Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nová krypto-sociální síť friend.tech masivně roste. Kdo na ní vydělává?

Publikováno
Nová krypto-sociální síť friend.tech masivně roste. Kdo na ní vydělává?
Zdroj: thenewscrypto.com

Mobilní aplikace friend.tech v posledních dnech zažívá rapidní nárůst popularity, především díky infuencerům na platformě X (dříve Twitteru), pro které je zapojení do friend.tech velmi lukrativní.

Friend.tech je decentralizovaná sociální síť postavená na blockchainu Base, druhé vrstvě Etherea vyvíjené burzou Coinbase. Za projektem stojí pseudoanonymní vývojář Racer, který již v minulosti vytvořil několik neúspěšných DeSo projektů. Jedním z nich byl TwitterDAO, kde jste díky držení nativního NFT “TweetDAO Egg” měli přístup ke společnému účtu Tweet DAO, kde každý držitel NFT mohl tweetovat.

Slogan friend.tech zní “tržiště pro vaše přátele”. Koncept aplikace je jednoduchý. Na jedné straně jsou influenceři a na druhé fanoušci. Fanoušci si kupují shares (akcie) resp. od nové verze keys (klíče) influencerů, jejichž držení jim umožňuje vstoupit do influencerova prémiového group chatu.

Čím více lidí si nakoupí klíče, tím více jejich cena vzroste. Influencer pak navíc dostává procenta z každého obchodu s jeho klíči. Někteří influenceři nabízí mimo platformu i speciální benefity jako předplacené X Premium (dříve Twitter Blue) pro držitele a jiná lákadla ve snaze prodat co nejvíce svých akcií.

Zdroj: friend.tech
Screen friend.tech
Aplikace je jednoduchá, zatím se však často zasekává

Aplikaci si však nelze jednoduše stáhnout a zaregistrovat se. K tomu, abyste mohli podpořit svého oblíbeného influencera, potřebujete unikátní kód, který můžete získat od někoho, kdo již na platformě účet má nebo pokud budete mít štěstí a rychlé prsty, tak na oficiálním účtu friend.tech na platformě X, kde jsou občas sdíleny.

TIP

My pro vás 3 takové ještě nepoužité kódy máme.

Tak honem, využijí je jen ti nejrychlejší:

ft-viizcni6

ft-298m6ger

ft-1681cvy1

Následně se registrovat s pomocí kódu a používat aplikaci lze pouze na mobilním telefonu. Aplikace zatím není dostupná na Google Play ani App Store, ale je třeba ji nainstalovat z prohlížeče. Pokud byste si chtěli přečíst podmínky ochrany osobních údajů, pak vám vyskočí pouze oznámení, že se teprve připravují, aplikace je totiž pouze v beta verzi.

Zdroj: friend.tech
Zvláštní způsob získání aplikace – web si musíte přidat na homescreen v prohlížeči

Od spuštění beta verze 11. srpna 2023 se na friend.tech zaregistrovalo skoro 100 000 uživatelů. Zobchodovaný objem klíčů od té doby dosáhl 64 milionů USD. Platforma si z celkového objemu každé transakce ukrojí 5 %, takto už tedy vybrala přes 3 miliony USD za ani ne dva týdny. I to nejspíš přilákalo investici od známého venture kapitálového fondu Paradigm podporujícího například i NFT tržiště Blur.

Zdroj: dune.com
Objem obchodovaných klíčů influencerů na sociální síti friend.tech

Klíče některých osobností z X jako jsou tradeři Cobie nebo Hsaka vyskočily během několika dní až na 3 ETH, což je při současných cenách téměř 5 000 USD. Na sociální síť se již přidala celá řada influencerů nejen z kryptosvěta, ale například i z NBA.

Mnoho expertů však poukazuje na rizikovost nové sociální sítě. Nelíbí se jim především chybějící podmínky ochrany osobních údajů, přístup k sociální síti pouze skrze mobilní telefon, možné pumps and dumps a nefungující UI. Obecně se při používání aplikace doporučuje opatrnost.

Jak se bude v budoucnu projekt vyvíjet je nejasné, žádný whitepaper ani nic podobného tvůrci nezveřejnili. Zdá se, jakoby na takový úspěch snad ani nebyli připraveni, a tak vše ukáže čas.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Na Finexu nejčastěji píšu o aktuálním dění ve světě kryptoměn, které sleduji a nikdy mě nenudí. Studuji bakalářský obor Národní hospodářství na Vysoké škole ekonomické v Praze. Zálibu nacházím v participaci ve dvou univerzitních spolcích ve kterých píšeme články související s aktuálním děním na univerzitě nebo pořádáme přednášky a debaty předních českých i světových politiků.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.