Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investice do odvětví obnovitelných zdrojů energie – Jakým způsobem lze investovat do zelené energie?

Publikováno
Investice do odvětví obnovitelných zdrojů energie – Jakým způsobem lze investovat do zelené energie?
Zdroj: depositphotos.com

Zelená energie je oblíbenou investicí, protože si stále více lidí uvědomuje dopad zvýšeného množství uhlíku v atmosféře na klima. Vzhledem k velkému množství investic do obnovitelných zdrojů energie, z nichž si můžete vybírat, se však tento sektor může pro investory rychle stát nepřehledným. Zde vám přinášíme rychlý přehled tohoto odvětví a některé investiční možnosti, které je možné zvážit.

Investice do obnovitelných zdrojů stručně

  • Zelená energie získává na popularitě s tím, jak si stále více lidí uvědomuje dopad zvýšeného obsahu uhlíku v atmosféře na klima. To se projevuje i na boomu investic do obnovitelných zdrojů energie.
  • Obnovitelná energie zahrnuje metody, které nevyčerpávají zásoby fosilních paliv. Nejčastěji používané typy jsou: Solární energie, geotermální energie, vodní energie a větrná energie.
  • Investovat do tohoto odvětví lze výběrem jednotlivých akcií, podílových fondů nebo ETF zaměřených na zelenou energii.

Co jsou obnovitelné zdroje energie

Obnovitelná energie zahrnuje výrobu energie metodami, které nevyčerpávají zásoby fosilních paliv. Mnoho společností v energetickém průmyslu vyvíjí nové způsoby výroby elektřiny, které nemají negativní dopad na životní prostředí v podobě emisí uhlíku.

Spalováním paliv (například zemního plynu, dřeva, uhlí nebo ropy) se do ovzduší uvolňují škodliviny, které snižují kvalitu života obyvatel Země. V posledních několika desetiletích došlo k významným pokrokům v technologiích proti znečišťování, včetně vstřikování paliva do motorů automobilů pro efektivní spalování paliva, čističek v komínech snižujících emise uhlíku a snížení závislosti na uhlí jako palivu pro výrobu energie. Navzdory tomuto pokroku je dosažení nulových uhlíkových emisí náročné a nákladné, a proto je kladen důraz na obnovitelné zdroje energie.

Typy obnovitelných zdrojů energie

Bylo vyvinuto několik druhů obnovitelné energie, které se v současné době používají k výrobě energie na všech úrovních spotřeby. Mezi nejčastěji používané typy patří:

  • Solární energie
  • Geotermální energie
  • Vodní energie
  • Větrná energie

1. Solární energie

Při výrobě solární energie se využívá fotovoltaických panelů nebo zrcadel, které soustřeďují sluneční energii do přijímačů, které přeměňují solární energii na teplo pro výrobu elektrické energie. Domácí solární systémy využívají fotovoltaické střešní panely, které přeměněnou elektřinu přenášejí do domu prostřednictvím přímého napájení nebo baterií. Slunce denně vyrobí více energie, než lidé spotřebují, a je tak nejvydatnějším obnovitelným zdrojem.

Nevýhodou solární energie je, že slunce nesvítí stále. V noci a v zamračených dnech je energie, kterou lze shromáždit, malá nebo žádná. K překonání tohoto problému by významně přispěly baterie, které by mohly přebytečnou energii získanou během dne ukládat pro využití v noci. Ačkoliv však v technologii ukládání energie nastávají posuny, zdaleka není dokonalá.

2. Geotermální energie

Geotermální energie spočívá v tom, že se vrtá hluboko do země, aby se dosáhlo na geotermální kapsy tepla, které se neustále doplňuje z roztaveného zemského jádra. Tyto kapsy se přemění na vrty a energie se čerpá směrem vzhůru, kde ohřívá kapaliny a vyrábí energii. Jedná se o jednu z nejstarších forem obnovitelné energie, která byla vyvinuta už na počátku 20. století.

Hlavní nevýhodou geotermální energie jsou vysoké počáteční náklady. Kromě toho je otázkou její dlouhodobá udržitelnost, protože vodu odebíranou ze země je třeba doplňovat.

3. Vodní energie

Vodní energie je energie vyráběná vodou, přičemž k výrobě energie lze využít jakýkoli zdroj tekoucí vody. Voda proudí přes lopatky turbíny a roztáčí generátor, který vyrábí elektřinu. Tím se vytváří stálá dodávka energie do domácností, podniků a dalších uživatelů.

Nevýhodou je, že lze budovat vodní elektrárny pouze ve specifických lokalitách. Pokud se nenacházíte v blízkosti tekoucí vody, tuto možnost nemáte. Teoreticky byste mohli tuto energii nakupovat od jiné společnosti na výhodnějším místě, ale její doprava k vám by byla spojena se značnými náklady.

4. Větrná energie

Větrná energie je kontroverzní kvůli velikosti větrných mlýnů, potřebě stálého větru pro jejich provoz a tendenci rušit migrační trasy ptáků. Přestože existují problémy s větrnou energií, tato technologie se stala při výrobě elektřiny účinnější a její celkový výkon má potenciál překročit celosvětovou denní poptávku po energii.

Argumentem proti větrné energii je, že k výrobě energie je třeba, aby foukal vítr. To znamená, že tento obnovitelný zdroj energie mohou využívat pouze určité oblasti. Existují také obavy ohledně životnosti větrných mlýnů. A přestože je možné lopatky a díly větrných mlýnů recyklovat, děje se tak jen zřídka.

Jak investovat do obnovitelných zdrojů energie

Investování do obnovitelných zdrojů energie je podobné, jako investování do kteréhokoliv odvětví. Spočívá ve výběru jednotlivých akcií, podílových fondů nebo burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na zelenou energii. Je důležité vědět, že pokud se nerozhodnete pro podílový fond nebo ETF, můžete investovat i do tradičních energetických společností. Přestože se velké ropné společnosti spoléhají na fosilní paliva, mnohé z nich rovněž začínají investovat do obnovitelných zdrojů energie.

Protože existuje mnoho možností investic do zelené energie, zde je výčet některých z nich, které vám pomohou začít s průzkumem tohoto prudce se rozvíjejícího odvětví:

1. Podílové fondy

  • Guinness Atkinson Alternative Energy Fund: Fond se zaměřuje na společnosti zabývající se alternativní energií s minimální tržní kapitalizací 500 milionů dolarů. Byl založen v roce 2006 a za posledních 10 let dosáhl průměrného výnosu 8,17 %. Od ledna do listopadu 2022 fond poklesl o 8 %. Investuje 80 % svých čistých aktiv do společností zabývajících se zelenou energií se sídlem nejenom v USA, ale i západním světě.
  • Fidelity Environment and Alternative Energy Fund: Fond Fidelity Environment and Alternative Energy investuje minimálně 80 % čistých aktiv do společností zabývajících se alternativní a obnovitelnou energií, vodní infrastrukturou, recyklačními technologiemi, energetickou účinností a dalšími podpůrnými službami v oblasti životního prostředí. Za posledních 10 let fond dosáhl výnosu 10,65 % ročně, přičemž za 11 měsíců roku 2022 klesl o přibližně 22 %.
Zdroj: finance.yahoo.com
Vývoj hodnoty fondu Guinness Atkinson Alternative Energy Fund v letech 2012 – 2022
Vývoj hodnoty fondu Guinness Atkinson Alternative Energy Fund v letech 2012 – 2022

2. ETF zaměřené na čistou energii

  • iShares Global Clean Energy ETF: ETF sleduje index S&P Global Clean Energy a je vysoce diverzifikovaným fondem. Obsahuje akcie zastupující všechny oblasti obnovitelné energie, včetně geotermální, vodní, solární, větrné a dalších, přičemž investuje do společností po celém světě.
  • Invesco WilderHill Clean Energy ETF: Tento ETF je podobný výše zmíněnému fondu od společnosti iShares, ale obsahuje pouze cenné papíry společností z USA. Drží akcie 82 společností a má tendenci být volatilnější kvůli svému zaměření na small caps akcie.
  • ALP Clean Energy ETF: Burzovně obchodovaný fond drží cenné papíry společností z oblasti čisté energie v USA a Kanadě. Fond se zaměřuje výhradně na akcie vydané společnostmi, které se zabývají rozvojem obnovitelných zdrojů energie.
Zdroj: iShares Global Clean Energy ETF - 10 let
Vývoj hodnoty iShares Global Clean Energy ETF v letech 2012 – 2022
Vývoj hodnoty iShares Global Clean Energy ETF v letech 2012 – 2022

3. Jednotlivé akcie

  • NextEra Energy: Společnost NextEra je lídrem v oblasti solární a větrné energie. Společnost plánuje do roku 2045 eliminovat emise uhlíku z provozu. Za posledních 5 let akcie vzrostly o 113 %.
  • Plug Power: Plug Power je společnost zabývající se vodíkovými systémy a palivovými články, která stojí v čele vodíkové energetiky. Tento trh je stále ve velmi rané fázi, takže tuto akcii charakterizuje značná volatilita. Navzdory četným propadům cena akcií Plug Power výrazně roste, když se za posledních 5 let zhodnotily o více než 600 %.
  • Sunrun: Sunrun je společnost zabývající se solární energií, která se zaměřuje na rezidenční trh. Navrhuje, vyvíjí a instaluje solární panely na střechy obytných domů. Dokud budou ceny energií vysoké, měla by společnost Sunrun i nadále rozšiřovat své podnikání, protože spotřebitelé chtějí ušetřit na měsíčních nákladech za energie. Za posledních pět let vzrostly akcie Sunrunu o 418 %.
  • Clearway Energy: Společnost Clearway Energy nejenže vyrábí větrnou a solární energii, ale také prodává svou energii dalším společnostem. Společnost má solidní finanční základy, které byly dále posíleny prodejem jejího teplárenského podniku. Za posledních 5 let vzrostly akcie Clearway Energy o 80 %.
Načítání
Načítání
Kupte si akcie NEE Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Investice do obnovitelných zdrojů energie: Závěr

Zatímco některá odvětví se u investorů střídají v přízni a nemilosti, čistá energie tu zůstane. Klimatické změny představují globální krizi, kterou je třeba řešit, a mnoho společností zabývajících se obnovitelnými zdroji energie dnes stojí v čele cesty ke světlejší budoucnosti.

To však neznamená, že každá společnost, která je zde dnes, zde bude i za několik let. Aby investoři snížili své investiční riziko, musí dodržovat zásady diverzifikace a provést náležitý průzkum, aby se ujistili, že investují do nejlepších společností, které jsou lídry v tomto oboru.

Další zdroje informací:

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎