Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

(52) Milióny v kryptoměnách: Červenec překvapil novými narativy! Kam teď lidé “lejou” peníze?

Publikováno
(52) Milióny v kryptoměnách: Červenec překvapil novými narativy! Kam teď lidé “lejou” peníze?
Zdroj: DepositPhotos.com

Z pohledu cenového vývoje se toho na kryptoměnových trzích minulý měsíc příliš neudálo. Bitcoin (BTC) otevřel červenec na 30 470 USD a bez výraznější volatility či výkyvů uzavřel na 29 230 USD (– 4 %). Podobně si vedlo Ethereum (ETH), které taktéž zaznamenalo pokles – 4 %. Na druhou stranu zlato připsalo 2,7 %, akciový index S&P500 2,9 % a NASDAQ dokonce 3,7 %.

Kryptoměnám tedy, zdá se, došla v posledních měsících síla a obchodníci čekající na volatilitu a prudší cenové pohyby se již nejspíš dost nudí. Výjimkou je XRP (XRP), které můžeme označit za jednoznačného vítěze minulého měsíce. Nejen, že z většiny vyhrálo několikaletý soudní spor s Komisí pro kontrolu cenných papírů (SEC), ale v důsledku kladného rozhodnutí svou cenu v den vydání rozsudku téměř zdvojnásobilo a i po korekci uzavřelo měsíc s pěkným 47% nárůstem.

Na jeho úspěchu se pak svezla i kryptoměna Stellar Lumens (XLM), mince určená pro skutečně velmi rychlé a levné mezinárodní platby, která je prakticky kopií kódu XRP z roku 2014.

Ripple / XRP
Načítání
Načítání
Načítání
Stellar Lumens / XLM
Načítání
Načítání
Načítání

Jinak se toho na centralizovaných burzách na grafech známých altcoinů příliš nedělo, a tak se obchodníci ještě povzbuzení nedávnou memecoinovou horečkou vydali hledat příležitosti on-chain, na decentralizované burzy, a vznikly tak zcela nové narativy, například:

  • tokeny decentralizovaných kasin,
  • tokeny decentralizovaných sázek na zvířecí závody,
  • tokeny Telegram botů,
  • tokeny na L2 síti Base.

Všechny 4 kategorie kryptoměn jsou zcela nové a ještě nedávno buď vůbec neexistovaly nebo prakticky nikoho nezajímaly. Nyní se ale v každém z těchto odvětví našla kryptoměna, která během chvíle udělala 100 a vícenásobné zhodnocení, což vždy přiláká pozornost a také obchodníky, ale i vývojáře, kteří se tento úspěch snaží napodobit.

Vedoucí tokeny zmíněných narativů sice už udělaly obrovské zhodnocení, i přesto však stále rostou, proto pokud máte rádi shitcoiny a obchodování ve stylu všechno nebo nic nebo si jen chcete rozšířit obzory, dáváme na vědomí, že článek níže pokračuje a po přehledu našeho portfolia se o každém z trendů můžete dočíst více, včetně zástupců z každé zmíněné třídy.

Jak si vede naše portfolio?

Stručný výpis kryptoměn, které v našem portfoliu od jeho poslední úpravy v květnu 2022 držíme. Seřazeno od nejlépe až po nejhůře výkonné projekty:

Dnes má naše portfolio celkovou hodnotu 395 800 Kč, což znamená:

  • 2,3% pokles od minulého měsíce, zároveň
  • 84,2% propad od all-time high našeho portfolia ve výši 2,5 milionu Kč a
  • 295,8% nárůst od naší původní stotisícové investice v květnu 2019.

Jaké události hýbaly světem kryptoměn v uplynulém měsíci?

Již zmíněné prvoinstanční rozhodnutí soudního sporu mezi SEC a Ripplem, emitentem XRP, vám nemohlo uniknout, pokud si sem tam o kryptoměnách něco přečtete.

Nechceme proto plýtvat vaším časem opakováním něčeho, co již bylo řečeno nespočetněkrát. Pokud vás ale kauza minula nebo si ji chcete připomenou a dozvědět se, co přesně stojí v rozsudku, podle čeho soud rozhodoval a žaloby na jaké další altcoiny čekají na své rozsouzení, neváhejte se podívat na naše detailní články, které jsme danému tématu věnovali:

Čtěte více: XRP vyhrálo soud. Nejedná se o cenný papír, ale… Co přesně stojí v rozsudku?
Čtěte více: XRP vyhrálo soud. Nejedná se o cenný papír, ale… Co přesně stojí v rozsudku?
Čtěte více: Coinbase, Gemini i Bitstamp relistují XRP. Kryptoměna vzrostla až o 100 % a flipla BNB
Čtěte více: Coinbase, Gemini i Bitstamp relistují XRP. Kryptoměna vzrostla až o 100 % a flipla BNB

Obraťme svůj zrak na mnohem zajímavější odvětví, které v červenci zažilo boom. Jedná se o decentralizovaná kasina, kterým vévodí platforma Rollbit vydávající ERC-20 token RLB. Rollbit nabízí všechno, co si představíte pod slovem gambling, tedy např. online automaty, sportovní kurzovní sázky, kryptoměnové futures s až 1 000x pákou, ruletu atd.

Svůj úspěch založil na silném influencer marketingu, kdy se několik kryptoměnových influencerů vyjádřilo, že jim Rollbit za propagaci nabídl částku tak vysokou, že to ještě neviděli.

Token RLB, který se dá využívat v rámci platformy, se aktuálně obchoduje na svém all-time-high. Ještě v lednu 2023 stál 0,002 USD, nyní stojí přes 0,13 USD. I přes jeho popularitu jej ale nezalistovala žádná větší centralizovaná burza, důvodem může být stinná minulost vedení Rollbitu, na kterou je často upozorňováno, nebo také těžko prověřitelné systémy, dle kterých Rollbit vyhodnocuje výsledky svých online her. Zatím je tak k dostání pouze např. na Uniswapu.

Zdroj: rollbit.com
Rollbit.com
Ukázka platformy Rollbit.com

V návaznosti na úspěch decentralizovaných kasin spustila skupina nadšenců webovou stránku Hamsters.gg, na které můžete např. ze svého MetaMasku sázet na křeččí závody. Token HAMS si užil svých několik dní nebo možná spíše hodin slávy, trend zvířecích závodů, zdá se, však rychle pominul, když se na X (Twitteru) začaly šířit zvěsti, že jsou závody zfixlované např. tak, že je stále dokola pouštěno jedno a totéž video ve smyčce a přenos je předtočen.

Zdroj: twitter.com/hamsters_gg
Hamsters.gg
Takhle vypadá decentralizované sázení na zvířecí závody

Naopak trend Telegram botů, kteří pomáhají uživatelům s obchodováním ve stále poměrně kostrbatém a uživatelsky nepříliš vlídném prostředí decentralizovaných burz stále trvá. Leader celého narativu, UniBot (UNIBOT), se také obchoduje kolem svého all-time-high, které se aktuálně nachází na 200 USD. Přitom v červnu jej bylo možno pořídit jen za 15 USD. Token UNIBOT můžete koupit na UniSwapu, Huobi nebo Bitgetu.

Zdroj: unibot.app
UniBot
UniBot spuštěný v Telegram chatu

Pozornosti se minulý měsíc dostalo také novému blockchainu Base. Base je L2 síť Etherea vyvíjená společností Coinbase (COIN) pomocí technologie další L2 sítě, Optimismu (OP). Base byla představena už v únoru, až do července se o ni ale prakticky nikdo nezajímal.

Vše změnil až trader @cheatcoiner, který investicí pouhých 500 USD dokázal vydělat až 2 miliony USD nerealizovaného zisku. Slovo nerealizovaného je však důležité, protože anonym, který memetoken vytvořil, ho tzv. hard ruggnul, vybral tedy likviditu a poslal cenu BALD k nule.

Zdroj: dune.com
Base Bridge
Po krachu tokenu BALD zájem o síť Base upadl

Mnoho obchodníků, kteří kvůli BALD a jiným memetokenům urychleně bridgovali na Base prostředky, bylo krachem tokenu šokováno a už pozdě se začali se zajímat, kdo je to vlastně “podvedl”. Někteří začali vinit @cheatcoinera, jiní došli k závěru, že by za tokenem mohl stát CEO zkrachovalé burzy FTX, Sam Bankman-Fried. Celý příběh jsme zmapovali v samostatném článku:

Čtěte více: Milionové zisky a ztráty memecoinu BALD. Jak do rovnice zapadá Sam Bankman-Fried?
Čtěte více: Milionové zisky a ztráty memecoinu BALD. Jak do rovnice zapadá Sam Bankman-Fried?

Jak vidíte, i přesto, že BTC a ETH stojí, na blockchainu se pořád něco děje a v kryptoměnách se člověk zkrátka nikdy nenudí. Globální kasino na steroidech je otevřeno 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, ale zážitky z něj rozhodně nejsou pro každého. Proto i my v rámci našeho seriálu držíme na poměry kryptoměn konzervativní a diverzifikované portfolio, jehož obstarávání není třeba věnovat příliš času, a které by z povahy věci mělo minimalizovat risk.

Získejte nejdůležitější informace ze světa kryptoměn až do vašeho e-mailu

Náš kryptoměnový newsletter vám přináší to podstatné – stručně a pochopitelně, každý týden přímo do e-mailové schránky. Zcela zdarma.

Tento pravidelný zpravodaj již odebírá více než 10 000 spokojených čtenářů. Chcete být jedním z nich a odebírat tak všechny důležité informace ze světa kryptoměn? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže.

Před pár měsíci jsme se všech odběratelů ptali, zda se jim naše newslettery líbí. Výsledky byly jasné: celkem 97 % z odběratelů je s maily od nás spokojeno. Na to jsme náležitě pyšní!

Kde bitcoiny a další kryptoměny koupit?

Věříte, že už se kryptoměnový trh konečně otočí a znovu začne stoupat? Chcete v tom být s námi? Podívejte se na námi ověřené a doporučené kryptoměnové směnárny a kryptoměnové burzy v tabulce níže. Většinu z nich pravidelně používáme a testujeme, a proto se za kvalitu jejich služeb můžeme postavit.

Favorit redakce

Výhody
  • Nízké poplatky
  • Možnost opakovaných nákupů skrze trvalý příkaz v bance
Nevýhody
  • Nelze nakupovat platební kartou

Pozor: V rámci tohoto seriálu jsme v roce 2019 investovali opravdové peníze (tehdy 100 000 Kč) se snahou je zhodnotit. Od té doby se hodnota portfolia často a rychle mění – propady i růsty o desítky procent jsou velmi časté. Kryptoměny jsou proto rizikovou investicí a naše články by neměly sloužit jako konkrétní investiční doporučení. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se sami rozhodnete nějaké kryptoměny nakoupit, důkladně zvažte, které kryptoměny do portfolia zařadíte a jaká bude velikosti vaší investice. Nemyslíme si, že by se “ideální investiční portfolio” jednotlivce mělo skládat pouze z kryptoměn – mělo by zahrnovat i jiná aktiva. Je možné, zejména v případě nerozvážného jednání, přijít o celou investici.

Líbil se vám tento článek?
3
1

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz vedu kryptoměnovou redakci. Po několika letech sledování kryptoměnového trhu si myslím, že obchodovat digitální aktiva bez nutných vědomostí je holý nerozum. V tomto světě totiž ještě více než kdekoli jinde platí, že zkušení vyhrávají a nezkušení prohrávají. I z tohoto důvodu rád přikládám ruku k dílu a věřím, že společně s redaktory a přispěvateli dokážeme čtenářům Finex.cz předat mnoho užitečných informací.

Přečíst více

Jmenuji se Matěj Bajer a finančním trhům, investování a vydělávání peněz na internetu se věnuji od roku 2014. Aktuálně mě nejvíce zajímá investování do kryptoměn.

Mé začátky nebyly jednoduché. Kdo to také měl snadné, že? Stálo mě to spoustu sil a také financí. Žádný učený z nebe opravdu nespadl, v obchodování a investování to platí dvojnásob. Prosadit se v tomto světě není snadné a chce to hlavně trpělivost. Já jsem si tuto cestu vybral z jednoho prostého důvodu, chtěl jsem být svobodný. Získat od života něco víc.

Investování a obchodování mě baví, ale chtěl jsem dlouhodobě budovat a pracovat na něčem, co mě bude opravdu naplňovat. A naštěstí jsem to našel, Finex.cz mi dává obrovský smysl, je to můj motor, který mě žene vpřed. Je průvodcem, který pomáhá lidem na cestě k jejich snům a nezávislosti.

Články na Finex.cz jsou vlastně takovým naším blockchainem. Jsou v nich zapsány naše začátky, problémy, pády i otázky. Kdykoliv jsme prodělali či na něco narazili, dali jsme následně naše zkušenosti dohromady a vznikl článek, který vám snad pomůže vyvarovat se stejných chyb. S našimi články a postřehy pro vás bude vše mnohem jednodušší a proces učení rychlejší.

Když se dívám na naše články zpětně, vidím spoustu překážek, přes které jsme se dostali a také ten obrovský kus práce. Stojím za ní nejen já s Vojtou, ale celý náš tým. Společně jsme vybudovali magazín, o kterém se nám na začátku ani nesnilo. A míříme ještě mnohem výš.

Váš zájem je úžasný a žene nás dál. Pokud se nám povede jako dosud, nepochybuji, že se Finex.cz stane brzy předním československým finančním magazínem.

Osobně mě ohromně těší, že stále více lidí myslí na svou budoucnost a zajímá se o investování a obchodování. Je potřeba dívat se dopředu. Ale pozor! Není to jen o tom pozlátku, o Lamborghini či krásném domě. Vidina luxusu a bohatství může kohokoliv lehce zaslepit.

Proto chceme, abyste dopředu věděli o všech rizicích a nástrahách, které z obchodování a investování plynou. Abyste byli připraveni a zvládli všechny překážky, které vás čekají.

Cesta obchodníka je náročná. Budete se muset vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.

Jedno vím jistě. Úspěch stojí a padá na znalostech. Právě proto píšeme hodnotné, propracované články, které pomohou úplným začátečníkům, stejně jako zkušeným investorům.

Chceme být místem, kde každý obchodník (a vlastně každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti) najde užitečné rady, návody i inspiraci. Díky vašemu zájmu se nám to daří.

Moc děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám články ušetří spoustu starostí, času a hlavně peněz.

Zůstaňte i nadále s námi a těšte se v budoucnu na velké věci!

Přečíst více

Jsem Vojta a prakticky celý svůj život se zajímám o ekonomii, marketing a on-line podnikání. Sám dlouhodobě investuji do akcií, kryptoměn, komodit i nemovitostí a čas od času také aktivně obchoduji.

Oblasti finančních trhů se věnuji už od roku 2014, kdy jsme společně s Matějem založili portál Finex.cz, který všechny mé zájmy spojuje.

Finex.cz jsme díky tomu vybudovali nejen na reálných zkušenostech z naší praxe, ale i z praxe dalších investorů, obchodníků a odborníků v našem týmu. Snažíme se, aby byl tento portál přínosný pro každého, kdo chce ohledně svých financí dělat chytrá rozhodnutí – ať už se jedná o úplné neználky nebo ostřílené obchodníky.

Nechceme stát na místě a proto portál Finex.cz stále rozšiřujeme a zlepšujeme. Jsem zcela přesvědčený, že Finex nyní mezi dalšími českými portály s podobným zaměřením patří k těm nejlepším, což dokazují i statistiky a především řada spokojených čtenářů.

Když se ohlédnu zpět, vidím, jak dlouhou cestu jsme ušli. Náš tým se postupem času rozrostl o desítky členů a sami jsme se naučili spoustu nového. Co je ale nejdůležitější – rosteme stále. Každý měsíc a každý rok. Pevně věřím, že tento portál jeho největší sláva ještě čeká.

To vše je možné především díky vám. Každá vaše návštěva našeho webu, každý váš komentář, e-mail nebo podnět k zamyšlení nám pomáhá pro vás tvořit takový portál, který chcete a který budete rádi používat. Za to vám proto moc děkujeme a věříme, že si vaši přízeň zachováme i nadále.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.