Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Návod: Jak koupit akcie? Průvodce nákupu krok za krokem + videonávod

Návod: Jak koupit akcie? Průvodce nákupu krok za krokem + videonávod

Návod: Jak koupit akcie? Průvodce nákupu krok za krokem + videonávod

Nákup akcií není žádná věda. Právě naopak. Je to poměrně snadné a budete-li se držet návodu v tomto článku, tak i celkem rychlé. Nakoupit své první akcie a začít tak investovat můžete opravdu během pár desítek minut.

Než to ale uděláte, měli byste mít jasno v několika otázkách. Víte, kolik peněz budete potřebovat? Kde akcie koupit? Jak převod peněz za akcie provedete, a jak dlouho vlastně budete dané akcie držet? A co s akciemi, když už je máte?

Nejen na tyto, ale i další otázky ohledně investování do akcií naleznete odpovědi v tomto článku. Čtěte dál a přesvědčte se sami!

Obsah článku jak nakoupit akcie

1.Co je to akcie?2.Proč jsou akcie zajímavé?3.Co si rozmyslet před nákupem akcií?4.Kde koupit akcie?5.Doporučení brokeři pro nákup akcií6.Kolik peněz budete potřebovat?7.Jak nakoupit akcie?8.Akcie jako investice9.Na co si dát u akcií pozor?

Co je to akcie?

Akcie je cenný papír, který je obvykle nabízen veřejnosti. Veřejnost, tedy my, si může akcii koupit a tím poskytnout společnosti kapitál. Protihodnotou je cenný papír neboli akcie.

S akciemi se typicky pojí i různá práva, například hlasovací právo – právo podílet se na řízení společnosti. Ovšem tato práva mohou být potlačena.

Proč jsou akcie zajímavé?

Akcie odrážejí světovou, národní i odvětvovou ekonomiku, obsahují světový technologický pokrok a zahrnují další vlivy, jako je například inflace, odměna za riziko, odměna vzdání se současné spotřeby a podobně. Čím jsou ale nejzajímavější?

Akcie jsou zajímavé především protože díky nim lze vydělat peníze. A to ať už se bavíme o krátkodobém investování, nebo i tom dlouhodobém.

Pojďme se společně podívat na konkrétní případy zhodnocení akciových titulů.

Níže naleznete graf akcií Apple. Kdybyste je koupili v roce 2009/2010, znamenalo by to pro vás v horizontu 10 let 10násobné zhodnocení.

Tedy investice částky 100 000 Kč v roce 2009 by se do roku 2020 zhodnotila na 1 000 000 Kč.

Vývoj ceny akcií Apple. Zdroj: Broker XTB

Ovšem i v horizontu 5 let se bavíme o 3násobném zhodnocení, tedy ze 100 000 Kč na 300 000 Kč. A to pořád uvažujeme o investici čistě s vlastním kapitálem, který je potřeba pro investování mít na účtě.

Akcie však lze obchodovat i s využitím tzv. pákového efektu. Na investici si půjčíte a obchodujete s větším obnosem.

Na akcie obvykle brokeři nabízí páku 1:5. To znamená, že při využití této páky by zhodnocení z příkladů výše nebyly 10násobné nebo 3násobné, ale 50násobné a 15násobné.

Nemusíme ovšem zůstávat jen u akcií Apple, koukněte třeba na sportovní značku Nike. Ta v posledních 10 letech přinesla také slušené 5násobné zhodnocení. Při obchodování s využitím páky 1:5 by to představovalo zhodnocení investice na 25násobek.

Vývoj ceny akcií Nike, zdroj XTB

A pokud byste stále váhali a mysleli si, že vám tady ukazujeme jen výběr toho nejlepšího a zbytek končí opačně, koukněte se na akciové indexy. To jsou indexy, které odráží vývoj více akcií zároveň. Např. nejznámější index SP500 odráží vývoj ceny akcií 500 největších společností v USA.

A tyto indexy také rostou. Tím nám říkají, že obecně akcie jsou rozhodně zajímavou volbou.

Jak vidíte, tak akcie dokáží nabídnout velké zhodnocení a jejich nákup se tak může opravdu vyplatit.

Příkladů, kdy se akcie zhodnotily o stovky procent lze ukázat velkou spoustu, to ale samozřejmě platí i naopak.

Potenciální růst, který vám jako investorům akcie nabízí, je prakticky neomezený.

Co si rozmyslet před nákupem akcií?

Začněte pomalu a s rozumem. Než se pustíte do nákupu akcií, měli byste si ujasnit následující věci:

 • Investiční horizont – Jak dlouho chcete akcie držet – minuty, hodiny, dny, týdny, měsíce nebo roky?
 • Strategie – Hledáte růstové akcie nebo akcie s výplatou dividendy?
 • Váš kapitál – Kolik chcete investovat?
 • Riziko – Jaký je váš přístup k riziku? Ohrozí vás, když ztratíte celou svou investici?
 • Do čeho chcete investovat – Když ne konkrétní titul, tak odvětví, země…
 • Jak chcete investovat – Přímý nákup akcií, CFD (spekulace pouze na cenový rozdíl), s pákou nebo bez páky?

To, jaké akciové tituly plánujete nakupovat, by se mělo shodovat s vaší investiční strategií.

Chcete například dlouhodobě inkasovat vysoké dividendy? Najděte si takové tituly, které vám to nabídnou.

Kde koupit akcie?

Přijít do vybrané společnosti, například ČEZ, dát na stůl peníze a odnést si akcie ČEZu. To by bylo sice na první pohled snadné, ale v zásadě nemožné. Navíc po stránce transakčních nákladů by to bylo neúměrně drahé (především pro zahraniční tituly – letěli byste do USA pro akcie Apple?).

Akcie za vás proto nakupuje někdo jiný. Společnost, u které si otevřete obchodní účet a oni konkrétní akcie s malým poplatkem nakoupí za vás. Základem je proto dobrý obchodní partner. V tomto odvětví mu říkáme broker. Při výběru brokera bude záležet, o jaké akcie máte zájem (jestli například světové nebo české).

V případě českých akciových titulů (ČEZ, Moneta, Komerční banka aj.) je spolehlivou volbou ověřený broker XTB. U světových titulů (americké akcie například) můžete zvolit světového brokera RoboMarkets. Oba z nich jsou v češtině a s českou zákaznickou podporou. Níže naleznete videonávody nákupu akciových titulů u zmíněných brokerů.

Doporučení brokeři pro nákup akcií

Chcete bezpečně nakoupit akcie? Doporučit vám můžeme tyto ověřené obchodní partnery:

Favorit redakce
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
 • Dobrá zákaznická podpora v češtině
 • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
LYNX Broker logo

LYNX Broker

★ 87 %

Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.

Kolik peněz budete potřebovat?

Můžeme říci, že finanční omezení při investování do akcií v zásadě neexistuje. Můžete nakoupit a držet jednu akcii za pár korun. Stejně tak přes CFD můžete díky pákovému efektu spekulovat na cenu amerických akcií (Apple, Microsoft, Amazon aj.) s doslova korunovým účtem, příkladem může být zmíněný RoboMarkets.

Videonávod: Jak koupit akcie Apple u RoboMarkets + porovnání instrumentů

Obecně lze říci, že potřebujete aspoň tisíce korun, ideálně nižší řády desetitisíc korun. Ovšem není problém vzít třeba 2 tisíce, založit reálný účet, vyzkoušet si pár obchodů a později případně koupit akcie za víc.

Pokud si chcete obchodování vyzkoušet, lze říci, že si jej může dovolit každý. Vše ale závisí na vaší obchodní strategii a úmyslu.

Ve chvíli, kdy vás to chytne, a my věříme že chytne, tak rozhodně stojí za zvážení obchodní účet navýšit a to aspoň do řádu desetitisíc korun.

Jak nakoupit akcie?

Máte již vybraného brokera a zřízený obchodní účet? Teď je třeba převést peníze bankovním převodem nebo on-line platební kartou dle instrukcí na váš nově zřízený obchodní účet.

Nemusíte se obávat, jedná se v zásadě o takový další bankovní účet.

Všichni námi doporučení a ozkoušení brokeři jsou regulovaní a dohlíží na ně jisté autority. Kdybyste si investování rozmysleli, peníze si můžete kdykoli vybrat zpět na svůj bankovní účet a to klidně hned po jejich vložení bez realizace jediného obchodu.

Pozor, každá akcie má své obchodní hodiny, kdy je můžete koupit. Musíte tedy zadat obchodní příkaz v tomto čase. V jiném čase by vám to ani nešlo. Informace o obchodních hodinách naleznete v detailu instrumentu.

Pojďme se nyní společně podívat na to, jak koupit akcie:

 1. Přihlašte se do svého obchodního účtu (popř. si ho nejdříve založte – třeba u XTB, Lynx či RoboMarkets).
 2. Na svůj obchodní účet převeďte peníze, za které chcete nákup akcií provést. Někteří brokeři nabízí převod kartou, jiní bankovním převodem.
 3. V platformě si najděte akcie, které máte vyhlídnuté.
 4. Zadejte množství akcií, které chcete zakoupit a zkontrolujte jejich cenu a poplatek za nákup.
 5. Potvrďte obchod a vyčkejte na jeho realizaci.
 6. A je to. Akcie jsou vaše!

Níže se můžete podívat na videonávod, který vám na akciích ČEZu ukáže, jak koupit české akcie a také v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů.

Videonávod: Jak koupit akcie ČEZ u XTB + porovnání instrumentů 

Ptáte se, kde jsou vaše akcie? Jak dlouho můžete akcie držet a kolik je s tím práce? U většiny brokerů jsou akcie drženy na vaše jméno přímo u brokera a nechat je tam můžete libovolně dlouho. Klidně 10 let.

Až akcie budete chtít se ziskem prodat, nebo budete potřebovat peníze, jednoduše je můžete prodat stejným stylem jako jste je koupili a peníze z prodeje si nechat poslat na účet.

Popřípadě je i možné nechat si akcie převést mezi brokery, pokud vám nějaký nebude vyhovovat – ale o tom jindy.

Akcie jako investice

Pokud se zajímáte o klasické akciové obchodování, připravte se na to, že akcie jsou střednědobou až dlouhodobou investicí. Spekuluje se zde na získání dividendy a dlouhodobé zhodnocení. Z těchto důvodů se často preferují akcie, které se nacházejí v potenciálně zajímavém oboru, například farmacie, technologie a podobně.

Investice do akcií je obvykle držena roky. Kontrovat ji přitom můžete jen zběžně párkrát v týdnu nebo i jednou týdně. Více na pozoru byste se měli mít při vyhlašování finančních výsledků a oznámení o budoucí produkci společnosti. V těchto okamžicích se vyplatí cenu sledovat, ale v dobách klidu bohatě postačí kontrola jednou za týden, možná i za dva.

A pokud vám zbývá dostatek času a nevidíte žádné další dlouhodobé investice, můžete se podívat na krátkodobé obchodování CFD s použitím finanční páky. Více si o obchodování s pákou můžete přečíst zde. 

Na co si dát u akcií pozor?

Samotný nákup akcií je sice velice jednoduchý, ale investování jako takové může být občas pěkně divoké. Je proto potřeba si vždy každou investici patřičně promyslet. Níže naleznete pár tipů, na co si dát při nákupu akcií pozor.

 • Kupujete akcie nebo CFD? Pozor na případné rozdíly.
 • Znáte obchodní hodiny vámi vybraného akciového titulu?
 • Jaké jsou poplatky za držení akcií? A jsou nějaké? – Informace najdete u vašeho brokera
 • Pozor na unáhlené obchody – Dávejte pozor na svoji psychiku
 • Pozor na objem obchodů – Jste si jisti, na kolik vás zadávaný obchod vyjde?
 • Pozor na vzdělávání – Nikdy se nepřestávejte vzdělávat. Sledujte trendy i ověřené znalosti z praxe, sledujte finex.cz

Pro inspiraci pár konkrétních zajímavých akciových titulů

Nevíte do jakých akcií investovat? Ani se vám nedivíme, existuje jich tolik, že se v tom člověk občas úplně ztratí. Právě proto jsme pro vás níže připravili seznam 5 českých a 5 zahraničních akcií, které rozhodně stojí za to.

Zajímavé české akcie:

Zajímavé zahraniční akcie:

Pokud byste ohledně nákupu akcií měli nějaké dotazy, napište nám. Rádi vám poradíme. Přejeme hodně štěstí při investování!

Další zdroje informací: 

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 7 komentářů
David

Dobrý den,
chci se zeptat, když si přes brokera zakoupím ETF, která chci držet třeba 30 let, co se stane, když broker ukončí činnost, zkrachuje? Akcie budou držena na moje jméno, ale kde budou „uložena“, když už nebude daný broker, přes kterého byly koupeny?
Děkuji za odpověď.

Portál Finex.cz
Odpověď na David

Dobrý den, Davide. V takovém případě byste měl mít možnost nechat si své ETF či akcie převést k jinému brokerovi.

Lukáš

Dobrý den, jak zjistím že se jedná o skutečnou akcii, nikoliv ADR? Jak jsou skutečné akcie označeny?

Pavel

DOBRÝ DEN,
CHTĚL BYCH SE ZEPTAT, KDYŽ KOUPÍM AKCIE A CHCI JE DRŽET DÉLE DOSTANU NĚJAKÉ POTVRZENÍ ,TŘEBA PO URČITÉ DOBĚ O DRŽENÍ AKCIÍ ? MYSLÍM TÍM PAPÍROVOU FORMU,NEBO NĚCO TAKOVÉHO. DĚKUJI PAVEL

Portál Finex.cz
Odpověď na Pavel

Dobrý den, Pavle. Bohužel klasické „papírové“ akcie již se moc nepoužívají. Můžete si ale u svého brokera stáhnout potvrzení o držení akcií či o jejich nákupu. :-)

Martin

Dobrý den,

rád bych se zeptal jak funguje propad u ceny akcií v tom ohledu jak se řeší ztráty. Kdybych dejme tomu investoval 30 tis. Kč, cena akcií by se propadla a já se například dostal do mínusu 20 tis. Kč, tak by mě zajímalo jak se řeší případně taková ztráta, vyloženě záporná hodnota, zda když se dostanu do mínusu, tak mi prodají akcie a budou vymáhat peníze zpět nebo mohu akcie držet i když jsem v takovéto ztrátě?
Doufám, že jsem otázku formuloval srozumitelně.

Děkuji za odpověď

Portál Finex.cz
Odpověď na Martin

Dobrý den, Martine. Záleží zda chcete koupit opravdové akcie a ty držet na neurčitou dobu, nebo zda chcete obchodovat jako CFD. Je to trochu složitější téma, které nelze vysvětlit v jednom komentáři, proto bych doporučoval ještě si to trochu nastudovat a ujasnit si, co vlastně chcete – zda obchodovat nebo investovat. Ve zkratce: při držení akcií po Vás nikdo nic vymáhat nemůže. Nemůžete se tak dostat pod 0 Kč na účtě, jednoduše Vámi držené akcie jen mají menší hodnotu, za kterou půjdou prodat, ale to je vše. V případě CFD obchodování byste se vyloženě do mínusu teoreticky dostat mohl – ale brokeři se snaží dělat vše pro to, aby se to klientům nestávalo.

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo