Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Blue chips: Úspěšné, obrovské společnosti, které každý zná. Je dobrý nápad do nich investovat?

Publikováno
Blue chips: Úspěšné, obrovské společnosti, které každý zná. Je dobrý nápad do nich investovat?
Zdroj: depositphotos.com

Blue chips se těší zájmu investorů z dobrých důvodů. Najdou se ovšem i důvody, proč mnozí investoři upřednostňují jiné, než tyto „bezpečné“ akciové tituly. Proč byste měli ve svém investičním portfoliu mít blue chips? A jaké akciové tituly se vlastně za tento typ označují? Více se dozvíte v našem článku.

Obsah článku

Co blue chips jsou? A proč se jim tak vlastně říká?

Tento pěkný název označuje akcie, které jsou stabilní a dobře fungující.

Jsou to společnosti, které na svých trzích patří k titánům. Mají skvělou pověst, každý o nich slyšel – a jen tak něco je neohrozí.

Pevně daná definice pro blue chip společnosti však neexistuje. Za blue chips jsou však většinou označovány velké společnosti (hlavně pokud jde o jejich roční obrat a tržní kapitalizaci), které mají na akciovém trhu vysokou váhu. Jsou to ty nejsilnější společnosti nejvýznamnějších indexů, jako jsou S&P 500Dow Jones nebo DAX.

A proč se těmto společnostem vlastně říká blue chips? Nejčastěji se uvádí, že důvodem je fakt, že právě modré žetony jsou ty nejdražší žetony v pokeru.

Proč vlastně investovat do blue chips?

Protože jsou to velké společnosti, jsou zajímavou příležitostí pro investory, kteří nevyžadují rapidní nárůst ceny svých akcií. Blue chips ve většině případů poskytují pozvolný a dlouhodobý nárůst, který je však relativně jistý. Jako při každé investici, tak ale i zde je potřeba udělat si před případnou investici patřičnou analýzu a průzkum dané příležitosti.

Dalo by se říci, že jsou blue chips vhodnější spíše pro konzervativní investory, kteří od svých investic očekávají pozvolný a dlouhodobý růst ve střednědobém až dlouhodobém horizontu. Tomuto typu investorů blue chips poskytují mnoho výhod.

Že by akcie blue chip společností posilovaly o desítky procent ročně, to se moc nestává. Pro investory-dobrodruhy, hledající zhodnocení v řádu stovek procent ročně, blue chips nejsou.

Samotnou kapitolou jsou ale technologické akcie které, jak jistě víte, vlivem koronavirové krize minulý rok výrazně posilovaly a stále ještě posilují. Zde není výjimkou zhodnocení v řádu vyšších desítek procent, u většiny blue chips toto ale nikdy nezažijete.

Výhody blue chips

Shrňme si hlavní výhody této skupiny akciových titulů:

  • Jsou to velké společnosti, které jsou zavedené a stabilní. Proto jsou jejich akcie méně volatilní.
  • Pravidelně svým investorům přinášejí slušné dividendy (ačkoli ne všechny blue chips dividendy vyplácejí).
  • Obvykle je možné je bez obtíží obchodovat. Žádné problémy s likviditou.
  • Vysoká transparentnost – tyto společnosti jsou transparentní a je jasné, kam směřují.
  • Blue chips se pohybují ve stabilním kurzu. Jsou proto pevným základem, kolem kterého může investor vybudovat své investiční portfolio.

blue-chips-akcie
Blue chips společnosti jsou ty největší společnosti s historií

Jaké společnosti patří mezi blue chips?

Blue chips jsou ty nejstabilnější a největší společnosti. Také bývají nejúspěšnější i co se jejich pověsti a hodnoty značky týče. Finančně jsou na tom obvykle dobře, protože jsou dobře zavedené a mohou se spolehnout na svou ustálenou síť odběratelů.

Například Walmart má rozsáhlou síť kamenných prodejen i online obchod – což je něco, co by případný nový konkurent v tomto segmentu musel budovat dlouho a draze. Často proto blue chips společnosti svým investorům dlouhodobě vyplácejí dividendy – jejich zisky jsou totiž stabilní a velké investice na další rozvoj nepotřebují.

Blue chips jsou velmi často v pozici lídra na svém trhu a jejich tržní kapitalizace dosahuje miliard dolarů. Příkladem může být Walmart, IBM, Microsoft, Coca-Cola nebo Boeing. Mimo USA je to pak například RWE nebo Sanofi.

blue chips
Blue chips jsou v kasinech žetony s nejvyšší hodnotou. A v akciích? Víceméně…

Avšak všechno není tak růžové. I takovéto společnosti se mohou dostat do potíží, ať už je příčinou poklesu hodnoty společnosti nebo samotných akcií cokoli. Je však pravda, že i mezi blue chips jsou některé společnosti silnější a jiné méně silné. Je proto dobré zkoumat každou společnost zvlášť.

Přeci jen v některých odvětvích je např. nástup technologických vyzyvatelů ostřejší, než jinde. U některých je neblahá budoucnost méně pravděpodobná. Jsou totiž v lepší pozici než ostatní blue chips společnosti a mají lepší šanci na další růst. I mezi blue chips si tedy můžete vybrat lépe či hůře. Investici rozhodně nepodceňujte.

Jak vlastně poznat blue chips?

Sice to není pravidlem, většina blue chips společností však vyplácí pravidelnou dividendu, která je stabilní nebo v průběhu času ještě roste.

Co však naopak pravidlem bývá je to, že společnosti, které považujeme za blue chips, vytvářejí to nejstabilnější a nejsolidnější jádro burzovních indexů. Jedná se o indexy jako například: Dow Jones, Nasdaq-100 nebo Standard & Poor’s 500.

To naznačuje, že aby daná společnost patřila mezi blue chips, měla by být opravdu velká. Obvykle se za hranici považuje hodnota tržní kapitalizace ve výši 5 miliard dolarů. V určitých odvětvích to však může být jinak – záleží na tom, co je pro dané odvětví nebo sektor charakteristické.

Samotná velká hodnota společnosti však pro to, aby byla považována za blue chip společnost, nestačí. Například Tesla dosahuje obrovské tržní kapitalizace, chybí jí však delší historie a stabilita, i tak je však jako blue chip brána.

Zdroj: Morningstar a Hartford Funds

Tento graf ukazuje celkové jmění, pokud jsou dividendy reinvestovány (modře) ve srovnání se jměním, které je dosaženo pouze růstem ceny akcií (šedivá linka). Jak vidíte, dividendy jsou důležité, obzvláštně pro složené úročení.

Akcie blue chips společností: Jakou roli by měly hrát ve vašem portfoliu?

Ač se mnoho investorů domnívá, že tyto společnosti jsou bezpečnou jistotou, není tomu tak. Ano, jsou to lídři ve svých odvětvích. Ano, jsou dobře zavedené a finančně silné. Ano, proto mohou leckdy přečkat i těžkosti, které by jiným společnostem zlomily vaz.

Jenže v investování, stejně jako v životě, samozřejmě nic není zcela bezpečné. Platí to i pro blue chips společnosti. Jejich velikost a finanční síla nejsou zárukou, že budou úspěšné navždy.

Našly bychom celou řádku příběhů velkých společností, které zaspaly dobu a včas nepřizpůsobily svou obchodní strategii vývoji. Jako příklad mohou sloužit potíže, se kterými se potýkaly velké banky během recese roku 2008.

Právě proto je důležité nespoléhat jen na tyto největší společnosti, ale své investiční portfolio řádně diverzifikovat investováním do jiných akcií či jiných aktiv – ať už třeba do komodit nebo dluhopisů.

Pak je tu ještě jeden faktor: dobrodružství. Blue chips společnosti mohou být tak trochu nudné – právě proto, že jsou zavedené a stabilní. Žádné velké zvraty a prudké výkyvy by se proto neměly konat. Na druhou stranu je možné, že právě kvůli své síle mohou přijít s novými službami a dosahovat obdivuhodné efektivity ve využití svého kapitálu.

Vzhledem k tomu, že jsou tyto společnosti stabilní a silné, mohou být jejich akcie obchodovány dost vysoko. Investice do takto kvalitních společností proto mohou být docela drahé.

Je také málo pravděpodobné, že by tyto společnosti unikly pozornosti analytiků a byly podhodnocené.

Akciových titulů kótovaných na burze jsou tisíce. Společností, které jsou považovány za blue chips, je však méně než 100.

Dostatečně stabilní finanční výsledky, nižší riziko, i hrozba ovládnutí trhu ze strany nového konkurenta je celkem nízká. Velké blue chip společnosti mají obvykle dobře fungující byznys model a po letech aktivity mají velký organizační i finanční náskok. I proto se těší zájmu investorů.

Poznámka

Zdroj: depositphotos.com

investování na finančních trzích

Jak investovat do blue chips?

Možností je hned několik. Například můžete investovat přímo do jednotlivých akcií, jako jsou Alphabet, Amazon, Disney nebo třeba Microsoft.

Pokud však máte zájem usnadnit si cestu k diverzifikaci vašich investic a nebaví vás sledovat dění na trzích, jsou tu podílové fondy. V nich pro vás diverzifikaci obstará správce fondu. Můžete si vybrat z různě zaměřených fondů – některé se zaměřují na určitá odvětví, některá vybírají zajímavé tituly z vícero odvětví. Protože akciové fondy investují peníze svých podílníků do několika akciových titulů najednou, je tím základní diverzifikace hotová.

Další možností jsou pak ETF fondy, které se v posledních letech těší velké oblibě. Jejich velkou výhodou oproti klasickým podílovým fondům (přečtěte si srovnání ETF a podílových fondů) jsou poplatky, které jsou zde podstatně nižší. Vše o ETF fondech si můžete přečíst zde.

Zde můžete bezpečně investovat do blue chips:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.

Pár důvodů, proč nespoléhat jen na blue chips

Zní to vlastně dost dobře, že? Blue chips jsou silné, stabilní společnostidobrou reputací. Možná s nimi nezažijete příliš dobrodružství, ale na druhou stranu – když jde o peníze, možná „dobrodružství“ není to, co hledáte. Poklidný a spolehlivý růst má taky něco do sebe.

Jenže důvodů, proč blue chips nemusejí být tou nejlepší investicí, je vícero. Podívejme se na ty nejdůležitější z nich.

1) Pomalý růst – Jak obratu, tak ceny

Blue chips společnosti rostou často pomalu. Jsou to totiž velké, vyzrálé společnosti. Dravý růst proto nečekejte. Naopak někdy mohou mít potíže právě s nalézáním nových příležitostí k růstu. Fázi strmého růstu už mají většinou za sebou. To bylo koneckonců to, jak se dostaly do blue chip skupiny. A někdy místo růstu dokonce zažívají fázi poklesu. Roky klesajícího obratu si prožila například Coca-Cola, IBM nebo McDonald’s.

I ty největší společnosti si leckdy prožily období, kdy se jim nedařilo a obrat klesal. Některé tento pokles obrátily, jiné ne…

A stejně je to i s prostorem, kam může růst cena akcií. Je velmi nepravděpodobné, že cena akcií blue chip společnosti vystřelí během krátké doby na dvojnásobek. Menší společnosti zpravidla mají minimálně aspoň potenciál pro rychlý růst ceny.

2) Přehnaný pocit bezpečí

Investoři, kteří se domnívají, že blue chips společnostem se nemůže přihodit nic zlého, mohou být ukolébáni k falešnému pocitu bezpečí. Mohou nabýt dojmu, že nemusejí své portfolio diverzifikovat, protože přeci už mají zainvestováno do spolehlivých a časem ověřených akciových titulů.

Také se mohou postupně přestat zajímat o to, jak jsou společnosti, jejichž akcie drží, spravovány a řízeny. To pak samozřejmě může vést k neblahým důsledkům.

3) Omezený výběr

Když dojde na blue chips, investoři nemají tolik na výběr. Když se rozhodnete, že se zaměříte jen na tyto společnosti, z vašeho zorného pole se ztrácí naprostá většina akciových titulů. S tím souvisí i to, že mnoho investorům jsou tyto společnosti sympatické, protože jsou velké a známé.

Jenže známost nerovná se dobrá investice. Toto povrchní měřítko vede k tomu, že investorům unikají více výnosné investice do méně známých, ale rychleji rostoucích akciových titulů.

Závěr – Investovat do blue chips, nebo ne?

Odpovědí je, že to záleží na vašich finančních, potažmo pak investičních cílech. Tyto akciové tituly nabízejí spolehlivou kvalitu, která s největší pravděpodobností bude dlouhodobě přinášet zhodnocení.

Pro jiné investory však nabízejí příliš nízký potenciál k vysokému zhodnocení. A proto někteří raději vloží své peníze do menších, mladších, ale také dynamičtějších titulů. Rozhodnutí je každopádně na vás.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Dlouhodobě se zajímám o podnikání, osobní finance a investice. Při studiu jsem pracoval na různých komunikačních pozicích ve finančnictví, bankovnictví a IT. Aktuálně působím už několik let jako freelancer, píšu především o financích. Kromě investic a financí se zajímám také o právo, mediaci, vyjednávání a marketing.

Psaní pro Finex mě nutí být stále v obraze ohledně témat, které se týkají finančního světa – a to je moc dobře.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎