Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Akcie » Návod: Jak probíhá nákup akcií? Průvodce krok za krokem

Návod: Jak probíhá nákup akcií? Průvodce krok za krokem

Návod: Jak probíhá nákup akcií? Průvodce krok za krokem

Nákup akcií není žádná věda. Než to ale uděláte, měli byste mít jasno v několika otázkách. Víte, kolik peněz budete potřebovat? Jak převod peněz za akcie provedete, a jak dlouho vlastně budete dané akcie držet? A co v době kdy akcie držíte?

Nejen na tyto otázky se tento článek zaměřuje. Čtěte dál!

Obsah článku Jak probíhá nákup akcií

1.Kde se akcie kupují?2.Doporučení brokeři pro nákup akcií3.Kolik peněz budete potřebovat?4.Jak skutečně koupit akcie?5.Vaše otázky a odpovědi (komentáře)

Kde koupit akcie?

Přijít do vybrané společnosti, například ČEZ, dát na stůl peníze a odnést si akcie. To by bylo sice na první pohled snadné, ale v zásadě nemožné. Navíc po stránce transakčních nákladů by to bylo neúměrně drahé (především pro zahraniční tituly). Právě proto za vás akcie nakupuje někdo jiný, u koho si otevřete účet a on vám je prodá.

Základem je tedy dobrý obchodní partner, v tomto odvětví mu říkáme broker. Při výběru brokera bude záležet, o jaké akcie máte zájem. V případě českých akciových titulů se hodí XTB, RM-SYSTÉM, Directa, nebo případně třeba Patrie. U světových titulů můžete zvolit světového brokera, například Degiro, eToro nebo LYNX. Ale zvládnete to i v češtině třeba s již zmíněným brokerem Degiro.

Doporučení brokeři pro nákup akcií

Máte volné finanční prostředky, které chcete investovat, vyhlédnuté akcie společnosti a co nyní? V úspěšném nákupu vám chybí broker. My můžeme doporučit jednoho z brokerů níže.

Favorit redakce
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Spolehlivě fungující firma
  • Dobrá zákaznická podpora v češtině
  • Vyšší poplatky při malých objemech
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Kolik peněz budete potřebovat?

Na tuto otázku není jednoznačná odpověď, ale tak trochu zde platí hospodské pořekadlo „bez peněz, do hospody/na burzu nelez“. Prvně, i když jste do akcií skutečně zapálení a chcete investovat co nejdříve, tak se ujistěte, že si to můžete dovolit. Máte dostatečnou rezervu aspoň na půl roku života při ztrátě příjmů? Započítali jste do rezervy i nenadálé výdaje? Nejste příliš zadluženi a můžete si dovolit investice na úkor úspor?

Věříme, že výše zmíněné otázky jste zvážili už před čtením článku, ale raději je zmíníme. Někdy je člověk do něčeho tak zapálený, že si vše ani neuvědomí.

A kolik těch peněz vlastně potřebujete?

V tomto ohledu velmi záleží na akciích, které chcete nakoupit, a to nejen na kupní ceně, ale i na volatilitě ceny. Zároveň někteří brokeři vyžadují nákupy v určitém objemu a mají na to navázané poplatky, jedinou akcii tak v zásadě nekoupíte. Ale vše je zde individuální.

V každém případě by se váš obchodní účet měl pohybovat aspoň v řádech tisíců, ideálně aspoň v nižších jednotkách desetitisíců korun. V českém prostředí to tak omezující není, ale například někteří američtí brokeři vám otevřou účet od tisíce dolarů, někde dokonce až třeba od 10 000 USD. Samozřejmě jsou zde i tací, kterým bude stačit jeden dolar a vklad nijak nelimitují. Vaši kupní sílu následně omezí jen cena akcie.

Jak skutečně koupit akcie?

Máte již svého brokera a u něj zřízený obchodní účet? Převeďte peníze bankovním převodem nebo on-line kartou dle instrukcí. Nemusíte se obávat, jedná se v zásadě o takový další bankovní účet. Všichni námi doporučení brokeři jsou regulovaní a dohlíží na ně jisté autority. Peníze si můžete kdykoli vybrat a to i hned bez realizace jediného obchodu.

Pokud máte peníze na účtu brokera a vybrané akcie, tak už vám nic nebrání.

  1. Přihlašte se do svého obchodního účtu
  2. V platformě si najděte akcie, které máte vyhlídnuté
  3. Zadejte množství akcií, které chcete zakoupit
  4. Akcie jsou vaše!

Teď už se možná ptáte, kde vaše akcie jsou? Jak dlouho můžete akcie držet a kolik je s tím práce?

U většiny brokerů jsou akcie drženy na vaše jméno přímo u brokera a nechat je tam můžete libovolně dlouho. Až je nebudete chtít, jednoduše je můžete prodat a peníze z prodeje si nechat poslat na účet. Popřípadě je i možné nechat si akcie převést mezi brokery, pokud vám nějaký nebude vyhovovat – ale o tom jindy.

Akcie jako investice

Pokud se zajímáte o klasické akciové obchodování, připravte se na to, že akcie jsou střednědobou až dlouhodobou investicí. Spekuluje se zde na získání dividendy a dlouhodobé zhodnocení. Z těchto důvodů se často preferují akcie, které se nacházejí v potenciálně zajímavém oboru, například farmacie, technologie a podobně.

Investice do akcií je obvykle držena roky. Kontrovat ji přitom můžete jen zběžně párkrát v týdnu nebo i jednou týdně. Více na pozoru byste se měli mít při vyhlašování finančních výsledků a oznámení o budoucí produkci společnosti. V těchto okamžicích se vyplatí cenu sledovat, ale v dobách klidu bohatě postačí kontrola jednou za týden, možná i za dva.

A pokud vám zbývá dostatek času a nevidíte žádné další dlouhodobé investice, můžete se podívat na krátkodobé obchodování CFD s použitím finanční páky.

Sdílejte tento článek

Sdílení článku na facebook Facebook Sdílení článku na twitter Twitter

Ohodnoťte tento článek

RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
LYNX Broker logo
LYNX Broker★ 93 %
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Při obchodování s rozdílovými smlouvami dochází u 74–89 % účtů retailových investorů ke vzniku finanční ztráty. *

RECENZE

TOP Forex a CFD brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 95 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo