Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Čínský akciový trh v troskách! Indický zatím strmě stoupá

Asijští draci se vydali každý úplně jiným směrem. Zatímco ekonomika i akciový trh Číny je v problémech, Indie je na tom lépe ve všech ohledech.

Publikováno
Čínský akciový trh v troskách! Indický zatím strmě stoupá
Zdroj: depositphotos.com

Čínský a hongkongský akciový trh zažily výrazný propad. Od roku 2021 bylo z jejich tržní kapitalizace vymazáno 4,8 bilionu dolarů. To převyšuje hodnotu celého indického akciového trhu.

Naproti tomu indická národní burza cenných papírů (NSE) zaznamenala růst a podle Světové federace burz překonala hongkongskou burzu cenných papírů a od ledna se stala čtvrtou největší burzou na světě s hodnotou 4,63 bilionu dolarů.

Pokles čínského a hongkongského trhu je patrný z výkonnosti jejich referenčních indexů. Index CSI 300 v pevninské Číně klesá již třetí rok po sobě a v uplynulém roce skončil s poklesem o 11,4 %.

Hongkongský index Hang Seng zaznamenal čtvrtý rok ztrát v řadě a v roce 2023 klesl o 13,8 %. Tyto dva indexy si v loňském roce vedly nejhůře z hlavních asijsko-pacifických indexů.

V posledních dnech oba indexy zažily mírné oživení a tak jsou za poslední měsíc lehce v plusu.

Aktuální vývoj indexů CSI 300 a Hang Seng

Aktuální cena
Změna
Hang Seng Index / HSI
Načítání
Načítání
Načítání
CHNComp / CHNComp
Načítání
Načítání
Načítání

Problémy Číny a vzestup Indie

Významným faktorem, který přispívá k potížím na trzích v Číně a Hongkongu, je problémový sektor nemovitostí. V centru obav investorů jsou významné čínské realitní společnosti, včetně společností Evergrande Group a Country Garden, kótovaných na hongkongské burze (HKEX).

Přestože si Čína stanovila ambiciózní cíl 5% růstu HDP pro rok 2024, mezi analytiky převládá skepse. Agentura S&P Global Ratings předpovídá Číně pro rok 2024 konzervativnější růst HDP ve výši 4,6 %.

Obě čísla jsou při tom menší, než 5,2% růst v roce 2023. Prognóza předpokládá pokračující slabost sektoru nemovitostí a jen mírnou podporu ze strany makropolitiky.

V případě, že spotřebitelské výdaje zůstanou utlumené, hrozí deflace.

Nicolas Aguzin, bývalý generální ředitel burzy HKEX, zdůraznil nedostatek důvěry v čínskou vládu, vysoké úrokové sazby a geopolitické napětí jako faktory snižující ocenění a klesající počet nových kotací na burze.

Naproti tomu indické akcie vykazovaly růstovou trajektorii, podpořenou optimismem ohledně ekonomických vyhlídek země.

Indický referenční index Nifty 50 roste již osm let po sobě, přičemž v roce 2023 dosáhl impozantního 20% zisku.

Z výzkumu společnosti HSBC navíc vyplývá, že indická národní burza překonala šanghajskou burzu a stala se druhou největší burzou na světě z hlediska měsíčního objemu transakcí, i když stále zaostává za burzou v Šen-čenu.

Vstupy na burzu u obou asijských draků

Indické burzy byly v roce 2023 velmi aktivní z hlediska primárních veřejných nabídek akcií (IPO).

Podle společnosti EY India zaznamenala tato země v loňském roce nejvyšší počet IPO, kdy na burzu vstoupilo 220 společností a získaly celkem 6,9 miliardy USD. To představuje výrazný 48% nárůst transakční aktivity oproti předchozímu roku.

Poznámka

V prvním čtvrtletí letošního roku se země podílela na 27 % celosvětových IPO, což ji posunulo do čela světového trhu IPO podle objemu transakcí.

Naproti tomu v Číně je situace v oblasti IPO naprosto odlišná: v prvním čtvrtletí letošního roku bylo na tamním trhu uskutečněno pouze 30 IPO, které vynesly pouhých 3,4 miliardy dolarů – nejméně od roku 2020.

Podobně utlumená je i hongkongská IPO scéna, kde se ve stejném období uskutečnilo pouhých 10 IPO a pouze dvěma se podařilo překročit hranici 100 milionů USD, což vedlo k nejnižším výnosům od roku 2010.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎