Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kdy začne Fed snižovat úrokové sazby? Které akcie budou ze snížení těžit nejvíce?

Fed zvažuje načasování a rozsah snížení sazeb. Trh očekává uvolnění měnové politiky. Ředitelka společnosti Nasdaq vyzývá k opatrnosti.

Publikováno
Kdy začne Fed snižovat úrokové sazby? Které akcie budou ze snížení těžit nejvíce?
Zdroj: depositphotos.com

Představitelé Federálního rezervního systému (Fed) zvažují načasování a rozsah snížení úrokových sazeb. Zatímco trh očekává uvolnění měnové politiky, Federální rezervní systém signalizuje opatrnější přístup.

Pohledem Fedu

Guvernér Federálního rezervního systému Christopher Waller ve svém projevu v Brookings Institution ve Washingtonu sdělil, že ačkoli je snížení sazeb v letošním roce pravděpodobné, Fed si může dovolit být v uvolňování měnové politiky rozvážný.

Waller zdůraznil metodický přístup ke snižování sazby federálních fondů, která se v současné době pohybuje v cílovém pásmu 5,25-5,5 %, a vyslovil se proti rychlému nebo velkému snižování, jak tomu bylo v předchozích cyklech.

Postoj Fedu je od prosince stabilní, což znamená, že sazby zůstávají beze změny již potřetí v řadě. Jedná se o součást snahy bojovat proti zvýšené úrovni inflace, v jejímž důsledku výbor od března 2022 do července 2023 přijal 11 zvýšení sazeb.

Wallerovy komentáře zazněly v době, kdy trh s 67% pravděpodobností očekává zahájení snižování sazeb v březnu.

Proč je snížení sazeb důležité

Generální ředitelka společnosti Nasdaq Adena Friedmanová, která vystoupila na panelu Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu, podpořila náladu opatrného optimismu.

Friedmanová sice uznala signály směřující ke snížení sazeb, ale zároveň nedoporučila, aby Fed přijímal opatření předčasně. Poznamenala, že se zdá, že se inflace vyvíjí správným směrem.

Friedmanová zdůraznila pozitivní dopad, který by uvolnění měnové politiky mohlo mít na důvěru trhu. Naznačila, že tato nově nabytá důvěra by spolu s rozsáhlejším zlepšením ocenění mohla oživit zájem investorů o rizikový kapitál, což by mohlo vést k oživení trhu primárních veřejných nabídek akcií (IPO). Podle Friedmanové již přibližně 85 společností podalo žádost o vstup na burzu Nasdaq.

Zdá se, že Waller i Friedmanová se shodují na důležitosti údajů při rozhodování Fedu. Waller zdůraznil, že nedávné ekonomické údaje jsou “téměř tak dobré, jak jen to jde”, přičemž pokrok v boji proti inflaci nejde na úkor trhu práce. Poznamenal, že jádrový cenový index výdajů na osobní spotřebu, Fedem preferovaný ukazatel inflace, vykazuje šestiměsíční míru kolem 1,9 %, což je dokonce pod 2% cílem Fedu.

Výkonnost trhu práce je také solidní, nezaměstnanost zůstává pod 4 % a růst HDP překonává očekávání, což zpochybňuje prognózy recese.

Zdá se, že panuje shoda v tom, že snížení sazeb je sice na obzoru, ale načasování a rozsah těchto úprav musí být pečlivě kalibrovány, aby byla zajištěna ekonomická stabilita a udržitelný růst.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎