Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Červenec překvapil novými narativy! Kam teď lidé “lejou” peníze? | Milióny v kryptoměnách (52)

Publikováno
Červenec překvapil novými narativy! Kam teď lidé “lejou” peníze? | Milióny v kryptoměnách (52)
Zdroj: DepositPhotos.com

Z pohledu cenového vývoje se toho na kryptoměnových trzích minulý měsíc příliš neudálo. Bitcoin (BTC) otevřel červenec na 30 470 USD a bez výraznější volatility či výkyvů uzavřel na 29 230 USD (– 4 %). Podobně si vedlo Ethereum (ETH), které taktéž zaznamenalo pokles – 4 %. Na druhou stranu zlato připsalo 2,7 %, akciový index S&P500 2,9 % a NASDAQ dokonce 3,7 %.

Kryptoměnám tedy, zdá se, došla v posledních měsících síla a obchodníci čekající na volatilitu a prudší cenové pohyby se již nejspíš dost nudí. Výjimkou je XRP (XRP), které můžeme označit za jednoznačného vítěze minulého měsíce. Nejen, že z většiny vyhrálo několikaletý soudní spor s Komisí pro kontrolu cenných papírů (SEC), ale v důsledku kladného rozhodnutí svou cenu v den vydání rozsudku téměř zdvojnásobilo a i po korekci uzavřelo měsíc s pěkným 47% nárůstem.

Na jeho úspěchu se pak svezla i kryptoměna Stellar Lumens (XLM), mince určená pro skutečně velmi rychlé a levné mezinárodní platby, která je prakticky kopií kódu XRP z roku 2014.

Aktuální cena
Změna
Ripple / XRP
Načítání
Načítání
Načítání
Stellar Lumens / XLM
Načítání
Načítání
Načítání

Jinak se toho na centralizovaných burzách na grafech známých altcoinů příliš nedělo, a tak se obchodníci ještě povzbuzení nedávnou memecoinovou horečkou vydali hledat příležitosti on-chain, na decentralizované burzy, a vznikly tak zcela nové narativy, například:

  • tokeny decentralizovaných kasin,
  • tokeny decentralizovaných sázek na zvířecí závody,
  • tokeny Telegram botů,
  • tokeny na L2 síti Base.

Všechny 4 kategorie kryptoměn jsou zcela nové a ještě nedávno buď vůbec neexistovaly nebo prakticky nikoho nezajímaly. Nyní se ale v každém z těchto odvětví našla kryptoměna, která během chvíle udělala 100 a vícenásobné zhodnocení, což vždy přiláká pozornost a také obchodníky, ale i vývojáře, kteří se tento úspěch snaží napodobit.

Vedoucí tokeny zmíněných narativů sice už udělaly obrovské zhodnocení, i přesto však stále rostou, proto pokud máte rádi shitcoiny a obchodování ve stylu všechno nebo nic nebo si jen chcete rozšířit obzory, dáváme na vědomí, že článek níže pokračuje a po přehledu našeho portfolia se o každém z trendů můžete dočíst více, včetně zástupců z každé zmíněné třídy.

Jak si vede naše portfolio?

Stručný výpis kryptoměn, které v našem portfoliu od jeho poslední úpravy v květnu 2022 držíme. Seřazeno od nejlépe až po nejhůře výkonné projekty:

Dnes má naše portfolio celkovou hodnotu 395 800 Kč, což znamená:

  • 2,3% pokles od minulého měsíce, zároveň
  • 84,2% propad od all-time high našeho portfolia ve výši 2,5 milionu Kč a
  • 295,8% nárůst od naší původní stotisícové investice v květnu 2019.

Jaké události hýbaly světem kryptoměn v uplynulém měsíci?

Již zmíněné prvoinstanční rozhodnutí soudního sporu mezi SEC a Ripplem, emitentem XRP, vám nemohlo uniknout, pokud si sem tam o kryptoměnách něco přečtete.

Nechceme proto plýtvat vaším časem opakováním něčeho, co již bylo řečeno nespočetněkrát. Pokud vás ale kauza minula nebo si ji chcete připomenou a dozvědět se, co přesně stojí v rozsudku, podle čeho soud rozhodoval a žaloby na jaké další altcoiny čekají na své rozsouzení, neváhejte se podívat na naše detailní články, které jsme danému tématu věnovali:

Obraťme svůj zrak na mnohem zajímavější odvětví, které v červenci zažilo boom. Jedná se o decentralizovaná kasina, kterým vévodí platforma Rollbit vydávající ERC-20 token RLB. Rollbit nabízí všechno, co si představíte pod slovem gambling, tedy např. online automaty, sportovní kurzovní sázky, kryptoměnové futures s až 1 000x pákou, ruletu atd.

Svůj úspěch založil na silném influencer marketingu, kdy se několik kryptoměnových influencerů vyjádřilo, že jim Rollbit za propagaci nabídl částku tak vysokou, že to ještě neviděli.

Token RLB, který se dá využívat v rámci platformy, se aktuálně obchoduje na svém all-time-high. Ještě v lednu 2023 stál 0,002 USD, nyní stojí přes 0,13 USD. I přes jeho popularitu jej ale nezalistovala žádná větší centralizovaná burza, důvodem může být stinná minulost vedení Rollbitu, na kterou je často upozorňováno, nebo také těžko prověřitelné systémy, dle kterých Rollbit vyhodnocuje výsledky svých online her. Zatím je tak k dostání pouze např. na Uniswapu.

Zdroj: rollbit.com
Rollbit.com
Ukázka platformy Rollbit.com

V návaznosti na úspěch decentralizovaných kasin spustila skupina nadšenců webovou stránku Hamsters.gg, na které můžete např. ze svého MetaMasku sázet na křeččí závody. Token HAMS si užil svých několik dní nebo možná spíše hodin slávy, trend zvířecích závodů, zdá se, však rychle pominul, když se na X (Twitteru) začaly šířit zvěsti, že jsou závody zfixlované např. tak, že je stále dokola pouštěno jedno a totéž video ve smyčce a přenos je předtočen.

Zdroj: twitter.com/hamsters_gg
Hamsters.gg
Takhle vypadá decentralizované sázení na zvířecí závody

Naopak trend Telegram botů, kteří pomáhají uživatelům s obchodováním ve stále poměrně kostrbatém a uživatelsky nepříliš vlídném prostředí decentralizovaných burz stále trvá. Leader celého narativu, UniBot (UNIBOT), se také obchoduje kolem svého all-time-high, které se aktuálně nachází na 200 USD. Přitom v červnu jej bylo možno pořídit jen za 15 USD. Token UNIBOT můžete koupit na UniSwapu, Huobi nebo Bitgetu.

Zdroj: unibot.app
UniBot
UniBot spuštěný v Telegram chatu

Pozornosti se minulý měsíc dostalo také novému blockchainu Base. Base je L2 síť Etherea vyvíjená společností Coinbase (COIN) pomocí technologie další L2 sítě, Optimismu (OP). Base byla představena už v únoru, až do července se o ni ale prakticky nikdo nezajímal.

Vše změnil až trader @cheatcoiner, který investicí pouhých 500 USD dokázal vydělat až 2 miliony USD nerealizovaného zisku. Slovo nerealizovaného je však důležité, protože anonym, který memetoken vytvořil, ho tzv. hard ruggnul, vybral tedy likviditu a poslal cenu BALD k nule.

Zdroj: dune.com
Base Bridge
Po krachu tokenu BALD zájem o síť Base upadl

Mnoho obchodníků, kteří kvůli BALD a jiným memetokenům urychleně bridgovali na Base prostředky, bylo krachem tokenu šokováno a už pozdě se začali se zajímat, kdo je to vlastně “podvedl”. Někteří začali vinit @cheatcoinera, jiní došli k závěru, že by za tokenem mohl stát CEO zkrachovalé burzy FTX, Sam Bankman-Fried. Celý příběh jsme zmapovali v samostatném článku:

Jak vidíte, i přesto, že BTC a ETH stojí, na blockchainu se pořád něco děje a v kryptoměnách se člověk zkrátka nikdy nenudí. Globální kasino na steroidech je otevřeno 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, ale zážitky z něj rozhodně nejsou pro každého. Proto i my v rámci našeho seriálu držíme na poměry kryptoměn konzervativní a diverzifikované portfolio, jehož obstarávání není třeba věnovat příliš času, a které by z povahy věci mělo minimalizovat risk.

Získejte nejdůležitější informace ze světa kryptoměn až do vašeho e-mailu

Náš kryptoměnový newsletter vám přináší to podstatné – stručně a pochopitelně, každý týden přímo do e-mailové schránky. Zcela zdarma.

Tento pravidelný zpravodaj již odebírá více než 10 000 spokojených čtenářů. Chcete být jedním z nich a odebírat tak všechny důležité informace ze světa kryptoměn? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže.

Před pár měsíci jsme se všech odběratelů ptali, zda se jim naše newslettery líbí. Výsledky byly jasné: celkem 97 % z odběratelů je s maily od nás spokojeno. Na to jsme náležitě pyšní!

Kde bitcoiny a další kryptoměny koupit?

Věříte, že už se kryptoměnový trh konečně otočí a znovu začne stoupat? Chcete v tom být s námi? Podívejte se na námi ověřené a doporučené kryptoměnové směnárny a kryptoměnové burzy v tabulce níže. Většinu z nich pravidelně používáme a testujeme, a proto se za kvalitu jejich služeb můžeme postavit.

Favorit redakce

Výhody
  • Nízké poplatky
  • Možnost opakovaných nákupů skrze trvalý příkaz v bance
Nevýhody
  • Nelze nakupovat platební kartou

Pozor: V rámci tohoto seriálu jsme v roce 2019 investovali opravdové peníze (tehdy 100 000 Kč) se snahou je zhodnotit. Od té doby se hodnota portfolia často a rychle mění – propady i růsty o desítky procent jsou velmi časté. Kryptoměny jsou proto rizikovou investicí a naše články by neměly sloužit jako konkrétní investiční doporučení. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se sami rozhodnete nějaké kryptoměny nakoupit, důkladně zvažte, které kryptoměny do portfolia zařadíte a jaká bude velikosti vaší investice. Nemyslíme si, že by se “ideální investiční portfolio” jednotlivce mělo skládat pouze z kryptoměn – mělo by zahrnovat i jiná aktiva. Je možné, zejména v případě nerozvážného jednání, přijít o celou investici.

Líbil se vám tento článek?
3
1

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz vedu kryptoměnovou redakci. Po několika letech sledování kryptoměnového trhu si myslím, že obchodovat digitální aktiva bez nutných vědomostí je holý nerozum. V tomto světě totiž ještě více než kdekoli jinde platí, že zkušení vyhrávají a nezkušení prohrávají. I z tohoto důvodu rád přikládám ruku k dílu a věřím, že společně s redaktory a přispěvateli dokážeme čtenářům Finex.cz předat mnoho užitečných informací.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.