Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak koupit akcie? Návod na to, jak nakupovat akcie krok za krokem [+ VIDEO]

Publikováno
Jak koupit akcie? Návod na to, jak nakupovat akcie krok za krokem [+ VIDEO]

Nákup akcií není žádná věda. Právě naopak. Je to poměrně snadné a budete-li se držet návodu v tomto článku, tak i celkem rychlé. Nakoupit své první akcie a začít tak investovat můžete opravdu během pár desítek minut.

Než to ale uděláte, měli byste mít jasno v několika otázkách. Víte, kolik peněz budete potřebovat? Kde a jak koupit akcie? Jak převod peněz za akcie provedete, a jak dlouho vlastně budete dané akcie držet? A co dlěat s akciemi, když už je máte?

Na tyto, ale i další otázky ohledně investování do akcií, naleznete odpovědi v tomto článku.

Jak koupit akcie v kostce

  • Před nákupem akcií je vhodné definovat vlastní toleranci k riziku, stanovit si jasné investiční cíle a rozhodnout se pro investiční styl, ať už aktivní nebo pasivní, který bude odpovídat individuálním preferencím a úrovni znalostí.
  • Je velmi důležité vybrat spolehlivého makléře, který bude vaším jménem akcie nakupovat.
  • Pro investování do akcií v podstatě neexistuje žádný finanční limit a lze začít s malou částkou a postupně ji zvyšovat.

Obsah článku jak a kde nakoupit akcie

Co je to akcie?

Akcie je cenný papír, který je obvykle nabízen veřejnosti ze strany akciové společnosti. Ta tímto způsobem hodlá získat financování na další rozvoj podnikání nebo expanzi. Rychle rostoucí společnosti však mohou využívat vydávání nových akcií i jako možnost, jak financovat provoz – což není úplně ideální situace a investoři by si na ni měli dát pozor. Veřejnost, tedy my, si může akcii koupit a tím poskytnout společnosti kapitál. Protihodnotou je cenný papír neboli akcie.

S akciemi se typicky pojí i různá práva, například hlasovací právo – právo podílet se na řízení společnosti. Ovšem tato práva mohou být potlačena – na valné hromady, kde se rozhoduje například o výši vyplacené dividendy jsou, zvaní pouze akcionáři s určitým množství akcií – dostatečnou velikostí podílu ve společnosti.

Proč jsou akcie zajímavé?

Akcie odrážejí světovou, národní i odvětvovou ekonomiku, obsahují světový technologický pokrok a zahrnují další vlivy, jako je například inflace, odměna za riziko, odměna vzdání se současné spotřeby a podobně. Čím jsou ale nejzajímavější?

Akcie jsou zajímavé především díky tomu, že vám mohou poměrně slušně umožnit zhodnotit volné finanční prostředky. A to ať už se bavíme o krátkodobém investování, nebo i tom dlouhodobém.

Pojďme se společně podívat na konkrétní případy zhodnocení akciových titulů. Níže naleznete graf akcií Apple. Kdybyste je koupili na začátku září 2012, znamenalo by to pro vás v horizontu 10 let více než 5násobné zhodnocení.

Tedy investice částky 100 000 Kč v roce 2012 by se do roku 2022 zhodnotila na více než 500 000 Kč.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Ovšem i v horizontu 5 let se bavíme o 3násobném zhodnocení (292 %), tedy ze 100 000 Kč na 300 000 Kč. A to pořád uvažujeme o investici čistě s vlastním kapitálem, který je potřeba pro investování mít na účtu. Akcie však lze obchodovat i s využitím tzv. pákového efektu. Na investici “si půjčíte” a obchodujete s větším obnosem.

Na akcie obvykle brokeři nabízí páku 1:5. To znamená, že při využití této páky by zhodnocení z příkladů výše nebyly 5násobné nebo 3násobné, ale 25násobné a 15násobné.

Finanční páky se samozřejmě obvykle využívá pouze ke krátkodobému obchodování, jednak jsou s jejím využitím spojeny další poplatky a je pravděpodobné, že byste v delším časovém horizontu díky některému z propadů akcií o celou svou investici přišli.

Finanční páka násobí potenciální zisk, nicméně stejným způsobem zvyšuje i případné ztráty, proto se jedná o poměrně rizikový nástroj, který povětšinou dlouhodobí investoři nevyužívají. Pro názornou ukázku se však jedná a poměrně zajímavý příklad.

Nemusíme ovšem zůstávat jen u akcií Apple, koukněte třeba na sportovní značku Nike. Ta během 10 let následujících po 1. září 2012 přinesla také slušné více než 3násobné zhodnocení. Při obchodování s využitím páky 1:5 by to představovalo zhodnocení investice na 15násobek, a to navzdory propadu ceny akcií Nike o více než třetinu v první polovině roku 2022.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nike Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

A pokud byste stále váhali a mysleli si, že vám tady ukazujeme jen výběr toho nejlepšího a většinu akcií čeká opačný osud, podívejte se na dlouhodobý vývoj akciových indexů. To jsou indexy, které odráží vývoj více akcií zároveň. Např. nejznámější index S&P 500 odráží vývoj ceny akcií 500 největších společností v USA.

A tyto indexy také dlouhodobě rostou. Tím nám říkají, že obecně akcie jsou rozhodně zajímavou volbou.

Jak vidíte, akcie dokáží nabídnout velké zhodnocení a jejich nákup se tak může opravdu vyplatit.

Příkladů, kdy se akcie zhodnotily o stovky procent lze ukázat velkou spoustu, to ale samozřejmě platí i naopak.

Potenciální růst, který vám jako investorům akcie nabízí, je prakticky neomezený.

Co si rozmyslet před nákupem akcií?

Investování je léty prověřený způsob, jak využít své peníze k tomu, abyste na nich vydělali více. Legendární investor Warren Buffett definoval investování následovně: “Zřeknutí se spotřeby nyní, abychom mohli později spotřebovávat více.” A něco na tom samozřejmě bude, když to říká tato investiční legenda.

Pravidelným investováním můžete své peníze časem mnohonásobně navýšit. Proto je důležité začít investovat co nejdříve a hned, jakmile máte za tímto účelem nějaké peníze našetřené. A právě nákup akcií je skvělým místem, kde můžete začít.

Ať už máte stranou 5 000 Kč, nebo zvládnete odkládat jen 500 Kč měsíčně, můžete (a měli byste) začít. Co byste si tedy měli před nákupem akcií rozmyslet?

1. Definujte svou toleranci k riziku

Jaká je vaše tolerance k riziku – schopnost snášet krátkodobé ztráty v průběhu investování? Akcie se dělí do různých kategorií, například na akcie s velkou kapitalizací, akcie s malou kapitalizací, agresivní růstové akcie a hodnotové akcie. Všechny charakterizuje různá míra rizika. Jakmile určíte svou toleranci k riziku, můžete se při investování zaměřit na akcie, které ji odpovídají.

2. Rozhodněte se, jaké jsou vaše investiční cíle

Měli byste si také určit své investiční cíle. Při zakládání brokerského účtu se vás makléř v průběhu registrace (při vyplňování investičního dotazníku), zeptá na vaše investiční cíle (a výše zmíněnou míru rizika, kterou jste ochotni podstoupit).

  • Pokud jste na začátku své kariéry, investičním cílem může být zvýšení objemu peněz na investičním účtu. Jste-li starší, můžete chtít generovat příjem a zároveň zvyšovat a chránit své jmění.
  • Mezi vaše investiční cíle může patřit koupě domu, financování důchodu nebo spoření na školné vašich dětí. Cíle se mohou v průběhu času měnit. Jen se ujistěte, že si je definujete a pravidelně revidujete, abyste se mohli soustředit na jejich dosažení.

3. Určete si svůj investiční styl

Někteří investoři se chtějí aktivně podílet na správě svých investic, zatímco jiní dávají přednost nastavení investic a “zapomenutí na ně”. Vaše preference se mohou měnit, ale rozhodněte se pro přístup, kterým začnete.

  • Pokud jste si jisti svými znalostmi a schopnostmi v oblasti investování, můžete své investice a portfolio spravovat sami. Tradiční online makléři, jako jsou XTB, eToro nebo Robomarkets, umožňují investovat nejenom do akcií, ale i dluhopisů, fondů obchodovaných na burze (ETF), indexových fondů a podílových fondů.
  • Zkušený makléř nebo finanční poradce vám může pomoci s investičními rozhodnutími, monitorovat vaše portfolio a provádět v něm změny. To je dobrá volba pro začátečníky, kteří chápou důležitost investování, ale mohou chtít, aby jim s tím pomohl odborník.
  • Investiční platforma je automatizovaná možnost, která obvykle stojí méně než spolupráce s finančním poradcem. Jakmile seznámíte investiční platformu v průběhu registrace, se svou mírou tolerance rizika a dalšími informacemi, automaticky investuje za vás.

4. Naučte se diverzifikovat a snižovat riziko

Diverzifikace je důležitý investiční koncept, který je třeba pochopit. Zjednodušeně řečeno, investováním do různých aktiv neboli diverzifikací snižujete riziko, že výkonnost jedné investice může vážně poškodit výnos vašeho celkového investičního portfolia.

Při investování do jednotlivých akcií může být obtížné diverzifikovat, pokud je váš rozpočet omezený. Například s pouhými 10 000 korunami můžete investovat pouze do několika málo společností, což má za následek větší riziko.

Zde mohou pomoci podílové fondy a ETF. Oba typy fondů obvykle vlastní velké množství akcií a dalších investic. Díky tomu jsou diverzifikovanější variantou než jediná akcie.

Začněte pomalu a s rozumem. To, jaké akciové tituly plánujete nakupovat, by se mělo shodovat s vaší investiční strategií. Chcete například dlouhodobě inkasovat vysoké dividendy? Najděte si takové tituly, které vám to nabídnou.

Kde koupit akcie?

Přijít do vybrané společnosti, například ČEZ, dát na stůl peníze a odnést si akcie ČEZu. To by bylo sice na první pohled snadné, ale v zásadě nemožné. Navíc po stránce transakčních nákladů by to bylo neúměrně drahé (především pro zahraniční tituly – letěli byste do USA pro akcie Apple?).

Akcie za vás proto nakupuje někdo jiný. Společnost, u které si otevřete obchodní účet a oni konkrétní akcie s malým poplatkem nakoupí za vás. Základem je proto dobrý obchodní partner. V tomto odvětví mu říkáme broker. Při výběru brokera bude záležet, o jaké akcie máte zájem (jestli například světové nebo české).

V případě českých akciových titulů (ČEZ, Moneta, Komerční banka aj.) je spolehlivou volbou ověřený broker XTB. U světových titulů (například americké akcie) můžete zvolit světového brokera RoboMarkets. Oba z nich jsou v češtině a s českou zákaznickou podporou. Níže naleznete videonávody nákupu akciových titulů u zmíněných brokerů.

Doporučení brokeři pro nákup akcií

Chcete bezpečně a jednoduše nakoupit akcie? Doporučit vám můžeme tyto ověřené obchodní partnery:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.

Kolik peněz budete potřebovat?

Můžeme říci, že finanční omezení při investování do akcií v zásadě neexistuje. Můžete nakoupit a držet jednu akcii za pár korun. Stejně tak přes CFD můžete díky pákovému efektu spekulovat na cenu amerických akcií (Apple, Microsoft, Amazon aj.) s doslova korunovým účtem, příkladem může být zmíněný RoboMarkets.

Obecně lze říci, že potřebujete aspoň tisíce korun, ideálně nižší řády desetitisíc korun. Ovšem není problém vzít třeba 2 tisíce, založit reálný účet, vyzkoušet si pár obchodů a později případně koupit akcie za víc.

Pokud si chcete obchodování vyzkoušet, lze říci, že si jej může dovolit každý. Vše ale závisí na vaší obchodní strategii a úmyslu.

Ve chvíli, kdy vás to chytne, a my věříme že chytne, tak rozhodně stojí za zvážení obchodní účet navýšit a to aspoň do řádu desetitisíc korun.

Videonávod: Jak koupit akcie?

Máte již vybraného brokera a zřízený obchodní účet? Teď je třeba převést peníze bankovním převodem nebo on-line platební kartou dle instrukcí na váš nově zřízený obchodní účet.

Nemusíte se obávat, jedná se v zásadě o takový další bankovní účet.

Všichni námi doporučení a ozkoušení brokeři jsou regulovaní a dohlíží na ně jisté autority. Kdybyste si investování rozmysleli, peníze si můžete kdykoli vybrat zpět na svůj bankovní účet a to klidně hned po jejich vložení bez realizace jediného obchodu.

Pozor, každá akcie má své obchodní hodiny, kdy je můžete koupit. Musíte tedy zadat obchodní příkaz v tomto čase. V jiném čase by vám to ani nešlo. Informace o obchodních hodinách naleznete v detailu instrumentu.

Pojďme se nyní společně podívat na to, jak koupit akcie:

  1. Přihlaste se do svého obchodního účtu (popř. si ho nejdříve založte – třeba u XTB, Lynx či RoboMarkets).
  2. Na svůj obchodní účet převeďte peníze, za které chcete nákup akcií provést. Někteří brokeři nabízí převod kartou, jiní bankovním převodem.
  3. V platformě si najděte akcie, které máte vyhlídnuté.
  4. Zadejte množství akcií, které chcete zakoupit a zkontrolujte jejich cenu a poplatek za nákup.
  5. Potvrďte obchod a vyčkejte na jeho realizaci.
  6. A je to. Akcie jsou vaše!

Níže se můžete podívat na videonávod, který vám na akciích ČEZu u brokera XTB ukáže, jak koupit české akcie a také v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Na druhém videu se můžete podívat na nákup akcií Apple u brokera RoboMarkets.

Videonávod: Jak koupit akcie ČEZ u XTB + porovnání instrumentů 

Videonávod: Jak koupit akcie Apple u RoboMarkets + porovnání instrumentů

Ptáte se, kde jsou vaše akcie? Jak dlouho můžete akcie držet a kolik je s tím práce? U většiny brokerů jsou akcie drženy na vaše jméno přímo u brokera a nechat je tam můžete libovolně dlouho. Klidně 10 let.

Až akcie budete chtít se ziskem prodat, nebo budete potřebovat peníze, jednoduše je můžete prodat stejným stylem jako jste je koupili a peníze z prodeje si nechat poslat na účet.

Popřípadě je i možné nechat si akcie převést mezi brokery, pokud vám nějaký nebude vyhovovat – o převodu akcií mezi brokery si můžete více přečíst zde.

Poznámka

Dejte si pozor! Vždy si ověřte, jaké akcie kupujete. Jedná se skutečně o přímý nákup klasického fyzického cenného papíru – akcie? Ten můžete uskutečnit například přes zmíněného brokera XTB. Nebo se jedná pouze o spekulaci na cenu akcií (obchodování), přes CFD kontrakty s finanční pákou?

Akcie jako investice

Pokud se zajímáte o klasické akciové investování, připravte se na to, že akcie jsou střednědobou až dlouhodobou investicí. Spekuluje se zde na získání dividendy a dlouhodobé zhodnocení. Z těchto důvodů se často preferují akcie, které se nacházejí v potenciálně zajímavém oboru, například farmacie, technologie a podobně.

Poznámka

TIP: Dlouhodobé držení akcií se vyplatí ještě z dalšího důvodu. Pokud budete tyto cenné papíry držet alespoň 3 roky, splní tzv. časový test a nebudete muset z jejich následného prodeje odvádět 15% daň z příjmů.

Investice do akcií je obvykle držena roky. Kontrovat ji přitom můžete jen zběžně párkrát v týdnu nebo i jednou týdně. Více na pozoru byste se měli mít při vyhlašování finančních výsledků a oznámení o budoucí produkci společnosti. V těchto okamžicích se vyplatí cenu sledovat, ale v dobách klidu bohatě postačí kontrola jednou za týden, možná i za dva.

A pokud vám zbývá dostatek času a nevidíte žádné další dlouhodobé investice, můžete se podívat na krátkodobé obchodování CFD s použitím finanční páky. Více si o obchodování s pákou můžete přečíst zde. 

Na co si dát u akcií pozor?

Samotný nákup akcií je sice velice jednoduchý, ale investování jako takové může být občas pěkně divoké. Je proto potřeba si vždy každou investici patřičně promyslet. Níže naleznete pár tipů, na co si dát při nákupu akcií pozor.

  • Kupujete akcie nebo CFD? Pozor na případné rozdíly.
  • Znáte obchodní hodiny vámi vybraného akciového titulu?
  • Jaké jsou poplatky za držení akcií? A jsou nějaké? – Informace najdete u vašeho brokera.
  • Pozor na unáhlené obchody – Dávejte pozor na svoji psychiku.
  • Pozor na objem obchodů – Jste si jisti, na kolik vás zadávaný obchod vyjde?
  • Pozor na vzdělávání – Nikdy se nepřestávejte vzdělávat. Sledujte trendy i ověřené znalosti z praxe, sledujte Finex.cz

5 základních informací, které byste měli vědět o každé nakupované akcii

Vzít peníze a investovat je do akcií se může zdát snadné. Pokud se však chcete stát úspěšným investorem, může to být opravdu náročné. Mnoho drobných investorů – těch, kteří nejsou investičními profesionály – každoročně přichází o peníze. Důvodů může být celá řada, ale existuje jeden, který časem pochopí každý investor, jenž se nevěnuje profesionálně kariéře ve financích:

“Amatérští” investoři obvykle nemají čas zkoumat velké množství akcií a nemají ani výzkumný tým, který by jim s tímto monumentálním úkolem pomohl.

Takže ponaučení z tohoto “příběhu” je, že pokud neprovedete dostatečný výzkum, skončíte ve ztrátě. To je ta špatná zpráva. Dobrá zpráva však je, že ztráty i množství výzkumu, který musíte provést, můžete snížit tím, že se podíváte na některé klíčové faktory investování do akcií.

1. Co daná společnost dělá?

Investoři by se měli vyhnout nákupu akcií, pokud nemají vyčerpávající znalosti o tom, jak společnosti vydělávají peníze. Co vyrábějí? Jaký druh služeb nabízejí? V jakých zemích působí? Jaký je jejich stěžejní produkt a jak se prodává? Jsou známé jako lídr ve svém oboru? Představte si to jako první rande. Pravděpodobně byste nešli na rande s někým, o kom nemáte ani tušení, kdo to je. Pokud ano, koledujete si o problémy. Tyto informace lze velmi snadno zjistit. Pomocí internetového vyhledávače – přejděte na webové stránky společnosti a přečtěte si o ní vše potřebné. Poté zajděte za někým z rodiny a poučte ho o své potenciální investici. Pokud dokážete odpovědět na všechny položené otázky, víte toho dost.

2. Poměr ceny k zisku (P/E)

P/E poměr vypočítáte tak, že vydělíte tržní hodnotu jedné akcie společnosti jejím ziskem na akcii.

Pokud rozumíte tomuto výpočtu, rozumíte poměru ceny k zisku (P/E). Tyto poměrové ukazatele se používají k měření aktuální ceny akcie společnosti ve vztahu k jejímu zisku na akcii. Společnost lze porovnat s jinými, podobnými společnostmi, aby analytici a investoři mohli určit její relativní hodnotu. Pokud má tedy společnost poměr P/E 20, znamená to, že investoři jsou ochotni zaplatit 20 Kč za každou 1 Kč zisku na akcii. To se může zdát drahé, ale ne v případě, že společnost rychle roste.

Toto číslo porovnejte s ostatními společnostmi podobnými té, kterou zkoumáte. Pokud má vaše společnost vyšší P/E než jiné podobné společnosti, mělo by to mít nějaký důvod. Má-li nižší P/E, ale rychle roste, je to investice, kterou stojí za to sledovat.

3. Beta

Beta se zdá být něčím složitým na pochopení, ale není tomu tak. Měří volatilitu neboli to, jak náladově se akcie vaší společnosti chovaly v posledních pěti letech. V podstatě měří systémové riziko spojené s akciemi společnosti ve srovnání s rizikem celého trhu. Hodnotu beta obvykle najdete na stejné stránce jako poměr P/E při prohlížení analytických stránek s daty o akciích, které najdete například na Yahoo nebo Google.

Představte si index S&P 500 jako pilíř duševní stability.

Pokud hodnota vaší společnosti v průběhu pěti let klesá nebo roste více než hodnota indexu, má vyšší hodnotu beta. U bety platí, že cokoli, co je vyšší než jedna, je vysoká beta, což znamená vyšší riziko – a cokoli, co je nižší než jedna, je nízká beta neboli nižší riziko.

Beta vypovídá něco o cenovém riziku, ale kolik toho říká o fundamentálních rizikových faktorech? Akcie s vysokou betou musíte pečlivě sledovat, protože ačkoli mají potenciál vydělat vám hodně peněz, mají také potenciál vás o ně připravit. Nižší beta znamená, že akcie nereaguje na pohyby indexu S&P 500 tolik jako ostatní. Taková akcie se označuje jako defenzivní, protože jsou vaše peníze v mnohem větším bezpečí. Nevyděláte tolik v krátkém čase, ale také je nemusíte sledovat každý den.

Poznámka

Beta je měřítkem volatility akcie ve vztahu k celkovému trhu. Podle definice má trh, např. index S&P 500, beta hodnotu 1,0 a jednotlivé akcie jsou hodnoceny podle toho, jak moc se odchylují od trhu. Akcie, která v průběhu času kolísá více než trh, má hodnotu beta vyšší než 1,0. Pokud se akcie pohybuje méně než trh, její beta je nižší než 1,0. Předpokládá se, že akcie s vysokou betou jsou rizikovější, ale poskytují vyšší potenciální návratnost investice. Akcie s nízkou betou charakterizuje menší riziko, ale také nižší potenciální návratnost.

4. Dividenda

Pokud nemáte čas sledovat trh každý den a chcete, aby vaše akcie vydělávaly peníze bez takové pozornosti, poohlédněte se po dividendových akciích. Dividendy jsou jako úroky na spořicím účtu – dostáváte je bez ohledu na cenu akcií. Dividendy jsou peníze, které společnost vyplácí svým akcionářům jako odměnu ze svých zisků. O výši dividendy rozhoduje její představenstvo a obvykle se vydává v hotovosti, i když není neobvyklé, že některé společnosti vydávají dividendy ve formě akcií.

Dividendy znamenají pro mnoho investorů velmi významné kritérium, protože poskytují stálý tok příjmů. Většina společností je vydává v pravidelných intervalech, většinou čtvrtletně. Investování do společností vyplácejících dividendy tak je velmi oblíbenou strategií mnoha tradičních investorů. Často mohou investorům poskytnout pocit jistoty v dobách ekonomické nejistoty.

Nejzajímavější dividendy obvykle vydávají velké společnosti, které mají předvídatelné zisky. Mezi nejznámější odvětví se společnostmi vyplácejícími dividendy přitom patří ropa a plyn, banky a finanční sektor, základní materiály, zdravotnictví, farmaceutický průmysl a veřejné služby. Dividendy ve výši 6 % a více nejsou u vysoce kvalitních akcií ničím neobvyklým. Společnosti, které jsou v počáteční fázi podnikání, jako jsou začínající podniky, však nemusí mít ještě dostatečnou ziskovost, aby mohly vydávat dividendy.

5. Graf

Existuje mnoho různých typů akciových grafů. Patří mezi ně čárové grafy, sloupcové grafy a svíčkové grafy – grafy používané jak fundamentálními, tak technickými analytiky. Čtení těchto grafů však není vždy snadné. Ve skutečnosti může být velmi složité. Naučit se je číst je dovednost, jejíž osvojení zabere spoustu času.

Co to tedy pro vás jako drobného investora znamená? Tento krok nemusíte přehlížet. To proto, že nejzákladnější čtení grafů vyžaduje jen velmi málo dovedností. Pokud dlouhodobý graf (řekněme horizont 5-10 let) investice začíná vlevo dole a končí vpravo nahoře, je to dobře. V opačném případě se držte od akcie dál, se společností pravděpodobně nebude něco v pořádku.

Na výběr jsou tisíce akcií, takže si nemusíte vybírat takové, které prodělávají. Pokud této akcii opravdu věříte, dejte si ji na seznam sledovaných a vraťte se k ní později. Existuje mnoho lidí, kteří věří v investování do akcií, které mají děsivě vypadající grafy – akcie společností v problémech, ale mají čas a prostředky na výzkum, které vy pravděpodobně nemáte.

Jste-li samozřejmě krátkodobým spekulantem, výše zmíněné neplatí, v takovém případě vám však doporučujeme si přečíst náš seriál o technické analýze.

Pro inspiraci pár konkrétních zajímavých akciových titulů

Nevíte do jakých akcií investovat? Ani se vám nedivíme, existuje jich tolik, že se v tom člověk občas úplně ztratí. Právě proto jsme pro vás níže připravili seznam 5 českých a 5 zahraničních akcií, které rozhodně stojí za to.

Zajímavé české akcie:

Zajímavé zahraniční akcie:

Další zajímavé akciové tituly naleznete zde. Pokud byste ohledně nákupu akcií měli nějaké dotazy, napište nám. Rádi vám poradíme. Přejeme hodně štěstí při investování!

Další články z webové portálu Finex, které by vám neměly ujít: 

Další zdroje informací:

  • Peníze (Jak vybrat akcie a kde je koupit. Návod pro začátečníky)
  • Investopedia (How to Buy and Sell Stocks for Your Account)
  • The Motley Fool (A Beginner’s Guide to Buying Stock)
Líbil se vám tento článek?
18
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (7 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

David

Dobrý den,
chci se zeptat, když si přes brokera zakoupím ETF, která chci držet třeba 30 let, co se stane, když broker ukončí činnost, zkrachuje? Akcie budou držena na moje jméno, ale kde budou “uložena”, když už nebude daný broker, přes kterého byly koupeny?
Děkuji za odpověď.

Redakce Finex

Dobrý den, Davide. V takovém případě byste měl mít možnost nechat si své ETF či akcie převést k jinému brokerovi.

Lukáš

Dobrý den, jak zjistím že se jedná o skutečnou akcii, nikoliv ADR? Jak jsou skutečné akcie označeny?

Pavel

DOBRÝ DEN,
CHTĚL BYCH SE ZEPTAT, KDYŽ KOUPÍM AKCIE A CHCI JE DRŽET DÉLE DOSTANU NĚJAKÉ POTVRZENÍ ,TŘEBA PO URČITÉ DOBĚ O DRŽENÍ AKCIÍ ? MYSLÍM TÍM PAPÍROVOU FORMU,NEBO NĚCO TAKOVÉHO. DĚKUJI PAVEL

Redakce Finex

Dobrý den, Pavle. Bohužel klasické “papírové” akcie již se moc nepoužívají. Můžete si ale u svého brokera stáhnout potvrzení o držení akcií či o jejich nákupu. :-)

Martin

Dobrý den,

rád bych se zeptal jak funguje propad u ceny akcií v tom ohledu jak se řeší ztráty. Kdybych dejme tomu investoval 30 tis. Kč, cena akcií by se propadla a já se například dostal do mínusu 20 tis. Kč, tak by mě zajímalo jak se řeší případně taková ztráta, vyloženě záporná hodnota, zda když se dostanu do mínusu, tak mi prodají akcie a budou vymáhat peníze zpět nebo mohu akcie držet i když jsem v takovéto ztrátě?
Doufám, že jsem otázku formuloval srozumitelně.

Děkuji za odpověď

Redakce Finex

Dobrý den, Martine. Záleží zda chcete koupit opravdové akcie a ty držet na neurčitou dobu, nebo zda chcete obchodovat jako CFD. Je to trochu složitější téma, které nelze vysvětlit v jednom komentáři, proto bych doporučoval ještě si to trochu nastudovat a ujasnit si, co vlastně chcete – zda obchodovat nebo investovat. Ve zkratce: při držení akcií po Vás nikdo nic vymáhat nemůže. Nemůžete se tak dostat pod 0 Kč na účtě, jednoduše Vámi držené akcie jen mají menší hodnotu, za kterou půjdou prodat, ale to je vše. V případě CFD obchodování byste se vyloženě do mínusu teoreticky dostat mohl – ale brokeři se snaží dělat vše pro to, aby se to klientům nestávalo.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎