Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » IPO » Slovenské firmě Gevorkyan se podařilo na Pražské burze vybrat přes 727 milionů Kč - Akcie se začnou veřejně obchodovat 1. července

Slovenské firmě Gevorkyan se podařilo na Pražské burze vybrat přes 727 milionů Kč - Akcie se začnou veřejně obchodovat 1. července

Slovenské firmě Gevorkyan se podařilo na Pražské burze vybrat přes 727 milionů Kč - Akcie se začnou veřejně obchodovat 1. července
Zdroj: gevorkyan.sk

Slovenská firma Gevorkyan konečně upsala své akcie na Pražské burze, čímž získala hned několik prvenství a zároveň rozšířila nabídku pro případné investory. Během IPO se jí podařilo získat přes 727 milionů Kč, což je poměrně blízko jejímu cíli 800 milionů Kč. Veřejně se akcie začnou obchodovat 1. července.

První zahraniční firma na trhu START

O tom, že má v plánu slovenská firma Gevorkyan vstoupit na burzu jsme vás informovali již koncem března letošního roku. V té době bylo její vedení velmi optimistické a počítalo s cílovou částkou 800 milionů Kč, které chtělo využít k dalšímu rozvoji a expanzi – jak tomu ostatně bývá téměř u všech společností.

Ke svému IPO Gevorkyan přistoupila na trhu START 14. června, kdy upsala 2 732 800 kusů svých akcií s cenou 248 Kč. Nakonec se jí tedy celkem podařilo vybrat více než 727 milionů Kč – po úpisu se tak hodnota společnosti pohybuje okolo 4 131 milionů Kč.

Jelikož se jedná o firmu, která se angažuje ve výrobě kovových součástek prostřednictvím metody práškové metalurgie, dá se očekávat, že velká část financí bude směřovat do nákupu nových strojů, vybavení a postupného rozšiřování výroby. Menší část prostředků chce firma využít i ke splacení dluhů.

Trh START je součástí Pražské burzy a slouží k úpisu akcií středních a malých firem. Ty by totiž za normálních podmínek nebyly schopné dosáhnout úpisu na klasické burze.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Obchodování s akciemi započne 1. července

Svým IPO si Gevorkyan získala hned několik prvenství, kdy se stala největší a zároveň první zahraniční emisí na trhu START. Pro většinu retailových investorů je však podstatnější datum, kdy se akcie začnou veřejně obchodovat. Ke spuštění obchodování dojde 1. července, přičemž počáteční cena bude stanovena na 248 Kč.

Samotné vedení Pražské burzy je s IPO spokojené a chválí si především fakt, že na její trh START míří i zahraniční společnosti. Úspěch v minulosti přitom zaznamenaly například firmy eMan a Pilulka – ta se těšila opravdu velké oblibě. Investory ale zaujaly i akcie FIXED.zone, která vstoupila na burzu koncem minulého roku.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 79 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo