Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
tether
USDT
Kryptoměna Tether (USDT) – Kurz, graf ceny a kde koupit?

$1 +0,1 %

tether

Kryptoměna Tether (USDT) – Kurz, graf ceny a kde koupit?

Graf USDT

$1 (24,01 Kč)

+0,1 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu USDT

Token USDT, někdy přezdíván Tether po své mateřské společnosti, je jeden z nejznámějších stablecoinů na trhu. Stablecoiny jsou zjednodušeně kryptoměny, jejichž tvůrci se snaží o to, aby jejich cena byla co nejvíce stabilní. V tomto případě je USDT navázán na americký dolar. Z hlediska tržní kapitalizace se dlouhodobě jedná o jednu z největších kryptoměn na světě. Nachází se na více než 10 blockchainech.

Vše podstatné o Tetheru (USDT) ve 120 vteřinách

Tether (USDT) je nejrozšířenější stablecoin s více než nadpolovičním tržním podílem. Již od roku 2014 je vydáván honkongskou společností iFinex Inc., pod kterou také patří kryptoměnová burza Bitfinex.

To, že je USDT stablecoin, tedy stabilní kryptoměna, která drží svoji cenu přesně na hodnotě 1 dolaru, je dáno jeho vázaností na dolar, která je zajištěna rezervami společnosti Tether, v nichž je každý 1 vydaný USDT kryt 1 americkým dolarem.

S USDT je neodmyslitelně spjat i tzv. “Tether FUD”, tedy stále se dokola objevující zvěsti a pochyby, zdali má společnost skutečně dostatečné rezervy v případě, že by všichni vlastníci USDT chtěli své stablecoiny směnit za dolary. Dnes však tyto obavy už nikdo nebere příliš vážně, vždyť společnost má i přebytečný kapitál, který od jara 2023 investuje každý měsíc z části do Bitcoinu.

Obsah článku o USDT

Úvod do problematiky

Stablecoiny by měly sloužit jako pomyslná jistota na velmi volatilním poli kryptoměn, vzhledem k jejich stabilní ceně. Uživatelé díky stablecoinům po prodeji jiných kryptoměn nemusí převádět své peníze zpět do běžného bankovního systému, ale mohou je stále držet v ekosystému kryptoměn, a to ať už na burzách, nebo třeba ve vlastní hardware peněžence.

Tether ale samozřejmě není jediným stablecoinem na světě. Existují další, jako třeba USDC, DAI nebo UST). Tether je však zaručeně ze všech nejvíce kontroverzní.

Společnost stojící za tokeny USDT je proslulá svou dlouhou tahanicí po soudech kvůli podezřelým transakcím s burzou Bitfinex a nejistotám o skutečném krytí mincí USDT americkými dolary.

Poznámka

V době psaní tohoto článku existuje celkem 79 miliard tokenů USDT. Vzhledem k ceně 1 dolaru je tedy identická i tržní kapitalizace.

Její křivka v posledních letech se stále větším a větším využití stablecoinů strmě roste. Ještě před rokem bylo totiž v oběhu “pouhých” 20 miliard USDT.

Co je to Tether (USDT)?

Jak již bylo řečeno, Tether je stablecoin, což znamená, že se jeho tvůrci snaží o to, aby byla cena USDT neustále co nejblíže 1 dolaru. Uživatelům má usnadnit obchodování s kryptoměnami, neboť zde nahrazuje skutečné dolary a uživatelé tudíž nemusí kryptoměny nakupovat čistě vůči fiat měnám.

Projekt Tetheru vznikl v roce 2014 pod původním názvem Realcoin. První USDT byly spuštěny na blockchainu Bitcoinu skrze Omni Layer Protocol. Existuje tak na druhé vrstvě (L2). Realcoin byl ale v listopadu téhož roku přejmenován na USDT.

Kryptoměnu založili Brock Pierce, Reeve Collins a Craig Sellars. Jsou proto také zakladateli stejnojmenné společnosti Tether Limited.

První burzou využívající kryptoměnu Tether byl Bitfinex v roce 2015. Bitfinex je kryptoměnová burza založená v roce 2012 a vlastněná společností iFinex Inc, pod kterou momentálně spadá i Tether Limited.

Historie Tetheru je velmi pestrá z hlediska soudních sporů a různých nejasností. Dlouhodobě čelil problémům o skutečném krytí USDT opravdovými dolary a největším skandálem bylo poskytnutí 850 milionů dolarů z finančních rezerv Tetheru právě burze Bitfinex na umoření vlastních závazků.

Tether se po svých soudních problémech snaží na transparentnosti více zakládat a veškeré informace o existujících mincích a finančních rezervách poskytuje na svých internetových stránkách.

Jak Tether funguje?

Tether vznikl na Mastercoin protokolu (později přejmenován na Omni Layer Protocol), svým způsobem jej tak můžeme označit za blockchain Bitcoinu. Později se ale jeho existence rozšířila na více chainů. Momentálně jsou tokeny USDT k na mnoha sítích, mezi které patří např.:

Krytí Tetheru

Celkový počet tokenů USDT se na jednotlivých protokolech samozřejmě liší, informace je pak možné nalézt na stránkách transparentnosti Tetheru.

Nejvíce USDT je však na síti Etherea. Při “tisku” nových mincí Tetheru (ve všech 4 případech) se nové mince autorizují podle toho, zda-li společnost pokrývá množství minci svými veškerými aktivy. Takové mince jsou označeny jako “Authorized” a pokrývají celkové množství existujících mincí Tetheru na dané síti.

Zdroj: tether.to
Rozdělení USDT na jednotlivých chainech
Rozdělení USDT na jednotlivých chainech

Pod kategorií “Authorized but not issued” se pak nacházejí mince, které jsou připraveny pro uvolnění, ale zatím reálně nejsou v oběhu.

Původně měly všechny USDT být kryty dolary v poměru 1:1. Za každý existující USDT by tedy společnost Tether měla na svých bankovních účtech držet jeden reálný dolar. Skrze soudní vyšetřování bylo však prokázáno, že Tether nebyl tomuto závazku schopen vždy dostát (tímto se budeme více zabývat v následující kapitole).

Nyní je situace taková, že USDT nejsou 100% kryty fiat měnami, ale celkovou hodnotou určitého koše aktiv označovaných jako rezervy.

Rezervy zahrnují jak množství držených fiat měn, tak i jiných aktiv, mezi které patří dluhopisy, komodity, pohledávky,…).

Zdroj: tether.to
Celkové krytí Tetheru
Celkové aktuální krytí tokenů USDT (10. 2. 2022)

Další stablecoiny pod křídly Tetheru – EURT, CHNT, XAUT

Společnost Tether ale nespravuje pouze tokeny USDT, ačkoli ty jsou nejvíce rozšířené. Momentálně existují celkem 4 kryptoměny: vztažené k dolaru (USDT), euru (EURT), juanu (CNHT) a zlatu (XAUT).

Rozsáhlého využití se ale dočkala pouze kryptoměna USDT, ve které má zároveň společnost největší krytí. USDT se nachází na všech sítích jmenovaných výše, EURT pouze na Ethereu a Omni Layer Protokolu, XAUT a CNHT je pouze na Ethereu.

Kdo stojí za kryptoměnou Tether?

Skutečné vlastnictví a vedení Tetheru je poněkud zamotané. Kryptoměnu USDT spravuje společnost Tether Limited, ta je ale (skrze další společnosti jako Tether Holdings Limited) vlastněna nejvyšší společností iFinex Inc. Pod tuto společnost zároveň spadá i burza Bitfinex, dá se tedy říci, že obě koncové společnosti (Tether a Bitfinex) vedou stejné osobnosti.

Tether jako takový má 3 spoluzakladatele:

  • Brock Pierce – Spoluzakladatel několika známých kryptoměnových projektů. V roce 2013 spoluzaložil venture capital společnost s názvem Blockchain Capital. Stál v čele Bitcoin Foundation a založil společnost Block.one.
  • Reeve Collins – Před působením v Tether Limited založil několik úspěšných společností, např. Traffic Marketplace, studio RedLever či Pala Interactive. První dva roky existence Tether Limited působil Collins na pozici CEO.
  • Craig Sellars – Byl členem Omni Foundation dlouhých šest let. Pracoval v různých kryptoměnových společnostech, jako např. Bitfinex, Factom, MaidSafe Foundation nebo Synereo.

Tether popíral jakoukoliv spojitost s burzou Bitfinex, to ale pouze do úniku dokumentů spojených s kauzou Panama papers v roce 2016, kdy bylo prokázáno, že roku 2014 Giancarlo Devasini a Philip Potter (jedni z předních představitelů burzy Bitfinex), založili společnost Tether Limited na Britských Panenských ostrovech právě skrze společnost iFinex Inc.

Po úniku Panamských dokumentů mluvčí obou společností potvrdili informaci, že nyní vede obě společnosti Jan Ludovicus van der Velde.

Kontroverze Tetheru

Jak byste si asi mohli odvodit, Tether čelil a stále čelí silné kritice kvůli problémům s transparentností – před audity a reporty (dnes již publikovanými) bylo téměř nemožné prokázat, že jsou mince Tetheru skutečně kryty fiat měnou. Na popularitě Tetheru nepřidává ani obecně sporné pohlížení na stablecoiny.

Míra důvěry v Tether a celkově i v burzu Bitfinex je snižována celkem pochybnou historií jak “všech” vlastníků společností, tak i hlavních představitelů. Společnost spravující přímo Tether (Tether Limited) se nachází v Hong Kongu, na Tether je však navázáno množství dalších společností (Tether Holdings Limited, iFinex Inc…), o kterých není možné nalézt větší množství informací.

Před kauzou Bitfinexu byla údajně každá mince USDT krytá dolary vlastněnými společností Tether Limited uložených v bance Deltec, ještě předtím Tether spolupracoval s Wells Fargo a některými bankami na Taiwanu. Později se však společnost dostala do problémů se zpracováváním požadavků a začala využívat služby jiných společností ve stínovém bankovnictví, jako např. Crypto Capital. Více informací je k dispozici v našem článku věnujícím se přímo kauze Bitfinexu.

Podstatná je zde skutečnost, že Tether využil část svých rezerv, aby pokryl dluh Bitfinexu v hodnotě 850 dolarů. Tyto dolary měly původně krýt 850 milionů USDT. Ihned poté změnil Tether na svých webových stránkách tezi o 100% krytí fiat měnami na krytí pomocí finančních rezerv společnosti, do kterých jsou zahrnuty jak dolary (a jiné fiat měny), tak všechna ostatní aktiva společnosti.

Zdroj: tether.to
Změna obsahu o krytí USDT
Změna obsahu o krytí USDT

Soudní spory byly nakonec ukončeny pokutou dosahující 41 milionů USD, společnosti zastřešující Tether mají zároveň zákaz podnikat ve státě New York. Tether se pošramocenou pověst snaží vynahradit publikováním transparentních informací a pravidelných auditů jmění společnosti.

Výhody a nevýhody stablecoinu Tether

Tether je (ještě v roce 2022 byl) z pohledu kapitalizace největším stablecoinem na trhu, a je proto dostupný téměř na všech burzách. Jeho temná historie však na popularitě nepřidává a může se tak zdát rozumnější využít dostupných alternativ, kde jen to bude možné.

Jiné stablecoiny ale nemusí existovat na tolika sítích, nebo nemusí být využívány tolika burzami.

Výhody

  • Aspekty stablecoinu – vztažení ceny k 1 USD
  • Velká tržní kapitalizace
  • Dostupný na větším množství blockchainů
  • Dostupný na drtivé většině burz

Nevýhody

  • Tokeny USDT jsou centralizované (společnost Tether může tokeny na některých adresách uživatelů zmrazit)
  • Temná minulost – soudní spory, pochybnosti o skutečném krytí mincí kryptoměny a netransparentnost společnosti
  • Možná vazba na Evergrande

Kde všude můžete Tether používat?

Tether není (naštěstí) jediný stablecoin, jednoznačně je však nejrozšířenější. Mluvíme zde primárně o USDT (USDT je oproti ostatním třem stablecoinům Tetheru řádově více rozšířený).

Obchodovat skrze USDT můžete na téměř všech centralizovaných kryptoměnových burzách. Příkladem může být Binance, Huobi Global, KuCoin, Kraken, FTX nebo Bybit.

Protože USDT existuje na velkém množství blockchainů (primárně na Ethereu – kde se jedná o ERC20 token), můžete jej využívat též na drtivé většině různých decentralizovaných burz – např. Uniswap nebo Pancakeswap.

Je možné Tether držet na kryptoměnové peněžence?

Z pohledu držení kryptoměny v peněžence nebo na burze funguje Tether jako každá jiná kryptoměna – je tedy možné držet USDT jak přímo na burze, tak i v softwarových či hardwarových kryptoměnových peněženkách.

Držení USDT přímo na burze se může jevit jako praktická alternativa oproti převodu do fiat měn, vystavujete se zde však riziku hacku burzy.

Z hlediska bezpečnosti je proto výhodnější držet prostředky na softwarové nebo (ideálně) hardwarové peněžence.

Poznámka

Poznámka: Pokud máte v plánu držet USDT na softwarové (např. MetaMask) nebo hardwarové peněžence (např. Trezor), ujistěte se, na jaké síti se vaše USDT mince nacházejí. Ve většině případů se setkáte s tokeny ERC-20, což je síť s nejširší podporou. Kdybyste však posílali své tokeny na špatnou síť, mohli byste o své kryptoměny přijít.

Shrnutí k Tetheru

Tether je nejrozšířenějším stablecoinem a přirozeně tak přitahuje pozornost celé krypto komunity. Jeho rolí je usnadnění převodu mezi klasickými měnami a kryptoměnami. Má velmi velkou tržní kapitalizaci, která se stále zvyšuje s množstvím nových tvořených USDT. Tether má velmi špatnou minulost vzhledem k dlouho trvajícím soudním sporům a pochybnostem o míře skutečného krytí všech mincí USDT klasickou měnou.

FAQ: Často kladené otázky a odpovědi

Co je to Tether (USDT)?

Tether (USDT) je světově nejvíce používaným stablecoinem. Jedná se o starší, časem prověřený koncept stablecoinu, který je ovšem trochu v rozporu se základní ideou kryptoměn. Za stablecoinem Tether stojí společnost Tether Limited, která kromě jeho vývoje stojí i za vydáváním nových mincí. USDT není jediným stablecoinem, který společnost Tether Limited stvořila. JInými jsou např. EURT s vazbou na eura a XAUT s vazbou na cenu zlata.

Všechny stablecoiny Tetheru sledují koncept IOU. V praxi to znamená, že společnost figurující jako správce (zde Tether Limited) drží oproti vydávaným stablecoinům rezervy – to znamená, že každý 1 USDT je krytý buď jedním dolarem v hotovosti nebo jeho ekvivalentem v jiných aktivech, např. státních dluhopisech. Ačkoliv v nynější době Tether své rezervy transparentně zveřejňuje a pravidelně audituje, o skutečné hodnotě držených rezerv stále panují pochybnosti. Přeci jenom se nejedná o žádný transparentní záznam na blockchainu, ale o slovo centralizované společnosti.

I přes to všechno je však Tether historicky tím nejstabilnějším stablecoinem. Za dobu jeho existence si prošel řadou cenových výkyvů, jeho cenová stabilita v širším měřítku ovšem nikdy ohrožena nebyla.

Jaký je kurz Tetheru (USDT)?

Momentálně je kurz USDT přibližně $24,01 ($1). Kurz by se měl neustále pohybovat velmi blízko hodnoty 1 dolaru; v rámci průběžných změn v poptávce a nabídce na trhu hodnota kurzu může mírně oscilovat. Nikdy by se ale neměla vychýlit více než o pár centů – odchýlení o např. 5 centů je už považováno za velmi značný cenový výkyv.

Na jakých sítích USDT existuje a v jakých peněženkách je možné jej držet?

Tether je jedním z nejrozšířenějších tokenů z hlediska podporovaných blockchainů – najdete ho na více než 20 sítích, mezi něž se řadí např. Ethereum, Solana, Tron, BNB Chain, Algorand, Avalanche, Polygon, Gnosis, Arbitrum, Harmony, Zilliqa či samotný Bitcoin ve vrstvě Omni.

Řada z těchto blockchainů je EVM kompatibilní, což znamená, že je možné USDT na těchto sítích držet na peněženkách s podporou ERC-20 tokenů na Ethereu. Mezi takové peněženky se řadí např. Coinomi, MetaMask, MyEtherWallet nebo Trust Wallet. Specifikem jsou pak EVM nekompatibilní blockchainy, např. Tron nebo Solana. V těchto případech je nutné použít peněženky daných blockchainů – v případě Solany např. Phantom, pro Tron se nabízí Trust Wallet či např. TronLink.

A co se týče samotné Omni Layer pro Bitcoin, na níž byl Bitcoin poprvé spuštěn? V rámci vrstvy Omni můžete USDT držet např. na peněžence Coinomi.

V rámci nejvyšší úrovně bezpečnosti ovšem doporučujeme držet mince USDT na hardwarových peněženkách, příkladem může být např. Trezor nebo Ledger. Obě tyto peněženky podporují USDT v Omni Layer i jako ERC-20 token, Ledger dokonce zná i TRC-20 tokeny, dokáže tedy pracovat i s USDT na síti Tronu.

Kde je možné Tether (USDT) koupit?

USDT a další kryptoměny je nejsnazší koupit na online kryptoměnových směnárnách. Mezi takové patří např. Anycoin, Kriptomat nebo třeba CoinBank. Nákup většinou probíhá jednoduše a rychle. USDT je také možno koupit na kryptoměnových burzách, které však obvykle požadují ověření totožnosti obchodníka (tzv. KYC) např. pomocí výpisu z účtu nebo fotografií dokladu prokazující totožnost. Vzhledem ke smyslu stablecoinů je také nákup na kryptoměnových burzách pravděpodobně tou nejlepší volbou, neboť reprezentuje držené fiat měny v podobě okamžitě připravené pro obchodování.

Hodnocení Finex.cz

USDT

Tether je nejrozšířenějším stablecoinem a přirozeně tak přitahuje pozornost celé krypto komunity. Jeho rolí je usnadnění převodu mezi klasickými měnami a kryptoměnami. Má velkou tržní kapitalizaci, která se stále zvyšuje s množstvím nových tvořených USDT. Má však poměrně špatnou minulost vzhledem k dlouho trvajícím soudním sporům a pochybnostem o míře skutečného krytí všech mincí USDT klasickou měnou a v očích některých se také jedná o centralizovaný - a proto velmi rizikový - token.

Více informací o Tether

KryptoměnaTether
SymbolUSDT
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů128 767 132 044
Maximální počet tokenů-
Obchodní objem (24h)$98 673 459 464
Tržní kapitalizace$128 930 919 610
Změna ceny za 24h0,1 %
Ohodnoťte kryptoměnu Tether
12
2

Autor

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (7 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Petr Hemerka

dobrý den.kde bych mohl vygenerovat adresu pro Tether,abych si ho mohl poslat na Trezor One ?Děkuji

Redakce Finex

Dobrý den, Petře. Jak píšeme v článku výše, USDT neexistují pouze jedny, ale je možné USDT používat na různých sítích. Takže záleží, po jaké síti si ho budete chtít nechat poslat. Pokud např. chcete zvolit síť Ethereum a poslat si USDT jako ERC-20 token, pak vás můžeme odkázat na článek Jak dostat ERC-20 tokeny do Trezoru.

Pavel

dobrý den,na binance většinou obchoduji Fiat. jak prosím přetransformovat Eur na Usdt, abych mohl obchodovat i crypto, jež na Fiat neběží? děkuji

Redakce Finex

Dobrý den, Pavle. Mělo by stačit najít si obchodní pár EUR/USDT a eura za tethery prodat. :-)

Luboš

Ahoj,
mám v úmyslu v určitý okamžik převést některé své kryptoměny na USDT a zaslat do peněženky. Používám Binance a Ledger. Zkoušel jsem si to nedávno se 100ks XRP, obdržel jsem 63 Tetherů. V Ledgeru mám účet Ethereum, přímo na USDT to Ledger neumožňuje. Zaslal jsem to a překvapila mě vysoká provize 3 USDT. Teď hledám ideální řešení. Zatím jsem zjistil, že tether běží na 5 chainech. Rád bych měl vše připravené až budu do USDT parkovat větší objemy. Jestli mi můžeš něco poradit abych zase trochu pokročil, budu moc rád měj se Luboš

Redakce Finex

Dobrý den, Luboši. Máte pravdu, že USDT běží na několika chainech a pro jeho převody je možné využít libovolný z nich. Nižší poplatky než za převod ERC20 tokenu jsou momentálně u převodu USDT na Binance Chainu – aktuálně je poplatek pro takový převod 0,03 USD, což je o 99 % méně. Binance Chain na Ledgeru taky najdete … :-)

Pavel

Ještě nevím, co bych měl napsat….

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat