Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » IPO » IPO české technologické firmy HARDWARIO: Co byste o něm měli vědět?

IPO české technologické firmy HARDWARIO: Co byste o něm měli vědět?

IPO české technologické firmy HARDWARIO: Co byste o něm měli vědět?
Zdroj: hardwario.com

Ačkoliv v České republice vzniká řada technologických společností, povětšinou jsou akvírované nějakým velkým zahraničním hráčem a o úpisu na pražské burze nemůže být ani řeč. Jinak tomu však je v případě společnosti HARDWARIO, která ve dnech 4. – 18. 10. upisuje své akcie na trhu START.

Společnost hodlá nabídnout k obchodování celkem 2 870 000 kusů akcií, reprezentující 20% podíl ve společnosti.

Společnost by ráda za pětinový podíl inkasovala 40 – 70 milionů korun, což by celý podnik ocenilo na 200 – 350 milionů korun. Během emise dojde k rovnoměrnému poklesu podílů stávajících akcionářů společnosti, kterým zůstane doposavad držený počet akcií.

Největšími akcionáři HARDWARIA jsou zakladatelé a vrcholní manažeři společnosti – generální ředitel Alan Fabik, Pavel Hübner a Tomáš Morava. Kromě nich drží minoritu v HARDWARIU také přední český dodavatel softwaru společnost eMan. Tyto čtyři entity by měly po primárním úpisu akcií na trhu START držet ve společnosti přibližně 58% podíl. Dále drží ve společnosti drobné podíly 160 retailových investorů, kteří do podniku investovali prostřednictvím crowdfundingové platformy Fundlift. Jejich podíl by měl po úpisu akcií činit dohromady cca 22 %.

Akcionářská struktura společnosti HARDWARIO
Akcionářská struktura společnosti HARDWARIO
Zdroj: hardwario.com

Proč byste měli uvažovat o investici do akcií HARDWARIO?

HARDWARIO je česká technologická společnost, která od svého vzniku v roce 2016 působí ve velmi inovativní oblasti IoT (Internet of Things – Internet věcí). Jednoduše řečeno navrhuje a vyrábí chytrá zařízení, která využívají pro přenos informací moderní bezdrátovou technologii – LPWAN. Ve své podstatě se jedná o připojování již existujících věcí – výrobní linka, kombajn do světa internetu.

Produkty společnosti nalézají uplatnění v řadě průmyslových odvětví od správy budov, přes zdravotnictví až po zemědělství. IoT zařízení HARDWARIO zákazníci společnosti využívají k monitorování efektivity výroby, spotřeby energií a řadě dalších aplikací, díky kterým snižují vlastní provozní náklady.

Společnost již otevřela první zahraniční pobočky v USA, Spojeném království a Polsku a mezi odběratele jejích produktů patří nejenom české společnosti typu Škoda Auto, ale například i Coca-Cola, Vodafone nebo dánské Lego. Společnost byla založena dvěma bývalými zaměstnanci Jablotronu, kteří se doposud aktivně podílejí jak na strategickém, tak provozním směřování společnosti.

Oblast IoT obecně je odvětvím s výrazným růstovým potenciálem, přičemž HARDWARIO má minimálně v rámci českého trhu díky více než 6 letům fungování výrazný náskok před svými konkurenty. Společnost disponuje vlastní technologií – hardwarem i softwarem – kterou lze upravit na míru potřebám každého konkrétního zákazníka.

Klíčové ukazatele výkonnosti společnosti HARDWARIO
Klíčové ukazatele výkonnosti společnosti HARDWARIO
Zdroj: hardwario.com

HARDWARIO řečí čísel

Společnost lze stále považovat za růstový technologický start-up. Ve velmi dlouhém horizontu by však zakladatelé rádi dosáhli se společností statutu dividendové akcie. Vzhledem k tomu, že HARDWARIO působí na trhu pouhých 6 let, aktuální tržby společnosti se pohybují pod hranicí skromných 20 milionů korun. Dle smělých odhadů managementu by však HARDWARIO mělo dosáhnout do roku 2026 obratu ve výši 200 milionů korun.

Jakým způsobem chce vedení tohoto cíle dosáhnout? Společnost považuje oblast IoT za odvětví s téměř neomezeným potenciálem, přičemž své aktivity hodlá rozvíjet především v zahraničí.

K tomu by mělo posloužit i 40 procent kapitálu, který bude v průběhu IPO získaný. Dalších 40 procent z vybraného kapitálu by mělo připadnout na posílení skladových zásob a zbylá pětina by měla být investována do vývoje produktů a zlepšení podpory stávajících zákazníků.

Díky mezinárodní expanzi by společnost chtěla do 5 let zvýšit počet stávajících zákazníků ze 37 na 60, přičemž každý z partnerů by HARDWARIU měl přinést průměrně 100 tisíc EUR ročně.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo