Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » IPO » 9 udatných akciových staříků, jejichž IPO bylo před více než 25 lety

9 udatných akciových staříků, jejichž IPO bylo před více než 25 lety

9 udatných akciových staříků, jejichž IPO bylo před více než 25 lety
Zdroj: depositphotos.com

Silné, důvěryhodné a lety prověřené společnosti, jejichž akcie jsou vyhledávány investory po celém světě. Každý člověk o nich někdy slyšel a nejspíše se i setkal s jejich produkty. V tomto článku bude řeč o "super společnostech", které již prošly zkouškou času.

Představíme si společnosti, jejichž IPO (datum první veřejné nabídky akcií), bylo již více než před 25 lety, a i přesto jsou tyto společnosti v dnešní době považovány za lídry svých oborů. Pojďme nyní společně zavzpomínat na začátky těchto ikonických společností a zkusme odhadnout jejich potenciál i do budoucna.

1) Společnost Apple

Není snad více ikonické společnosti, než té s nakousnutým jablkem ve znaku. Apple udával trendy v technologickém průmyslu mnoho let a ani po takové době neztratil nic ze svého elánu. IPO společnosti Apple proběhlo 12. prosince 1980 a první akcie se dražily za cenu 22 USD. Akcie Apple od té doby urazily velký kus cesty vzhůru a po několika štěpeních dnes stojí 162 USD. Pokud bychom zohlednili i zmiňované splity, zhodnocení by bylo cca 231 tis. %!

Akciový graf společnosti Apple
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Akcie Apple se již pět měsíců obchodují na svých maximech, kde po výrazném dvouletém růstu konsolidují. Společnost vykázala meziroční růst tržeb o 28,6 % na 365,8 miliardy USD. Růst se očekává i v roce 2022, kdy tržby společnosti mají dosáhnout 395,5 miliardy USD. Společnost je díky růstu tržeb nucena přeorganizovat platovou strukturu svých zaměstnanců, kteří chtějí dostat přidáno, to se může projevit v následujících kvartálních ziscích.

2) Abbott Laboratories

Tato nadnárodní společnost, která se specializuje na zdravotnictví, je v investičním světě také staříkem. První IPO této společnosti bylo v roce 1983. Společnost od své první veřejné nabídky akcií vykazuje velmi konstantní růst s minimálním množstvím korekcí.

Akciový graf společnosti Abbott
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Akcie Abbott se obchodují na svých maximech a to v poměrně úzkém cenovém rozpětí. Společnost vykázala meziroční nárůst tržeb 24,5 % na 43 miliardy USD. Predikce analytiků na následující rok jsou poměrně skromné a očekávají se tržby okolo 41 miliardy USD. Společnost Abbott je vlastněna téměř ze 75 % institucemi a za sníženou predikcí tržeb stojí pokles poptávky po Covid testech.

3) Adobe

Velmi známá společnost, především v oblasti IT a marketingu, je k dispozici jako investiční instrument od roku 1986, kdy proběhla první veřejná nabídka jejich akcií. Společnost v současné době doplácí na ukončení home office, které byly zavedeny při pandemii. To ovšem nebrání pozitivním predikcím pro tuto společnost.

Akciový graf společnosti Adobe
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Akcie Adobe se nacházejí v klesajícím trendu, který by ovšem mohl znamenat pouze technickou korekci. Meziroční nárůst tržeb téměř 18 % a očekávané navýšení o 2 miliardy USD v roce 2022, je vskutku pozitivní výhled, pro klesající akcii. Ovšem aktuální výsledky za první kvartál investory moc nepotěší, protože společnost prozatím tyto cíle nenaplňuje.

Na seznam nejstarších společností , do jejichž akcií mohou investoři ukládat své peníze více než 25 let, se vešly ještě následující ikony obchodního světa.

Závěr

Při pohledu na akciové grafy jednotlivých společností, lze s čistým srdcem konstatovat, že s věkem roste i jejich cena. Každá z uvedených společností patří více než 25 let ke špičce ve svém oboru a za tu dobu si vybudovala pověst stabilního a důvěryhodného partnera, do jehož akcií investoři neváhají vkládat své finance a klienti se nestydí sáhnout po jejich službách a produktech.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo