Blue chips akcie se těší zájmu investorů z dobrých důvodů. Najdou se ovšem i důvody, proč mnozí investoři upřednostňují jiné, než tyto “bezpečné” akciové tituly.
Proč byste měli ve svém investičním portfoliu mít blue chips akcie? A jaké akciové tituly se vlastně za tento typ označují? Více se dozvíte v našem článku.
- Blue chips jsou akcie velkých, zavedených a finančně stabilních společností s vysokou tržní kapitalizací, které jsou lídry na svých trzích.
- Jsou to akcie atraktivní zejména pro konzervativní investory kvůli jejich stabilitě, pravidelným dividendám a nízké volatilitě.
- Příklady blue chips zahrnují společnosti jako Walmart, IBM, Microsoft a Coca-Cola. I tyto společnosti mohou čelit problémům, což zdůrazňuje důležitost diverzifikace portfolia.
- Blue chips jsou vhodné pro dlouhodobé investory hledající stabilní růst, ale nejsou ideální pro investory očekávající vysoké zisky.
Obsah článku
Co blue chips akcie jsou? A proč se jim tak vlastně říká?
Blue chips označuje akcie, které jsou stabilní a dobře fungující. Jsou to společnosti, které na svých trzích patří k titánům. Mají skvělou pověst, každý o nich slyšel – a jen tak něco je neohrozí.
Pevně daná definice pro blue chip společnosti však neexistuje. Za blue chips jsou však většinou označovány velké společnosti (hlavně pokud jde o jejich roční obrat a tržní kapitalizaci), které mají na akciovém trhu značnou váhu.
Jsou to ty nejsilnější společnosti nejvýznamnějších indexů, jako jsou S&P 500, Dow Jones nebo DAX.
A proč se těmto společnostem vlastně říká blue chips akcie? Nejčastěji se uvádí, že důvodem je fakt, že právě modré žetony (právě blue chips) jsou ty nejdražší žetony v pokeru.
Proč investovat do blue chips akcií?
Protože jsou to velké společnosti, jsou zajímavou příležitostí pro investory, kteří nevyžadují rapidní nárůst ceny svých akcií.
Blue chips ve většině případů poskytují pozvolný a dlouhodobý nárůst, který je však relativně jistý. Obvykle se také jedná o dividendové akcie.
Jako při každé investici, tak ale i zde je potřeba udělat si před případnou investici patřičnou fundamentální analýzu a průzkum dané příležitosti. Zároveň platí, že se investoři koncentrující na blue chips akcie jen málokdy spoléhají na technickou analýzu.
Dalo by se říci, že jsou blue chips vhodnější spíše pro konzervativní investory, kteří od svých investic očekávají pozvolný a dlouhodobý růst ve střednědobém až dlouhodobém investičním horizontu. Tomuto typu investorů blue chips poskytují mnoho výhod.
Že by akcie blue chip společností posilovaly o desítky procent ročně, se moc nestává. Pro investory-dobrodruhy, hledající zhodnocení v řádu stovek procent ročně, blue chips nejsou.
Pravým opakem mohou být růstové technologické akcie, u nichž není výjimkou zhodnocení v řádu vyšších desítek procent ročně – samozřejmě s mnohem vyšší dávkou rizika. To u většiny blue chips akcií nikdy nezažijete.
Výhody blue chips
Shrňme si hlavní výhody této skupiny akciových titulů:
- Jsou to velké společnosti, které jsou zavedené a stabilní. Proto jsou jejich akcie méně volatilní.
- Pravidelně svým investorům přinášejí slušné dividendy (ačkoli ne všechny blue chips dividendy vyplácejí) – generují tak investorům pasivní příjem.
- Obvykle je možné je bez obtíží obchodovat. Žádné problémy s likviditou.
- Vysoká transparentnost – tyto společnosti jsou transparentní a je jasné, kam směřují.
- Blue chips se pohybují ve stabilním kurzu. Jsou proto pevným základem, kolem kterého může investor vybudovat své investiční portfolio.
Jaké společnosti patří mezi blue chips akcie?
Blue chips jsou ty nejstabilnější a největší společnosti. Také bývají nejúspěšnější i co se jejich pověsti a hodnoty značky týče. Finančně jsou na tom obvykle dobře, protože jsou dobře zavedené a mohou se spolehnout na stabilní cash flow.
Blue chips jsou velmi často v pozici lídra na svém trhu a jejich tržní kapitalizace dosahuje desítek až stovek miliard dolarů. Příkladem může být Walmart, IBM, Microsoft, Coca-Cola nebo Boeing. Mimo USA je to pak například RWE, ASML Holdings nebo Sanofi.
Avšak všechno není tak růžové. I takovéto společnosti se mohou dostat do potíží, ať už je příčinou poklesu hodnoty společnosti nebo samotných akcií cokoli.
Je také pravda, že i mezi blue chips jsou některé společnosti silnější a jiné méně silné.
Je proto důležité zkoumat každou společnost zvlášť.
V některých odvětvích je přeci jenom konkurence ostřejší než jinde – např. technologických sektor. V sektoru spotřebního zboží tak naleznete blue chips spíše, než právě mezi technologickými tituly.
I mezi blue chips si tedy můžete vybrat lépe či hůře. Investici rozhodně nepodceňujte.
Jak rozpoznat kvalitní blue chips?
Dlouhá historie na trhu:
Kvalitní blue chips akcie mají dlouhou historii stabilního výkonu, často desítky let, a přežily různé ekonomické cykly.
To znamená, že tyto společnosti mají zkušenosti a schopnost přizpůsobit se různým tržním podmínkám, což z nich činí důvěryhodnou volbu pro investory hledající stabilitu.
Vytvářejí to nejstabilnější a nejsolidnější jádro burzovních indexů. Jedná se o indexy jako například: Dow Jones, Nasdaq-100 nebo Standard & Poor’s 500.
Silná finanční situace:
Blue chips akcie mají silné finanční ukazatele, jako je vysoký příjem, nízký dluh a stabilní cash flow.
To naznačuje, že tyto firmy jsou finančně zdravé a schopné nejen generovat zisky, ale také investovat do svého růstu a vývoje, což je klíčové pro dlouhodobou prosperitu.
Pravidelná výplata dividend:
Tyto společnosti často vyplácejí pravidelné dividendy a mají dlouhou historii jejich zvyšování, což svědčí o jejich finanční zdraví a schopnosti generovat zisk.
Stabilní a rostoucí dividendy jsou atraktivní pro investory hledající pravidelný příjem a mohou také signalizovat důvěru vedení společnosti ve svou budoucí výkonnost. Často tak blue chips naleznete mezi dividendovými aristokraty a králi.
Vysoká tržní kapitalizace:
Blue chips akcie mají obvykle vysokou tržní kapitalizaci, což odráží stabilitu a důvěru investorů. Vysoká tržní kapitalizace také znamená, že tyto společnosti mají dostatečné finanční zdroje a likviditu, aby mohly čelit potenciálním výzvám a příležitostem na trhu.
Obvykle je za minimum považována hodnota tržní kapitalizace ve výši 5 miliard dolarů. V určitých odvětvích to však může být jinak – záleží na tom, co je pro dané odvětví nebo sektor charakteristické.
Samotná velká hodnota společnosti pak pro to, aby byla považována za blue chip společnost, nestačí. Například Tesla nebo Nvidia dosahují obrovské tržní kapitalizace, chybí jim však stabilita, a tak jako blue chips brány nejsou.
Vedoucí postavení na trhu:
Blue chips akcie jsou lídry ve svých oborech, často s významným podílem na trhu a silnou konkurenční výhodou.
Vedoucí postavení na trhu znamená, že tyto firmy mají schopnost diktovat trendy a ceny ve svém odvětví, což jim poskytuje strategickou výhodu a stabilitu v době ekonomických změn.
Dobrá pověst a značka:
Kvalitní blue chip společnosti mají dobrou pověst a silnou značku, což jim pomáhá udržovat loajalitu zákazníků a konkurenceschopnost.
Silná značka a dobrá pověst jsou výsledkem dlouhodobě kvalitních produktů a služeb, což vede k důvěře zákazníků a pozitivnímu vnímání na trhu.
Akcie blue chip společností: Jakou roli by měly hrát ve vašem portfoliu?
Ač se mnoho investorů domnívá, že tyto společnosti jsou bezpečnou jistotou, není tomu tak vždy.
Ano, jsou to lídři ve svých odvětvích.
Ano, jsou dobře zavedené a finančně silné.
Ano, proto mohou leckdy přečkat i těžkosti, které by jiným společnostem zlomily vaz.
Jenže v investování nic není zcela bezpečné. Platí to i pro blue chip společnosti. Jejich velikost a finanční síla nejsou zárukou, že budou úspěšné navždy.
Našly bychom celou řadu příběhů velkých společností, které zaspaly dobu a včas nepřizpůsobily svou obchodní strategii vývoji. Jako příklad mohou sloužit potíže, se kterými se potýkaly velké banky během recese roku 2008.
Dobrým příkladem je i dlouhodobý hegemon v oblasti půjčování filmů, Blockbuster, který naprosto zničila konkurence v podobě Netflixu. Ten přišel se zcela novým byznys modelem půjčování filmů, když ho nahradil streamováním.
Právě proto je důležité nespoléhat jen na tyto největší společnosti, ale své investiční portfolio řádně diverzifikovat investováním do jiných akcií či jiných aktiv – ať už třeba do komodit, dluhopisů, nemovitostí, kryptoměn nebo alternativních investic.
Odvážnější pak mohou vyzkoušet i zapojení do IPO a obchodování s finančními deriváty jako je CFD nebo forex – i to jsou cesty, jak vydělat peníze na finančních trzích.
Pak je tu ještě jeden faktor: dobrodružství. Blue chip společnosti mohou být tak trochu nudné – právě proto, že jsou zavedené a stabilní. Žádné velké zvraty a prudké výkyvy by se proto neměly konat.
Na druhou stranu je možné, že právě kvůli své síle mohou přijít s novými službami a dosahovat obdivuhodné efektivity ve využití svého kapitálu.
Vzhledem k tomu, že jsou tyto společnosti stabilní a silné, mohou být jejich akcie obchodovány dost vysoko. Investice do takto kvalitních společností proto mohou být docela drahé.
Je také málo pravděpodobné, že by tyto společnosti unikly pozornosti analytiků a byly podhodnocené.
Dostatečně stabilní finanční výsledky, nižší riziko, i hrozba ovládnutí trhu ze strany nového konkurenta je celkem nízká.
Velké blue chip společnosti mají obvykle dobře fungující byznys model a po letech aktivity mají velký organizační i finanční náskok. I proto se těší zájmu investorů.
Jak investovat do blue chips?
Možností je hned několik. Například můžete investovat přímo do jednotlivých akcií, jako jsou Alphabet, Amazon, Disney nebo třeba Microsoft.
Pokud však máte zájem usnadnit si cestu k diverzifikaci vašich investic a nebaví vás sledovat dění na trzích, jsou tu podílové fondy a zejména ETF (burzovně obchodované fondy).
V nich pro vás diverzifikaci obstará správce fondu. Můžete si vybrat z různě zaměřených fondů – některé se zaměřují na určitá odvětví, některá vybírají zajímavé tituly z vícero odvětví. Protože akciové fondy investují peníze svých podílníků do desítek akciových titulů najednou, je tím základní diverzifikace zajištěna.
Zde můžete bezpečně investovat do blue chips:
94 %
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
- Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
- Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
- Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
- Danění českých dividend 35% sazbou
90 %
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
89 %
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Pár důvodů, proč nespoléhat jen na blue chips akcie
Zní to vlastně dost dobře, že? Blue chips jsou silné, stabilní společnosti s dobrou reputací. Možná s nimi nezažijete příliš dobrodružství, ale na druhou stranu – když jde o peníze, možná dobrodružství není to, co hledáte. Poklidný a spolehlivý růst má taky něco do sebe.
Jenže důvodů, proč blue chips nemusejí být tou nejlepší investicí, je vícero. Podívejme se na ty nejdůležitější z nich.
Pomalý růst – Jak obratu, tak ceny
Blue chip společnosti rostou často pomalu. Jsou to totiž velké, vyzrálé společnosti. Dravý růst proto nečekejte. Naopak někdy mohou mít potíže právě s nalézáním nových příležitostí k růstu.
Fázi strmého růstu už mají většinou za sebou. To bylo koneckonců to, jak se dostaly do kategorie blue chips. A někdy místo růstu dokonce zažívají fázi poklesu. Roky klesajícího obratu si prožila například Coca-Cola, IBM, McDonald’s, ale i Microsoft.
I ty největší společnosti si leckdy prožily období, kdy se jim nedařilo a obrat klesal. Některé tento pokles obrátily, jiné ne.
A stejně je to i s prostorem, kam může růst cena akcií. Je velmi nepravděpodobné, že cena akcií blue chip společnosti vystřelí během krátké doby na dvojnásobek (i když i zde existují výjimky jako například akcie Microsoft v období od začátku roku 2023 do května roku 2024).
Menší společnosti zpravidla mají minimálně aspoň potenciál pro rychlý růst ceny.
Přehnaný pocit bezpečí
Investoři, kteří se domnívají, že se blue chip společnostem nemůže přihodit nic zlého, mohou být ukolébáni k falešnému pocitu bezpečí.
Mohou nabýt dojmu, že nemusejí své portfolio diverzifikovat, protože přeci už mají zainvestováno do spolehlivých a časem ověřených akciových titulů.
Také se mohou postupně přestat zajímat o to, jak jsou společnosti, jejichž akcie drží, spravovány a řízeny. To pak samozřejmě může vést k neblahým důsledkům.
Omezený výběr
Když dojde na blue chips, investoři nemají tolik na výběr. Rozhodnete-li se, že se zaměříte jen na tyto společnosti, z vašeho zorného pole se ztrácí naprostá většina akciových titulů.
S tím souvisí i to, že mnoha investorům jsou tyto společnosti sympatické, protože jsou velké a známé.
Jenže známost nerovná se dobrá investice. Toto povrchní měřítko vede k tomu, že investorům unikají více výnosné investice do méně známých, ale rychleji rostoucích akciových titulů.
Závěr – Investovat do blue chips, nebo ne?
Odpovědí je, že to záleží na vašich finančních, potažmo pak investičních cílech. Tyto akciové tituly nabízejí spolehlivou kvalitu, která s největší pravděpodobností bude dlouhodobě přinášet zhodnocení.
Pro jiné investory však nabízejí příliš nízký potenciál k vysokému zhodnocení. A proto někteří raději vloží své peníze do menších, mladších, ale také dynamičtějších titulů. Rozhodnutí je každopádně na vás.
FAQs – Na co se nejčastěji ptáte?
Co jsou blue chips akcie?
Blue chips jsou akcie velkých, stabilních a dobře zavedených společností s vysokou tržní kapitalizací.
Proč jsou blue chips považovány za bezpečnou investici?
Jsou považovány za bezpečné díky své stabilitě, silným finančním ukazatelům a schopnosti generovat pravidelné dividendy.
Jsou blue chips vhodné pro všechny typy investorů?
Blue chips jsou ideální pro konzervativní investory hledající stabilní a dlouhodobý růst, ale méně vhodné pro ty, kteří očekávají rychlé zisky.
Jaký je hlavní rozdíl mezi blue chips a růstovými akciemi?
Blue chips nabízejí stabilní a pomalý růst s nižším rizikem, zatímco růstové akcie mohou přinést vyšší zisky, ale s vyšším rizikem.
Může blue chip společnost zkrachovat?
Ano, i blue chips mohou čelit finančním problémům a krachu, proto je důležitá pravidelná analýza a diverzifikace portfolia.
Jak investovat do blue chips?
Můžete investovat přímo do jednotlivých akcií nebo prostřednictvím podílových fondů a ETF, které tyto akcie zahrnují.
Další zdroje informací:
- Wikipedie (Blue chip – trh cenných papírů)
- eToro (Co jsou blue chip akcie a proč do nich investovat)
- Investopedia (What Are Blue Chip Stocks and Are They Good Investments?)
- Investopedia (Blue Chip Meaning and Examples)
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.