Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Na BTC se objevila největší červená svíčka od začátku roku! Začátek konce? | Milióny v kryptoměnách (53)

Na BTC se objevila největší červená svíčka od začátku roku! Začátek konce? | Milióny v kryptoměnách (53)
Zdroj: DepositPhotos.com

Srpen je na poli kryptoměn zatím nejhorším měsícem letošního roku. Bitcoin (BTC) jej otevřel na 29 230 USD a uzavřel s propadem – 11 % na 25 940 USD. Jedná se o nejnižší měsíční close od konce února. Také Ethereum (ETH) ztratilo v srpnu – 11 %. Netrpěli ale jen kryptoměnoví investoři, drobné ztráty si připsal index S&P500 (– 1,3 %), NASDAQ (- 1,6 %) i zlato (– 1,8 %).

Kryptoměny se tak i ve třetím čtvrtletí roku 2023 nachází v bear marketu. Ceny sice neklesají tak prudce jako v minulém roce, dno by nejspíše už také mohlo být za námi, trh však téměř opustila volatilita, což mnoho obchodníků snáší mnohem hůře a snaží se hledat zábavu a příležitosti alespoň na decentralizovaných burzách, kde tradují meme tokeny a jiné low-cap tokeny, na nichž mohou dosáhnout vysokých zisků, ale i ztrát.

O nových narativech tohoto léta, jako např. o tokenech decentralizovaných kasin, L2 síti Base a Telegram trading botech, jsme informovali v minulém díle našeho seriálu.

Jak si vede naše portfolio?

Stručný výpis kryptoměn, které v našem portfoliu od jeho poslední úpravy v květnu 2022 držíme. Seřazeno od nejlépe až po nejhůře výkonné projekty:

Dnes má naše portfolio celkovou hodnotu 364 400 Kč, což znamená:

  • 7,9% pokles od minulého měsíce, zároveň
  • 85,4% propad od all-time high našeho portfolia ve výši 2,5 milionu Kč a
  • 264,4% nárůst od naší původní stotisícové investice v květnu 2019.

Jaké události hýbaly světem kryptoměn v uplynulém měsíci?

Ani na zajímavé události nebyl srpen oproti jiným měsícům příliš bohatý. Vezmeme-li podstatné milníky minulého měsíce chronologicky, jako první si připomeňme spuštění nové sociální sítě Friend.tech.

Friend.tech je mobilní aplikace, decentralizovaná sociální síť postavená na L2 síti Base. I přes poněkud amatérsky vypadající uživatelské prostředí se Friend.tech díky svému konceptu stala úspěšnou v řádu jen pár dní.

Zdroj: psm7.com
Logo nové sociální sítě Friend.tech

Síť umožňuje známým tvůrcům obsahu, kteří na ni přešli zejména z platformy X (dříve Twitter), chatovat se svými sledujícími v uzavřených místnostech, do nichž je možné se dostat pouze po zakoupení klíče, který může v případě nejoblíbenějších tvůrců stát i více než 3 ETH. Uživatelé, kteří se pořízením klíče (nebo více klíčů) dostanou k exkluzivnímu obsahu, jej mohou kdykoli znovu prodat, s klíči se tak dá obchodovat i spekulovat.

Tvůrci, což jsou nyní zejména osobnosti a influenceři z kryptoměnového světa, pak z nákupu i prodeje klíčů získávají provizi. Stejně tak samotná aplikace, jež si z každého obchodu ukrojí rovnou 5 %.

Zdroj: dune.com
Friend.tech Dune
Graf součtu nákupů a prodejů klíčů v každém dni

Tento zajímavý obchodní model už přilákal investici i od známého venture kapitálového fondu Paradigm podporujícího například NFT tržiště Blur. A aby toho nebylo málo, Friend.tech, stejně jako Blur, láká nové zájemce i na airdrop. Uživatelé dostávají každý pátek body, jež budou mít v budoucnu využití v rámci aplikace a celého Friend.tech ekosystému.

Info

Aplikace je zatím stále v beta verzi, přístup do ní je tak omezen a lze se registrovat pouze s přístupovým kódem od již zaregistrovaného uživatele. Kódy můžete najít na X, už dávno jich není nedostatek, nebo použít některý z následujících nepoužitých kódů od nás.

Každý kód lze zadat pouze jednou:

ft-o6noq20x

ft-n4mikrbz

ft-2ilqiu36

V polovině měsíce pak nehybné trhy zčistajasna překvapila dosud nepotvrzená zpráva zveřejněná deníkem The Wall Street Journal, že soukromá společnost Elona Muska, SpaceX, prodala všechny své bitcoiny v celkové hodnotě 373 milionů USD.

Nečekaný katalyzátor způsobil výplach celého trhu, během nějž se Bitcoin propadl až na 25 200 USD. Likvidace na kryptoměnových burzách dosáhly až 1 miliardy USD, z čehož 80 % tvořily longové pozice.

Zdroj: coinglass.com
Likvidace na burzách
Na burzách bylo za 24h zlikvidováno 820 mil. USD v longách a 190 mil. USD v shortech

Poslední zpráva, kterou si v našem měsíčním shrnutí připomeneme, je výhra správce aktiv Grayscale, spravujícího největší mimoburzovně obchodovaný bitcoinový fond, jehož hodnota přesahuje 14 miliard USD, nad americkou Komisí pro kontrolu cenných papírů (SEC).

Právě tento mimoburzovně obchodovaný fond chtěla společnost přeměnit na burzovně obchodovaný fond (ETF), Komise však byla proti a žádost podanou již roku 2021 zamítla.

Grayscale proti rozhodnutí podal žalobu a u soudu zvítězil. SEC nyní ještě může požádat o přelíčení, pokud však dojde k vydání konečného rozhodnutí, bude se muset žádostí znovu zabývat a buď ji schválit nebo zamítnout, avšak z jiného důvodu než dosud.

Bitcoin se po oznámení vzpamatoval z pádu v polovině měsíce a dostal se až na rezistenci 28 tisíc USD. Tam byl však král kryptoměn odmítnut a během dvou dnů celý nárůst zcela odmazal. Většina obchodníků se proto shoduje, že tato cenová akce nevěstí na září nic dobrého a skutečnost, že září je ze všech měsíců v roce tím pro Bitcoin historicky nejhorším, se ani letos dost možná nezmění.

Zdroj: coinglass.com
Bitcoin monthly returns
Měsíční návratnost Bitcoinu od roku 2013

Získejte nejdůležitější informace ze světa kryptoměn až do vašeho e-mailu

Náš kryptoměnový newsletter vám přináší to podstatné – stručně a pochopitelně, každý týden přímo do e-mailové schránky. Zcela zdarma.

Tento pravidelný zpravodaj již odebírá více než 10 000 spokojených čtenářů. Chcete být jedním z nich a odebírat tak všechny důležité informace ze světa kryptoměn? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže.

Před pár měsíci jsme se všech odběratelů ptali, zda se jim naše newslettery líbí. Výsledky byly jasné: celkem 97 % z odběratelů je s maily od nás spokojeno. Na to jsme náležitě pyšní!

Kde bitcoiny a další kryptoměny koupit?

Věříte, že už se kryptoměnový trh konečně otočí a znovu začne stoupat? Chcete v tom být s námi? Podívejte se na námi ověřené a doporučené kryptoměnové směnárny a kryptoměnové burzy v tabulce níže. Většinu z nich pravidelně používáme a testujeme, a proto se za kvalitu jejich služeb můžeme postavit.

Favorit redakce

Výhody
  • Nízké poplatky
  • Široký výběr kryptoměn
Nevýhody
  • Nelze nakupovat platební kartou

Pozor: V rámci tohoto seriálu jsme v roce 2019 investovali opravdové peníze (tehdy 100 000 Kč) se snahou je zhodnotit. Od té doby se hodnota portfolia často a rychle mění – propady i růsty o desítky procent jsou velmi časté. Kryptoměny jsou proto rizikovou investicí a naše články by neměly sloužit jako konkrétní investiční doporučení. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se sami rozhodnete nějaké kryptoměny nakoupit, důkladně zvažte, které kryptoměny do portfolia zařadíte a jaká bude velikosti vaší investice. Nemyslíme si, že by se “ideální investiční portfolio” jednotlivce mělo skládat pouze z kryptoměn – mělo by zahrnovat i jiná aktiva. Je možné, zejména v případě nerozvážného jednání, přijít o celou investici.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Bývalý šéfredaktor

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.