Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Září. Nejhorší měsíc v historii BTC dopadl dobře. Ale jen na první pohled… | Milióny v kryptoměnách (54)

Září. Nejhorší měsíc v historii BTC dopadl dobře. Ale jen na první pohled… | Milióny v kryptoměnách (54)
Zdroj: DepositPhotos.com

Září, které je historicky nejhorším měsícem, co se týče návratnosti investice do Bitcoinu (BTC), letos výjimečně překvapilo. Nejznámější kryptoměna světa jej totiž poprvé od roku 2016 uzavřela v zelených číslech. Vysvětlení může být jednoduché – letošní srpen byl zatím nejhorším měsícem tohoto roku, kdy Bitcoin ztratil celých 11 %, jak jsme informovali v minulém díle našeho seriálu, a po prudším pohybu se tak v tomto roce nepříliš zajímavý kryptoměnový trh opět zklidnil a čeká na další katalyzátory, které by mohly odstartovat prudší cenový pohyb.

Bitcoin tedy v září otevíral na 25 940 USD a zavíral na 26 960 USD s nárůstem 3,9 %. Ethereum (ETH) si připsalo méně, a to 1,5 %, a na Bitcoin stále ztrácí. Pár ETH/BTC se propadl na nejnižší hodnoty od července 2022. Krušné září na rozdíl od kryptoměn zažily akcie a zlato. Index S&P500 si připsal ztrátu – 5 %, NASDAQ-100 – 5,7 % a zlato – 3,7 %.

Zdroj: coinglass.com
Bitcoin monthly returns
Měsíční návratnost Bitcoinu od roku 2013

Jak si vede naše portfolio?

Stručný výpis kryptoměn, které v našem portfoliu od jeho poslední úpravy v květnu 2022 držíme. Seřazeno od nejlépe až po nejhůře výkonné projekty:

Dnes má naše portfolio celkovou hodnotu 387 900 Kč, což znamená:

  • 6,4% nárůst od minulého měsíce, zároveň
  • 84,5% propad od all-time high našeho portfolia ve výši 2,5 milionu Kč a
  • 287,9% nárůst od naší původní stotisícové investice v květnu 2019.

Jaké události hýbaly světem kryptoměn v uplynulém měsíci?

Začátkem měsíce otřásla trhem zpráva, že zkrachovalá burza FTX bude v brzké době likvidovat své kryptoměnové portfolio a na trh tak dopadne prodejní tlak cca 3 až 4 miliardy USD digitálních aktiv (další 3 miliardy USD má FTX v hotovosti nebo tradičních aktivech).

Rezervy FTX a partnerské společnosti Alameda Research tvoří převážně mince smartchainu Solana (SOL) (33 %), následovaná Bitcoinem (BTC) (17 %) a dále Ethereem (ETH)Aptosem (APT)XRP (XRP). 3 % jsou i ve stablecoinu Tether USD (USDT).

Zdroj: cryptorank.io
FTX kryptoměny
Top 10 kryptoměn v portfoliu FTX ke dni 11. 1. 2023

Obavy z možného dumpu způsobeného likvidací kryptoměn se ale postupem času rozplynuly. Soudce dohlížející proces vypořádání společnosti a jejích věřitelů totiž povolil prodej kryptoměn pouze po částech a postupně. Zlikvidováno může být maximálně 100 milionů USD kryptoměn týdně s tím, že v případě žádosti a jejího následného schválení soudem může dojít ke zdvojnásobení objemů.

Soud také zdůraznil potřebu dodržení pravidel a smluv pro vesting kryptoměn. To znamená, že například investoři do Solany mohou být prozatím v klidu. FTX má totiž všechny své SOL zamčeny až do roku 2025. Solaně se tak i přes počáteční nejistotu nakonec minulý měsíc celkem slušně dařilo a ukončila září s 8,2% růstem.

Příliš pozitivní nejsou ani některá nová data ohledně Bitcoinu. Ačkoli se jeho cena od začátku roku stále drží nějakých 70 % v plusu, objem obchodů na spotových burzách stále klesá a stejně tak zájem o kryptoměnový trh jako celek.

Počet krátkodobých držitelů Bitcoinu, tedy těch, kteří drží kryptoměnu méně než 155 dní, klesl na nejnižší hodnotu od roku 2011. Spekulanti ztratili o digitální zlato zájem, a to mnohem více než v předchozích bear marketech.

Zdroj: glassnode.com
Graf celkového množství BTC v rukou krátkodobých držitelů

Institucionální investoři jsou však i nadále aktivní. Samozřejmě ne všichni, ale třeba takový Michael Saylor ani v minulém měsíci nezahálel a nakoupil pro svou Microstrategy (MSTR) 5 445 BTC v hodnotě 147 milionu USD. Celkem jich společnost drží 158 245, a to za průměrnou cenu 29 582 USD. Jak tahle sázka dopadne?

Adopci Bitcoinu jde naproti i americká Coinbase. Burza totiž konečně oznámila integraci Lightning Network. CEO společnosti Brian Armstrong však poprosil uživatele o trpělivost, jelikož integrace zabere ještě nějaký čas. A prosba je nejspíše na místě, jak jinak si vysvětlit, že všechny ostatní burzy Lightning již mají, včetně české směnárny Anycoin, a veřejně obchodovatelná Coinbase stále ne?

Stejně jako z kryptoměnových burz se vytrácí zájem a volume i z NFT tržišť. Analýza on-chain dat dokonce ukázala, že ze vzorku 73 tisíc NFT kolekcí jich má téměř 70 tisíc nulovou tržní kapitalizaci. To znamená, že alespoň nějakou cenu má v současné době méně než 5 % všech kdy vydaných sbírek.

Zdroj: theblock.co
Objem NFT
Objem obchodů s NFTs stále klesá

Významná část kryptokomunity označuje za začátek tohoto bear marketu květen 2022, kdy došlo ke krachu ekosystému Terra (LUNC) a jejího stablecoinu TerraUSD (UST). A právě tento stablecoin, který se od ztráty vázanosti na dolar snažila Terra kdysi zachránit spuštěním hyperinflace Terry a prodejem BTC, které držela v rezervách, se nyní komunita rozhodla přestat razit.

Pro ukončení ražby hlasovalo 59,4 % uživatelů.

A to je z uplynulého měsíce vše. Čeká nás říjen. A jak je září historicky nejhorším měsícem pro Bitcoin, říjen je pro změnu zase historicky nejlepším. I proto se mu přezdívá Uptober (z anglického Up a October). Tak uvidíme.

Získejte nejdůležitější informace ze světa kryptoměn až do vašeho e-mailu

Náš kryptoměnový newsletter vám přináší to podstatné – stručně a pochopitelně, každý týden přímo do e-mailové schránky. Zcela zdarma.

Tento pravidelný zpravodaj již odebírá více než 10 000 spokojených čtenářů. Chcete být jedním z nich a odebírat tak všechny důležité informace ze světa kryptoměn? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže.

Před pár měsíci jsme se všech odběratelů ptali, zda se jim naše newslettery líbí. Výsledky byly jasné: celkem 97 % z odběratelů je s maily od nás spokojeno. Na to jsme náležitě pyšní!

Kde bitcoiny a další kryptoměny koupit?

Věříte, že už se kryptoměnový trh konečně otočí a znovu začne stoupat? Chcete v tom být s námi? Podívejte se na námi ověřené a doporučené kryptoměnové směnárny a kryptoměnové burzy v tabulce níže. Většinu z nich pravidelně používáme a testujeme, a proto se za kvalitu jejich služeb můžeme postavit.

Favorit redakce

Výhody
  • Nízké poplatky
  • Široký výběr kryptoměn
Nevýhody
  • Nelze nakupovat platební kartou

Pozor: V rámci tohoto seriálu jsme v roce 2019 investovali opravdové peníze (tehdy 100 000 Kč) se snahou je zhodnotit. Od té doby se hodnota portfolia často a rychle mění – propady i růsty o desítky procent jsou velmi časté. Kryptoměny jsou proto rizikovou investicí a naše články by neměly sloužit jako konkrétní investiční doporučení. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se sami rozhodnete nějaké kryptoměny nakoupit, důkladně zvažte, které kryptoměny do portfolia zařadíte a jaká bude velikosti vaší investice. Nemyslíme si, že by se “ideální investiční portfolio” jednotlivce mělo skládat pouze z kryptoměn – mělo by zahrnovat i jiná aktiva. Je možné, zejména v případě nerozvážného jednání, přijít o celou investici.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Bývalý šéfredaktor

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (3 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Jarda Sadílek

Z 2,5 milionu jen 380 tisíc. To by mě omyli 😄 Nechce se mi věřit, že jste aspoň něco nevybrali a nedali to jinam nebo koupili za nižší cenu.

Redakce Finex

Dobrý den, Jardo. Skutečně vše děláme tak, jak uvádíme v článcích. Jedná se hlavně o experiment a ukázku toho, jak se “portfolio běžného člověka” může chovat. A myslíme, že zatím to slouží opravdu dobře.

Jinak zpětnou optikou je samozřejmě jasné, že “na 2,5 mil jsme to měli prodat”… Ale tímto pohledem bychom už mohli prodávat i na 500 tis. Kč, což tu dobu byl 5násobek našeho vkladu, a tak dále…

Karel Kouřil

Mě by zase zajímalo, jak moc teď svému portfoliu věříte? :-) Jakou mu předpovídáte budoucnost? Jsem moc zvědavý, jak to v bullmarketu dopadne, kam až to může jít.