nárůst výnosů o 18 %. Aktivita na trhu EMEIA (Evropa, střední východ a Afrika) v oblasti IPO v 1. čtvrtletí 2022 vykázala 96 transakcí a získala 9,3 miliardy USD ve výnosech, což podle údajů sestavených společností EY představuje meziroční pokles o 38 %, resp. 68 %.

Co je IPO?

Prvotní veřejná nabídka akcií (IPO) označuje proces nabízení akcií soukromé společnosti veřejnosti v rámci nové emise akcií. IPO umožňuje společnosti získat kapitál od veřejných investorů. Přechod ze soukromé společnosti na veřejnou může být pro soukromé investory zásadní, aby mohli plně realizovat zisky ze své investice, protože obvykle zahrnuje prémii za akcie pro stávající soukromé investory.

Důvod propadu? Geopolitické napětí, volatilita nebo obavy z růstu cen energií či inflace

Náhlý zvrat lze přičíst celé řadě problémů, a to jak nově vznikajícím, tak i těm, které už s námi jsou delší dobu. Podle globální poradenské EY tak k důvodům zpomalení IPO patří nárůst geopolitického napětí, volatilita akciových trhů, korekce cen nadhodnocených akcií z nedávných IPO, rostoucí obavy z růstu cen komodit a energií, dopad inflace a potenciální zvýšení úrokových sazeb a také přetrvávající riziko pandemie COVID-19, které nadále brzdí úplné oživení světové ekonomiky.

Zajímavá IPO v letošním roce

Aktivita IPO sice zažívá útlum, to ale vůbec neznamená, že by v této oblasti nebylo na co se těšit. Svou první veřejnou nabídku akcií totiž plánuje například v Americe velice populární sociální síť Reddit. Firma svůj záměr vstoupit na akciovou burzu oznámila v prosinci minulého roku. Samotný vstup na burzu se očekává na jaře či v létě letošního roku.

Reddit na sebe přilákal pozornost na začátku roku, kdy se na jeho platformě shromáždili drobní investoři, aby se postavili velkým institucím z Wall Street. Některé akcie, například maloobchodního řetězce GameStop, kvůli nim střídavě prudce zpevňovaly a prudce klesaly.

Své IPO plánuje i další sociální síť, která je velice populární mezi mladými uživateli – Tik Tok, respektive společnost ByteDance, která Tik Tok provozuje. Zatím se zdá, že svou první veřejnou nabídku akcií plánuje na druhou polovinu roku 2022.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo