Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dramaticky klesl počet společností, které vstupují na burzu. Výstražná kontrolka pro investory?

Globální trh IPOs zaznamenal v roce 2023 výrazný pokles, ale rok 2024 má potenciál k návratu. Klesající inflace a snížení úrokových sazeb může přilákat investory zpět.

Publikováno
Dramaticky klesl počet společností, které vstupují na burzu. Výstražná kontrolka pro investory?
Zdroj: depositphotos.com

Hodlá-li soukromá společnost vstoupit na burzu, musí provést první veřejnou nabídku první veřejnou nabídku akcií, neboli IPO. A právě počet a výnosy těchto IPOs jsou zajímavými indikátory stavu celkového akciového trhu.

Globální trh IPOs přitom v roce 2023 vykázal v různých zemích značné rozdíly, které odrážejí rozdílné ekonomické podmínky a důvěru investorů v různých regionech. Celkově ale klesl meziročně ať už z pohledu počtu IPOs, nebo jejich výnosů.

Zdroj: ey.com
IPO počet v posledních 5 letech
IPO počet v posledních 5 letech

Počet IPOs celosvětově klesl z loňských už tak nízkých 1 415 nových emisí o 8 % a dosáhl celkového počtu 1 298.

Zdroj: ey.com
IPO výnosy v posledních 5 letech
IPO výnosy v posledních 5 letech (mld. USD)

Výnosy z prvotních nabídek akcií pak klesly dokonce o třetinu a činily přibližně 123 miliard USD.

Přestože pro akciový trh byl loňský rok silně růstový, IPOs se nedařilo. Byl to především důsledek vysokých úrokových sazeb, kterými centrální banky reagovaly na vysokou míru inflace.

V takovém makroekonomickém prostředí se dostupnost finančních prostředků snižuje a řada společností váhajících před vstupem na veřejné burzy se tak rozhodla prvotní emisi odložit.

Jak si vedly jednotlivé trhy?

  • Spojené státy, jejichž akciový trh s tržní kapitalizací 42,9 bilionu USD je zdaleka největší, zaznamenaly 36% pokles počtu IPOs a 66% pokles výnosů z IPOs ve srovnání s pětiletým průměrem.
  • Ve Spojeném království došlo k ještě výraznějšímu poklesu trhu IPO, přičemž počet IPOs se snížil o 63 % ve srovnání s pětiletým průměrem a výnosy z IPOs poklesly o 93 %.
  • Aktivita IPOs v Hongkongu se rovněž snížila, když jejich počet poklesl o 43 % a výnosy o 82 %.
  • Pevninská Čína zaznamenala mírnější pokles 16% snížením počtu IPOs a 23% poklesem výnosů, přičemž si zachovala významnou tržní kapitalizaci ve výši 10,694 bilionu USD.
  • Japonsku se pak podařilo zaznamenat 4% nárůst výnosů z IPOs navzdory 6% poklesu počtu IPOs a udržet si tržní kapitalizaci ve výši 5,467 bilionu USD.

Netradiční vítězové

  • Pozoruhodným obratem je, že počet nových veřejných společností v Saúdské Arábii se v roce 2023 zdvojnásobil vzhledem k pětiletému průměru. Ačkoli to bylo spojeno s 64% poklesem výnosů.
  • Indický trh s IPOs byl živý, počet se zvýšil o 86 %, ale výnosy poklesly o 10 %.
  • Malajsie zaznamenala také růst na svém IPO trhu s 21% nárůstem v počtu a 25% růstem výnosů.
  • V Indonésii se počet IPOs se zvýšil o 33 % a jejich výnos vzrostly o pozoruhodných 49 %.
  • Turecký trh pak dosáhl nejlepších výsledků s ohromujícím 120% nárůstem počtu IPOs a 163% skokem ve výnosech.

Výhled pro rok 2024

Entusiasmus v oblasti primárních nabídek akcií je momentálně vysoký, a to i pro menší transakce, které se vyznačují lepším výkonem po uvedení na trh. IPO aktivita je přitom obzvláště silná v ekonomikách s vysokým růstem HDP.

Globálně by klesající inflace a potenciální snížení úrokových sazeb v roce 2024 mohly přitáhnout investory zpět k IPOs, čímž se zlepší likvidita a výhled jejich ziskovosti.

Trvalá geopolitická nestabilita však může podkopat důvěru investorů. Celkově tak IPO trhu v roce 2024 závisí na zlepšení makroekonomického prostředí.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎